Ταιριασμα για Harbeth SHL5 PLUS XD

Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Και για να συμπληρωσω: Ειναι βεβαιο πως αν ο κυριος προχωρησει στη συγκεκριμενη αγορα, για καποιο διαστημα θα ειναι ενθουσιασμενος απο αυτο που θ' ακουσει λογω του γνωστου ψυχαναγκασμου του ''ξεπαραδιασματος'' και της αυθυποβολης του καινουριου, οπως αλλωστε εχει συμβει με ολους μας, Δεν του δινω ομως πανω απο 2 μηνες να κουραστει και να βαρεθει σταδιακα το χαλι που θα ακουει εξαιτιας αυτων που περιγραφει ο φαλακρος δασκαλος πιο πανω... :angel:
 



Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Τζάμπα καίει η λάμπα
Ο ερωτών νομίζω πως είναι συγκεκριμένος σε αυτά που ρωτάει:

<<καλημερα παιδια, επειδη υπαρχει η σκεψη ενος πολυ φιλου για στησιμο ενος δικαναλου συστηματος θα ηθελα τα φωτα σας σε καποια πραγματα.Αρχικα ο χώρος ακροασης δεν ειναι πολυ, μεγαλος, γυρω στα 25τμ. Τα ηχεια στα οποια εχει καταληξει ειναι ενα μεταξυ των:
α) Harbeth SHL5 PLUS XD
β) ATC ASM20 PSL

Ενισχυτές:

α)Adcom GFA 5802 με 300 watt transistor και 1000 ευρω
β)McIntosh 275 με 75 watt λαμπα στα 2500 ευρω
γ)Jadis i50 με 50 watt λαμπα ταξη Α στα 4200 ευρω
δ)Luxman L507UX με 110 Watt στα 3200 ευρω
ε)Mark Levinson 383 με 100 Watt στα 3200 ευρω>>

Και αυτό που τον ενδιαφέρει πρακτικά είναι να συλλέξει υποκειμενικές ακουστικές εντυπώσεις των αναγνωστών πάνω στους πιθανούς συνδυασμούς αυτών που ρωτάει, οι οποίες εντυπώσεις φυσικά και δεν έχουν επιστημονική βάση αλλά αυτός προτίθεται να τις αξιοποιήσει ανάλογα και όπως νομίζει... Είναι αυτό που θέλει και σε αυτό έχει καταλήξει για τους δικούς του χ/ψ λόγους και θεωρώ πως οι απαντήσεις πρέπει να είναι ανάλογες. Ναι λοιπόν τα Harbeth παίζουν πολύ ευχάριστα σε αφρόντιστους χώρους με luxman και hegel 190 και πάνω αυτή είναι η ακουστική μου εμπειρία και την καταθέτω. Τα υπόλοιπα έχουν αναλυθεί επαρκώς στο φόρουμ δλδ τα περί μετρήσεων, ακρίβειας αναπαραγωγής, έκτασης, στάσιμων, κλπ κλπ και μπορεί ο ενδιαφερόμενος να τα διαβάσει στα ανάλογα νήματα, και αν θέλει (και μπορεί) να αλλάξει τελείως την αρχική του τοποθέτηση.
Έχω έναν φίλο που αναπαλαιώνει, πουλά και χρησιμοποιεί ο ίδιος μόνο VW transporter T1-T2. Του έχω εξηγήσει ότι είναι επικίνδυνο να πηγαίνει εθνική κλπ με αυτά τα ερείπια, του έχω επισημάνει την ανωτερότητα σε όλα τα επίπεδα ενός σύγχρονού και πολλές φορές πιο φτηνού αυτοκινήτου, αρνείται όμως ο φίλος να οδηγήσει ή να ασχοληθεί με οτιδήποτε άλλο. Διότι πολύ απλά αυτό του αρέσει... και το σέβομαι.
Όταν με ρωτάει λοιπόν πχ αν έχει πάρει το μάτι μου κανένα μτχ τέτοιο όχημα δεν του απαντώ ναι σου έχω ένα golf 2020 μούρλια με traction control κλπ...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Και αυτό που τον ενδιαφέρει πρακτικά είναι να συλλέξει υποκειμενικές ακουστικές εντυπώσεις των αναγνωστών πάνω στους πιθανούς συνδυασμούς αυτών που ρωτάει
Οι "υποκειμενικές ακουστικές εντυπώσεις" έχουν αξία (αν έχουν) μόνο για αυτόν που τις εκφράζει.
Γι αυτό και ονομάζονται και υποκειμενικές.

