ΤΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΟΥ????

Μηνύματα
503
Reaction score
2
Re: Απάντηση: ΤΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΟΥ????

Τα ηχεια σου ειναι για μεγαλα γουστα :107:. Βασικα ολες οι μοναδες που εχεις ειναι πολυ καλες. Ο χωρος σου ομως παραειναι μικρος.

Εχω την εντυπωση οτι τα ηχεια σου δεν μπορουν να αναπνευσουν στον μικρο χωρο. Ισως χρειαστεις να κανει καποιο πειραμα σε καποιο μεγαλυτερο χωρο στο σπιτι σου, μονο και μονο για να ακουσεις τις διαφορες.

Οταν το μπασο κατεβαινει κατω απο τα 20HZ, πως να εκτονωθει αυτη η ενεργεια σε 15 τ.μ.? Εκ των πραγματων θα πρεπει να ακους σε μικρες εντασεις με οτι συνεπαγεται απ αυτο. Κατα κανονα σ αυτα τα τετραγωνικα μπαινουν ηχεια βασης.

Εχω την αισθηση οτι οταν ακους σε χαμηλες εντασεις θα πρεπει να σου ακουγονται καλα, και οταν πας να το απολαυσεις ανοιγοντας το βολιουμ, θα ηθελες το κατι παραπανω, που δεν το εχεις. Μια ατμοσφαιρικοτητα και ενα ηχο "μεγαλο" σε ορχηστρικα κομματια κλασικης μουσικης και σε μεγαλες μπαντες τζαζ θα σου λειπουν.

Εγω υποθεση κανω, αλλα εσυ μπορεις να γινεις πιο συγκεκριμενος.
Ευχαριστώ για την απάντηση σου
στο οτι ο χώρος παίζει ρόλο εχεις δίκιο
ακούω σε μεγάλες εντάσεις αλλά την μεγάλη εικόνα που λες την εχω.... με το παραπάνω δεν είναι αυτό το πρόβλημα μου
 

Μηνύματα
503
Reaction score
2
Re: Απάντηση: ΤΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΟΥ????

Μπορεις να προσεγγισεις εστω και λιγο τι ειναι αυτο που δεν σου αρεσει στο συστημα σου?Η πιο απλα τι σε χαλαει σε αυτο.
Ευχαριστώ για την απάντηση σου
δεν μπορώ να σου πω αν με χαλάει κάτι
Απλά φαντάσου τι θα χάλαγε εσένα στο set up
 

Μηνύματα
503
Reaction score
2
Re: Απάντηση: ΤΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΟΥ????

Συγνώμη, αλλά αυτά δεν θεωρούνται επεμβάσεις στον χώρο!Επεμβάσεις στο χώρο είναι συγκεκριμένα πράγματα, όπως διαχύτες, απορροφητές, μπασοπαγίδες κλπ.
Πιστεύω ότι σίγουρα ο χώρος σου έχει το πρόβλημα και κάτι από αυτά θα χρειάζεσαι.
Τα ηχεία σου αναγκαστικά απέχουν το πολύ 60 εκ. από τους τοίχους στο πλάι και η θέση ακρόασης είναι πολύ κοντά (ούτε 1μ.) στον πίσω τοίχο, έτσι δεν είναι?
Συνεπώς, γίνεται των ανακλάσεων το πανυγήρι...κάποιες συχνότητες ενισχύονται, κάποιες υποβαθμίζονται, χαλάει η στερεοφωνική εικόνα λόγο πρώιμων πρώτων ανακλάσεων κλπ...
με τα καμπανάκια του chang επεμβαίνεις στον χώρο
δεν γίνεται των ανακλάσεων το πανυγήρι
για την απόσταση των ηχείων εχεις δίκιο
για την απόσταση ακρόασης εχεις άδικο είναι μεγαλύτερη
το πρόβλημα μου δεν είναι η απόσταση..
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Απάντηση: ΤΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΟΥ????

Mε χαλάει που δεν τό έχω ακούσει και ακόμη περισσότερο που μέσω ανάγνωσης manuals δεν μπορώ να έχω άποψη περί τού ακούσματος...
 

