ΤΥΠΟΣ ΚΑΛΩΔΙΟΥ

Μηνύματα
70
Reaction score
0
Παιδιά γεια. Μια ερώτηση έχω:
Ποιο είναι το καλύτερο καλωδιο για μεταφορα 5.1 ήχου, το coaxial ή το οπτικης ίνας;
 

Μηνύματα
16.004
Reaction score
14
το ίδιο ακριβώς είναι, τουλάχιστον σε τεστ που εχω κάνει εγώ.

Απλά αν θες να τρέξεις ανω του 1.5μ πάς αναγκαστικά σε coaxial αφου το οπτικο εχει απαγορευτικό κόστος σε σχέση με το φθηνό ομοαξωνικό.
 

Μηνύματα
16.004
Reaction score
14
Επίσης πολλοί ενισχυτές δεν εχουν πολλές οπτικές εισόδους οπότε εκεί ξεκινάς να γεμίζεις τις οπτικές με κοντά interconnects και μολις γεμισουν οι είσοδοι πάς στις coaxial.
 

Μηνύματα
10.188
Reaction score
62
Νομίζω πάντως ότι σε απόσταση πάνω από 1 μέτρο, το coaxial παίζει καλύτερα. Έτσι μου φάνηκε τουλάχιστον στον δικό μου ενισχυτή!
 

Μηνύματα
2.886
Reaction score
50
Θεωρητικά το coaxial είναι για μικρά μήκη (γιατί έχουν μεγαλύτερες απώλειες) και το optical για μεγαλύτερα. Το όριο είναι πολύ χοντρικά τα 2 μέτρα, δηλ. κάτω από 2 μέτρα coaxial, πάνω από 2 μέτρα optical. Αυτά στη θεωρία, στην πράξη δεν ξέρω πόση διαφορά θα δεις για λογικά μήκη. Αυτό βέβαια εξαρτάται και απ' την ποιότητα του εκάστοτε καλωδίου.
 

Μηνύματα
1.574
Reaction score
68
Εγώ πήρα οπτική ίνα 5μ με 12 Ευρώ πάντως... no name φυσικά, τώρα για απόδοση σε σχέση με ακριβότερες ή coaxial δεν ξέρω.

Στα coaxial έχει διαφορά το φθηνό με το ακριβό? Για home cinema και όχι για μουσική.
 

Μηνύματα
2.679
Reaction score
5
Αν δεν ήταν αναγκαίο το μεγάλο μήκος θα μπορούσες να πάρεις 1 μέτρο max η οποία να έχει και θωράκιση (επένδυση) για προστασία και να ήταν και φωτοστεγής για μηδενικές απώλειες. Πρακτικά η οπτική υπερτερεί στο γεγονός ότι δεν μεταφέρει καθόλου θορύβους που δημιουργούν τα ίδια τα μηχανήματα αλλά και αυτούς που έρχονται από το ηλεκτρικό δίχτυο. Γενικά σε ποιότητα σε σχέση με την coaxial σε σωστά μηχανήματα και τα σωστα καλώδια οι διαφορές είναι σχεδόν μηδαμινές και δεν αλλοιώνουν καθόλου το ηχητικό αποτέλεσμα.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
εγω παλι οταν θελω να στεναχωρηθω διαβαζω αυτα που ειδα παραπανω και κλαμαααααααααααααα
 


HV

Μηνύματα
3.939
Reaction score
0
Coaxial
Καλυτερο απο το οπτικο...Απλα το οπτικο ηταν θεμα επομενου βηματος στην τεχνολογια...Κατα τα αλλα δεν προσφερει κατι καλυτερο.
Απλα πρεπει να παεις ενα ομοαξονικο με πολυ καλη θωρακιση...Μπορεις ειτε να βρεις ενα πολυ καλο με 20-30 ευρω αλλα σχετικα noname η να δωσεις για κανα Monster Cable καπου 100ευρω για κατι ελαχιστα καλυτερο απο αυτο με τα 20-30.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
κλαμα με αυτα που διαβαζω καποιοος κακοηθης θα με χαρακτηριζε εχων και γνωστη και καποιος αλλος κακοηθης θα χαρακτηριζε τους ανω ως ασχετους και μη εχων
ακου η οπτικη καλυτερη απο το ομοαξονικο
το αλλο με τον τοτο το ξερετε:crazy_1: :crazy_1: :crazy_1:
 

