Τα νεα μου καμαρια!

Μηνύματα
298
Reaction score
0
Γενικα ακουω απο οποιαδηποτε πηγη χωρις διακρισεις, και σε οποιοδηποτε format.

Το συστημα μου εχει εναν Xindak XA-6200 σαν ενισχυτη και ηχεια τα Roister Status 4.
Σαν πηγες υπαρχει ενα μαλλον αδιαφορο CD ενα Philips CDR775 και ενα PC φυσικα, με SPDIF απο την onboard καρτα ηχου σε ενα ελαφρως πειραγμενο κινεζο dac (αυτο που προτεινει ο Lampizator) αλλα χωρις τη λαμπα. Για πικαπ ειχα ενα Dual CS-430 με phono ενα Cambridge Azur 640p.

Με ενδιαφερει κυριως η ιδια η μουσικη και δευτερευοντως απο που ακουγεται.
Εχω ομως ενα φετιχ, οχι γιατι ειναι καλυτερο ή χειροτερο, απλα γιατι με "φτιαχνει" η ολη διαδικασια. Ειναι μαλιστα φορες που ακομα και το χρατς χρουτς δεν με πειραζει καθολου, ισως και το αντιθετο θα ελεγα.

Αυτο λοιπον το φετιχ μου ειναι φυσικα το πικαπ και οι φωνογραφικοι δισκοι (οπως θα ελεγε και ο Κωστας ο Κογιας).

Δεν ηθελα ομως να δωσω και ενα σκασμο euro, προτιμω γενικα τα value for money με προτιμηση τα money να ειναι οσο πιο χαμηλα, στο μετρο του δυνατου παντα.

Ψαχνοντας λοιπον, μετα απο δυο χρονια αναζητησης για αυτα που ηθελα και στην τιμη που θα ηθελα, απεκτησα τα παρακατω...

Systemdek IIX900 με RB300 και Koetsu Black και ενα Thorens TD160B MKII ορφανο ακομα απο βραχιωνα.

Το Systemdek...





 



Μηνύματα
298
Reaction score
0
Ο ηχος, αν και βελτιωθηκε, δεν ειναι η μεγαλυτερη απολαυση που μου δινει η ακροαση με το Systemdek.
Ειναι οτι το βλεπω εκει, να γυριζει και να με κανει χαρουμενο. Ξερω οτι ειναι παραλογο, av ειναι το site, αλλα καποιες φορες το "φατε ματια ψαρια" ειναι εξισου ικανοποιητικο.

Επισης πρεπει να πω και ενα ευχαριστω στον Κωστα τον Κογια (και σε αλλους φυσικα), γιατι διαβαζοντας αυτα που εγραφε(-αν) για τα πικαπ με αναρτηση οδηγηθηκα σε αυτο το δρομο.
Και πιστευω τελικα οτι δεν εχασα. Thanks φιλε.
 

Μηνύματα
298
Reaction score
0
Και τωρα ερχεται και η ερωτηση.
Σκεφτομουν στο Thorens να βαλω κανενα SME 3009 βραχιωνα.

Υπαρχει μηπως και καποια αλλη προταση? Ή ολα καλα.
Και με τι κεφαλη? Χαμηλου budget παντα, οπως π.χ. Denon DL-160...
 

Μηνύματα
258
Reaction score
127
Απάντηση: Τα νεα μου καμαρια!

Γεια σου φιλε Στελακη! Εχω το ιδιο Systemdek αλλα με Ortofon MC15 Super! Μετα απο 20 χρονια αλλαξα μοτερ γιατι το παλιο τρελαθηκε!! και εβαλα νεο (MDF) πατο. Επαιξε διπλα-διπλα με τον Θεο (LINN-ITTOK) και με φτηνα ενισχυτικα σταθηκε αξιοπρεπως! Οταν συνδέθηκαν ομως οι ΝΑΙΜ φανηκε το "ξύλο" του Systemdek!!
Σε σχεση με το Thorens, ενας ΧΑΙΕΝΤΑΣ φίλος λεει οτι το ΤΗΟΡΕΝΣ ειναι ενα κλικ πιο πανω απο το Systemdek!!!
Για βραχιονα βαλε παλι Rega 300, οτι καλυτερο στα λεφτα του!
Για κεφαλη Ortofon Blue ή Red ,ειναι και σε προσφορα τωρα, για να ξεμπερδευεις! Μια φορα θα τα δωσεις!
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.639
Reaction score
12.225
Φίλε μου για να πάρεις καλύτερη κεφαλή από την Denon που αναφέρεις πρέπει να δώσεις πολλά φράγκα!
 