Μηνύματα
503
Reaction score
2
Πιστεύω πως στο DPS <<αξίζει>> ένας καλύτερος βραχίονας.
Επίσης οι κόρνες έχουν ιδιαίτερη διασπορά που απαιτεί μεγαλύτερο χώρο για να αναπτυχθεί πλήρως.
Θεωρώ την απόσταση ακρόασης μικρή.
Συμφωνώ
οτι το dps είναι μεγάλο πλάτω και του αξίζει μεγάλος βραχίονας εχεις δίκιο
απλά ο βραχίονας είναι τροποποιημένος απο τον κατασκευαστή του πικάπ σαν την πιό φθηνή λύση
Συμφωνώ
οτι οι κόρνες εχουν μεγάλη διασπορά..αλλά δεν είναι το πρόβλημα μου
Ουτε η απόσταση ακρόασης
 

Μηνύματα
503
Reaction score
2
Εμενα παντως μ αρεσουν ολα !
Και ειδικα τα ηχεια σου κ τα ενισχυτικα σου!
Κορνα λαμπα κ κορδελα!!

Εχουμε ομως τον ιδιο βραχιονα κ πιστευω πως θα ταν μια πολυ μεγαλη αναβαθμιση η αλλαγη του με καποιον Morch η κατι αλλο ουσιαστικο.
Keep on !
Γιάννη στο μέλλον τον Morch ονειρευομαι
συμφωνώ μαζί σου
 

Μηνύματα
503
Reaction score
2
Re: Απάντηση: ΤΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΟΥ????

συμφωνώ.

το κάθε ηχείο σου έχει από 2 ενεργά 10'' γούφερ, κι έτσι έχεις μέσα σε χώρο 15-16 τμ 4 γούφερ 10'' να βαράνε και κάτι κόρνες ουκ ολίγες ή μικρές στο μάτι...

δηλαδή πήρες ηχεία που μπαίνουν σε χώρους >30τμ και τα έβαλες σε 15τμ.

ΙΜΗΟ θα έπρεπε κάθε ηχείο σου για αυτό το χώρο να έχει από ένα 8'' γούφερ.

τες πα, το καλό είναι πως λίγο σε σώζει στα μεσο-υψηλά η κατευθυντικότητα της κόρνας, κι άστα να βαράνε.:137:

ΙΜΗΟ:

1) πρέπει να γεμίσεις με γερή ηχο-απορρόφηση όλο τον τοίχο πίσω από τη θέση ακρόασης, πχ με το βαρβάτο (χοντρό) ρικοφόν και από πάνω του καμιά χοντρή κουρτίνα, μεγάλου βάρους.

2) στους πλαϊνούς τοίχους χρειάζεσαι ισοφασικούς διαχυτές πλήρους φάσματος, δες κατα αρ-πι-τζι. αν πάρεις μπόλικους, βάλε και στον τοίχο ανάμεσα στα ηχεία.

3) όλο το ταβάνι πρέπει να γίνει συνηχητής-μπασοπαγίδα ώστε να καταφέρει να πάρει την ενέργεια των γούφερ, κάτι σε αναρτώμενες πλάκες εμ-ντι-εφ με πετροβάμβακα από πίσω, σε απόσταση από 15 έως 40cm από το ταβάνι (όχι ίδια απόσταση όλες οι πλάκες για να πιάσεις διαφορετικές συχνότητες συντονισμού, πχ το 1/3 του ταβανιού στα 15cm, το άλλο 1/3 στα 25cm και το υπόλοιπο στα 40cm).

4) στις γωνίες πίσω από τα ηχεία μπασοπαγίδα σε όλο το ύψος του δωματίου.

όλα τα παραπάνω θα σου κοστίσουν ~ 5-6 χιλιάρικα. δεν είναι άσχημα θα έλεγα....:126:
Φίλε Κώστα δεν συμφωνώ μαζί σου
πως φαντάζεσαι τον ήχο που ακούω??
 

Μηνύματα
503
Reaction score
2
Re: Απάντηση: ΤΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΟΥ????

Mε χαλάει που δεν τό έχω ακούσει και ακόμη περισσότερο που μέσω ανάγνωσης manuals δεν μπορώ να έχω άποψη περί τού ακούσματος...
Φιλε Νίκο
ασε την φαντασία σου να δουλέψει


ΥΓ το Φίλε δεν το λέω για πλάκα
 

Μηνύματα
503
Reaction score
2
Re: Απάντηση: ΤΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΟΥ????

Πω πω πω....υπερεργολαβια εχει παρει ο Στελλαρας!!!!!!!!

Περαν της πλακας σιδερενιε.....γινε αν θες ποιο σαφης...δηλαδη θα ηθελα να ξεκινησουμε απο το τι εσενα δεν σου αρεσει...
Κανε μας μια αναφορα σχετικα με αυτο που σε προβληματιζει στον ηχο σου,εχεις ελλειψη μπασου,προβολικες μεσαιες,εχεις laid back στον ηχο σου....λιγο ποιο συγκεκριμενος αν θες!!!

