Σύστημα πικάπ-Phono stage για ξεκίνημα

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.962
Reaction score
41.267
Γεια και χαρά σας.

Τι θα προτείνατε σε μη σχετικό, μη έμπειρο, που θέλει όμως να μάθει σιγά-σιγά, ώστε να ξεκινήσει την περιήγηση του στο χώρο του βινυλίου?

Εχω διαβάσει ότι σχετικό έχει γραφτεί, κάπου υπήρχε ένα ωραίο topic το οποίο όμως σταμάτησε στη μέση, και με δεδομένη την απαίτηση συνδυασμού όλης της αλυσίδας από ότι έχω καταλάβει (πλατώ, βραχίονας, κεφαλή, phono stage), είναι προφανές ότι ο απειρούλης μόνος του θα τα σκατώσει... οπότε λίγη βοήθεια και κάποιες υποδείξεις θα βοηθήσουν τα μέγιστα.

Δεν έχει νόημα η αντιπαράθεση βινύλιο/CD, καθώς ζητούμενο κυρίως είναι η χομπίστικη ενασχόληση (να περνάει η ώρα μας).

Για αρχή το budget χαμηλά...χωρίς να μπορώ να το προσδιορίσω απόλυτα καθώς δεν μπορώ να φανταστώ τις διαφορές (για ένα αρχάριο) από τη μια κατηγορία τιμής στην άλλη...οπότε ας πούμε γύρω στα 500 ευρώ να δούμε τι πιάνουμε...με ανοχή!

Α και βινύλια δεν έχω:142:, οπότε θα μπλέξω ευχάριστα και με την αναζήτηση- αγοράς δίσκων...πλάκα έχει και αυτό.

Βέβαια η ιδέα αγοράς κάποιου μτχ από χέρι φίλου εδώ μέσα ο οποίος θα έδινε και τη συλλογή δίσκων του, ακούγεται too good.

Παρακολουθώ λοιπόν τις 'γιόμες' σας!
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
REGA P2, DENON 160,
PHONO CREEK OBH, PROJECT
Kανε μια ερευνα αν τα τελευταια μπορουν να οδηγησουν την DENON. Αποψη μου ναι, αλλα να μην σε παρω στο λαιμο μου.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.962
Reaction score
41.267
Τη Denon 160 την είδα ως MC κεφαλή σε κάποιο site.
Αντίστοιχα το Phono Creek OBH (-18) είναι mm level, αρά μάλλον το project phono Box II κάνει που έχει επιλογή με switch μεταξύ mm και mc.
Ευχαριστώ.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.962
Reaction score
41.267
Μπα έχει και η Creek to 15 που είναι mm/mc μόνο που είναι πιο ακριβό.

To Rega θεωρείται ανάρτησης ή μάζας?
 

Μηνύματα
14.664
Reaction score
1.613
Τι υπέροχο που είναι να ξεκινάει κάποιος στις μέρες μας την ενασχόληση με το βινύλιο!!! :119::119:
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.962
Reaction score
41.267
Οι φίλοι μου οι Κρήτες θα το΄λέγαν 'κουζουλάδα'...το οποίο δεν είναι κατ'ανάγκη κακό...αλλά ούτε και καλό.

Προσπαθώ να καταλάβω τι με οδηγεί εκεί...μάλλον η εικόνα που έχω στο μυαλό μου όταν ήμουν πιτσιρικάς και έπαιζε το πικαπ του πατέρα μου...με μάγευε το φως που έπεφτε πάνω στο πλατώ και η αποτύπωση των κουκίδων του πλατώ (τώρα καταλαβαίνω ότι ήταν το στροβοσκόπιο)...
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Kαι τα δυο εχουν mc. Το θεμα ειναι αν ταιριαζουν ηλεκτρικα. Αν και η DENON αναφερεται ως 1,6mv πολλοι ριβιουερς που την εχουν μετρησει αναφερουν 2,2 mv.
 

