Τελικά πόσα sub φέρνουν την ευτυχία?…


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.599
Η "κόντρα" βγάζει πολύ γέλιο!

"Now, returning to the original thread question, I'd take the 2268HPL over the 2242H any day."

χαχαχαχαχαχα

"If the Xmax for the JBL is true with such stated efficiency it would swamp all the other 18" drivers mentioned/ I know of. How come a killer driver like that isn't at the ultimate top where it belongs unless stated Xmax is indeed false?"

χαχαχαχαχαχαχα (δις)

πλάκα έχει....

DJK and Johan may know the world about PA drivers, but they knew nothing about the JBL2268H - and proved it with their ignorance of the facts.
Neither has admitted to being flat wrong about the JBLs spec'd xmax of 23mm.
That is one of the reasons I would prefer it. The 2242H is a woofer. The 2268HPL is a sub woofer that will play much lower and louder (except at midbass frequencies).
You have now joined them in commenting on a driver you know little about. The DD motor uses two coils on a single former operating in seperate gaps. Believe it or not, if JBL thought there would be an advantage to using a larger diameter coil for the dual coil design - they would.
Again, DJK, Johan and possibly yourself, may think you know more about driver design than JBL, but you don't.
Speculation won't change that.
Do yourselves a favor and read up on the 2268HPL's technology before casting judgement and stating facts about this driver
http://www.jblpro.com/pub/technote/...1-33 rev3.pdf
Or better yet, work with it in the field and hear it like I have .
Then tell me it doesn't have 23mm xmax or sucks compared to the 2242 with its 3"vs 4" coil, etc, etc.

http://www.jblpro.com/pressroom/VT4880_06/VT4880_06.htm

FWIW, i have both the 4719A cabinets (dual 2241) and srx728s (dual 2268) and the 2268 cabs blow them away with the same power applied. more output, more punchy, and just sound damn great!

Perhaps lost in all of this is what a superb driver the 2268H is. Not only does it sweep huge volumes of air with it's 23mm of xmax and large Sd (not unusual for some car subwoofers), but it does so with very low levels of distortion (pg6)http://www.jblpro.com/pub/technote/...1-33 rev3.pdf and highish effeciency (something foreign to car subs).
It also does so at ($435) half the price of the Aura (itself a fabulous unit).

Πριν το αγοράσω το άκουσα, και σε σύγκριση με άλλα σάμπ της JBL, επίσης άκουσα γι αυτό σχόλια από επαγγελματίες. Στο μαγαζί που το άκουσα, κουνούσε τα μπατζάκια από το παντελόνι μου σε απόσταση 10 μέτρων από το ηχείο... To 2268 είναι η νέα τεχνολογία της JBL στα σαμπ, και το 2269 είναι το αμέσως νεότερο μοντελάκι, αλλά πολύ ακριβό....
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.599
Για την τοποθέτηση του σαμπ είχα τα καλύτερα αποτελέσματα με το σαμπ ανάμεσα στα δυό ηχεία, στο κέντρο της μεταξύ τους απόστασης, και το σαμπ να απέχει από τη θέση ακρόασης όσο και τα ηχεία, το οποίο σημαίνει το σαμπ να είναι πίσω από τον άξονα που σχηματίζεται άμα ενώσεις τα δυό ηχεία, σα να σχηματίζεις κύκλο δηλαδή, με κέντρο τη θέση ακρόασης και ακτίνα την απόσταση του ενός ηχείου.

Στο δικό μου χώρο (περί τα 32 τμ) έχω κάτω αποκοπή στο σαμπ στους 30 κύκλους (48db/oct) και μετρήσιμη φλατ απόκριση (με τόνους) μέχρι τους 28 κύκλους. Το δοκίμασα και με πιο χαμηλές αποκοπές, αλλά φοβάμαι να μη κάψω το σαμπ, γιατί του δίνω 2,5 KW από πίσω, οπότε όλα γίνονται....

