Τέλος οι πωλήσεις του Mac Pro στην Ευρώπη από την 1η Μαρτίου

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457


Με ανακοίνωσή της η Apple ενημερώνει τους Ευρωπαίους καταναλωτές σχετικά με την επικείμενη παύση των πωλήσεων του Mac Pro την 1η Μαρτίου εξαιτίας νέων ρυθμιστικών απαιτήσεων που τίθενται σε ισχύ εκείνη την μέρα. Η απόφαση επηρεάζει όλες τις χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης καθώς και τις Ισλανδία, Λιχτενστάιν, Νορβηγία και Ελβετία.

«Εξαιτίας νέων ρυθμιστικών απαιτήσεων η Apple θα σταματήσει να πουλάει το Mac Pro στην Ευρώπη την 1η Μαρτίου 2013», δήλωσε εκπρόσωπος της Apple. «Μετά από αυτή την ημερομηνία οι μεταπωλητές μπορούν να διαθέσουν υπάρχον απόθεμα αλλά η Apple δεν θα μπορεί να στείλει νέα Mac Pro σε αυτές τις χώρες».

Σύμφωνα με πληροφορίες το πρόβλημα εντοπίζεται στους μεγάλους ανεμιστήρες που περιλαμβάνονται στο εσωτερικό του μηχανήματος που είναι εκτεθειμένοι και παρουσιάζουν κίνδυνο εάν τους αγγίξει κάποιος. Οι νέοι κανονισμοί απαιτούν μεγαλύτερη ασφάλεια στους ανεμιστήρες αλλά και στις θύρες I/O.

Η εταιρεία διευκρίνισε ότι θα συνεχίσει κανονικά την υποστήριξη αυτών των μηχανημάτων και των επιμέρους εξαρτημάτων και μετά την 1η Μαρτίου.H Apple αναμένεται να αναβαθμίσει το Mac Pro εντός του 2013.

Πηγή:real.gr
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Απάντηση: Τέλος οι πωλήσεις του Mac Pro στην Ευρώπη από την 1η Μαρτίου

Η τελική διαμόρφωση των οδηγιών έγινε το 2009-2010, υπήρχε περιθώριο 2 ετών για την επανασχεδίαση έτσι ώστε διάφορα εξαρτήματα να είναι σύμφωνα με τις παρακάτω οδηγίες.
Αν θες να λέγεσαι μεγάλη εταιρία τεχνολογίας πρέπει να είσαι σοβαρή και να μην γίνεσαι ρόμπα.
Αυτές οι κινήσεις δείχνουν το πόσο σέβεται τον καταναλωτή και φυσικά δείχνουν ξεκάθαρα ότι κάτι δεν πάει καλά, βέβαια όσο υπάρχουν εύκολα θύματα δεν θα έχει πρόβλημα, για πόσο όμως;
Σου λέει λοιπόν η Apple, αν θες πάρε το υπάρχον μοντέλο μέχρι τότε και μετά βλέπουμε, ωραίος τρόπος να ξεφορτώσουμε τα απούλητα στις αποθήκες, καθυστερεί και το iMac και δεν πουλάμε τίποτα.


EN 60950-1:2006/A1:2010
IEC 60950-1:2005/A1:2009
http://ec.europa.eu/enterprise/poli...harmonised-standards/low-voltage/index_en.htm


από τεκμηρίωση οι φυλλάδες σκίζουν....
 

Μηνύματα
476
Reaction score
298
Απάντηση: Τέλος οι πωλήσεις του Mac Pro στην Ευρώπη από την 1η Μαρτίου

Όσο έχει σαρώσει το unibody στα laptops τόσο τραγικές είναι οι επιλογές που κάνει η εταιρεία στα desktops.
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Τέλος οι πωλήσεις του Mac Pro στην Ευρώπη από την 1η Μαρτίου

