Ταίριασμα ηχείων με Κεντρικό

Μηνύματα
81
Reaction score
10
Καλησπέρα στην ομάδα. Είμαι αρκετά άσχετος στο κομμάτι αυτό και θέλω τα φώτα σας.
Έχω δυο ηχεία, συγκεκριμένα τα Εnergy (Klipsch) Pro series 3.5 και τα έχω συνδέσει στην τηλεόραση μέσω ενός Yamaha reciever και αναζητώ να τα ταιριάξω με ένα κεντρικό ηχείο. Σας επισυνάπτω και τα specs των συγκεκριμένων ηχείων.
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
 

Attachments



Μηνύματα
3.088
Reaction score
8.862
Καλημέρα και από εμένα,
Επειδή η σειρά ηχείων που έχεις δε έβγαζε κεντρικό, αν στο μέλλον έχεις σκοπό να προθέσεις και άλλα ηχεία μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα ήδη υπάρχων για surround και να αγοράσεις μια άλλη σειρά της Klipsch που θα έχει και το κεντρικό της.
Αλλιώς πας στη λύση που σου έδωσε ο costas EAR
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
ιδιο παρε η δεν θες ιδιο, κοιτα καποιο με crossover points ιδιο η κοντα στα 2000hz, οπως αυτα που εχεις.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.399
Τα κεντρικά ηχεία ειναι ακριβως τα ιδια γενικα δηλαδη; και όταν αγοραζεις ενα σετ ειναι ιδια και τα 3;
Θα έπρεπε να ηταν ακριβώς ίδια. Όπως το δεξί πρέπει να ειναι ίδιο με το αριστερό.

Όσο πιο πολύ ίδια είναι τόσο το καλύτερο.
 

Μηνύματα
81
Reaction score
10
Οκ. Απλά επειδη ειναι παλιο μοντέλο και δεν ξερω αν πωλειται μονο του ενα τετοιο ηχείο, θα μπορουσα να κανω τη δουλεια μου και με ενα της klipsch με παρόμοια χαρακτηριστικά;
 

K

kimon

Guest
Τα κεντρικά ηχεία ειναι ακριβως τα ιδια γενικα δηλαδη; και όταν αγοραζεις ενα σετ ειναι ιδια και τα 3;
Όχι βέβαια! Αν κάνεις τον κόπο και αναζητήσεις "κεντρικά ηχεία" στον Σκρουτζ, θα διαπιστώσεις ότι, ακόμη και τα πολύ ακριβά, έχουν διαφορετική κατασκευή από το στερεοφωνικό ζευγάρι που ο κατασκευαστής προτείνει για ταίρι τους. Αυτό οφείλεται (μιλώντας πάντα για θέαση ταινιών) στις διαφορετικές ανάγκες (τοποθέτησης και ηχητικές) που πρέπει να καλύψουν.
Καλή λύση είναι να μη βάλεις κεντρικό ηχείο, εφ' όσον βλέπεις τις ταινίες σου καθήμενος στο sweet spot μεταξύ των ηχείων σου.
Η απολύτως καλύτερη βέβαια είναι να πάρεις (αν σου χρειάζεται πραγματικά) μια μπροστινή τριάδα ηχείων από μια σειρά καλού κατασκευαστή.
 

K

kimon

Guest
Οκ. Απλά επειδη ειναι παλιο μοντέλο και δεν ξερω αν πωλειται μονο του ενα τετοιο ηχείο, θα μπορουσα να κανω τη δουλεια μου και με ενα της klipsch με παρόμοια χαρακτηριστικά;
Την δουλειά σου θα την κάνεις, σε γενικές γραμμές. Ο ισοσταθμιστής του ραδιοενισχυτή σου θα ταιριάξει (χονδρικά) την ακουστική συμπεριφορά των ηχείων σου.
Αν προχωρήσεις σε αγορά κεντρικού, φρόντισε ο ήχος της τριάδας του να είναι της αρεσκείας σου, ώστε, aν δεν σου αρέσει το ταίριασμα με τα Energy, να τα αλλάξεις με τα ταίρια του κεντρικού σου.
 