Μηνύματα
298
Reaction score
0
Γεια σου φιλε Στελακη! Εχω το ιδιο Systemdek αλλα με Ortofon MC15 Super! Μετα απο 20 χρονια αλλαξα μοτερ γιατι το παλιο τρελαθηκε!! και εβαλα νεο (MDF) πατο. Επαιξε διπλα-διπλα με τον Θεο (LINN-ITTOK) και με φτηνα ενισχυτικα σταθηκε αξιοπρεπως! Οταν συνδέθηκαν ομως οι ΝΑΙΜ φανηκε το "ξύλο" του Systemdek!!
Σε σχεση με το Thorens, ενας ΧΑΙΕΝΤΑΣ φίλος λεει οτι το ΤΗΟΡΕΝΣ ειναι ενα κλικ πιο πανω απο το Systemdek!!!
Για βραχιονα βαλε παλι Rega 300, οτι καλυτερο στα λεφτα του!
Για κεφαλη Ortofon Blue ή Red ,ειναι και σε προσφορα τωρα, για να ξεμπερδευεις! Μια φορα θα τα δωσεις!
Θα το δω σιγουρα, αν και η κεφαλη ειναι κατι που δυστυχως δεν τα δινεις μια φορα...

Φίλε μου για να πάρεις καλύτερη κεφαλή από την Denon που αναφέρεις πρέπει να δώσεις πολλά φράγκα!
Φιλε Πετρο και εγω κατι τετοιο πιστευω αλλα ειπα για καλο και για κακο να ρωτησω. Οσο για το βραχιωνα τι λες; Να παω παλι σε rb300 ή να βρω κανενα SMEδακι που ειναι και αυτος φετιχ?
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.639
Reaction score
12.225
Φιλε Πετρο και εγω κατι τετοιο πιστευω αλλα ειπα για καλο και για κακο να ρωτησω. Οσο για το βραχιωνα τι λες; Να παω παλι σε rb300 ή να βρω κανενα SMEδακι που ειναι και αυτος φετιχ?
Η γνώμη μου είναι SME.
 

Μηνύματα
245
Reaction score
0
Ο SME ειναι πολυ καλος, κι αν δινεις σημασια στην εικονα, το απολυτο φετιχ! Ειδικα πανω στο Thorens...
(Βλεπω οτι το Thorens εχει πλεξιγκλας καπακι στο σασι!)
 

Μηνύματα
298
Reaction score
0
Ο SME ειναι πολυ καλος, κι αν δινεις σημασια στην εικονα, το απολυτο φετιχ! Ειδικα πανω στο Thorens...
(Βλεπω οτι το Thorens εχει πλεξιγκλας καπακι στο σασι!)
Προφανως το πιο σημαντικο ειναι ο ηχος, ισως καποιες φορες και το μονο σημαντικο.
Αλλα αν μπορει κανεις να πετυχει και τα δυο, στα δικα του ματια παντα, τοτε ειναι πολυ καλυτερα.
Γιαυτο αλλωστε ρωτησα και για αλλες προτασεις για κανενα βραχιωνα.
 

Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Απάντηση: Re: Τα νεα μου καμαρια!

Γιαυτο αλλωστε ρωτησα και για αλλες προτασεις για κανενα βραχιονα.
Για πάρε πράμα! (Μόνο σε μεταχειρισμένο εδώ και 30 χρόνια!)



και:




Δεν κατασκευάστηκε ποτέ κάτι καλύτερο! (Εκτός της επιλογής ΚΑΘΟΛΟΥ ΒΡΑΧΙΟΝΑΣ όπως λέει και η INFINITY!)

 

Μηνύματα
641
Reaction score
100
Απάντηση: Re: Τα νεα μου καμαρια!

Και τωρα ερχεται και η ερωτηση.
Σκεφτομουν στο Thorens να βαλω κανενα SME 3009 βραχιωνα.

Υπαρχει μηπως και καποια αλλη προταση? Ή ολα καλα.
Και με τι κεφαλη? Χαμηλου budget παντα, οπως π.χ. Denon DL-160...
Συγχαρητήρια για το 160mkii ! sme & denon 160 είναι μιά χαρά.
Συμπληρωματικά ίσως - εαν δεν το έχεις κάνει ήδη-βρεις περισσότερες πληροφορίες, theanalogdept.com
Καλές ακροάσεις
Ακης.
 

Μηνύματα
81
Reaction score
0
Απάντηση: Τα νεα μου καμαρια!

Αγαπητέ φίλε το THORENS θέλει τον βραχίονα GRACE 707 και μια κεφαλή DYNAVECTOR KARAT 17D...και θα με θυμηθείς
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.643
Μηνύματα
2.870.155
Members
37.935
Νεότερο μέλος
daemon76
Top