Από στάθμες για πλάκα ξεπερνά στη θέση ακρόασης τα 130 db στους 30 κύκλους (συνεχές, με τόνο) και δεν έχω μετρητικό που να αντέχει να μετρήσει παραπάνω (το maximum spl). Το max spl είναι (στη θέση ακρόασης πάντα) πάνω από 140db πάντως, και αυτό το λέω με μεγάλη βεβαιότητα.....

Με αυτό το σαμπ εντύπωση προκαλεί η κρουστική ικανότητα σε χαμηλές συχνότητες, η στιγμιαία δηλαδή ηχητική πίεση σε κάποιο κρουστικό ήχο, πχ σε ταινίες. Αυτό για μένα ήταν πρωτόγνωρο αίσθημα (και δε μιλάω για μάγνεπαν εδώ.... εννοώ ό,τι ηχείο έχω ως τώρα ακούσει)

Γιατί ένα κι όχι δύο? Α, δε με χαλάνε και δυό, δες το κι έτσι. Και 10 δε με χαλάνε. Το ένα όμως το φέρνω βόλτα πιο εύκολα. Το διορθώνω πιο εύκολα δηλαδή. Αν δεν έχεις δυνατότητα διόρθωσης (ισοστάθμιση χώρου) τα 2 ή τα 4 πιθανά να είναι καλύτερα. Από την μικρή ως τώρα εμπειρία μου όμως, δεν έχω ακούσει σωστό μπάσσο σε κανένα σπίτι χωρίς διόρθωση.... σε βαθμό που να νομίζω πως είναι ανέφικτο.
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.276
Reaction score
1.356
@ Κωστας>>>>>>>Γιατί ένα κι όχι δύο? Α, δε με χαλάνε και δυό, δες το κι έτσι. Και 10 δε με χαλάνε. Το ένα όμως το φέρνω βόλτα πιο εύκολα. Το διορθώνω πιο εύκολα δηλαδή. Αν δεν έχεις δυνατότητα διόρθωσης (ισοστάθμιση χώρου) τα 2 ή τα 4 πιθανά να είναι καλύτερα. Από την μικρή ως τώρα εμπειρία μου όμως, δεν έχω ακούσει σωστό μπάσσο σε κανένα σπίτι χωρίς διόρθωση.... σε βαθμό που να νομίζω πως είναι ανέφικτο.<<<<<<<<

Δε θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο, γι΄αυτο και γω τη ψαχνω με room corection.

Παντως ξαναλεω, οτι η TACT, "παιζει" με δυο σαμπ στις γωνιες του δωματιου.
Οχι οτι αμφισβητω τη δικη σου τοποθετηση, αναμεσα στα ηχεια, που στο φιναλε, μου φαινεται και πιο σωστη. Απλα νομιζω οτι η TACT, τα βαζει στις γωνιες, για να δειξεi οτι κανει δουλεια το room corection.

Τωρα, για το jbl, για πες μου, με ποιο αλλο, απο τη jbl, ετοιμο σαμπ to συγκρινες?
Γιατι στα ετοιμα κουτια που τα εχουν, δεν μπορεις να καταλαβεις ποιοτητα, αφου η σχεδιαση ειναι μονο για spl .

Οσο για την "κοντρα" ηταν και αυτοι που ελεγαν οτι αν και με μικροτερο το 2242 παιζει το ιδιο δυνατα με το 2268, γιατι ειναι πιο ευαισθητο.
 

Μηνύματα
8
Reaction score
0
ENA και καλό...αρκει βέβαια να είναι το velodyne hgs 18 που χρησιμοποιω εγω...η έστω κάποιο που να το πλησιάζει ...ισως το bw 850 ...και ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΑΝΤΕΧΕΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ Η ΤΣΕΠΗ ΓΙΑΤΙ ΤΟΤΕ ΣΚΟΥΡΑ ΤΑ ΠΡΑΜΑΤΑ....
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.613
ENA και καλό...αρκει βέβαια να είναι το velodyne hgs 18 που χρησιμοποιω εγω...η έστω κάποιο που να το πλησιάζει ...ισως το bw 850 ...και ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΑΝΤΕΧΕΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ Η ΤΣΕΠΗ ΓΙΑΤΙ ΤΟΤΕ ΣΚΟΥΡΑ ΤΑ ΠΡΑΜΑΤΑ....