Μηνύματα
2.679
Reaction score
5
κλαμα με αυτα που διαβαζω καποιοος κακοηθης θα με χαρακτηριζε εχων και γνωστη και καποιος αλλος κακοηθης θα χαρακτηριζε τους ανω ως ασχετους και μη εχων
ακου η οπτικη καλυτερη απο το ομοαξονικο
το αλλο με τον τοτο το ξερετε:crazy_1: :crazy_1: :crazy_1:

Αν θέλεις να μας αναλύσεις με επιχειρήματα τις σκέψεις σου ακούμε, αλλιώς τα γραπτά σου θεωρούνται απλά ειρωνείες.
Ακούμε..
 

HV

Μηνύματα
3.939
Reaction score
0
Ως τωρα με οσες εταιρειες του χωρου εχω επαφη κανεις δεν εχει πει πως το οπτικο προσφερει κατι περισσοτερο απο το ομοαξονικο το αντιθετο μαλιστα αφου ολοι προτεινουν ομοαξονικο.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
so και well ως αγνωστο το δημα στην πηγη μας ειναι ψηφιακο ενας μετατροποεας το κανει φως διασχυζει την οπτικη ινα και αλλος ενας μετατροπεας το ξανακανει ψηφιακο σημα μετρηστε τις μετατροπες σηματος γιατι εχασα το λογαριασμο στο coaxial δεν υπαρχει μετατροπη αρα και απωλεια λογο μετατροπης σηματομορφης
2 optical υπαρχουν σε μικρα μηκη μην μπερδευουν καποιο τις ινες του οτε με τις δικιες μας ουτε με την ινα λαζοπουλου
3 coaxial υπαρχουν σε μηκη μεγαλυτερα του 3 μετρου που τελειωνουν τα οπτικα
4 η πιο ακριβη optical κστιζει γυρω στα 160 ευρο οσο και τα βυσματα δηλαδη του coaxial μου τα καλωδια φτανουν οχι οσο αντεχει η τσεπη μας αλλα η συνειδηση μας ξεκινησα με οπτικη των 20 ευρο πριν 4 χρονια μετα ανεβηκα σε κατηγορια οπτικης και μολις ακουσα coaxial εκοψα την οπτικη για να δω τι εχει μεσα
5 αν καποιος καποιοι δεν ακουν διαφορες δεν φταιει το παιχνιδι ο παικτης φταιει που λενε και οι αμερικανοι
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
ζητατε και κοιτατε η αλλιως ακουστε και κρινετε αν δεν ακουτε διαφορες μην επενδυετε σε κατι που δεν σας πειθει the other side of the coin is που λενε ειναι οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει ......διαλεξτε κατηγορια
1 προχωραω γιατι ειδα διαφορα
2 δεν ειδα διαφορα μενω εδω που ειμαι
3 δεν πηδαω μην χαλασω τα ολοκαινουργια air max που θα παρω......
 

Μηνύματα
2.886
Reaction score
50
Για να μη μπερδευόμαστε τα πράγματα έχουν ως εξής (αν δεν απατώμαι):

1. Το coaxial καλώδιο είναι καλύτερο μεν, με μεγαλύτερες απώλειες δε (όχι από μετατροπές σήματος, από μεταφορά σήματος).
2. Τα optical κάνουν πράγματι τις μετατροπές που λέει ο Αργύρης, άρα έχουν απώλειες λόγω μετατροπών. Πολύ λιγότερες όμως στη μεταφορά του σήματος.

Για τους παραπάνω λόγους υπάρχει η τάση να λέμε "για μικρά μήκη ομοαξονικό, για μεγάλα optical." Φυσικά και θωρακισμένα coaxial υπάρχουν και απ' όλα, αλλά το κόστος πάει αλλού. Από 'κει και πέρα, αν κάποιος είναι διατεθειμένος να δώσει κάποιο ποσό για ποιοτικό μεγάλου μήκους coaxial με γεια του με χαρά του, αν όχι πάει και σε optical.

