Featured Τελικά, υπάρχει hi-fi σήμερα;

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.135
Reaction score
18.937
..'γω συγκατελεγω αυτους που ασχολουνται με τα μουσικα σε 2 κατηγοριες, αυτους που ειναι ρεζιλια και το γνωριζουν και σε αυτους που ειναι και δε το γνωριζουν. 🐒
Να ανακαλέσετε κύριε.. :p
 






Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.231
Reaction score
27.027
Δες εδώ
(από την Benchmark)

 

Μηνύματα
12.483
Reaction score
14.642
Δες εδώ
(από την Benchmark)

Και φυσικά τα δικά τους είναι τα καλύτερα.
Και κάθε μέρα ανακαλύπτουν απο ένα τέστ που προσθέτουν στο δυναμικό τους.
Αλλά μιλάνε μόνο για ένα σε όλο το άρθρο.
😀
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
κάπου αναφέρθηκε μέλος για τις ευαισθησίες της Γαρμπή, της Καίτης προφανώς, που μπορω να τις βρω στην Αθήνα ;
Συγγνώμη αν διέκοψα την ροή της συζήτησης
 


Μηνύματα
1
Reaction score
3
Και φυσικά τα δικά τους είναι τα καλύτερα.
Και κάθε μέρα ανακαλύπτουν απο ένα τέστ που προσθέτουν στο δυναμικό τους.
Αλλά μιλάνε μόνο για ένα σε όλο το άρθρο.
😀
Φίλε μου ο συγκεκριμένος ενισχυτής που παρέθεσες είναι Out Of This Planet όντως … Το κυριότερο πρόβλημα όμως είναι ότι δεν υπάρχουν οι γνώσεις έτσι ώστε να καταλάβεις τι περιφερειακά πρέπει να συνδυαστούν με αυτό το διαμάντι της BenchMark για να νιώσεις τι αγόρασες … Εκεί είναι όλο το θέμα … Πήγα σε ένα σπίτι τις προάλλες και μου λέει ο άλλος έλα να δεις τι σημαινει μουσική… Είχε αγοράσει αυτό τον ενισχυτή και πήγε και κούμπωσε επάνω DAC—άκι των 100 ευρώ της τραγικής FocusRite, και BookShelf Speakers της τραγικά εμπορικής και μη ποιοτικής JBL, των 300 ευρώ.
Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις το μέγεθος των Foul ...
 

Μηνύματα
12.483
Reaction score
14.642
Φίλε μου ο συγκεκριμένος ενισχυτής που παρέθεσες είναι Out Of This Planet όντως … Το κυριότερο πρόβλημα όμως είναι ότι δεν υπάρχουν οι γνώσεις έτσι ώστε να καταλάβεις τι περιφερειακά πρέπει να συνδυαστούν με αυτό το διαμάντι της BenchMark για να νιώσεις τι αγόρασες … Εκεί είναι όλο το θέμα … Πήγα σε ένα σπίτι τις προάλλες και μου λέει ο άλλος έλα να δεις τι σημαινει μουσική… Είχε αγοράσει αυτό τον ενισχυτή και πήγε και κούμπωσε επάνω DAC—άκι των 100 ευρώ της τραγικής FocusRite, και BookShelf Speakers της τραγικά εμπορικής και μη ποιοτικής JBL, των 300 ευρώ.
Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις το μέγεθος των Foul ...
Δεν καταλβαίνω πολλά φίλε μου και δεν ξέρω και πολλά (έως τίποτε) αλλά όπως μου τα εξηγείς δεν φάινονται παράλογα αυτά που λές.

Εμένα και τα γραφόμενα μου πρέπει να τα παίρνεις με μεγάλη δόση σκεπτικισμού : take it with a grain of salt.

Οι σκοποί μου κατάδειξης είναι άλλοι τις πιο πολλές φορές και ιδίως όταν χρησιμοποιώ τεχνικά μη επιτυχημένα παραδείγματα που δεν σχετιζονται κατ' ανάγκη ... σχετικά με αυτό που χρησιμοποιώ για να τους καταδείξω.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.036
Reaction score
8.060
Από προχθές άρχισα να έχω αμφιβολίες για το τι έψαχνα - προσπαθούσα να κάνω ξοδεύοντας (πολύ) κόπο και χρήμα!!!

Εξηγούμαι: Κάτοχος πλέον ενός iPhone! Κατά την αγορά του αγόρασα και τα γνήσια ακουστικά (των 25 ευρώ) του.
Έπαθα λοιπόν ... πλάκα από την ποιότητα του ανα παραγόμενου ηχητικού αποτελέσματος! Λεπτομερείς, καθαρός ήχος που θα το ζήλευε το καλύτερο ηχητικό σύστημα! Ούτε λάθη του χώρου να σε απασχολούν ούτε ρυθμίσεις, ούτε αποστάσεις κλπ....

