Ταχύτητα σκληρών σε laptop

GTX

Μηνύματα
3.813
Reaction score
39
Δε πιστεύω οτι θα δείς σοβαρή διαφορά. Η διαφορά δε νομίζω να είναι πρακτικά υπαρκτή παρά μόνο αν θες να πετύχεις καλύτερο σκόρ σε κανα benchmark.
 

Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
Και μια και αναφέρθηκες σε μνήμες: υπάρχει αισθητή διαφορά από μνήμη στα 533MHz απ' ό,τι στα 667MHz; Επίσης (αν γνωρίζετε): τα laptop με μνήμη @533MHz παίρνουν μνήμες των 667MHz; Βέβαια αυτό μπορεί να εξαρτάται κι απ' την εταιρία...


Σε laptop που δεν μπορείς να υπερχρονίσεις....τίποτα απολύτως.
Καμμία διαφορά.
 

Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
Ένα + και από μένα για την αλλαγή σκληρού σε γρηγορότερο. Πριν 2 χρόνια πήρα το HP tablet μου με έναν 4200rpm και η αλλαγή σε Hitachi 7200rpm (μόνο αυτοί υπήρχαν τότε) έδωσε εμφανώς καλύτερες αποκρίσεις σε ανοίγματα προγραμμάτων, φόρτωμα λειτουργικού, κλπ, και ας έχει 1GB μνήμη, που σημαίνει λιγότερο access στο swap file.
Τελικά όμως, αν δεν είχα 1GB μνήμη, δεν θα κοιτούσα παραπέρα. Το αντίκτυπο της αύξησης της μνήμης π.χ. από 512MB σε 1GB είναι μεγαλύτερο από αλλαγή σκληρού.

Πήρα τότε το Acer travelmate με 512 ram και 4.200 δίσκο.
Πρώτα αναβάθμισα τον δίσκο και μετά την μνήμη.
Η αλλαγή δίσκου το ανέστησε.
Η αύξηση της μνήμης έδωσε απλά μια ....αναπνοή. Τίποτε άλλο.
Μόνο στο Photoshop φαινόταν.

Κυριολεκτικά το τουρμπισμένο acer-άκι των δύο ετών στέκεται αξιοπρεπέστατα
δίπλα στο ολοκαίνουριο Vaio.
Η οθόνη του βέβαια δεν βλέπεται και ο centrino 1,5 δείχνει τα χρόνια του στα Rar και σε κάποιες άλλες λειτουργίες.
Η ΑΤΙ 9700 που φοράει δείχνει ακόμη τα δόντια της.
Η NV 7600 που φοράει το Vaio ακόμη δεν με έχει πείσει.
Πιθανότατα λόγω driver.

Ξέρω ότι είναι παράλογο ένα λαπτοπ 2-3 γενιές αρχαιότερο να κοντράρει στα ίσια ένα ολοκαίνουριο.
Όμως, είναι τέτοια η υστέρηση που εισάγει ο πολύ κακός δίσκος του Vaio...που απλά συμβαίνει. ;-)

Όσο παράξενο και αν ακούγεται.
 

Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
Δε πιστεύω οτι θα δείς σοβαρή διαφορά. Η διαφορά δε νομίζω να είναι πρακτικά υπαρκτή παρά μόνο αν θες να πετύχεις καλύτερο σκόρ σε κανα benchmark.

Γιώργο, μου έχει περάσει η αρρώστια με τα benchmarks.

Λόγω της πολύ καλής οθόνης που φοράει το Vaio έχω αρχίσει να δουλεύω Photoshop σε αυτό.

Ε....μου έχει βγάλει την Παναγία.
Ούτε στο 486 μου δεν άνοιγε τόσο αργά.

Το συχτίρι. :pc: :pc: :pc:
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Διαβαζω Διαβαζω Διαβαζω Διαβαζω....

αποψεις....

ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΝΑΣ δεν ειπε τι ειναι ενα laptop...

Ενας απλος συμβιβασμος φορητοτητας, επιδοσεων και ΑΥΤΟΝΟΜΙΑΣ.....

Ειναι ταχυτατο ΚΑΙ σουπερ? Ειναι και ζεστο? Κανει και θορυβο ο ανεμιστηρας? Δεν κραταει πολυ η μπαταρια? **** ΤΟ μαμημενο ΔΕ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ....

Ενας δισκος που γυριζει στις 7000σαλ ειναι και σημαντικος καταναλωτης ενεργειας. Και ειναι ΟΛΗ την ωρα. Ολα τα υπολοιπα προσαρμοζονται....

Σκεφτειτε ΚΑΙ αυτη την περιπτωση.....
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Απάντηση: Ταχύτητα σκληρών σε laptop

Πολλοί τα χρησιμοποιούν ως desktop replacement Γιώργο.
Όταν λέει ο Preve ότι χρησιμοποιεί photoshop φαντάζομαι δεν εννοεί στο λεωφορείο! :p

Επίσης η διαφορά στην κατανάλωση δεν είναι τραγική.
Δες εδώ για παράδειγμα. Αν και σχετικά παλιό άρθρο, οπότε οι 2.5αρηδες στις 7200 rpm δεν ήταν τόσο εξελιγμένοι, βλέπεις ότι οι διαφορές δεν είναι τραγικές.
Επίσης, μην ξεχνάμε ότι 7200 θέλουν παραπάνω ρεύμα όταν δουλεύουν αλλά δουλεύουν και λιγότερο συχνά από τον 4200 ή τον 5400.

Στην τελική, αν από τις 2 ώρες η αυτονομία πέσει στη 1 και 45, δεν είμαι σίγουρος ότι έχεις βγει χαμένος..Έχεις βγάλει περισσότερη δουλειά διότι το σύστημα ανταποκρίνεται πολύ πιο γρήγορα και δεν χρειάζεται να περιμένεις το δίσκο να πάρει μπροστά κάθε τόσο και έχεις κερδίσει και την ψυχική σου ηρεμία...
 

Μηνύματα
371
Reaction score
0
Απάντηση: Ταχύτητα σκληρών σε laptop

Hitachi travelstar 7K100 ( http://www.hitachigst.com/hdd/support/7k100/7k100.htm )
Από όσο έχω διαβάσει, είναι ο γρηγορότερος 2.5'αρης που μπορεί κάποιος να αγοράσει.
Θετικά: αναλογικά είναι μικρή αύξηση καταναλωσης,
οι επιδόσεις είναι κοντινές των 3.5'αρηδων 7200rpm,
οι θερμοκρασίες του επίσης είναι χαμηλές.
Αρνητικά: είναι λίγο πιο φασαρίας από τους 5400rpm, ΑΚΡΙΒΟΣ και δυσευρετος (ειδικά ο 100άρης sata... εγω παραγγελία από εξωτερικό, και περίμενα και πόσο καιρο να ερθει).

Η ταχυτητα αυξηθηκε από τον προηγούμενο μου samsung 5400 sata, αλλά όχι κοσμογονικά πράγματα. Εχω και λιγη μνημη βεβαια (512ΜΒ).
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.641
Μηνύματα
2.870.128
Members
37.936
Νεότερο μέλος
daemon76
Top