ΤΟ "ΣΕΜΝΟ ΚΑΙ ΤΑΠΕΙΝΟ" ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΟΥ

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: ΤΟ" ΣΕΜΝΟ ΚΑΙ ΤΑΠΕΙΝΟ" ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΟΥ

Μπααααααααα,που τέτοια.
Και άλλωστε ο κατασκευαστής δεν ξέρει με τι ηχεία θα παίξει ο ενισχυτής του.
Απλά υπάρχουν καλές και "καλές" σχεδιάσεις .
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Ευχαριστώ.

Δεν είμαι ειδικός αλλά απ' ότι έχω διαβάσει ο λόγος είναι ο ίδιος και έχει να κάνει με την εξισορρόπηση της αντίστασης του tweeter, που μεταβάλλεται πολύ σε συνάρτηση με τη συχνότητα. Τώρα πως αυτό πετυχαίνεται μέσω του ενισχυτή δεν το γνωρίζω. Φαντάζομαι στο forum υπάρχουν πολύ πιο ειδικοί να μας κατατοπίσουν επί αυτού. Η δική μου εκτίμηση είναι ότι αν ο ενισχυτής δίνει δυνατότητα διπλοκαλωδίωσης ενδεχομένως στο ένα σετ εξόδων να έχει ενσωματομένο το κύκλωμα.
Αποκλείεται να διάβασες κάπου ότι ο λόγος είναι ο ίδιος.
Απλή λογική είναι...
Υπάρχουν μερικές χιλιάδες tweeter καθώς και μονάδες αναπαραγωγής υψηλών συχνοτήτων (ribbon, planar κ.α.).
Η κάθε μία από αυτές μεταβάλουν, ή και δεν μεταβάλουν,κατά διαφορετικό τρόπο την αντίσταση τους.
Τι να κάνει η έξοδος του ενισχυτή και σε ποιο από όλα?
Το σωστό είναι το κύκλωμα αυτό να μπαίνει παράλληλα με τους ακροδέκτες του tweeter και όχι πάνω στις μπόρνες και πριν το κροσόβερ.

Το RC στην έξοδο του ενισχυτή απλά προφυλάσσει από ταλάντωση.
Καμία σχέση το ένα με το άλλο.
 

Μηνύματα
72
Reaction score
41
Αποκλείεται να διάβασες κάπου ότι ο λόγος είναι ο ίδιος.
Απλή λογική είναι...
Υπάρχουν μερικές χιλιάδες tweeter καθώς και μονάδες αναπαραγωγής υψηλών συχνοτήτων (ribbon, planar κ.α.).
Η κάθε μία από αυτές μεταβάλουν, ή και δεν μεταβάλουν,κατά διαφορετικό τρόπο την αντίσταση τους.
Τι να κάνει η έξοδος του ενισχυτή και σε ποιο από όλα?
Το σωστό είναι το κύκλωμα αυτό να μπαίνει παράλληλα με τους ακροδέκτες του tweeter και όχι πάνω στις μπόρνες και πριν το κροσόβερ.

Το RC στην έξοδο του ενισχυτή απλά προφυλάσσει από ταλάντωση.
Καμία σχέση το ένα με το άλλο.
Όπως είπα δεν είμαι ειδικός, όμως σίγουρα κάπου στο site της Merlin γράφει ότι αν υπάρχει το κύκλωμα στον ενισχυτή τότε δεν απαιτείται η τοποθέτηση του κυκλώματος που υπάρχει στη συσκευασία των ηχείων. Επίσης, σε επικοινωνία που είχα με τον κατασκευαστή των ηχείων μου τόνισε να δοκιμάσω με το κύκλωμα και χωρίς αυτό για το ενδεχόμενο που ο ενισχυτής περιέχει κάτι αντίστοιχο. Όταν του είπα ποιον ενισχυτή έχω μου είπε ότι σίγουρα πρέπει να τα βάλω. Αυτός τα φτιάχνει και εκτιμώ ότι ξέρει τι λέει και τι κάνει. Therefore.....

