Ταχύτητες Internet και Video Streaming

panosop

Συστημικός
Μηνύματα
5.571
Reaction score
668
Με αφορμή ενα αρθρο που αναφερει τις ταχύτητες στο Internet και την παγκόσμια καταταξη των χωρών βάσει του site speedtest.net, θα ηθελα να πείτε την άποψη σας για τη δική σας σύνδεση, τον provider σας, τι συνδεση έχετε (ADSL,VDSL. άλλο), την ταχύτητα της, αν έχετε συνδρομητικές υπηρεσίες τηλεόρασης και γενικά αν είστε ευχαριστημένοι απο τις υπηρεσίες αυτές.

Το άρθρο...

Πολύ μακριά από τις πρώτες θέσεις της παγκόσμιας κατάταξης για ταχύτητες broadband βρίσκεται η χώρα μας σύμφωνα με τις τελευταίες δοκιμές της υπηρεσίας Speedtest.net. Πιο συγκεκριμένα η Ελλάδα βρίσκεται αυτή τη στιγμή στην 83η θέση με ταχύτητα broadband μόλις 7.89Mbps.
Την πρώτη πεντάδα συμπληρώνουν το Hong Kong με 71.03Mbps (σχεδόν δεκαπλάσια ταχύτητα από τη χώρα μας), η Σιγκαπούρη με 52.85Mbps, η Ρουμανία (!!!) με 50.82Mbps και η Σουηδία με 42.64Mbps. Τρεις θέσεις πάνω από εμάς βρίσκεται η Κύπρος με 8.18Mbps, ενώ σε αντίθεση με το τι θα περίμενε κανείς οι ΗΠΑ βρίσκονται μόλις στην 31η θέση με ταχύτητα broadband που δεν ξεπερνά τα 20.77Mbps.

Η λίστα...



Αναλυτικά :
http://www.netindex.com/download/allcountries/
 

panosop

Συστημικός
Μηνύματα
5.571
Reaction score
668
να ξεκινήσω με τη δική μου απόδοση της γραμμής...
Ειμαι στη Forthnet, μένω Νεα Ερυθραία Αττικής, εχω ADSL 24 Mbit/s (θεωρητικά), δεν εχω συνδρομητικη υπηρεσία IPTV επιπλέον, αλλα εχω Nova sat πακέτο μαζί με τηλεφωνικές υπηρεσίες. Σε γενικές γραμμές δεν έχω πτώσεις στη γραμμή και έχω σταθερή ταχύτητα, όπως αυτη που φαίνεται πιο κάτω...

 


Μηνύματα
161
Reaction score
32
ειμαι στον οτε ,μενω στο κρυονερι ατικης εχω 24αρα συνδεση δεν εχω καμμια συνδρομητικη υπηρεσια μια χαρα ειναι η συνδεση μονο ο λογαρισμος ερχεται λιγο τσουχτερος 60- 70 ευρο το διμηνο ....ping 10ms ,down load speed 14,79mbps ,upload speed 0,86 mbps....
 

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Είμαι στον ΟΤΕ, μένω θρακομακεδόνες, εχω dsl 24 άρα και isdn, χωρίς καμία συνδρομητική υπηρεσία.
Λογαριασμός στα 100e, ταχύτητα 14,43 mps, τώρα απο το drayteκ. Upload, 1023, πάλι απο το drayteκ.
 

panosop

Συστημικός
Μηνύματα
5.571
Reaction score
668
το ping ειναι η μέτρηση σε δεκατα δευτερολεπτου (ms) του απαιτούμενου χρόνου αποστολής και λήψης ενός πακέτου δεδομένων, συνήθως 64 bytes, απο το router. Δηλαδή ο router στελνει ενα πακέτο δεδομένων σε ενα απέναντι ρουτερ ή υπολογιστη και περιμένει μια απάντηση. Ο χρόνος αυτος ειναι ο χρόνος ping, κάτι δλδ. σαν ping-pong...
 

panosop

Συστημικός
Μηνύματα
5.571
Reaction score
668
Αν θελετε να μετρήσετε την ταχύτητα επικοινωνίας με τον έξω κόσμο και όχι αυτο που δίνει στην πράξη ο ρούτερ, καθότι δίνει τη συνδεση με τον απέναντι ρουτερ του provider, η λύση ειναι η http://www.speedtest.net/ . Πατώντας BEGIN TEST κάνει τη δοκιμή και το αποτέλεσμα που βγάζει ειναι αυτο που πήρα και εγώ, επιλέγοντας απο το αποτέλεσμα το SHARE THIS RESULT και μετά IMAGE και COPY. Κατόπιν στο AVSITE επιλέγουμε το εικονίδιο της εικόνας και PASTE sto IMAGE URL...
Ετσι θα εχουμε και εικόνα, αλλά και το ping που θα μας δείχνει και την καθυστέρηση με το σημείο δοκιμής στο ιντερνετ.
 

panosop

Συστημικός
Μηνύματα
5.571
Reaction score
668
Πάντως ο ΟΤΕ ειναι όντως ο ποιο ακριβός απο όλους τους provider... Αλλά ειναι και ο ποιο αξιόπιστος?
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.411
Reaction score
74.719
Διαβάστε και κλάψτε! :D





:(

Να 'ναι καλά το 3G της Wind...
 

Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Δεν έχει νόημα ο "απέναντι" σέρβερας να είναι στην Αθήνα, νομίζω.



Δυό διαφορετικές μετρήσεις, με Μπρισμπέιν (Αυστραλία) και Βερολίνο.

Και μια ακόμα καλύτερη με Άμστερνταμ



:)
 

panosop

Συστημικός
Μηνύματα
5.571
Reaction score
668
παίζει πάντα ρόλο ο provider τι σύνδεση έχει με το εξωτερικό... Ολοι βεβαια συνδέονται στο AIX δλδ. στον κεντρικό κόμβο διασύνδεσης όλων των provides για να μπορούμε εμεις να επικοινωνούμε εντός Ελλάδος και όχι μέσω Αμερικής...
Βεβαια τωρα πλέον υπάρχει και το GR-IX με πολύ μεγαλύτερες ταχύτητες.
Ο Εθνικός Κόμβος Διασύνδεσης Παρόχων Διαδικτύου, το GR-IX (Greek Internet Exchange), που δημιουργήθηκε από το Εθνικό Δίκτυο Έρευνας & Τεχνολογίας (ΕΔΕΤ) με τη συμβολή του Εθνικού Ιδρύματος Ερευνών (ΕΙΕ).
 

panosop

Συστημικός
Μηνύματα
5.571
Reaction score
668
Ας δωσουμε όμως και κάποια επιπλέον στοιχεία...
Πάντως ρε συ Zizik εισαι στα "δύσκολα"....
Οπως και εσυ indikos...
 

Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Line Rate - Upstream (Kbps):911
Line Rate - Downstream (Kbps):15593

Από Βύρωνα. Αυτές είναι η μέγιστες πραγματικές τιμές, λόγω ικανής απόστασης από το DSLAM.
 






Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
OTE VDSL
Πρόγραμμα απεριοριστα σταθερά και Vdsl-30 mbps
To router κλειδώνει στα 29.999 και το αποτέλεσμα του speedtest:

 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.094
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top