Τα παρεπόμενα της Black Box Audio Video Show 2022

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
Το καλό το σπινοραμα αρέσει σε όλους.
Ανεξαιρέτως.

Φακτς οφ φακιν οντιο.

Οι ελάχιστες δυνατές τονικές αλλοιώσεις, θα αρέσουν σε όλους περισσότερο.

Και στην έκθεση, και σε κάθε έκθεση, και στο σπίτι, για κάθε είδος μουσικής. Για κάθε χωρο. Χωρίς εξαιρέσεις.

Κι ένα ιμερσιβ σεταπ με τέτοια δορυφορίδια, με σωστό σπινοραμα, και με σωστά σεταρισμενα σαμπ, θα αρέσει περισσότερο σε όλους, όσο περισσότεροι δορυφόροι και σαμπ, τόσο περισσότερο θα αρέσει. Σε κάθε έκθεση και σε κάθε σπίτι.
Χωρίς εξαιρέσεις.
Όπως ο σωστά ρυθμισμένος προβολέας. Σε όλους. Χωρίς εξαιρέσεις, αυτός που μετράει καλύτερα, θα αρέσει περισσότερο.

Τώρα οι παρλαπιπες που γράφονται για κάτι λαμπάτες παραμορφοσιομηχανες, και ηχεία με σπινοραμα εμετό, εύηχο εμετό αλλά εμετό στην τελική, είναι απλώς παρλαπιπες.

Ούτε στον ιδιοκτήτη τους δεν αρέσουν αυτές οι παρλαπιπες, αλλά άντε να το παραδεχτεί, κάθεται και λούζεται τον εμετό που πήγε κι αγόρασε.. Ρίχνει το φταίξιμο στον ανάδρομο Ερμή, σε καβλώδια βουντού και σε κοντές φουτσες μπλε. Βλακείες.


Άμα ψηφίσατε στην έκθεση ποιος ήχος σας άρεσε περισσότερο, τα 3 καλύτερα συστήματα βάσει ψήφων, θα είναι με τη σειρά του καλύτερου σπινοραματος των ηχείων.

Το καλύτερο σπινοραμα όλων, θα ψηφιστεί πως έχει τον καλύτερο ήχο της έκθεσης. Το δεύτερο καλύτερο σπινοραμα, τον δεύτερο καλύτερο ήχο της έκθεσης. Ομοίως το τρίτο. Αυτά.

Γκέιμ οβερ.

Πικρό το ποτηριον τούτο, αλλά καταπιείτε το. Αυτό είναι.
Φτυστε και τα κουκούτσια.
Μη σας κάτσουν στο λαιμό κι έχετε λόξυγκα για τίποτα σετ λαμπατα τριοδα ολιγόβατα χωρίς ανάδραση και κατουρημενα από παρθένες 50-αρες χήρες ξανθιές μπροσθοβαρες, αυτές τις μιlfάρες τις Βλάσης απρούβντ.🤪😁😜😂
 

Μηνύματα
1.730
Reaction score
2.471
Δεν διαφωνώ επί της βάσης Κώστα αλλά ακούσε προσεκτικά την ομιλία του Chris όταν ανέβει. Τονίζει και μια άλλη παράμετρο που πρέπει να λαμβάνεται επίσης υπόψιν.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
Δεν διαφωνώ επί της βάσης Κώστα αλλά ακούσε προσεκτικά την ομιλία του Chris όταν ανέβει. Τονίζει και μια άλλη παράμετρο που πρέπει να λαμβάνεται επίσης υπόψιν.
Ποια;

Πες. Τι; Ντρέπεσαι;
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.041
Εγώ διαφωνώ.

Όχι με την αξία του σπινοράματος.

Αλλά στο ότι είναι το Νο. 1 κριτήριο (αρεστότητας ή/και αρτιότητας).

Ακόμη και στο στούντιο του παίδαρου του Μπράντ Πίτ, δεν ακούς το σπινόραμα του ηχείου αλλά του δωματίου. Στα δωμάτια της έκθεσης και των σπιτιών μας, άστα-βράστα, το σπινόραμα του ηχείου πάει περίπατο.

(Έχω μετρήσει δεκάδες δωμάτια, τραστ μη. Και αν δε με πιστεύετε, δείτε τις μετρήσεις του JA sto stereophile, που μετράει με και χωρίς δωμάτιο.)

Και κάτι τελευταίο: Δεν έχω ακούσω ακόμη τουίτερ μέσα σε μιντρειντζ που να μην μου ακούγεται κάπως. LS50/60 included. ΔΕΝ έχω όμως ακούσει ακόμη genelec ones και ακόμη ελπίζω. 8-)
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
Εγώ διαφωνώ.

Όχι στην αξία του σπινοράματος.

Αλλά στο ότι είναι το Νο. 1 κριτήριο (αρεστότητας ή/και αρτιότητας).

Ακόμη και στο στούντιο του παίδαρου του Μπράντ Πίτ, δεν ακούς το σπινόραμα του ηχείου αλλά του δωματίου.
Ρε επί ίσοις όροις, στο ίδιο δωμάτιο, το καλύτερο σπινοραμα κερδαει.