Η Apple έχει ήδη ανακοινώσει ότι τα Mac Pro θα ανανεωθούν μέσα στο 2013.
Προφανώς τα νέα μοντέλα και θα συμμορφωθούν με τις οδηγίες τις Ε.Ε,που είναι αυστηρότατες κατά τη γνώμη μου.
Μικρό το κακό λοιπόν μιας και θα μείνουν το πολύ, 2-3 μήνες εκτός αγοράς Ευρώπης τα Mac Pro.
Ισα ίσα που για να φύγει το στοκ που υπάρχει τώρα στην Ευρώπη θα υπάρξουν και πολύ καλές προσφορές!
Μ'ένα σμπάρο 2 τριγώνια λοιπόν!
Αλλωστε κανονικά πωλούνται ακόμη.Από την 1η Μαρτίου θα ισχύει η απαγόρευση!:wink:
 

Μηνύματα
1.750
Reaction score
118
Απάντηση: Τέλος οι πωλήσεις του Mac Pro στην Ευρώπη από την 1η Μαρτίου

Δεν ξέρω τι γνώμη(κακή απ'ότι διαβάζω) έχετε για το εν λόγω θέμα αλλα ένα πράγμα έχω διαπιστώσει. Όσο ψηλοαπάτη είναι τα τηλέφωνά τους(σχέση προϊόντος-τιμής) η και το i pad (παιχνιδάκι και τίποτε ουσιώδες) άλλο τόσο (εν αντιθέσι) άριστη επιλογή είναι για κάποιον ένας MacbookPro αντί ενός pc.
Αριστότατα εργαλεία!
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Τέλος οι πωλήσεις του Mac Pro στην Ευρώπη από την 1η Μαρτίου

Εγώ δεν έχω καθόλου κακή γνώμη,το αντίθετο θα έλεγα!
Σε ότι αφορά το iPhone θα συμφωνήσω,είναι υπερτιμημένο.Το iPad είναι ok,βολεύει σε αρκετά πράγματα,δεν είναι mac όμως.
Αυτό τα λέει όλα για όσους γνωρίζουν!:thumbsup:
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.761
Reaction score
83.610
Απάντηση: Τέλος οι πωλήσεις του Mac Pro στην Ευρώπη από την 1η Μαρτίου

Όλα καλά είναι, αρκεί να ξέρεις γιατί τα παίρνεις.
 

Μηνύματα
1.750
Reaction score
118
Απάντηση: Τέλος οι πωλήσεις του Mac Pro στην Ευρώπη από την 1η Μαρτίου

Εγώ δεν έχω καθόλου κακή γνώμη,το αντίθετο θα έλεγα!
Σε ότι αφορά το iPhone θα συμφωνήσω,είναι υπερτιμημένο.Το iPad είναι ok,βολεύει σε αρκετά πράγματα,δεν είναι mac όμως.
Αυτό τα λέει όλα για όσους γνωρίζουν!:thumbsup:
Το i pad το έχω εδώ και 1 μήνα. Μια σαχλαμάρα είναι. Το igloud μια απάτη εμπορική για παράδειγμα. Ήταν μια μεγάλη αιτία που το αγόρασα. Μου έλεγαν οτι θα μπορώ απ'οπουδήποτε και νά'μαι αρκεί φυσικά να έχω ίντερνετ εκεί που θά'μαι, να έχω πρόσβαση στα αρχεία του σπιτικού μάκ μου!!!!! Τελικά αυτό δεν ισχύει.
Για να παίζεις με fb και μερικά παιχνιδάκια, ναί καλό είναι. Και για κάποια άλλα φυσικά, ΕΑΝ δεν έχεις mac book pro. Όσο για το i phone..... μα κλειστό bt; Έλεος!!!!!
 

Μηνύματα
256
Reaction score
98
Απάντηση: Τέλος οι πωλήσεις του Mac Pro στην Ευρώπη από την 1η Μαρτίου

Υπάρχει ακόμα κόσμος που χρησιμοποιεί bt για κάτι άλλο εκτός απο headset και streaming;

απλη απορία
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.761
Reaction score
83.610
Απάντηση: Τέλος οι πωλήσεις του Mac Pro στην Ευρώπη από την 1η Μαρτίου

Υπάρχει ακόμα κόσμος που χρησιμοποιεί bt για κάτι άλλο εκτός απο headset και streaming;

απλη απορία

Σωστός. Ακόμα κι αν υπάρχουν είναι ελάχιστοι.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.114
Reaction score
20.619
Απάντηση: Τέλος οι πωλήσεις του Mac Pro στην Ευρώπη από την 1η Μαρτίου

...Μου έλεγαν οτι θα μπορώ απ'οπουδήποτε και νά'μαι αρκεί φυσικά να έχω ίντερνετ εκεί που θά'μαι, να έχω πρόσβαση στα αρχεία του σπιτικού μάκ μου!!!!! Τελικά αυτό δεν ισχύει.
Δεν σου είπαν αυτό, αλλά ας μην το κάνουμε θέμα.
 