Για κανέναν άλλον.
 


Μηνύματα
1.665
Reaction score
1.501
εδώ λιποθύμησα. Τι έγινε που είμαι?
O Adcom όπως εξήγησα, παίζει πολύ καλύτερα σαν παθητικός. Tα Hypex, απόσο θυμάμαι από πίσω θέλουν έναν προενισχυτή που να δίνει πολύ γκάζι για να γεμίσουν σωστά. και με πικαπ, phono stage και παθητικό ενισχυτή δεν πρόκειται να γεμίσουν σωστά τα hypex.
Ελπίζω να μη χτύπησες πέφτοντας.
 

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Οι "υποκειμενικές ακουστικές εντυπώσεις" έχουν αξία (αν έχουν) μόνο για αυτόν που τις εκφράζει.
Γι αυτό και ονομάζονται και υποκειμενικές.

Για κανέναν άλλον.
Συμφωνώ, για αυτό και το ξεκαθάρισα. Και ίσως θα πρέπει να υπάρξει κάποιας μορφής διαχωρισμός των post (επιπρόσθετοι κανόνες? Σοβαρότης σε αυτά που θα γραφούν ή διαγραφή? δεν ξέρω...) με θέματα που αφορούν την "επιστήμη του ήχου" και τις εφαρμογές, με post που αφορούν ακροαματικές εντυπώσεις, ματσαρίσματα κλπ για αυτούς που επιθυμούν απλά να βάλουν ένα στέρεο στο σαλόνι... γιατί και οι μεν και οι δε έχουν δικαίωνα συμμετοχής σε ένα φόρουμ που ονομάζεται audio video site και σίγουρα πολλές φορές επιφυλάσσονται να ανοίξουν κουβέντα...
Διότι στην τελική αυτό που μετράει είναι τι θα μείνει για διάβασμα στο τέλος. Και προσωπικά με κουράζει πάρα πολύ να ανοίγω ένα ποστάρισμα που με ενδιαφέρει και να διαβάζω ένα σωρό άσχετα και σίγουρα το ignore δεν είναι λύση για εμένα (είμαι σαν άνθρωπος του "διαφωνώ με αυτά που λες αλλά θα υπερασπιστώ το δικαίωμα να τα λες κλπ").
 

Μηνύματα
760
Reaction score
949
Κώστα έαρ κοιτάζω κ ξανακοιταζω κάποια απτά πράγματα που έχουν αναφερθεί παραπάνω.Υπαρχει περίπτωση να κάνεις κάπου λάθος ??Εννοώ ότι ενώ μιλάω για το συγκεκριμένο Harberh,αναφέρεις για woofer 6" κ τι χαμηλό να βγάλει όταν το συγκεκριμένο ηχείο βάση specs έχει 8" Άρι.Οκ δεν είπε κανείς ότι θα απόδοσει τα χαμηλά που έχει πχ το δικό μου b&w 802 D2 , αλλά πιστεύω με έναν σωστό ενισχυτή ,δυο ηχεία με 8" μονάδες μπορούν να βγάλουν ένα κάποιο αξιοπρεπές χαμηλό αν οδηγηθούν σωστά.Η ταπινη μου άποψη
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.102
Reaction score
124.658
Ναι, έχεις δίκιο. Νόμιζα πως είναι 6-αρι πιθανώς μπέρδεψα τα μοντέλα της ATC.