Άμα θέλεις να βάλω ιεραρχία στη σπουδαιότητα των παραμέτρων, προφανώς τη μεγαλύτερη σπουδαιότητα την έχει ο χώρος (RT 60).
Μετά ο δορυφόρος (σπινοραμα).
Μετά το σύστημα ενσωμάτωσης σαμπ (trinnov).

Πάντως το Νο. 1 κριτήριο (αρεστότητας ή/και αρτιότητας) σε νορμάλ χώρο, είναι αναμφίβολα το απεριόριστο δυναμικό εύρος σε συνδυασμό με την έλλειψη τονικων αλλοιώσεων και την πλήρη αναπαραγωγή του φάσματος απ'ακρη σ'άκρη.
 

Μηνύματα
1.730
Reaction score
2.471
Ποια;

Πες. Τι; Ντρέπεσαι;
Περίμενε βρε. Δεν είναι μία πρόταση. Καλύτερα τα προφορικά από τα γραπτά. Άσε που επειδή δεν έχω τις τεχνικές γνώσεις του θα τα γράψω αχταρμά. :D
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.136
Reaction score
18.946
Κι ένα ιμερσιβ σεταπ με τέτοια δορυφορίδια, με σωστό σπινοραμα, και με σωστά σεταρισμενα σαμπ, θα αρέσει περισσότερο σε όλους, όσο περισσότεροι δορυφόροι και σαμπ, τόσο περισσότερο θα αρέσει.
Το πιο μ@μ@το immersive είναι να κινούμαι στο δωμάτιο χωρίς να σκοντάφτω σε κα(β)λώδια και ηχεία..
Άμα λάχ' να βάλω κι ένα τραπέζ' πινκ πονκ στη μέσ' :p
Εκτόν αν υπάρχει πολύ
Studying-56a945f83df78cf772a55e31.jpggb.jpg
και πολύ από
MW-GQ195_pile_o_ZG_20180917125759.jpg
και λυθούν όλα με εντοιχισμούς κλπ..

Αλλιώς 2 στην άκρη και πολλά είναι.. 8-)


(για το σπινόραμα μέσα.. :biggrin:)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Πολύ σημαντικό (για εμένα ως ακροατή) η χαμηλή παραμόρφωση και το μεγάλο δυναμικό εύρος, σε συνδυασμό.
Μπορώ να δεχτώ ενα όχι τέλειο αλλά αξιοπρεπές σπινόραμα εφόσον η παραμόρφωση και το δυναμικό εύρος είναι πολύ καλά προς άριστα.
Όχι το αντίθετο, δηλαδή ένα άριστο σπινόραμα που παραμορφώνει στις κορυφές δεν μου κάνει.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
ευτυχώς δεν ημουν ο μονος που δεν του αρεσε το kef ;)
Ούτε μένα δε μαρεσει.

Το κεφ έχει 2 προβλήματα, το ένα είναι ότι έχει μικρό δυναμικό εύρος (μικρό μιντγουφερ, θαύματα δε γίνονται) και το δεύτερο ότι κάνει μόνο για πολύ μικρή απόσταση ακρόασης, (μικρό μιντγουφερ, θαύματα δε γίνονται).

Εννοείται, μόνον σε συνδυασμό με σαμπ, θαύματα δε γίνονται γενικώς. Με κανένα δορυφόρο.

Και αδιακρίτως θρησκείας και πεποιθήσεων.
Θαύματα, δεν.
Από 8-ιντσο και πάνω..
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
24 πάνω και 12 κάτω (αν μέτρησα καλά), με 36 δορυφόρους σε μικρή απόσταση ακρόασης, όπως ο Σιν ολιβ, προφανώς γ@μ@ει.

Όσο περισσότεροι οι δορυφόροι, τόσο χαμηλότερο το αναγκαίο max spl.
Κάτι ξέρει αυτός ο Σιν.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Ούτε μένα δε μαρεσει.

Το κεφ έχει 2 προβλήματα, το ένα είναι ότι έχει μικρό δυναμικό εύρος (μικρό μιντγουφερ, θαύματα δε γίνονται) και το δεύτερο ότι κάνει μόνο για πολύ μικρή απόσταση ακρόασης, (μικρό μιντγουφερ, θαύματα δε γίνονται).

Εννοείται, μόνον σε συνδυασμό με σαμπ, θαύματα δε γίνονται γενικώς. Με κανένα δορυφόρο.

Και αδιακρίτως θρησκείας και πεποιθήσεων.
Θαύματα, δεν.
Από 8-ιντσο και πάνω..
Απ'όσο έχω διαβάσει στο τεχνικό paper του LS60 , η κεντρική συχνότητα κρος μεταξύ της τετράδας woofer στα πλάγια και του midrange από τη μονάδα Umi-Q στην πρόσοψη κείται σε ύψος 390 Hz , με βέβαιες τις απότομες κλίσεις στα φίλτρα ελέω DSP...Το 4ιντσο θα λογαριάζεται ως καθαρόαιμο mid...
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.901
Reaction score
28.689
Τώρα οι παρλαπιπες που γράφονται για κάτι λαμπάτες παραμορφοσιομηχανες, και ηχεία με σπινοραμα εμετό, εύηχο εμετό αλλά εμετό στην τελική, είναι απλώς παρλαπιπες.