Σα να έχουν δίκιο μου φαίνεται οι νεότερες ηλικίες που δεν ασχολούνται με το χόμπι μας, και έχουμε μείνει μόνο κάτι γερόντια να παιδευόμαστε!

Ανοίγω μεγάλο θέμα πάλι, αλλά μήπως είναι έτσι?
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Δεν ξέρω πώς παίζουν τα ακουστικά που πήρες, αλλά υπάρχουν και τα Truthear των 50 ευρώ που ακολουθούν καμπύλη Harman που παίζουν καταπληκτικά. Οπότε, δίκιο έχεις. Ειδικά αν χρησιμοποιήσεις το Dolby Headphone (σε υπολογιστή) ή κάτι παρόμοιο.
 


Μηνύματα
1.730
Reaction score
2.469
Εγώ πήγα σε φίλο χαιεντά :p που βασικά παίζει με πικάπ ένα streamer και δεν με άφηνε να το πάρω όταν έφυγα.. Την επομενη μέρα πήρε ένα ίδιο. 8-)
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Από προχθές άρχισα να έχω αμφιβολίες για το τι έψαχνα - προσπαθούσα να κάνω ξοδεύοντας (πολύ) κόπο και χρήμα!!!

Εξηγούμαι: Κάτοχος πλέον ενός iPhone! Κατά την αγορά του αγόρασα και τα γνήσια ακουστικά (των 25 ευρώ) του.
Έπαθα λοιπόν ... πλάκα από την ποιότητα του ανα παραγόμενου ηχητικού αποτελέσματος! Λεπτομερείς, καθαρός ήχος που θα το ζήλευε το καλύτερο ηχητικό σύστημα! Ούτε λάθη του χώρου να σε απασχολούν ούτε ρυθμίσεις, ούτε αποστάσεις κλπ....

Σα να έχουν δίκιο μου φαίνεται οι νεότερες ηλικίες που δεν ασχολούνται με το χόμπι μας, και έχουμε μείνει μόνο κάτι γερόντια να παιδευόμαστε!

Ανοίγω μεγάλο θέμα πάλι, αλλά μήπως είναι έτσι?
Θα το γράψω με παράδοξο τρόπο, αλλά δεν απέχει από την αλήθεια: Η φροντίδα χώρου έχει τεράστια σημασία, είναι θεμελιώδης. Δυστυχώς όμως, μετά από χιλιάδες ευρώ ξοδευμένα προς τη σωστή κατεύθυνση έχεις πετύχει να διώξεις 70% των προβλημάτων χώρου, ενώ ακόμα και ακουστικά των €500 ηχούν καλύτερα/διαυγέστερα. Κι αν έχεις επενδύσει 2-3 χιλιάδες σε πηγή/ενισχυτή/ακουστικά (σε αξιόλογα κομμάτια, όχι τυχαία), πολύ δύσκολα θα βρεθεί σύστημα των € 100.000 (ηλεκτρονικά+ηχεία+φροντίδα χώρου) να τα ξεπεράσει σε βασικούς τομείς όπως ανάλυση, φυσικότητα οργάνων και φωνών. Όμως για πολλούς η υπόθεση ακουστικά δεν λειτουργεί, δεκτό. Δεν απολαμβάνουμε όλοι με το ίδιο τρόπο τα όμορφα πράγματα.
Με άλυτα κάποια προβλήματα χώρου + σχετικά οικονομικά ηλεκτρονικά και ηχεία, ναι ακόμη και μια καλή φορητή πηγή με απλά ακουστικά μπορεί αν δώσει καλύτερο αποτέλεσμα.
 
Last edited:

Μηνύματα
7.011
Reaction score
6.045
Έχουν γραφεί ουκ ολίγα άρθρα για την "αντιμαχία" ηχείων και ακουστικών.
Προσωπικά, λόγω ακρόασης σχεδόν αποκλειστικά Κλασικής Μουσικής, δεν μπορώ να διανοηθώ να αντικαταστήσω τον ρεαλισμό της αναπαραγωγής ενός hi-end συστήματος μίας συναυλίας στο χώρο μου με την αναπαραγωγή κατ'ευθείαν στον...εγκέφαλό μου.
Η μουσική είναι...αέρας, όπως λένε οι μουσικοί και, όπως και στο συναυλιακό χώρο, με όλους τους περιορισμούς που μπορεί να συντρέχουν εκεί, η μουσική έρχεται στα αυτιά μας πρώτα, έτσι, τουλάχιστον εγώ και οι πλείστοι που ακούμε Κλασική Μουσική επιθυμούμε να δεχτούμε αυτόν τον "αέρα" στα αυτιά μας...πρώτα και από εκεί στον εγκέφαλό μας. Θέλουμε την αναπαραγωγή της ηχητικής "εικόνας" στο χώρο μας (με όλους τους υπολογισμούς που απαιτούνται για τη μέγιστη σωστή απόδοση του ηχητικού συστήματος) από ότι μέσα στο κεφάλι μας...μόνον...
Αυτό, βέβαια, δεν αφορά τον κάθε ακροατή οιασδήποτε μουσικής και ανάλογα με τις συνθήκες ακρόασης που υφίστανται κατά περίπτωση...(σε μία πτήση π.χ., εκ των πραγμάτων, θα ακούσω ακόμη και το πλέον δύσκολο Κλασικό έργο από τα ακουστικά).
 