Το 8" είναι επαρκεστατο ως διάμετρος μεγαφώνου για απόσταση ακρόασης του δορυφόρου έως 2,2μ, άντε βαριά βαριά 2,5μ, ντέφι να γίνει.

Θα μπορέσει να βγάλει από 3η οκτάβα και πάνω, αν όλα πάνε καλά στην οδήγηση.

Δηλαδή όντως είναι ικανό το 8" δορυφορίδι για κρος στους 80 κύκλους σε τέτοια απόσταση ακρόασης, καθώς από κει και πάνω λογικά θα τα καταφέρει, αν βεβαίως βεβαίως το ποτίσεις με τα βατ που απαιτεί.


Εννοείται πως κάτω από τους 80 κύκλους δεν έχει καμία ελπίδα κανένα 8", θα χρειαστεί σαμπ, αυτές είναι συχνότητες μόνο για σαμπ, ασχέτως του ποιος είναι ο δορυφόρος σου.

Στο δορυφόρο θες επαρκές μέγεθος γουφερ, ώστε να μπορέσει να τα καταφέρει από την 3η οκτάβα και πάνω για την απόσταση ακρόασης που επιθυμείς.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Κώστα έαρ κοιτάζω κ ξανακοιταζω κάποια απτά πράγματα που έχουν αναφερθεί παραπάνω.Υπαρχει περίπτωση να κάνεις κάπου λάθος ??Εννοώ ότι ενώ μιλάω για το συγκεκριμένο Harberh,αναφέρεις για woofer 6" κ τι χαμηλό να βγάλει όταν το συγκεκριμένο ηχείο βάση specs έχει 8" Άρι.Οκ δεν είπε κανείς ότι θα απόδοσει τα χαμηλά που έχει πχ το δικό μου b&w 802 D2 , αλλά πιστεύω με έναν σωστό ενισχυτή ,δυο ηχεία με 8" μονάδες μπορούν να βγάλουν ένα κάποιο αξιοπρεπές χαμηλό αν οδηγηθούν σωστά.Η ταπινη μου άποψη
Το ηχείο αυτό το έχω σε vintage τρανζιστοράτο σύστημα στο αφρόντιστο και ασύμμετρο σαλόνι μου και δηλώνω ότι παίζει "εκθεσιακά" σε χαμηλομεσαίες εντάσεις. Όργανα όπως το πιάνο, τα ντράμς και ειδικά οι ακουστικές κιθάρες ακούγονται όμορφα και αρκετά ρεαλιστικά. Δεν θα το μετανοιώσει κάποιος. Όμως επειδή είμαι πολύ της ηλεκτρονικής μουσικής σου λέω πως το μπάσο... απλά ξέχασε το... γενικά ξέχασε το.
Και για να το συγκεκριμενοποιήσω και κλείνω εδώ για σαλόνι με παιδιά να γυροφέρνουν κλπ σε χαμηλομεσαίες εντάσεις... καλά είσαι.
 

Μηνύματα
760
Reaction score
949
Άρα μήπως ο άνθρωπος δεν το πάει κ πολύ λάθος??Αν αφήσει ανοιχτό το σενάριο (ίσως) να βάλει 2 μικρά subs στο μέλλον,βάση των επιλογών του λοιπόν αυτών τι θα οδηγούσε καλά (κ βάση τιμής) τα ηχεία αυτά?
 