Τον προ σου με τον ιδιο τελικο τα resonators του Chang,καλωδια Αcoustic Revive και ηχεια Blumenhofer ακουγα εχθες το βραδυ σε ενα καλο φιλαρακι και ειλικρινα ο ηχος ηταν πολυ ομορφος και πραγματικα απολαυστικος......

Εχεις δοκιμασει καποιο ηλεκτροδυναμικο ηχειο με το συγκεκριμενο σετ απ?

Σαν Βλασης θα προτιμουσα τα Αcoustic Revive ,interconect και ηχειων(εχω τα ιδια και γω)στο συστημα σου.....τα Virtual δεν......ταχω....

Επισης οπως σου ανεφεραν τα παιδια ισως να πρεπει να επεμβεις στον χωρο σου,με τις κορνες ιδιως θεωρω τους διαχυτες μαλλον θα ελεγα αναγκαιους.....
Για πες λοιπον ποιο συγκεκριμενα τι δεν σου αρεσει στο συστημα σου........καποια λυση θα βρουμε φιλος!!!!!!:137:


Α και το κυριοτερο ....γιατι δεν εχεις ανεβασει φωτο στις ΗΧΗΤΙΚΕΣ ΑΠΟΔΡΑΣΕΙΣ??????
νΤΡΟΠΗ ΣΟΥ!!!!!!!:143:
Βλάση το να ανεβάσω φωτό δεν λέει γιά εμένα

δεν εχω δοκιμάσει άλλο ηχείο
γιατί το σύστημα το εχτισα πάνω στα ηχεία της avantgarde
 

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
Επειδή δεν γίνεσαι περιγραφικός, μήπως σε ενοχλεί ότι για το κόστος των συγκεκριμένων ηχείων δεν σε ικανοποιούν ορισμένα πράγματα, όπως πχ ότι δεν "δένουν" όπως θα ήθελες τα μπάσα που ακούς με το υπόλοιπο φάσμα?
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Απάντηση: ΤΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΟΥ????

Εκτός κι αν το ερώτημα όσον αφορά το συγκεκριμένο συνδυασμό συστήματος-ακουστικής αντίληψης κατόχου είναι ρητορικό...:612:
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.120
Reaction score
20.630
Απάντηση: ΤΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΟΥ????

Ναι, γιατί; Δεν σέβεσαι την άποψή του;
 


Μηνύματα
2.459
Reaction score
1.724
Απάντηση: ΤΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΟΥ????



αυτό το ηχείο σε 15,75 τετραγωνικά μέτρα?

Εκτός από το χαμηλό το οποίο δεν ακους και που μάλλον ακούγεται καλύτερα στο δίπλα δωμάτιο, δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις σωστό integration των τριών δρόμων του ηχείου στα 2-3 μέτρα απόστασης που ακους....


Άλλαξε ηχεία ή άλλαξε χώρο.

Δεν έχει η avantgard μικρότερο μοντέλο?
 

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
Απάντηση: Re: Απάντηση: ΤΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΟΥ????

Ευχαριστώ για την απάντηση σου
στο οτι ο χώρος παίζει ρόλο εχεις δίκιο
ακούω σε μεγάλες εντάσεις αλλά την μεγάλη εικόνα που λες την εχω.... με το παραπάνω δεν είναι αυτό το πρόβλημα μου
Μεγαλες εντασεις σε μικρο χωρο και με ηχεια που κατα κανονα ειναι προορισμενα για πανω απο 30 μετρα, ειναι πολυ τραβηγμενο. Επισης εχεις σκεφτει οτι ενδεχομενως να νομιζεις οτι εχεις μεγαλη εικονα?

Εγω στο ειπα και στο ξαναλεω, βαλε ετσι για πλακα για λιγες ωρες το συστημα αυτο, σε αλλον χωρο στο σπιτι σου. Βαλε κλασικη μουσικη (ασχετα αν σ αρεσει η οχι) μεγαλα ορχηστρικα εργα, και ακουσε τα σε εντασεις που σ αρεσουν. Σιγουρα καποια πραγματα θα τ ακουσεις διαφορετικα, ισως να ειναι αυτο που σου λειπει. Αν ομως εξακολουθει να μην σ αρεσει κατι τοτε το ξανασυζηταμε.
 

