ΤΥΠΟΣ ΚΑΛΩΔΙΟΥ

Μηνύματα
16.004
Reaction score
14
μπλεντάζ σε οπτική δεν ισχύει, απλά εννοείς το shielding, φερίτες επίσης στην οπτική μου ακούγονται αχρηστοι.

http://en.wikipedia.org/wiki/TOSLINK

Τώρα όταν μιλάμε για coaxial συνδεση μέσω RCA αυτή η σύνδεση είναι καθαρά digital. Αρα ή πάιζει ή δεν παίζει. Τόσο απλά. Αν παίζει παίζει καλά αν δεν παίζει δεν παίζει καθόλου.

Εγώ προτείνω να βάζουμε τα οπτικά για μέχρι 1μ καλώδιο και μετά τα υπόλοιπα αν θέλουμε να τρέξει πάνω απο 2 μέτρα
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
H ταπεινη μου γνωμη ειναι πως το coaxial παιζει καλυτερα.
Και βεβαια υπαρχουν optical πανω απο 3μ.Μολις σημερα πουλησα ενα τετοιο σε γνωστο καλωδια του χωρου:happy_4:
 

Μηνύματα
2.679
Reaction score
5
Today the TOSLINK optical interface has reached its sonic performance potential. What changed? There are three factors that draw the line separating mediocrity from excellence: purity of the optical conductor, clarity of the optical termination (lens), and flexibility without signal loss. When each of these parameters is optimized, and the interconnect is used with quality components, the TOSLINK connection is audibly indistinguishable from coaxial S/PDIF.
Εγώ θα πρόσθετα και την απόρριψη μη μεταφορά θορύβου και το συμπέρασμα είναι ότι πρόκειται την τέλια σύνδεση για μεταφορά δεδομένων, γιατί περί δεδομένων πρόκειται.

http://www.audioholics.com/techtips/audioprinciples/interconnects/toslink.php
 

Μηνύματα
2.679
Reaction score
5
H ταπεινη μου γνωμη ειναι πως το coaxial παιζει καλυτερα.
Και βεβαια υπαρχουν optical πανω απο 3μ.Μολις σημερα πουλησα ενα τετοιο σε γνωστο καλωδια του χωρου:happy_4:
Αν μου έλεγες (λέγανε) μου αρέσει η coaxial γιατί ο θόρυβος μου μεταφέρει χρωματίζει ωραία θα το δεχτώ, αλλά ότι παίζει καλύτερα όχι:happy_8:
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
θα ειμαι πολυ σαφεις τα σαραβαλα μου κοστιζουν γυρω στα 37 χιλιαρικα οποιος φερει οπτικη που θα παιξει καλυτερα απο το coaxial μου του τα φορτωνω δωρεαν δεν πειθω κανενα απλα περιμενω να ακουσω και αυτο. Εξω απο την ινα ειναι προστασια για να μην σπανε ευκολα οι κρυσταλοι.......well περιμενω ...................................
 

Μηνύματα
70
Reaction score
0
Εγω παιδιά διαβάζοντας πρόσφατα το manual ενός sony ραδιοενισχυτή, προετείνεται σαν καλύτερη σύνδεση η coaxial χωρις να δινει περαιτερω διευκρινίσεις....
 

Μηνύματα
2.679
Reaction score
5
Εγω παιδιά διαβάζοντας πρόσφατα το manual ενός sony ραδιοενισχυτή, προετείνεται σαν καλύτερη σύνδεση η coaxial χωρις να δινει περαιτερω διευκρινίσεις....
In 1980, Philips and Sony jointly proposed the compact disc standard. Part of the standard, now referred to as the “red book” standard, included the ability to transport data in the digital domain between components. In fact, the acronym S/PDIF stands for Sony/Philips Digital Interface. By 1983, when the very first compact disc players started selling in the United States, Toshiba had entered the foray with an optical transmission protocol based on the use of the collimated light.
Η απάντηση είναι απλή, αν δεν παινέψεις το σπίτι σου θα πέσει να σε πλακώσει..
http://www.audioholics.com/techtips/audioprinciples/interconnects/toslink.php
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
so η απαντηση ειναι τοσο απλη οσο και ταποτικη
καθε cable company βγαζει οπτικες και coaxials αραγε αν τα ακριβοτερα coaxials παιζαν χειροτερα απο τις οπτικες θα ειχαν και ψηλοτερη τιμη απο τη στιγμη που θα ειχαν τη φημη του χειροτερου
αρθρα υπερ και κατα υπαρχουν πολλα απο τα εκαστοτε παπαγαλακια το θεμα ειναι ποσο μασαμε :happy_6: ayea!!!!!!!!!!
 

HV

Μηνύματα
3.939
Reaction score
0
Εγω ακομα περιμενω απαντηση στο γιατι κυριως οι τεχνικοι εταιρειων ηχειων , ενισχυτων προτεινουν coaxial και οχι optical........
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.618
Μηνύματα
2.868.219
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top