Ούτε στον ιδιοκτήτη τους δεν αρέσουν αυτές οι παρλαπιπες, αλλά άντε να το παραδεχτεί, κάθεται και λούζεται τον εμετό που πήγε κι αγόρασε.. Ρίχνει το φταίξιμο στον ανάδρομο Ερμή, σε καβλώδια βουντού και σε κοντές φουτσες μπλε. Βλακείες.
-
.......πρεπει να εχεις ρεπο σημερα .
 



symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.015
Reaction score
6.809
Άμα ψηφίσατε στην έκθεση ποιος ήχος σας άρεσε περισσότερο, τα 3 καλύτερα συστήματα βάσει ψήφων, θα είναι με τη σειρά του καλύτερου σπινοραματος των ηχείων.

Το καλύτερο σπινοραμα όλων, θα ψηφιστεί πως έχει τον καλύτερο ήχο της έκθεσης. Το δεύτερο καλύτερο σπινοραμα, τον δεύτερο καλύτερο ήχο της έκθεσης. Ομοίως το τρίτο. Αυτά.

Γκέιμ οβερ.
Πάντως εγώ δεν έχω πειστεί πως το τέλειο σπινόραμα αρκεί για να δημιουργήσει το ιδανικό ηχείο για στερεοφωνική αναπαραγωγή. Στο immersive όπου υπάρχουν πολύ περισσότερες πηγές ήχου ίσως ναι, αλλά στο στέρεο δεν είναι τόσο απλό.

Όπως λέει και ο Toole για τον δικό του (προηγούμενο) μεγάλο χώρο: "a parade of loudspeakers went through that room, and all disappointed". Προφανώς αυτά με το κακό σπινόραμα, αλλά και "conventional forward-firing loudspeakers drew attention to themselves". Αυτό είναι κάτι που παρατήρησα και στην έκθεση με πολλά, μεγάλα και πανάκριβα ηχεία αλλά και με τα δικά μου εδώ στο σπίτι.

Τελικά, κατέληξε όπως λέει ο ίδιος στα "almost omnidirectional, bidirectional-in-phase "bipolar" Mirage M1" τα οποία "simply became the orchestra". Αν έβαζε ένα άλλο συμβατικό ζευγάρι με λίγο καλύτερο σπινόραμα θα του άρεσαν περισσότερο; Αμφιβάλλω.

Σε παρόμοια συμπεράσματα έχει καταλήξει και ο Linkwitz από τα λίγα που έχω διαβάσει.

Οπότε ναι, συμφωνούμε πως το ιδανικό είναι το immersive και πως εκεί τα πράγματα απλοποιούνται λίγο όσον αφορά την επιλογή των ηχείων, αλλά αν προτείνουμε σε κάποιον για στέρεο "πάρε αυτά με το καλύτερο σπινόραμα" δεν ξέρω αν θα τον οδηγήσουμε στην καλύτερη επιλογή.
 

Μηνύματα
9.775
Reaction score
1.827
Βαλτός είσαι; θα τρέχουν κάποιοι για ποπ-κορν βραδυάτικα. :biggrin:
Eντάξει τότε ας τις καταργήσουημε ΚΑΙ τις εκθέσεις στο avsite, του "το δικαναλο πεθανε", "τα καλωδια δεν κανουν διαφορα", "το mp3 δεν εχει ακουστή διαφορά από το WAV", "αν δεν εχεις ενεργά ή έστω παθητικά με Class D ενισχυτη εισαι κορόιδο" κλπ. Ας κοιτάμε το σπινόραμα.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.012
Μια χαρά τα λέει ο Toole. Μόνο αν έχεις ζήσει με Mirage θα καταλάβεις. 20 χρόνια τα έχω. Πολυκάναλο με omnipolar. Και το κεντρικό omnipolar. Ακόμα και με δύο ηχεία δεν πιστεύεις ότι παίζουν δύο ηχεία. Η live αίσθηση είναι τόσο έντονη που τα σέζεις τα σπινοράματα.
Στο κεντρικό ο ήχος νομίζεις πως βγαίνει από ποιο ψηλά, επειδή οι πίσω μονάδες δεν κοιτάνε πίσω αλλά σε γωνία προς τα επάνω, με αποτέλεσμα να χτυπάει ο ήχος στον τοίχο ή την TV και να τον ακούς σχεδόν μέσα από την εικόνα. Ότι περίπου κάνει δηλαδή και η Meyer Sound με τα νέα ηχεία της για αίθουσες με mini led οθόνες.

Προσοχή μόνο για πια Mirage μιλάμε επειδή από την εξαγορά από την Klipsch και μετά τα έκαναν σκουπίδια μέχρι που την έκλεισαν.
 
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.720
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top