Μηνύματα
206
Reaction score
221
Έχω έναν φίλο που αναπαλαιώνει, πουλά και χρησιμοποιεί ο ίδιος μόνο VW transporter T1-T2. Του έχω εξηγήσει ότι είναι επικίνδυνο να πηγαίνει εθνική κλπ με αυτά τα ερείπια, του έχω επισημάνει την ανωτερότητα σε όλα τα επίπεδα ενός σύγχρονού και πολλές φορές πιο φτηνού αυτοκινήτου, αρνείται όμως ο φίλος να οδηγήσει ή να ασχοληθεί με οτιδήποτε άλλο. Διότι πολύ απλά αυτό του αρέσει... και το σέβομαι.
Όταν με ρωτάει λοιπόν πχ αν έχει πάρει το μάτι μου κανένα μτχ τέτοιο όχημα δεν του απαντώ ναι σου έχω ένα golf 2020 μούρλια με traction control κλπ...
Η διαφορά είναι οτι ο φίλος σου γνωρίζει την διαφορά τεχνολογίας των αυτοκινήτων και απλά κάνει το κέφι του.
Ο ενδιαφερόμενος (ναυτικός) θέλει να δώσει 10000 ευρώ, οφείλεις να του πεις οτι υπάρχουν αυτα τα ηχεία kii ή το Dutch & Dutch που έγραψε ο Costas EAR γιατί μπορεί να μην γνωρίζει τι μπορούν να κάνουν τα συγκεκριμένα ηχεία.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.102
Reaction score
124.658
τι θα οδηγούσε καλά (κ βάση τιμής) τα ηχεία αυτά?
Οτιδήποτε έχει περισσότερη ισχύ από την ανώτερη αναγραφόμενη στα τεχνικά χαρακτηριστικά του ηχείου.

Πόση περισσότερη; Διπλάσια, διότι έτσι θα δώσει δυναμικό περιθώριο (Headroom) 3 ντεσιμπέλ στον ενισχυτή, άρα μικρή συμπίεση και χαμηλές παραμορφώσεις.

Για έλλειψη συμπίεσης θες 6 η 9 ντεσιμπέλ χεντρουμ, άστο.
 

Μηνύματα
760
Reaction score
949
Επειδή λοιπόν εκεί τελικά συμφωνούμε όλοι,ποιος κατά την γνώμη σου μπορεί να είναι αυτός ??Ένας λαμπατος σαν τον Jadis 50 watt τάξη Α η' 300 watt ενός Adcom πχ 5802 δεδομένου του 1/4 που θα έχει στην τιμή?Ίσως ένας τελικός Plinious που παίζει κ αυτός εδώ μεταχειρισμένος να του κάνει πάλι καλύτερα ?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.102
Reaction score
124.658
Δες τα χαρακτηριστικά του ηχείου και κρίνεις.

Ωστόσο, στο ίδιο συνολικό κοστολογιο, τα κιι και ντατς ξεκινάνε με γκολ από τα αποδυτήρια, και με κερασάκι στην τούρτα ένα ενσωματωμένο dsp για ταργκετ κερβ και προσωπικό γούστο.
 

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Η διαφορά είναι οτι ο φίλος σου γνωρίζει την διαφορά τεχνολογίας των αυτοκινήτων και απλά κάνει το κέφι του.
Ο ενδιαφερόμενος (ναυτικός) θέλει να δώσει 10000 ευρώ, οφείλεις να του πεις οτι υπάρχουν αυτα τα ηχεία kii ή το Dutch & Dutch που έγραψε ο Costas EAR γιατί μπορεί να μην γνωρίζει τι μπορούν να κάνουν τα συγκεκριμένα ηχεία.
Συμφωνώ στο θέμα της ενημέρωσης. Απλά οφείλει να πει κανείς στον φίλο ναυτικό επιπλέον ότι αυτά τα ηχεία θέλουν χώρο και προδιαγραφές για να παίζουν αυτό που μπορούν διότι αν τα πετάξεις απλα σε ένα σαλόνι μέσα θα παίξουν όπως ακριβώς επαιζαν τα κii σε 2 εκθέσεις επί Ελληνικού εδάφους και τα άκουσαν οι περισσότεροι που διαβάζουν εδώ και έχουν βγάλει τα συμπεράσματα τους...
Και ο φίλος ναυτικός φαντάζομαι δεν θα είναι καθόλου χαρούμενος όταν μάθει πως για "περιποίηση" χώρου θέλει 6κ σε χρωματιστά φενιζόλ και για μπάσο άλλα 6κ σε μαύρα κομοδίνα και ισοστάθμιση από ειδικό κλπ (για να μην παρεξηγηθώ αυτά είναι πράγματα την αξία των οποίων θα εκτιμήσει ένας διαφορετικός χρήστης) οπότε καταλήγουμε στο ότι... δεν υπάρχει αθανασία, μια είναι η ουσία.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
ο EAR με 8"(?) γουφερ δορυφορους, και δεν ειναι και λιγοι τους εχει σε αποσταση σχεδων αναπνοης, και σιγουρα θα "βολευε" ενα μετρο πιο πισω, και εχει περιθωριο τοσο σε χωρο οσο και σε db .. το 6ρι .. και 6,5" ... στα 3 μετρα... κωμωδια.. 8-)
 

