Ταινίες DVD σε δίσκο BR,παίζουν?

Μηνύματα
2.260
Reaction score
1.205
Εχω 5 ταινίες DVD (4GB η καθεμία) και θέλω να τις βάλω σε δισκάκι blu ray 25GB.

Αν βάλω το δισκάκι σε BR player θα τις δω σαν DVD?

Στο Nero θα κάψω το δισκάκι σαν BR UDF ή BD BDMV?
 

Μηνύματα
5
Reaction score
0
Εξαρταται απο το BD player λογικα. Σε ενα LG 370 που δοκιμασα παιζουν κανονικα, τωρα για το nero δεν γνωριζω,εδω και καιρο χρησιμοποιω το ashampoo burning studio.
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Απάντηση: Ταινίες DVD σε δίσκο BR,παίζουν?

Σε φακέλους τις έχεις ή σε iso;
Με τι θες να τις αναπαράγεις;
Μόνο σαν αρχεία μπορείς να τις δεις και να τις αναπαράγεις από PC ή από player που έχει δυνατότητα να διαβάσει αρχεία από δισκάκι.
 

Μηνύματα
2.260
Reaction score
1.205
Ποιος ξέρει να μου πει...

Εχω 10 ταινίες DVD στον HDD,αποθηκευμένες σε μορφή φακέλων (Video_TS).
Η κάθε ταινία ποιάνει χώρο 4GB max.

Μπορώ να τις κάψω σε ένα δισκάκι BR-DL (46.6GB) αλλά να τις παίζει σαν DVD (χωρίς να χάσει σε ποιότητα) και να μου εμφανίζει στο μενού τους τίτλους και να επιλέγω πχ ποιο βίντεο θέλω να δω;
Αν τις κάψω στο IMG burn γίνεται έτσι απλά η δουλειά μου;

Αν ήθελα να μου εμφανίζονται παράθυρα με προεπισκόπιση (κινούμενη εικόνα) της κάθε ταινίας θα χρειαστώ προγράμματα πιο πολύπλοκα όπως πχ Sony Vegas κτλ ή υπάρχει και τίποτα απλούστερο-δωρεάν που να μου κάνει τη δουλειά;

Σε κάθε περίπτωση δεν θέλω να χάσω σε ποιότητα του αρχικού DVD...
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Καλυτερα, Με το Make mkv μετέτρεψε τις σε Mkv και μπορεις να βάλεις κ external srt με αυτο τον τροπο.. Κρατάς κ τα έξτρα αν θελεις.. Δεν χάνεις τιποτα σε ποιότητα κ τις παίζουν κ σχεδον ολα τα bluray που υποστηρίζουν Mkv..
 

Μηνύματα
319
Reaction score
2
Ποιος ξέρει να μου πει...

Εχω 10 ταινίες DVD στον HDD,αποθηκευμένες σε μορφή φακέλων (Video_TS).
Η κάθε ταινία ποιάνει χώρο 4GB max.

Μπορώ να τις κάψω σε ένα δισκάκι BR-DL (46.6GB) αλλά να τις παίζει σαν DVD (χωρίς να χάσει σε ποιότητα) και να μου εμφανίζει στο μενού τους τίτλους και να επιλέγω πχ ποιο βίντεο θέλω να δω;
Αν τις κάψω στο IMG burn γίνεται έτσι απλά η δουλειά μου;

Αν ήθελα να μου εμφανίζονται παράθυρα με προεπισκόπιση (κινούμενη εικόνα) της κάθε ταινίας θα χρειαστώ προγράμματα πιο πολύπλοκα όπως πχ Sony Vegas κτλ ή υπάρχει και τίποτα απλούστερο-δωρεάν που να μου κάνει τη δουλειά;

Σε κάθε περίπτωση δεν θέλω να χάσω σε ποιότητα του αρχικού DVD...
Λοιπόν.
Ένα άδειο Bluray 50 GB, στοιχίζει περίπου 4,7 ευρώ (η 5δα Verbatim κάνει 23,50 στο φθηνότερο μαγαζί).

Ένα άδειο DVDr 4,7GB Verbatim στοιχίζει 0,28 λεπτά. Επί 10 που θες 10 ταινίες, 2,8 ευρώ!

Οπότε, γράφοντας τις ταινίες σε 10 DVD, γλυτώνεις 2 ευρώ! :D
Βάλε και τις ώρες που θα γλυτώσεις για να κάψει το Bluray. Και αν εμφανιστεί και κανά σφάλμα στη μέση; Πάει, αχρηστεύτηκε.
 

Μηνύματα
2.260
Reaction score
1.205
- Maestro,άντε και τις κάνω mkv.
Πως βάζω 10 mkv σε 1 br?

Επίσης είναι Παλιές Ελληνικές,οπότε δεν θα έχουν υπότιτλους,δεν με νοιάζουν έξτρα,θέλω μόνο τις ταινίες.

- Thinredline,δεν με νοιάζει το κόστος του δίσκου,απλά θέλω να τα έχω σε ένα.
Υπόψην αγοράζω τα δισκάκια 50αρια,από Ιαπωνία 50άδα=100€ άρα μου κοστίζει 2 € το δισκάκι,Verbatim.
Στα 300 δισκάκια που έχω κάψει σε 3 χρόνια ακόμα δεν έπεσα σε διακοπή ρευματος ώστε να πεις οτι αχρηστεύτηκε το δισκάκι ή τέλος πάντων να αποτύχει γενικά η εγγραφή...
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
GIYF
Εχει οδηγούς.. Λογικά data disk..
Τα Mkv που κανει το makemkv ειναι ίδιο σε μέγεθος (και λιγο μικρότερο) απο οτι τo αρχικό σου DVD.
 

Μηνύματα
941
Reaction score
205
Λοιπόν.
Ένα άδειο Bluray 50 GB, στοιχίζει περίπου 4,7 ευρώ (η 5δα Verbatim κάνει 23,50 στο φθηνότερο μαγαζί).

Ένα άδειο DVDr 4,7GB Verbatim στοιχίζει 0,28 λεπτά. Επί 10 που θες 10 ταινίες, 2,8 ευρώ!

Οπότε, γράφοντας τις ταινίες σε 10 DVD, γλυτώνεις 2 ευρώ! :D
Βάλε και τις ώρες που θα γλυτώσεις για να κάψει το Bluray. Και αν εμφανιστεί και κανά σφάλμα στη μέση; Πάει, αχρηστεύτηκε.
Ποιος ειναι αυτος που γνωριζει και αγοραζει 50gb bluray απο την Ελλαδα? εδω και 3 χρονια τα αγοραζω απο japan και πληρωνω την 10αδα verbatim περιου 25-28 ευρω μαζι με τα μεταφορικα.

Το μονο κακο ειναι οτι αργουν καμια 10ρια μερες μεχρι να φτασουν
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.617
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top