Μηνύματα
1.597
Reaction score
6
Σαν αντιπροσωπος της AVANTGARDE που ειναι και η αγαπημενη μου εταιρεια μαζι με την AUDIO NOTE , ηθελα να σου πω οτι το setup σου ειναι πολυ καλο και δεν βλεπω κατι που θα μπορουσε να μην ταιριαζει(θεωρητικα).

Τα AVANTGARDE οπως ολες οι κορνες ειναι ηχεια κατευθυντικα , ειναι δε ...''μεγεθυντικοι φακοι '' ως προς την ακριβεια της πληροφοριας που αναπαραγουν ,και οτι τους δωσεις θα το παρεις. Ο χωρος σου ειναι λιγο μικρος για αυτα τα ηχεια. Τα 25 τ.μ ειναι ο minimum χωρος που παιζουν ικανοποιητικα.

Ειναι απαιτητικα στα καλωδια, που τα δεχονται η τα απορριπτουν,στην καλη στηριξη των μηχανηματων, στους τυπους και μαρκες λυχνιων που χρησιμοποιουνται σε ενα λαμπατο συστημα. Γενικα ακους το καθε τι που βαζεις και ευκολα διαλεγεις αν σου κανει η οχι.

Εαν τα AVAΝTGARDE σεταριστουν σωστα, παιξουν με μικρης ισχυος μουσικα μηχανηματα, γινει και ενα ελεγχος του χωρου (ολα αυτα οπως ολοι ξερουμε θελουν το χρονο τους , υπομονη , μερακι και πολλες δοκιμες) και ''κατσουν'' στο χωρο σου , μπορει να σε απογειωσουν :126:και να μεινεις για ολη σου τη ζωη παρεα μαζι τους. Εχουν τοσα πολλα πλεονεκτηματα που ειναι δυσκολο να μην σε γοητευσουν και να μη σε βαλουν στην ...πριζα.:126: Απλα οπως ολα τα καλα ηχεια θελουν και αυτα τον καταλληλο συνδυασμο συνοδων κλπ.

Τα AVANTGARDE UNO G2, DUO OMEGA G2 και ΜΕΖΖΟ υπαρχουν σε επιδειξη στην Ηχοεκφραση με διαφορα αλλα ''καλουδια'' και κλεινοντας ενα ραντεβου, μπορουμε να τα ακουσουμε παρεα με οσους φιλους απο εδω θα το επιθυμουσαν, πινοντας βεβαιως βεβαιως... και καλο , η μαλλον εξαιρετικο καφε:126:.
 

Μηνύματα
1.648
Reaction score
28
Re: Απάντηση: ΤΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΟΥ????



αυτό το ηχείο σε 15,75 τετραγωνικά μέτρα?

Εκτός από το χαμηλό το οποίο δεν ακους και που μάλλον ακούγεται καλύτερα στο δίπλα δωμάτιο, δεν υπάρχει περίπτωση να έχεις σωστό integration των τριών δρόμων του ηχείου στα 2-3 μέτρα απόστασης που ακους....


Άλλαξε ηχεία ή άλλαξε χώρο.

Δεν έχει η avantgard μικρότερο μοντέλο?
το συγκεκριμενο ηχειο παντως ειναι εξαιρετικο ασχετως προτιμησεων. τωρα οσον αφορα τον χωρο τι να πω ? μαλλον χανεται !!
 

Μηνύματα
1.597
Reaction score
6
Παιδια,ελατε με τους δισκους σας (cd) να τα ακουσουμε. Eιναι οντως εξαιρετικο και εχει λογο υπαρξης.

Τα εχω συνδεσει με AUDIO NOTE U.K και παιζουν σε ενα χωρο 35τμ του 4ου οροφου.
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.731
Reaction score
7.518
Απάντηση: Re: ΤΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΟΥ????

Παιδια,ελατε με τους δισκους σας (cd) να τα ακουσουμε. Eιναι οντως εξαιρετικο και εχει λογο υπαρξης.

Τα εχω συνδεσει με AUDIO NOTE U.K και παιζουν σε ενα χωρο 35τμ του 4ου οροφου.


Θα πω και της κυραΒλασαινας να φτιαξει δυο ταψακια ,ενα με παστιτσιο και ενα με μουσακα για να σας φιλεψω......αααααα θα φερω και μουσταλευρια για να σας γλυκανω......φανταστικοι ακροατες~~~!!!!!!!!:143::143:
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.672
Μηνύματα
2.869.644
Members
37.943
Νεότερο μέλος
argyrisM
Top