Τί είναι το audiophile ηχείο;

Μηνύματα
415
Reaction score
5
Απάντηση: Re: Τί είναι το audiophile ηχείο;

ε μιας και το πιασατε το θεμα απο την καλη και απο την αναποδη ε τοτε βρειτε μου ενα audiofile ηχειο εως τα 1500 ευρω να το συνδιασω με τον yamaha s-200 μου? ε ? αντε μπραβο αναμενω φιλοι!
Μα.....

...ποιό άλλο από το Soavo??
 


Μηνύματα
452
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Απάντηση: Τί είναι το audiophile ηχείο;

Αλλά αν η απόκρισή του είναι 38-100.000Hz με διακύμανση ±8dB, η οποία συμβαίνει και μέσα στο ακουστό φάσμα, τότε υπάρχει πρόβλημα.
Το παρατήρησα κι εγώ διαβάζοντας τα specs, αλλά ως μη ιδιαίτερα γνώστης, είπα να το βουλώσω. Πράγματι είναι από τις πιο σημαντικές παραμέτρους θεωρώ.
Ευτυχώς, αν δεν πνίγεται από ενθουσιασμό κανείς, και είναι και λίγο παρατηρητικός, μπορεί να ξεχωρίσει την fancy από την σοβαρή περιγραφή αρκετά εύκολα.
 

audioj

Επαγγελματίας
Μηνύματα
327
Reaction score
75
Απάντηση: Τί είναι το audiophile ηχείο;

Τελικα που καταληξαμε? Τι ειναι το audiophile ηχειο? Και ποιος ειναι ο αντιστοιχος του ενισχυτης αραγε? Για συνεχιστε ρε παιδια να δουμε...
 

Μηνύματα
307
Reaction score
1
Απάντηση: Τί είναι το audiophile ηχείο;

Soavo με ποιον πολυκάναλο ενισχυτή; Επίσης σε συνδυασμό με το Soavo 900sw sub; Θα μας κάνει ένα audiophile HCinema;
 

Μηνύματα
928
Reaction score
4
Απάντηση: Τί είναι το audiophile ηχείο;

τα Soavo ειναι πολυ καλα ηχεια για τα λεφτα τους και αν σκεφτεσαι να στησεις home cinema τοτε μια χαρα θα ακους και τις μουσικες σου, παραπανω απο μια χαρα θα ελεγα
 

Μηνύματα
415
Reaction score
5
Απάντηση: Τί είναι το audiophile ηχείο;

τα Soavo ειναι πολυ καλα ηχεια για τα λεφτα τους και αν σκεφτεσαι να στησεις home cinema τοτε μια χαρα θα ακους και τις μουσικες σου, παραπανω απο μια χαρα θα ελεγα
ωραία αλλά audiophile θα είναι;;;

αυτό είναι το ζητούμενο...
 

Μηνύματα
928
Reaction score
4
Απάντηση: Τί είναι το audiophile ηχείο;

τι εννοεις "audiophile"; ακριβα ή/και με 'ονομα' στην πιατσα;

στα 1400 ευρω ποια αλλα ειναι πιο "audiophile";

bottom line ειναι οτι παιζουν αξια για τα λεφτα τους και βαλε, δλδ κατι κλιπς, κεφ, νταλι και αλλες εξειδικευμενες εταιρειες τις βαζει κατω σε αυτη την κατηγορια χρηματων

τωρα αν ανεβεις παραπανω οικονομικα σιγουρα θα βρεις και καλυτερες λυσεις
 

Μηνύματα
415
Reaction score
5
Απάντηση: Τί είναι το audiophile ηχείο;

τι εννοεις "audiophile"; ακριβα ή/και με 'ονομα' στην πιατσα;
α γειά σου, ακριβά και με όνομα στην πιάτσα

η Yamaha φτιάχνει παπιά και σκούτερ, φορ κράιν άουτ λάουντ.... που πα ρε καραμήτρο...

bottom line ειναι οτι παιζουν αξια για τα λεφτα τους και βαλε
στη διαδικασία απόδοσης του τίτλου "audiophile", ηχεία value-for-money απορρίπτονται με συνοπτικές διαδικασίες, συνιστούν απόδειξη μιζέριας και συμβιβασμού
 

Μηνύματα
928
Reaction score
4
Απάντηση: Τί είναι το audiophile ηχείο;

:142::142::142:

ωραιος

ωστε ετσι οριζεται το "audiophile" λοιπον... να υποθεσω μια απο τα ιδια και για το "χαϊ-εντ";; :126:
 

Μηνύματα
4.854
Reaction score
4
Απάντηση: Τί είναι το audiophile ηχείο;

....
η Yamaha φτιάχνει παπιά και σκούτερ, φορ κράιν άουτ λάουντ.... που πα ρε καραμήτρο...
...
Ο "καραμήτρος" είναι η Yamaha ?
 

Μηνύματα
415
Reaction score
5
Απάντηση: Τί είναι το audiophile ηχείο;

:142::142::142:

ωραιος

ωστε ετσι οριζεται το "audiophile" λοιπον... να υποθεσω μια απο τα ιδια και για το "χαϊ-εντ";; :126:
με βάση τις φίρμες που βλέπω στα μηχανήματά σου, δικαιούσαι να δώσεις εσύ τον ορισμό του "high end"

ή/και το δικό σου ορισμό για το "audiοphile"
 


Μηνύματα
91
Reaction score
0
Απάντηση: Τί είναι το audiophile ηχείο;

Καλώς σας βρήκα....