Μηνύματα
1.750
Reaction score
118
Απάντηση: Τέλος οι πωλήσεις του Mac Pro στην Ευρώπη από την 1η Μαρτίου

Δεν σου είπαν αυτό, αλλά ας μην το κάνουμε θέμα.
Αυτό ακριβώς μου είπαν. Τώρα μου λένε άλλα. Οτι ισχύει για φώτος που έχεις τραβήξει απο τις συσκευές αυτές και κάτι τέτοιες αηδίες. Βέβαια εδώ που τα λέμε αποκαλύφθηκε το ψέμα μου. Διότι είχα ξεχάσει οτι ήσασταν μπροστά στην συζήτηση όταν μου τα είχαν πεί κύριε Κόγια.

Υπάρχει ακόμα κόσμος που χρησιμοποιεί bt για κάτι άλλο εκτός απο headset και streaming;

απλη απορία
Απορώ με την απορία σας. Όταν κάποιος σας λέει.... ρε ωραίο κομμάτι αυτό, θα μου το στείλεις; Εσείς τι κάνεται; Του λέτε.... περίμενε ρε συ, να βρούμε 1 pc να συνδέσουμε usb κλπ και στο στέλνω. Εκτός κι αν τον ρωτήσετε..... "Έχεις υπέρυθρες;" :confused:
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.655
Reaction score
94.633
Απάντηση: Τέλος οι πωλήσεις του Mac Pro στην Ευρώπη από την 1η Μαρτίου

...κύριε Κόγια.
Κεριά και λιβάνια... που θα πεις έτσι τον Ντίνο! :tongue:
 


Μηνύματα
256
Reaction score
98
Απάντηση: Τέλος οι πωλήσεις του Mac Pro στην Ευρώπη από την 1η Μαρτίου

Απορώ που απορεις με την απορία μας,ειναι γνωστο εδω και παρα πολλα χρονια πως η apple εχει μια ιδιαιτερη ευαισθησια για την ανεξέλεγκτη δοσοληψια μουσικής ,όσο και περίεργο ή καθόλου βολικό είναι αυτό για κάποιους .Επισης δε μπορώ να φανταστώ πως αυτό με το cloud στο είπε κάποιος υπεύθυνα μάλλον θα στο σφύριξε κανένας γνωστός .
 

Μηνύματα
1.750
Reaction score
118
Απάντηση: Τέλος οι πωλήσεις του Mac Pro στην Ευρώπη από την 1η Μαρτίου

Απορώ που απορεις με την απορία μας,ειναι γνωστο εδω και παρα πολλα χρονια πως η apple εχει μια ιδιαιτερη ευαισθησια για την ανεξέλεγκτη δοσοληψια μουσικής ,όσο και περίεργο ή καθόλου βολικό είναι αυτό για κάποιους .Επισης δε μπορώ να φανταστώ πως αυτό με το cloud στο είπε κάποιος υπεύθυνα μάλλον θα στο σφύριξε κανένας γνωστός .
Απορώ που απορείς επειδή απορώ με την απορία σας. Για καθημερινή απλή χρήση κοινών θνητών μιλάω και όχι για εμπορικούς αντιπροσώπους εταιριών που σκέφτονται δικαιώματα μουσικά και... ρέστα!

Και... ναί κάποιος υπεύθυνα μου το είπε. Απο αλυσίδα που εμπορεύεται ΜΌΝΟ Apple προϊόντα(και κάποια αξεσουάρ απο τρίτους κατασκευαστές) !!!!! Νομίζω οτι κατάλαβες ποιά εταιρεία είναι αυτή.:wink:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.629
Μηνύματα
2.868.496
Members
37.942
Νεότερο μέλος
mdim051
Top