Ταίριασμα Λαμπάτου ενισχυτή Ηχείων

Μηνύματα
83
Reaction score
13
Δεν ξέρω αν εχω θέσει το ερώτημά μου στο σωστό Thread.
Αλλα θα ήθελα να ρωτήσω έχοντας τα ηχεία Sonus Faber Sonetto V με 90 ευαισθησία, που κατεβαίνουν στα 4 ohm, αν θα οδηγούνταν με λαμπάτο ενισχυτή Τσακιρίδη Αίολο Ultra με τις ΚΤ 150 λάμπες που βγάζουν 70 watt. Σε σχέση πάντα με ένα ολοκληρωμένο Solid ενισχυτή;
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.636
Reaction score
12.213
Από που προκύπτει ότι κατεβαίνουν μόνο στα 4 Ωμ και όχι χαμηλότερα;
Παράδειγμα το Sonus Faber Aida, που επίσης αναφέρεται ως <<nomimal impedance 4 ohm>>, πέφτει στα 2,23 Ωμ, ενώ στην μεγαλύτερη περιοχή του φάσματος είναι κάτω από τα 4 ωμ.
https://www.stereophile.com/content/sonus-faber-aida-loudspeaker-measurements
 

Μηνύματα
83
Reaction score
13
Ναι το minimum πέφτει κάτω 4. Με αυτά τα χαρακτηριστικά θα παίξουν ικανοποιητικά με τον Τσακιριδη;
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.636
Reaction score
12.213
Είναι πολύ σχετικό το <<ικανοποιητικά>>. Κάποιοι εκλαμβάνουν το <<αφράτο>>, βλέπε ελαφρώς ανεξέλεγκτο, χαμηλό ως πλούσιο και τους αρέσει, ενώ κάποιοι ζητούν ατάκα και απόλυτο έλεγχο.
Γενικά οι λυχνιακοί ενισχυτές συμπαθούν ηχεία άνω των 6 Ωμ, που ελάχιστα πέφτουν κάτω από 5.
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Κατ' αρχάς υπάρχει η δυνατότητα δοκιμής του ενισχυτή με τα ηχεία σου?
Το εμβαδό του χώρου ακρόασης πόσο είναι?
Αν και λυχνιακοί ενισχυτές ακούγοντaι πιο "γεμάτοι" από τους αντίστοιχους solid state, θεωρώ ότι θες τουλάχιστον 100w στο κανάλι για αυτά τα ηχεία. Θα έλεγα να πας στους monoblock τελικούς Apollon με ΚΤ120.
Μίλα με τους αδελφούς Τσακιρίδη, θα σε κατευθύνουν καλύτερα.
 
Last edited:


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.120
Reaction score
20.630
Τί θα έκανα στη θέση σου: Θα έπαιρνα τον Αίολο Ultra και θα του έπινα το αίμα. Αν δεν μπορούσε να αντεπεξέλθει επαρκώς, παίζοντας δυνατά, θα πλησίαζα τα ηχεία σε απόσταση κάτω των 2m. Είναι ο μόνος τρόπος για να παραμείνει κατά το δυνατόν περισσότερο ένας λαμπάτος ενισχυτής εντός των ορίων του. Μετά θα έπαιρνα και έναν τελικό με Hypex NC400 και θα τους έπινα το αίμα (των ηχείων αυτή τη φορά), και ανάλογα με τα κέφια, θα άλλαζα ενισχυτή.

Εν πάση περιπτώσει, το ζητούμενο είναι ο έλεγχος στα μπάσα - ψηλότερα τα καταφέρνουν όλοι. Μια καλή μέθοδος είναι να προσπαθείς να παρακολουθείς τη γραμμή του ηλ. μπάσου όσο πιο εύκολα γίνεται, (κάτι όχι εύκολο, τόσο για τον ενισχυτή, όσο και για τα ηχεία) ακούγοντας κάποια ηχογράφηση με έντονα μπάσα και κάπως της προκοπής τουλάχιστον, (το Wot του Captain Sensible, το Funky town, τα μεγάλα τύμπανα του Pick Withers ας πούμε στο Single handed sailor, το μπάσο του Jaco Pastorius, ή ακόμα και κάποιο καθαρογραμμένο bass cover των Jamiroquai, όπως αυτό).