Μηνύματα
81
Reaction score
10
Κατάλαβα. Κάτι τελευταίο. Μία soundbar αντικαθιστά το κεντρικό ηχείο ή δεν μπορεί να συνδυαστεί με άλλα ηχεία?
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.389
Reaction score
74.656
Όχι βέβαια! Αν κάνεις τον κόπο και αναζητήσεις "κεντρικά ηχεία" στον Σκρουτζ, θα διαπιστώσεις ότι, ακόμη και τα πολύ ακριβά, έχουν διαφορετική κατασκευή από το στερεοφωνικό ζευγάρι που ο κατασκευαστής προτείνει για ταίρι τους. Αυτό οφείλεται (μιλώντας πάντα για θέαση ταινιών) στις διαφορετικές ανάγκες (τοποθέτησης και ηχητικές) που πρέπει να καλύψουν.
Τα σοβαρά κεντρικά έχουν ίδια μεγάφωνα, crossover και voicing με τα L-R.
 

Μηνύματα
2.397
Reaction score
3.602
Ιδανικά Τα σοβαρά τα κεντρικά έχουν ίδια μεγάφωνα, crossover και voicing με τα L-R.
Αν μου επιτρέπεται, έκανα μια μικρή διόρθωση, ουσιώδη, θεωρώ.

Ο φίλος ας ψάξει να βρεί το κεντρικό της σειράς των LR και αν δεν υπάρχει τότε αρχίζει τα πειράματα...

Edit: Με ενα μικρό search, δεν φαίνεται να υπάρχει κεντρικό..
 
Last edited:

K

kimon

Guest
Τα σοβαρά κεντρικά έχουν ίδια μεγάφωνα, crossover και voicing με τα L-R.
Η χρήση ιδίων μεγαφώνων σε κεντρικό και μπροστινά ηχεία (εφ' όσον βέβαια το μέγεθος του κεντρικού το επιτρέπει) δεν είναι τεκμήριο της σοβαρότητος του κατασκευαστή (αλλοίμονο!), αλλά απόρροια της επιθυμίας του για (όσο το δυνατόν ευκολότερα επιτεύξιμη) ηχητική ομοιογένεια της μπροστινής τριάδας.
Όσο για το ότι και το κροσόβερ πρέπει να είναι ίδιο, θα αποφύγω να το σχολιάσω. Μπορείς όμως να ρωτήσεις τον ΠετερΜένι και να σου εξηγήση, κάλλιον εμού, το άτοπον του πράγματος (δηλαδή την χρήση ίδιου κροσόβερ σε ηχεία με διαφορετική διάταξη μεγαφώνων,διαστάσεις μπάφλας και καμπίνες, ακόμα κι αν τα μεγάφωνα είναι ολόϊδια).
Υγ. Ποιό είναι, αλήθεια, το κινητρο αυτού του ποστ, που μάλλον μπερδεύει παρά βοηθάει τον φίλο που αναζητεί μια ουσιαστική απάντηση στην απορία του;
Κατάλαβα. Κάτι τελευταίο. Μία soundbar αντικαθιστά το κεντρικό ηχείο ή δεν μπορεί να συνδυαστεί με άλλα ηχεία?
Εδώ θα πρέπει να απαντήσει κάποιος με σχετικές εμπειρίες (εγώ δεν έχω).
 
Last edited by a moderator:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.356
Reaction score
125.316
Εδώ θα πρέπει να απαντήσει κάποιος με σχετικές εμπειρίες (εγώ δεν έχω).
Και για το άλλο δεν έχεις σχετικές εμπειρίες, αλλά επιμένεις να έχεις "άποψη".
Έγραψε κάτι απόλυτα σωστό ο ζιζικος, και κακώς επιμένεις.

Τες πα, ηχομπαρα όχι. Προφανώς όχι.
Είναι προφανεστερο του προφανούς.
 
Last edited:

K

kimon

Guest
Και για το άλλο δεν έχεις σχετικές εμπειρίες, αλλά επιμένεις να έχεις "άποψη".

Τες πα, ηχομπαρα όχι. Προφανώς όχι.
Είναι προφανεστερο του προφανούς.
Ότι πει η εξοχότης σας! Άλλωστε ποιός είμαι εγώ που θα αμφισβητήσω τις υπερβατικές γνώσεις σου dr.Resilio;
Την έχεις ήδη πατήσει μια φορά, επειδή παριστάνεις τον ξερόλα. Κάνε μου τη χάρη και μην μου απαντάς προσωπικά (όπως κάνω κι εγώ), μου γυρίζεις τα άντερα.
 
Last edited by a moderator:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.865.457
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top