Τέλος δε νομίζω ότι είναι και κανένα ιδιαίτερο θέμα που δεν μπορούμε να συζητήσουμε με ηρεμία και επιχειρήματα. Αλλιώς δεν ωφελεί κανέναν, ούτε το φίλο που ρωτάει, ούτε οποιονδήποτε θέλει να μάθει κάτι παραπάνω.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
χαλκος υπαρχει τοσο ακριβος που πουλιεται με το γραμμαριο αν ειναι laboratories grade οι οπτικες φερουν γυαλακι του κιλου μιας και δεν επηρεαζει την ταχυτητα και την αλοιωση σηματος το γυαλι και παιζουν μονο με την εξωτερικη μονωση της ινας στο coaxial αναλογα με την τιμη το τεφλον που χρησιμοποιητε σε αντικατασταση αρτηριων φτανει ψιλα οσο και η μονωση που προσφερει για το χαλκο τα ειπα η επιλογη δικη σας
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
i do not give a dam αν εχει απωλειες απο τη στιγμη που παιζει καλυτερα και ξαναλεω ξερει καποιος ινα μεγαλυτερη των 3 μετρων αραγε αφου δεν εχει απωλειες γιατι δεν βγαινει μακρυτερη των 3 μετρωνοπως τα coaxials
 

Μηνύματα
1.574
Reaction score
68
Εγώ πήρα οπτική ίνα 5μ με 12 Ευρώ πάντως... no name φυσικά, .
Μη με ρωτήσεις τι μάρκα είναι Αργύρη, δεν θυμάμαι, αλλά εχω τη συσκευασία, μπορώ να το δω.

Και εξωτερικά δείχνει καλοφτιαγμένη, με "μπλενταζ" (έτσι λεγεται?) απ' έξω σαν υφασμα (πλεκτό θα το περιέγραφα) και πολύ εύκαμπτη...(αυτό όμως δεν ξέρω αν είναι καλό ή κακο ή αδιάφορο) και "φερίτες" ή κατι τετοιο τελος παντων (έτσι λέγονται κι αυτα?) πριν τα βύσματα.

Μου έκανε εντύπωση η πολύ φτηνή τιμή της και το ότι έδειχνε "ποιοτική". Βέβαια για απόδοση δεν ξέρω μια και το σύστημα είναι κάτω του μετρίου και ούτε εγώ ασχολούμαι και με τη λεπτομέρεια.
 

Μηνύματα
2.679
Reaction score
5
Είπες και έγραψες πολλά άλλα κατάλαβα, αλλά όχι.. τα οποία αντιλαμβάνομαι είναι δικές σου θεωρίες.

Θα σταθώ στο τελευταίο που έγραψες και δώσε μια ικανοποιητική απάντηση.

i do not give a dam αν εχει απωλειες απο τη στιγμη που παιζει καλυτερα και ξαναλεω ξερει καποιος ινα μεγαλυτερη των 3 μετρων αραγε αφου δεν εχει απωλειες γιατι δεν βγαινει μακρυτερη των 3 μετρωνοπως τα coaxials

Εγώ θα σου το πω πιο απλά. Εγώ λέω οπτική και coaxial δεν έχουν απώλειες στο μισό μέτρο που έχουν πρακτική εφαρμογή στις πλείστες τον περιπτώσεων, γιατί θέλεις να περάσεις την δική σου άποψη που λέει ότι απλά ακούγεται καλύτερα?

Και σκέψου τώρα πριν απαντήσεις, αφού και οι δύο δεν έχουν απόλυες γιατί νομίζεις ότι η coaxial ακούγεται καλύτερα, και ακόμα πολύ περισσότερο γιατί θέλεις να σε πιστέψουμε εσένα ειδικά ότι ακούς με coaxial καλύτερα?
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.614
Μηνύματα
2.868.103
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top