Featured Τελικά, υπάρχει hi-fi σήμερα;

Μηνύματα
12.371
Reaction score
14.582
Η τιμή ενός ΄΄πακέτου΄΄ σε δυνατότητες θα πρέπει να έρχεται φθηνότερα από τις ίδιες δυνατότητες σε αντίστοιχες επιμέρους συσκευές.
Δεν είμαι αρμόδιος να απαντήσω σε αυτό. :D
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Δεν είμαι αρμόδιος να απαντήσω σε αυτό. :roflmao:
Σε αυτό όμως μπορώ να δώσω απάντηση...Κρίσιμοι παράγοντες είναι το παθητικό κρος και η μειωμένη ευελιξία χρήσης.
 




Μηνύματα
12.371
Reaction score
14.582
Hi Fi θα υπάρχει όσο υπάρχει ανάγκη της ανθρώπινης φύσης για μουσική. Δεν είναι εκεί το θέμα. Είναι σα να λέμε επιεδή το ποτήρι με το νερό είναι βρώμικο και σιχαίνομαι να πιώ, θα σταματήσω και να διψώ.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Στάσου τώρα να καταλάβω τι εννοείς. Υπάρχουν τέτοια για τα οποία οι ενισχυτές D είναι ακατάλληλοι??
Μην εστιάζεις σε ενδεχόμενο ακαταλληλότητας ή ασυμβατότητας με δύσκολα από πλευράς εμπέδησης; φορτία, αλλά στο ότι δεν θα ήταν τα πολλά class-D Watt από μόνα τους αρκετά ώστε να επιλύουν οποιοδήποτε ζήτημα κατά τη χρήση στην παθητική έκδοση του ηχείου.

Η ίδια η KEF πάντως ακόμα και στην ενεργή τους έκδοση προτίμησε να οδηγήσει τον κλάδο υψηλών με άρθρωμα τάξης ΑΒ ...
Hi Fi θα υπάρχει όσο υπάρχει ανάγκη της ανθρώπινης φύσης για μουσική. Δεν είναι εκεί το θέμα. Είναι σα να λέμε επιεδή το ποτήρι με το νερό είναι βρώμικο και σιχαίνομαι να πιώ, θα σταματήσω και να διψώ.
Τουναντίον, θα ήταν σα να λέγαμε ότι όσο καθάριο και να ήταν το περιεχόμενο νερό, μεγαλύτερη σημασία θα είχε το ίδιο το... ποτήρι. :sneaky:
 
Last edited:


Μηνύματα
12.371
Reaction score
14.582
Πρώτα βγάλανε το παθητικό στην αγορά για να πουλήσει και μετά το ενεργό ; Για να δω το marketing τους και πως σκέφτονται και αντιμετωπίζουν την πελατεία τους.

Όπως όλοι θα μου πείτε. Αυτό το ηχείο έπρεπε να βγεί μόνο και κατευθείαν ενεργό.
 

Μηνύματα
516
Reaction score
1.121
ποιος νέος θα πάει να αγοράσει δίσκους, cd κτλ όταν με 6 ευρά το μήνα έχεις τη μισή δισκογραφία του πλανήτη σε νορμαλ ποιότητα;
Ποιος θα πάει να σκάσει Χ χιλιάρικα για κάτι της προκοπής με μισθό γιούχου πλέον, αλλά και πες ότι έχει χρήμα, θα φτιάξει Χ χιλιάδων σύστημα για ακούει από streaming (τσάμπα κιόλας). Πάρα πολύ λίγοι πλέον θα πάνε σε κάτι διαφορετικό.
PC, edifier και γεια σας.....και κατά 99% θα ειναι πιο ευτυχισμένος από έναν old school audiophile που ξέρω γω σκοτωνει κουνούπια τίγρη και λούζει τις μπορνες με το αίμα τους γιατί κερδίζει στα μεσσαία...αλλα μουσική δεν ακούει.

Mετά παντρεύονται τρώνε παντόφλα πετάνε και τα edifier και μένουν με μια μπαρα LG ασορτί με την tv και τελειώνει το έργο. :p
Πέρα από τον χαβαλέ, η ζωή έχει αλλάξει, οι ρυθμοί και οι συνθήκες έχουν αλλάξει, οι τρόποι απασχόλησης/ενδιαφέροντα έχουν αλλάξει κατά πολύ για έναν νέο άνθρωπο, που πλέον το ηχοσύστημα με την έννοια που είχε παλιά έχει πάει περίπτατο.
Σε συνδιασμό με το μεγάλο κόστος απόκτησης έστω και των βασικών βλέπουμε που πάει το έργο σε λίγα χρόνια.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.276
Η ίδια η KEF πάντως ακόμα και στην ενεργή τους έκδοση προτίμησε να οδηγήσει τον κλάδο υψηλών με άρθρωμα τάξης ΑΒ
Λόγω κόστους. 8-)

Για το τουιτερακι τη βγάζει πιο φτηνά με ΑΒ. :rofl:


Σε πιο σοβαρά ηχεία, είναι όλα τα ενισχυτικά τάξης D.

ΥΓ
FB_IMG_1664197261430~3.jpg
 

Μηνύματα
27.202
Reaction score
25.174
Καλά γενικώς φτηνά την βγάζουν οι περισσότεροι κατασκευαστές ενεργών ηχείων.
Δεν είναι bryston ή τα μαγάλα ATC ή τα PMC , που έχουν κανονικού μεγέθους ενισχυτικά ,εκτός του ηχείου και οδηγούν τα ηχεία τους.
Τα περισσότερα μικρά ενεργά , έχουν μία πλακέτα , που τα έχει όλα επάνω , μέσα στο ηχείο και χαίρεται .
Κόστος ελάχιστο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.276
Τα περισσότερα μικρά ενεργά , έχουν μία πλακέτα , που τα έχει όλα επάνω , μέσα στο ηχείο και χαίρεται .
Σωστά.