Αν μπορούν να χωρέσουν στα λεφτά, πάρτους και τους δύο.
 


tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.686
Reaction score
2.728
Μερικά διαγράμματα που αφορούν το ηχείο δίνουν μια καλύτερη εικόνα, από το διάγραμμα εμπεδησης βέβαια λείπει και η αντίστοιχη καμπύλη φάσης αυτής που θα έδινε πιο ολοκληρωμένη εικόνα. Οι τιμές ελάχιστης και μέσης εμπεδησης είναι αρκετά χαμηλές.

 

Μηνύματα
305
Reaction score
306
Δεν ξέρω αν εχω θέσει το ερώτημά μου στο σωστό Thread.
Αλλα θα ήθελα να ρωτήσω έχοντας τα ηχεία Sonus Faber Sonetto V με 90 ευαισθησία, που κατεβαίνουν στα 4 ohm, αν θα οδηγούνταν με λαμπάτο ενισχυτή Τσακιρίδη Αίολο Ultra με τις ΚΤ 150 λάμπες που βγάζουν 70 watt. Σε σχέση πάντα με ένα ολοκληρωμένο Solid ενισχυτή;
Το καλύτερο είναι να ρωτήσεις τους αδερφούς Τσακιρίδη για την επάρκεια οδήγησης των ηχείων σου με τον Aeolo Ultra, είναι πάντοτε πολύ εξυπηρετικοί.

Ιδιαίτερα σημαντικό ρόλο για την δυνατότητες οδήγησης στους λαμπάτους ενισχυτές παίζουν οι μετασχηματιστές εξόδου, ο Aeolos είναι μια push pull υλοποίηση στην βασική του έκδοση με EL 34 δίνει 35 watt, ενώ στην ultra έκδοση που λες με τις ΚΤ 150 ανεβαίνει στα 70 watt.

Αυτά στα αναφέρω σαν γενική πληροφόρηση, το σίγουρο είναι ότι οι αδερφοί Τσακιρίδη θα γνωρίζουν καλύτερα διότι ως σχεδιαστές και κατασκευαστές μπορεί π.χ. να έχουν χρησιμοποιήσει διαφορετικούς μετασχηματιστές ανάλογα την έκδοση του ενισχυτή ή και διάφορες πιο σύγχρονες τεχνικές.

Από εκεί και ύστερα ανάλογα με ποιον ολοκληρωμένο solid state συγκρίνεις τον Aeolo , πάλι πολύ γενικά μιλώντας, αν υποθέσουμε ότι τον συγκρίνεις με ένα αντίστοιχα ικανό σε ρεύματα, τότε ο solid state θα είναι πιο ¨ταχύς και στακάτος¨ αλλά πιο ¨στεγνός¨σε σχέση με τα ¨ηχοχρώματα ¨που δίνει η λάμπα.
 

papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.081
Reaction score
1.601
Των Αιολο ultra με 4 κτ 150 των εχω και αναβαθμισμενο με πυκνωτες παρτον αφοβα εχει γκαζι για λαμπα να ξερεις εχω αλλαξει αρκετους, ακομα μπορεις να τον κανεις ultima με καλυτερους μετασχηματιστες και εγω τα ηχεια που εχω δεν ειναι ευκολα σε φορτιο JBL LX 9 για ροκ που ακουω μια χαρα παιζει, να σκεφτεις τα 5 χρονια εγγυηση που δινουν οι τσακιριδαιοι και η παμπωλες βελτιωσεις απο μετασχηματιστες,πυκνωτες η λαμπες αν τον βαρεθεις ποτε.

Επισης σε τι εντασεις ακους? εισαι σιγουρος οτι θες γκαζι?

Γενικα για τα χρηματα του ειναι αξιοπρεπεις αγορα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.671
Μηνύματα
2.869.687
Members
37.943
Νεότερο μέλος
argyrisM
Top