Last edited:

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.036
Reaction score
8.060
Έχουν γραφεί ουκ ολίγα άρθρα για την "αντιμαχία" ηχείων και ακουστικών.
Προσωπικά, λόγω ακρόασης σχεδόν αποκλειστικά Κλασικής Μουσικής, δεν μπορώ να διανοηθώ να αντικαταστήσω τον ρεαλισμό της αναπαραγωγής ενός hi-end συστήματος μίας συναυλίας στο χώρο μου με την αναπαραγωγή κατ'ευθείαν στον...εγκέφαλό μου.
Η μουσική είναι...αέρας, όπως λένε οι μουσικοί και, όπως και στο συναυλιακό χώρο, με όλους τους περιορισμούς που μπορεί να συντρέχουν εκεί, η μουσική έρχεται στα αυτιά μας πρώτα, έτσι, τουλάχιστον εγώ και οι πλείστοι που ακούμε Κλασική Μουσική επιθυμούμε να δεχτούμε αυτόν τον "αέρα" στα αυτιά μας...πρώτα και από εκεί στον εγκέφαλό μας. Θέλουμε την αναπαραγωγή της ηχητικής "εικόνας" στο χώρο μας (με όλους τους υπολογισμούς που απαιτούνται για τη μέγιστη σωστή απόδοση του ηχητικού συστήματος) από ότι μέσα στο κεφάλι μας...μόνον...
Αυτό, βέβαια, δεν αφορά τον κάθε ακροατή οιασδήποτε μουσικής και ανάλογα με τις συνθήκες ακρόασης που υφίστανται κατά περίπτωση...(σε μία πτήση π.χ., εκ των πραγμάτων, θα ακούσω ακόμη και το πλέον δύσκολο Κλασικό έργο από τα ακουστικά).
Σε καταλαβαίνω και συμφωνώ. Όμως!

Τα παίρνω με σειρά αξιολόγησης :

Ο χώρος : Απαραίτητα ειδικά διαμορφωμένος , χωρίς λάθη , μάλλον ξεχωριστός, άρα .,..... Χρήμα!
Το σύστημα: Και εδώ πάλι , ψάξιμο, χρήμα, κόπος .

Προσωπικά σαν λάτρης της κλασσικής και εγώ , δεν έχω καταφέρει να απολαύσω ποτέ σωστό άκουσμα στον χώρο μου! Να με καθηλώσει δλδ όπως όταν βρίσκομαι σε μια εκδήλωση σε εκκλησία πχ. Έτσι μου αρκεί να διαβάζω βιογραφίες, ειδικό τύπο, αυτά που γράφετε εδώ μέσα κλπ.

Με τα ´ακουστικά , μπορεί να λείπει η ατμόσφαιρα,ο χώρος κλπ, όμως υπάρχει καλύτερη πιστότητα από αυτήν του συστήματος μου, δυστυχώς !

Επί πλέον λόγω του ότι έχω και πρόβλημα υγείας με τα αυτιά μου , δυσκολεύομαι στην εστίαση, πράγμα περίεργο , δεν συμβαίνει αυτό με τα ακουστικά !
 

Μηνύματα
1.059
Reaction score
1.577
προσωπικά επίσης δεν μπορώ τα ακουστικά,
παρά μόνο σαν λύση ανάγκης πχ όταν κοιμούνται όλοι αργά το βράδυ

όσον αφορά τα ακουστικά του iphone, καλά είναι για 25 ευρώ,
αλλά τα μικρά ηχεία desktop + μικρό sub που είχα, δεν τα φτάνουν ούτε με το κυάλι

σε μεγάλο σύστημα ο χώρος είναι αμείλικτος αλλά με λίγη προσπάθεια η αίσθηση της μουσικής στο χώρο είναι για μένα προσωπικά ανώτερη από την (συνήθως) πιο πιστή αναπαραγωγή αλλά μέσα στο κεφάλι σου
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.606
Μηνύματα
2.867.593
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top