Μηνύματα
8
Reaction score
0
Μήπως θα ήταν καλύτερο να το ξανασκεφτείτε;Η επένδυση σε ένα πικάπ στις μέρες μας, ειδικά αν δεν υπάρχει δισκοθήκη, είναι και άσκοπη και άκαιρη.30 χρόνια πριν θα ήταν πιο λογικό.
 

Μηνύματα
27
Reaction score
0
Θα σου προτεινα να υπολογισεις στην τιμη του Rega και 3 ρυθμιζομενους κωνους, και να το στηριξεις πανω στους κωνους κι οχι στα ποδαρακια που εχει για 2 λογους
1. Αντικραδασμικο (σε μεγαλες σχετικα εντασεις η διαφορα ειναι μεγαλη στον ηχο)
2. Ρυθμιση για να ειναι απολυτα οριζοντιο
Ευκολο, αποδοτικο, και φθηνο
Και καλες ακροασεις!!!
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Μήπως θα ήταν καλύτερο να το ξανασκεφτείτε;Η επένδυση σε ένα πικάπ στις μέρες μας, ειδικά αν δεν υπάρχει δισκοθήκη, είναι και άσκοπη και άκαιρη.30 χρόνια πριν θα ήταν πιο λογικό.
There is a point here.

...
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.125
Reaction score
20.633
Όλο λέω να δώσω το πικάπ, και τους δίσκους μαζί, και όλο το αναβάλλω...
 


Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Άμα τα δώσεις, κοίτα να τα δώσεις ακριβά. Τουλάχιστον τους δίσκους. Μετά θα τους πάρεις σε cd και θα 'χεις και ρέστα. Πάντως η αγορά ενός παρόμοιου set, δηλαδή πηγή και software μαζί, μου φαίνεται καλύτερη ως σκέψη, από ένα ξεκίνημα σαν αυτό που περιγράφει ο φίλος μας vmantas.

...
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.125
Reaction score
20.633
Και ποιος θα τα πάρει ρε Νίκο; Κανένας άξεστος, ή κανένας σαν το άλλο το ούφο, που ακούει μέχρι 32KHz, και μαζεύει σωρηδόν δίσκους, για να λέει ότι έχει πολλούς δίσκους;
 


Μηνύματα
190
Reaction score
1
Απάντηση: Σύστημα πικάπ-Phono stage για ξεκίνημα

Αστε τα πικ απ και τους δισκους, τωρα εχουμε σκληρους και musik servers :201:
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Ωρε στην γωνια μου την φυλαγατε.
Πλακωσαν οι φανατικοι.
ΟΥΧΟΥ Παναγια μου.
 


Μηνύματα
190
Reaction score
1
Απάντηση: Σύστημα πικάπ-Phono stage για ξεκίνημα

Στα Γεαρμανικααα ειναιιιι....το μελλον της μουσικης αναπαραγωγης
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Προσπαθώ να καταλάβω τι με οδηγεί εκεί...μάλλον η εικόνα που έχω στο μυαλό μου όταν ήμουν πιτσιρικάς και έπαιζε το πικαπ του πατέρα μου...με μάγευε το φως που έπεφτε πάνω στο πλατώ και η αποτύπωση των κουκίδων του πλατώ (τώρα καταλαβαίνω ότι ήταν το στροβοσκόπιο)...
Αμ το εξωφυλλο 30χ30 και αν ηταν και διπλο... διαβαζεις στοιχους συντελεστες, κ.λπ. χωρια που το καθενα ειναι εργο τεχνης. Εκεινη η πλαστικουρα του σι ντι ρε παιδι μου που την φυσας και σπαει. Ασε που με μια γρατσουνια δεν παιζει, αλλα και αγρατσουνιστο σε δεκα χρονια θα παιζει;
Tουλαχιστον το βινυλιο με τα χρατς χρουτς του παιζει και να το τρυπησεις, το προηγουμενο και το επωμενο τα ακους.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.639
Μηνύματα
2.870.419
Members
37.924
Νεότερο μέλος
daemon76
Top