Και ένα link: http://www.tnt-audio.com/casse/merlin_tsm_e.html
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Όπως είπα δεν είμαι ειδικός, όμως σίγουρα κάπου στο site της Merlin γράφει ότι αν υπάρχει το κύκλωμα στον ενισχυτή τότε δεν απαιτείται η τοποθέτηση του κυκλώματος που υπάρχει στη συσκευασία των ηχείων. Επίσης, σε επικοινωνία που είχα με τον κατασκευαστή των ηχείων μου τόνισε να δοκιμάσω με το κύκλωμα και χωρίς αυτό για το ενδεχόμενο που ο ενισχυτής περιέχει κάτι αντίστοιχο. Όταν του είπα ποιον ενισχυτή έχω μου είπε ότι σίγουρα πρέπει να τα βάλω. Αυτός τα φτιάχνει και εκτιμώ ότι ξέρει τι λέει και τι κάνει. Therefore.....

Και ένα link: http://www.tnt-audio.com/casse/merlin_tsm_e.html
Από τη μία λες πως δεν είσαι ειδικός αλλά εξακολουθείς να επιμένεις για κάτι που κάπου διάβασες.
Επιπλέον ότι εκτιμάς πως ο κατασκευαστής των ηχείων σου ξέρει τι λέει. Ως μη ειδικός με ποια κριτήρια <<εκτιμάς>>?
Άσε τις ειδικές γνώσεις και τα σχετικά. Απλή λογική χρειάζεται και μόνο...
Υπάρχουν χιλιάδες tweeter ως γνωστών. Το καθένα από αυτά με τη δική του καμπύλη αντίστασης.
Είναι δυνατόν ένα κύκλωμα στην έξοδο ενός ενισχυτή να κάνει για όλα?
Επιπλέον σου εξηγώ τη χρήση του κυκλώματος RC στην έξοδο ενός ενισχυτή.
Χρειάζονται επανάληψη?
 

Μηνύματα
72
Reaction score
41
Από τη μία λες πως δεν είσαι ειδικός αλλά εξακολουθείς να επιμένεις για κάτι που κάπου διάβασες.
Επιπλέον ότι εκτιμάς πως ο κατασκευαστής των ηχείων σου ξέρει τι λέει. Ως μη ειδικός με ποια κριτήρια <<εκτιμάς>>?
Άσε τις ειδικές γνώσεις και τα σχετικά. Απλή λογική χρειάζεται και μόνο...
Υπάρχουν χιλιάδες tweeter ως γνωστών. Το καθένα από αυτά με τη δική του καμπύλη αντίστασης.
Είναι δυνατόν ένα κύκλωμα στην έξοδο ενός ενισχυτή να κάνει για όλα?
Επιπλέον σου εξηγώ τη χρήση του κυκλώματος RC στην έξοδο ενός ενισχυτή.
Χρειάζονται επανάληψη?
Προφανώς δεν εννοώ επιστημονικά συγγράματα. Αν διαβάζω καλά στο link που παρέθεσα αυτό γράφει:

"Merlin recommend using their own RC network between amplifier and speakers. It is, actually, a Zobel network that should help amplifiers in staying "stable" under load and/or be more cables-indipendent. Merlin claim most amplifiers don't have a built-in Zobel network and this is the reason why one should use an external one. In my experience, most amplifiers DO have a Zobel network, only few ones don't (Naim, for example). Anyway, you can refer to the complete owner's manual for details about connecting the Merlin Zobel network to your system".

Τι άλλο να πώ?
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Προφανώς δεν εννοώ επιστημονικά συγγράματα. Αν διαβάζω καλά στο link που παρέθεσα αυτό γράφει:

"Merlin recommend using their own RC network between amplifier and speakers. It is, actually, a Zobel network that should help amplifiers in staying "stable" under load and/or be more cables-indipendent. Merlin claim most amplifiers don't have a built-in Zobel network and this is the reason why one should use an external one. In my experience, most amplifiers DO have a Zobel network, only few ones don't (Naim, for example). Anyway, you can refer to the complete owner's manual for details about connecting the Merlin Zobel network to your system".

Τι άλλο να πώ?
Να πεις ότι λέει ακριβώς ότι σου είπα και ότι αυτό το κύκλωμα δεν έχει ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ σχέση με την αντίσταση του tweeter.
Το <<stay stable>> σημαίνει να μην ταλαντώσει ο ενισχυτής, όπως σου έγραψα και σε προηγούμενο μήνυμα.
Δες και εδώ το σχετικό γράμμα του κατασκευαστή που βρήκα...
http://www.tnt-audio.com/casse/merlin_tsm_e.html

Ήθελα να ήξερα που και ποιος <<αλμπάνης>> έγραψε ότι κάνουν την ίδια δουλειά.
 