HGS18; Ωχ, ωχ, μίστερ γκλόμπαλ μου, με ποιον αντισεισμικό κανονισμό έχει χτιστεί το σπίτι σου;
 


Μηνύματα
8
Reaction score
0
Γιατί? παιζει δυνατά αυτό το 18? Τι max spl έχει?
Αυτο το 18άρι λοιπόν αγαπητοί φίλοι παιζει χωρις το παραμικρο ζορι 120 db/47hz και κατεβαινει με λιγοτερο απο 20% παραμορφωση και εξαιρετικα ανετα στους 18 κυκλους λεγε με hz οπου δινει παλι 95db ...κι ολα αυτα εχοντας και κατα THX ULTRA πιστοποιηση.....τωρα αναφορικα με την αντισεισμικη του σπιτιου μπορει να σας διαβεβαιωσει οτι ολα βαινουν καλως και ο φιλος μου ο αξιοτιμος κυριος Βασιλης Χουρμουσιαδης ο οποιος και με εχει βοηθησει τα μεγιστα στο σεταρισμα του ολου συστηματος μου...αυτα κι αλλα πολλα....αλλα με την νεα χρονια ....ευτυχισμενο το 2007 φιλες και φιλοι
 

Μηνύματα
5.581
Reaction score
297
Επέρχεται καταιγίς που θα συντρίψει τους πάσης φύσεως ουτιδανούς Τσαρουχάδες, οίτινες χρονοτριβούν με διάφορες ρεφλεξο-αηδίες! :rolleyes:
 

Attachments

  • 43 KB Προβολές: 40

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Αυτο το 18άρι λοιπόν αγαπητοί φίλοι παιζει χωρις το παραμικρο ζορι 120 db/47hz και κατεβαινει με λιγοτερο απο 20% παραμορφωση και εξαιρετικα ανετα στους 18 κυκλους λεγε με hz οπου δινει παλι 95db ...κι ολα αυτα εχοντας και κατα THX ULTRA πιστοποιηση.....τωρα αναφορικα με την αντισεισμικη του σπιτιου μπορει να σας διαβεβαιωσει οτι ολα βαινουν καλως και ο φιλος μου ο αξιοτιμος κυριος Βασιλης Χουρμουσιαδης ο οποιος και με εχει βοηθησει τα μεγιστα στο σεταρισμα του ολου συστηματος μου...αυτα κι αλλα πολλα....αλλα με την νεα χρονια ....ευτυχισμενο το 2007 φιλες και φιλοι
A, ώστε αυτός φταίει για όλα...

- Τα 120dB στα 47Hz είναι σοβαρό νούμερο. Βέβαια για ένα PA, όπως το τζέιμπιέλι, δεν είναι τόσο τραγικό. Φυσικά το επαγγελματικό δεν νομίζω ότι πάει τόσο χαμηλά.

Όπως και να 'χει, να το χαίρεσαι το ΤΕΡΑΣ... :D:D
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Επέρχεται καταιγίς που θα συντρίψει τους πάσης φύσεως ουτιδανούς Τσαρουχάδες, οίτινες χρονοτριβούν με διάφορες ρεφλεξο-αηδίες! :rolleyes:
Δώσε, δώσε. Θέλω κάτι να μου πονάει τον σπλήνα. :D:D
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.276
Reaction score
1.356
Αν θελεις Νικο, δες αν μπορεις να βρεις κανενα Revel Ultima Gem, einai to πρωτο της σαμπ, και φορουσε το jbl 1500AL, ναι με αλνικο μαγνητη, το οποιο ειχε η jbl στην κορυφαια της σειρα, Κ2 S 9800 , kai που ως ανταλακτικο υπηρχε μονο για την αγορα της Ιαπωνιας.