Αντε να δώσεις απάντηση τώρα ....
Γενικά το hi-fi(και end) βασίζεται στα αυτιά μας αρα οι κρίσεις
ειναι υποκειμενικές αρα ας πούμε οτι audiophile ηχεία ειναι
αυτά που ακούς ευχάριστα (εως και μεχρι δακρύων).
Πάνω στην υποκειμενικότητα χτίστηκε ολη αυτη η βιομηχανία
μ'ολα τα παρακλάδια και εχουμε δει κατασκευαστικά θαύματα,τίμια, αλλα και ασε να μη πώ,οχι θα το πώ VOODOO καταστάσεις.... με τιμολογήσεις του τύπου κοιμάμαι, ονειρεύομαι το νούμερο, ξυπνάω και τιμολογώ με βάση τ'ονειρο.
Θά ρωτήσω επίσης γιατί κάποιες, μέρες; , ωρες; , δεν ακούμε τα συστήματα μας τόσο ευχάριστα οσο αλλες φορές ;
και θ'απαντήσω στον εαυτό μου...
...Ω τ'αυτιά μας γιατί αυτά φταίνε για ολα....
και please μην τα ρίχνουμε ολα στη ΔΕΗ..../
 


Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Απάντηση: Τί είναι το audiophile ηχείο;

η Yamaha φτιάχνει παπιά και σκούτερ, φορ κράιν άουτ λάουντ.... που πα ρε καραμήτρο...
Όταν η Yamaha έφτιαχνε ηχεία κάποιοι άλλοι εκπαιδευόταν στις χρειές.

http://www.hi-fiworld.co.uk/hfw/oldeworldehtml/yamahans1000m.html



στη διαδικασία απόδοσης του τίτλου "audiophile", ηχεία value-for-money απορρίπτονται με συνοπτικές διαδικασίες, συνιστούν απόδειξη μιζέριας και συμβιβασμού
Τα καταναλωτικά προϊόντα σε μία υγιή αγορά οφείλουν να είναι value-for-money. Ειδάλλως δημιουργούνται καταναλωτικές "φούσκες" που απευθύνονται σε No brain-No pain καταναλωτές. Και όταν σκάσουν οι φούσκες οι καταναλωτές πάντα θα είναι ζημιωμένοι...
 


Μηνύματα
415
Reaction score
5
Απάντηση: Τί είναι το audiophile ηχείο;

επειδή σε ορισμένους δεν έχει γίνει κατανοητό, ό,τι έχω γράψει ως τώρα στο τόπικ είναι ειρωνικό

οι έννοιες audiophile & high-end μου προκαλούν ναυτία

κι έχω av-receiver yamaha rx-v640, και περιφερειακά ηχεία yamaha ns300

κι έμαθα κλασσική κιθάρα πάνω σε μια yamaha...

όλως περιέργως καμία από τις δύο μηχανές μου δεν είναι yamaha......
 

Μηνύματα
928
Reaction score
4
Απάντηση: Τί είναι το audiophile ηχείο;

@gdevelek

δεν ξερω τι λες για τα μηχανηματα μου, εγω δεν τα πηρα βαφτισμενα ως "χαϊ-εντ" :136:

τι να πουν και αλλοι συστηματιες εδω μεσα δηλαδης :139:

τωρα στο θεμα του audiophile ηχειου... αν το παρουμε ετοιμολογικα audiophile ειναι ο φιλος του ηχου, δλδ στη προκειμενη περιπτωση ο φιλος του σωστου ηχου, της σωστης αναπαραγωγης. Οποτε audiophile ηχεια πρεπει να ειναι εκεινα που ειναι τεχνολογικα σχεδιασμενα κατα τετοιο τροπο ωστε να φερνουν τον ακροατη οσο το δυνατον πιο κοντα στο πραγματικο συμβαν ή εστω στον ηχο που ηθελε να βγαλει ο εκαστοτε καλλιτεχνης/ηχοληπτης/κλπ που εφτιαξε το μεσο που περιεχει τον ηχο.

αυτος ειναι ο δικος μου ορισμος.
 

Μηνύματα
415
Reaction score
5
Απάντηση: Τί είναι το audiophile ηχείο;

@gdevelek
δεν ξερω τι λες για τα μηχανηματα μου, εγω δεν τα πηρα βαφτισμενα ως "χαϊ-εντ" :136:
δεν πειράζει, θα κάνω εγώ το νονό


τωρα στο θεμα του audiophile ηχειου... αν το παρουμε ετοιμολογικα audiophile ειναι ο φιλος του ηχου, δλδ στη προκειμενη περιπτωση ο φιλος του σωστου ηχου, της σωστης αναπαραγωγης. Οποτε audiophile ηχεια πρεπει να ειναι εκεινα που ειναι τεχνολογικα σχεδιασμενα κατα τετοιο τροπο ωστε να φερνουν τον ακροατη οσο το δυνατον πιο κοντα στο πραγματικο συμβαν ή εστω στον ηχο που ηθελε να βγαλει ο εκαστοτε καλλιτεχνης/ηχοληπτης/κλπ που εφτιαξε το μεσο που περιεχει τον ηχο.

αυτος ειναι ο δικος μου ορισμος.
μίλησες ως γνήσιος χαϊεντάς
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.670
Μηνύματα
2.869.609
Members
37.943
Νεότερο μέλος
argyrisM
Top