Μηνύματα
72
Reaction score
41
Να πεις ότι λέει ακριβώς ότι σου είπα και ότι αυτό το κύκλωμα δεν έχει ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ σχέση με την αντίσταση του tweeter.
Το <<stay stable>> σημαίνει να μην ταλαντώσει ο ενισχυτής, όπως σου έγραψα και σε προηγούμενο μήνυμα.
Δες και εδώ το σχετικό γράμμα του κατασκευαστή που βρήκα...
http://www.tnt-audio.com/casse/merlin_tsm_e.html

Ήθελα να ήξερα που και ποιος <<αλμπάνης>> έγραψε ότι κάνουν την ίδια δουλειά.
Δεν αντιλαμβάνομαι το αντικείμενο της αντιπαράθεσης. Μπορώ να παραθέσω πολλά links που αναφέρουν ότι αν ο ενισχυτής διαθέτει τέτοιο κύκλωμα δεν συνιστάται η τοποθέτηση του extra στα ηχεία. Αυτή ήταν και η πληροφορία που έδωσα όταν κάποιος φίλος έκανε την ερώτηση. Προφανώς η "λανθασμένη??" λογική μου με οδήγησε στο συμπέρασμα ότι οι δύο υλοποιήσεις έχουν παρόμοιο αποτέλεσμα.

Όσον αφορά στην αντίσταση του tweeter το εξήγαγα προφανώς "λανθασμένα" πάλι επαγωγικά από το ακόλουθο:

"In essence, the network acts as a Zobel network for the amplifier and filters out frequencies in the megahertz region. This filtering of ultrasonic ringing presents a more stable load for the amplifier, depending, of course, on the output configuration of the amplifier itself."
http://www.soundstage.com/das_tsm.htm

Αν αυτά που έγραψα προσέβαλαν την εξειδικευμένη γνώση κάποιων ζητώ συγγνώμη και αποσύρομαι.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Δεν χρειάζεται καμία συγνώμη.
Υπάρχει πάντα καλή διάθεση για να λυθεί οποιαδήποτε λάθος εντύπωση.

Τώρα αν σε ενδιαφέρει η γνώμη μου σχετικά με τη τοποθέτηση του φίλτρου, είναι να μπει όσο το δυνατόν πλησιέστερα στην έξοδο του ενισχυτή.
Το εύκολο είναι στις μπόρνες του ή ακόμα καλύτερα επάνω στο κύκλωμα.
Αυτό σου εξασφαλίζει ότι τα χαρακτηριστικά του δεν θα επηρεαστούν από τα ηλεκτρικά χαρακτηριστικά του καλωδίου των ηχείων.
 

Μηνύματα
72
Reaction score
41
Δεν χρειάζεται καμία συγνώμη.
Υπάρχει πάντα καλή διάθεση για να λυθεί οποιαδήποτε λάθος εντύπωση.

Τώρα αν σε ενδιαφέρει η γνώμη μου σχετικά με τη τοποθέτηση του φίλτρου, είναι να μπει όσο το δυνατόν πλησιέστερα στην έξοδο του ενισχυτή.
Το εύκολο είναι στις μπόρνες του ή ακόμα καλύτερα επάνω στο κύκλωμα.
Αυτό σου εξασφαλίζει ότι τα χαρακτηριστικά του δεν θα επηρεαστούν από τα ηλεκτρικά χαρακτηριστικά του καλωδίου των ηχείων.
Ευχαριστώ για τη συμβουλή. Με την πρώτη ευκαιρία θα το δοκιμάσω.
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Το RC στην έξοδο του ενισχυτή απλά προφυλάσσει από ταλάντωση.
Πάντως Πέτρο σε κάποιες σχεδιάσεις το RC έχει τελικά το αντίθετο αποτέλεσμα από αυτό για το οποίο προορίζεται...στον δικό μου πχ με το RC του κατασκευαστή ταλάντωνε και όταν βγήκε ίσιωσαν τα πράγματα...

Sorry για το offtopic, να χαίρεσαι το συστημά σου φίλε μου, πολύ ωραία!!
 

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Απάντηση: Re: ΤΟ" ΣΕΜΝΟ ΚΑΙ ΤΑΠΕΙΝΟ" ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΟΥ

Δεν έχω ιδέα από Zobel networks, έχοντας πάντως ακούσει το σύστημα του Spyhar μπορώ να πω ότι παίζει καααααλούτσικα:116:

Το Marantz είναι λίγο throwback στην προ-προηγούμενη δεκαετία, αλλά καλά παίζει κι αυτό:407:


Cheers

Saummers
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Πάντως Πέτρο σε κάποιες σχεδιάσεις το RC έχει τελικά το αντίθετο αποτέλεσμα από αυτό για το οποίο προορίζεται...στον δικό μου πχ με το RC του κατασκευαστή ταλάντωνε και όταν βγήκε ίσιωσαν τα πράγματα...