Και στα σαμπ το ίδιο. Έτοιμες πλακέτες.
Τα δικά μου σαμπ, τόσο τα Νιούμαν όσο και τα τζενελεκ, έχουν μέσα έτοιμα αρθρωματα άις.
Πιο φτηνά δε βγαίνει.
Και σκέψου πως έχω τα πιο μεγάλα και πιο ακριβά σαμπ της Νιούμαν, και της τζενελεκ για την εποχή που βγαίνανε.
ICE μοντούλες του 50-ευρου. Μια μοντουλα για κάθε μεγάφωνο. Αυταααααα.
 

Μηνύματα
27.202
Reaction score
25.174
Μου έδειχνε προ καιρού γνωστός την πλακέτα ενός KRK με το ενισχυτικό του AB και έβαλα τα γέλια.
Δύο μικρά τρανζιστοράκια σε μέγεθος driver , σε μία μικρή ψυκτρούλα με έναν μικρό μετ/στάκο , με κάτι μικρά πυκνωτάκια , όλα λιλιπούτεια , και αυτά λέει βγάζουν 100w rms.
Για 10, 20 καλά είναι , για παραπάνω δεν τα βλέπω.
 

D

Deleted member 50795

Guest
Σωστά.

Και σκέψου πως έχω τα πιο μεγάλα και πιο ακριβά σαμπ της Νιούμαν, και της τζενελεκ για την εποχή που βγαίνανε.
ICE μοντούλες του 50-ευρου. Μια μοντουλα για κάθε μεγάφωνο. Αυταααααα.
ευχαριστω είπες?:geek:
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.977
Reaction score
2.911
Το απόλυτο Hi-Fi του σήμερα είναι τα ενεργά μαζί με ένα dac και streaming local or web υλικού. Λίγες συσκευές ευέλικτες, balanced συνδέσεις και ποιοτικός δοκιμασμένος συνδυασμός ηχείων και ενισχυτών.
 

Μηνύματα
27.202
Reaction score
25.174
Ναι balanced συνδέσεις σε unbalanced μηχανήματα .
Ποιοτικός συνδυασμός ηχείων και ενισχυτικών? :lol: 😭:lol:
Ποιά είναι αυτά?
Εκτός και εννοείς τα pmc και τα άλλα του είδους τους .
Αλήθεια έχει δεί κανείς τα ενισχυτικά που συνοδεύουν τα ενεργά pmc ?
Η τα αντίστοιχα ATC ?
Η τα BRYSTON ?
 
Last edited:

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.977
Reaction score
2.911
Εγώ δεν έχω unbalanced μηχανήματα:
Tannoy Gold
Active Studio Nearfield Monitor
  • 8" Dual Concentric Coaxial System
  • 1" Titanium tweeter with Tulip WaveGuide
  • 300 Watt Class-AB Bi-Amp
  • Bass reflex system
  • Frequency range: 54 - 20,000 Hz
  • Maximum SPL: 110 dB
  • Front panel controls for volume and tweeter level
  • Two-stage bass attenuation on the back
  • AUX input: 3.5 mm mini stereo jack for smartphone or tablet
  • Balanced line inputs: XLR and 6.3 mm TRS
  • Dimensions (H x W x D): 429 x 274 x 336 mm
  • Weight: 14 kg
και IFI Zen Dac V2


It is a superior method to the traditional single-ended circuit approach. Balanced circuits reduce noise and crosstalk. Less Interference – clearer sound.
You normally find this set-up in products at the higher end of the price spectrum such as the Pro iCAN Signature but iFi is now using this across its range to produce the best quality audio for all our customers.

Και αν τα ενισχυτικά των Tannoy δεν είναι PMC, Bryston κτλ ένα έχω να πω παίζουν πολύ καλά για τα δικά μου αυτιά.
 
Last edited:

Μηνύματα
27.202
Reaction score
25.174
Καλά μην συγχύζεσαι , μπορεί να έχεις και να μην το ξέρεις .
Οι πιο πολλοί έτσι είναι.
Τα Tannoy σου δεν έχουν balanced ενισχυτές .
Ξέρεις γιατί?
Γιατί αν είχαν θα κόστιζαν αρκετά παραπάνω. Γιατί θα είχαν ουσιαστικά 4 ενισχυτές στο κάθε κανάλι για δίδρομο ηχείο .
6 ενισχυτές στο κανάλι για το τρίδρομο .
Είναι μεγάλο το κόστος της full balanced σχεδίασης . Ολα είναι διπλά .
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.977
Reaction score
2.911
Δεν συγχίζομαι φίλε μου, έχω σταματήσει μετά από 14 χρόνια στο site, τα αφήνω για τους νέους. Λοιπόν τα Tannoy σύμφωνα με το site τους αναφέρουν το παρακάτω:

Optimized Class AB bi-amplification
With decades of experience in designing professional sound systems for recording and broadcast studios and venues of all sizes, Sweetwater understands that under-powering is never an option. Which is why the Tannoy 8 is bi-amplified with 300 watts of onboard Class AB power. Why Class AB? While Class A amplifiers sound sweet at low levels, they run hot and are tremendously inefficient at higher volumes. Class B amps are much more efficient, but they tend to add distortion to your signal. Class AB amplification combines the linear performance of Class A with the higher operational efficiencies of Class B, while sidestepping the deficiencies of both. It’s the best of both worlds.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.589
Μηνύματα
2.865.090
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top