Gia na se φτιαξω λιγο.............http://www.yodobashi.com/enjoy/more/i/cat_1045_44647298_44689301_44678694/3809427.html
 

Μηνύματα
518
Reaction score
77
Αυτο το 18άρι λοιπόν αγαπητοί φίλοι παιζει χωρις το παραμικρο ζορι 120 db/47hz και κατεβαινει με λιγοτερο απο 20% παραμορφωση και εξαιρετικα ανετα στους 18 κυκλους λεγε με hz οπου δινει παλι 95db ...κι ολα αυτα εχοντας και κατα THX ULTRA πιστοποιηση.....τωρα αναφορικα με την αντισεισμικη του σπιτιου μπορει να σας διαβεβαιωσει οτι ολα βαινουν καλως και ο φιλος μου ο αξιοτιμος κυριος Βασιλης Χουρμουσιαδης ο οποιος και με εχει βοηθησει τα μεγιστα στο σεταρισμα του ολου συστηματος μου...
Το σπίτι του bladimir δέν θα πέσει αλλά αρχίζω να ανησυχώ......

Είστε τρελλοί γιά δέσιμο...
 


Μηνύματα
5.581
Reaction score
297
Δώσε, δώσε. Θέλω κάτι να μου πονάει τον σπλήνα. :D:D
Όλοι έχουμε δει τα αποσβεννύμενα φάσματα MLSSA:

Στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων βλέπουμε και το γνωστό κουτσούρεμα (ελληνιστί: gating, κάτω αριστερά) στις χαμηλές συχνότητες, που είναι απαραίτητο για να κόψει την πρώτη ανάκλαση, συνήθως προερχόμενη από το πάτωμα/έδαφος. Aν δεν έχεις ανηχοϊκό θάλαμο, δεν μπορείς να το αποφύγεις. Τι συμβαίνει λοιπόν σε αυτή την μυστηριώδη περιοχή, που δεν μπορούμε να το δούμε στις διάφορες MLSSes που κυκλοφορούν? Η απάντηση αύριο :cool:
 



Μηνύματα
5.581
Reaction score
297
Τι έχουμε εδώ λοιπόν? Έχουμε έναν συντονισμό που συνεχίζει, και συνεχίζει, και συνεχίζει, και συνεχίζει, και συνεχίζει και τελειωμό δεν έχει. Τον παίρνει πρέφα και το δωμάτιο και να τα στάσιμα, έτοιμα να συμπαρασταθούν στον δίκαιο αγώνα. Σαν το ΚΚΕ ένα πράμα. 100 μιλλισεκόντ έχουμε φτάσει, ανηχοϊκό περιβάλλον έχουμε και εκεί ο συντονισμός, κατσικωμένος. Tοιουτοτρόπως εισερχόμεθα εις το ευγενές επιστημονικό πεδίο της ρεφλεξολογίας :p
 

Attachments


MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Απάντηση: Τελικά πόσα sub φέρνουν την ευτυχία?…

Νίκο θα σου πω την γνώμη μου επειδή τυχαίνει να έχω 2 sub παθητικά βέβαια, όπως ξέρεις τα παθητικά είναι μία σκάλα πιο κάτω από τα ενεργά sub, αυτό λοιπόν που κάνουν τα 2 είναι να δονούν πιο μεγάλες ποσότητες αέρα, και άρα τα (νιώθεις) πιο πολύ, όμως θέλουν λίγο μεγαλύτερο χώρο για να αναπτυχθούν.
Αυτά μόνο από λίγη εμπειρία, δεν έχω γνώσεις επί του θέματος, ελπίζω να σε βοήθησα κάπως!! εάν θέλεις ακρόαση στείλε pm. Εάν πέσεις στην παγίδα των διαγραμμάτων τότε χάνεις την μαγεία του να νιώθεις το έργο που βλέπεις!!!
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.352
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top