Sorry για το offtopic, να χαίρεσαι το συστημά σου φίλε μου, πολύ ωραία!!
Καμία αντίρρηση πως υπάρχει και αυτή η περίπτωση.
Παράλληλα με το φίλτρο αυτό είναι η έξοδος του ενισχυτή, το καλώδιο των ηχείων καθώς και το ηλεκτρικό φορτίο του ηχείου.
Με ένα χωρητικό καλώδιο ας πούμε άνετα ταλαντώνει ο ενισχυτής.

Από την άλλη... οι λαμπάτοι ενισχυτές, όπως του φίλου εδώ, έχουν το μετασχηματιστή εξόδου που λειτουργεί ούτως ή άλλος σαν βαθυπερατό φίλτρο αποτρέποντας τέτοιες καταστάσεις.
 



Μηνύματα
1.391
Reaction score
1.083
Είχα περιέργεια για τα ενισχυτικά σου 7-8 χρόνια πριν γιατί με το δολάριο αρκετά κάτω, τα έβρισκα δεύτερο χέρι σε λογικές τιμές στα Ευρωπαϊκά μαγαζιά. Τα ηχεία σου όμως ήταν μεγάλο απωθημένο, είχα διαβάσει κριτικές και πολλά θέματα σε forums του εξωτερικού. Είχα σκεφτεί κι εγώ να τα παραγγείλω κατευθείαν (στο κόκκινο χρώμα) αλλά δεν το αποφάσισα ποτέ, ελπίζω να τα 'χεις ακόμα. Μόλις τώρα τα ξαναθυμήθηκα και τα έψαξα αλλά διάβασα ότι ο κατασκευαστής πέθανε και η εταιρεία έκλεισε.

 


Μηνύματα
72
Reaction score
41
Είχα περιέργεια για τα ενισχυτικά σου 7-8 χρόνια πριν γιατί με το δολάριο αρκετά κάτω, τα έβρισκα δεύτερο χέρι σε λογικές τιμές στα Ευρωπαϊκά μαγαζιά. Τα ηχεία σου όμως ήταν μεγάλο απωθημένο, είχα διαβάσει κριτικές και πολλά θέματα σε forums του εξωτερικού. Είχα σκεφτεί κι εγώ να τα παραγγείλω κατευθείαν (στο κόκκινο χρώμα) αλλά δεν το αποφάσισα ποτέ, ελπίζω να τα 'χεις ακόμα. Μόλις τώρα τα ξαναθυμήθηκα και τα έψαξα αλλά διάβασα ότι ο κατασκευαστής πέθανε και η εταιρεία έκλεισε.

Κώστα καλησπέρα. Όντως ο κατασκευαστής των Merlin πέθανε και η εταιρία δεν υφίσταται πλέον. Ήταν απίστευτος τύπος, είχαμε μιλήσει πάρα πολύ πριν τα παραγγείλω και καταλάβαινες ότι τα αγαπούσε σαν παιδιά του. Όσον αφορά τα ενισχυτικά κι εγώ είχα διαβάσει πολλές καλές κριτικές και τα βρήκα ex-demo σε γειτονική χώρα που βρισκόμουν σε τιμή απίστευτη. Τα ηχεία μου τα έστειλε ο μακαρίτης ο Bobby σε τιμή χοντρικής επίσης όταν ήμουν στο εξωτερικό. Είναι πραγματικά πολύ καλά ηχεία και είναι κρίμα που δεν είναι ιδιαίτερα γνωστά εκτός USA. Συνολικά τα ενισχυτικά με τα ηχεία συνδυάζονται πολύ καλά και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Μιλάω και με τους κατασκευαστές της Rogue Audio και κατά καιρούς μου στέλνουν λάμπες για tube rolling. Είναι και αυτοί πολύ καλά παιδιά και πάντα πρόθυμοι να βοηθήσουν. Είναι κρίμα που έχουν πάψει να αντιπροσωπεύονται στην Ελλάδα. Πιστεύω ότι είναι από τα καλύτερα Value for Money μηχανήματα στο χώρο.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.318
Μηνύματα
2.858.420
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top