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Επειδή λοιπόν εκεί τελικά συμφωνούμε όλοι,ποιος κατά την γνώμη σου μπορεί να είναι αυτός ??Ένας λαμπατος σαν τον Jadis 50 watt τάξη Α η' 300 watt ενός Adcom πχ 5802 δεδομένου του 1/4 που θα έχει στην τιμή?Ίσως ένας τελικός Plinious που παίζει κ αυτός εδώ μεταχειρισμένος να του κάνει πάλι καλύτερα ?
Δεν κατάλαβα συα harbeth τα 5άρια πάει αυτό? Αν ναι τα ηχεία αυτά με οτιδήποτε στα 80-100w στα 8 ohms θα παίξουν αυτό που είναι να παίξουν...
Εγω έχω quad
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.102
Reaction score
124.658
Για να μη παρεξηγούμαι:

Μου είναι εντελώς αδιάφορο τι θα πάρει ο φίλος ο ναυτικός ή ο οποιοσδήποτε, τι θα του προτείνει οποιοσδήποτε και αν θα του αρέσει το αποτέλεσμα, όπως μου είναι αδιάφορο αν του αρέσουν τα γεμιστά.

Επίσης μου είναι εντελώς αδιάφορο σε πόσους από σας αρέσουν τα γεμιστά, και σε αυτούς που τους αρέσουν, αν θέλουν κιμά μέσα ή χωρίς.

Ταυτόχρονα, αδιαφορώ πλήρως για το αν προτιμάει ο ναυτικός ξεροψημενη τη μοσχαρίσια μπριζόλα του.
Βεβαίως δεν πρόκειται να σας ρωτήσω πόσοι από δω τη θέλετε ξεροψημενη τη μοσχαρίσια.

Αυτές οι συζητήσεις έχουν βεβαίως εξαιρετικό ενδιαφέρον όταν κάθεσαι με μια παρέα και πίνεις μαλτ και λες τις μ@λακιες του αιώνα, και φυσικά περνάς τέλεια.

Στο θέμα του ήχου, τα πράγματα είναι εντελώς συγκεκριμένα, δε μας ρωτάνε αν μας αρέσουν οι ξανθιές ή οι μελαχρινές και οι κανόνες δε λυγίζουν από τις απόψεις κανενός μας. Δε ξέρω αν είναι κατανοητός ο δήθεν διαφαινόμενος διαχωρισμός, αλλά στην ουσία δεν υφίσταται τέτοιος, είναι εντέχνως δομημένος, κατασκευασμένος, ένας ανύπαρκτος διαχωρισμός από δύο πράγματα που ποτέ δεν πήγαν "πακέτο".

Για άλλη μια φορά προτείνεται φανταστική λύση σε φανταστικό πρόβλημα, όλα επινοήσεις νοσηρης φαντασίας.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.106
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top