Featured Τελικά, υπάρχει hi-fi σήμερα;

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Προσοχή μόνο για το remastering σε Atmos έκδοση μη θελήσει ο αρμόδιος ηχητικός μηχανικός να εμπλουτίσει την ηχητική σκηνή πίσω και πάνω από την κεφαλή ακροατή με τίποτα... μαράκες που θα είχαν περισσέψει από συναφείς ηχογραφήσεις.
Α, δε με διαβάζεις ε ? Καλάαααα. :D (πόστ μου 569).
 



Μηνύματα
1.712
Reaction score
2.440
Οψόμεθα. :D
(για να το συνδέσουμε και με το άλλο νήμα, γλωσσολογικά).
Το MQA τι λέει ? Καλό ?
Πάρε ένα νέο MQA.
Chick Corea’s New Montreux Years 2LP Set Shines Via Remarkably Consistent Sounding MQA-Mastered 180g Vinyl
 

TGD

Μηνύματα
6.980
Reaction score
7.065
Lyman noted that he did not like recording in the dome because of the echo and the outside noise but did so because it was free.
Ένας ακόμα παράγοντας που ξεχνάμε όταν μιλάμε για παραγωγές και μαστεράδες... Οι περισσότεροι μουσικοί δεν έχουν λεφτά για να πληρώσουν, και η εποχή που πλήρωναν οι δισκογραφικές έχει περάσει προ πολλού.
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Ένας απο τους πολλούς λόγους είναι και οι πωλήσεις μέσω ίντερνετ που εξαφάνισαν τα μαγαζιά που μπορούσε ο κόσμος να πάει να ακούσει μηχανήματα. Το αρχικό σκεπτικό ήταν να εξαφανιστεί ο μεσάζοντας και να μειωθεί το κόστος αγοράς. Ενώ σαν πρώτη σκέψη αυτό ακούγεται λογικό και όντως έγινε μια κάποια πτώση στην αρχή, μετά το κέρδος του μεσάζοντα απλώς κατέληξε να το παίρνει ο κατασκευαστής. Όχι θα το άφηνε. Οπότε ούτε σε πτώση τιμών οδήγησε μακροπρόθεσμα.

Αυτό βέβαια είναι μια κατάληξη που όποιος ξέρει απο πωλήσεις, δε του προκαλέι κάποια έκπληξη. Όποιος δεν ξέρει το υιοθέτησε πιο εύκολα σαν "λύση" στο πρόβλημα της μείωσης τιμών.
 

Μηνύματα
1.712
Reaction score
2.440
Οι πωλήσεις διαδυκτιακά αυξήθηκαν και λόγω της αλλαγής στον τρόπο επιλογής των συσκευών audio/video. Πλέον, οι περισσότερες πωλήσεις καταλήγουν να γίνονται μετά από εξέταση των γενικών και ειδικών χαρακτηριστικών των συσκευών μέσω internet. Υπάρχουν βέβαια και αυτοί που δεν έχουν διαθέσιμο χρόνο για να βολτάρουν ψάχνοντας αλλά και αυτοί που εμπιστεύονται τα reviews των ειδικών. :rolleyes:
 

Μηνύματα
2.520
Reaction score
7.315
Υπάρχουν βέβαια και αυτοί που δεν έχουν διαθέσιμο χρόνο για να βολτάρουν ψάχνοντας αλλά και αυτοί που εμπιστεύονται τα reviews των ειδικών.
Ένας απ'αυτούς ήμουν κ εγώ...

Είχα βάλει στο μάτι τα B&W 607 s2 anniversary edition γιατί
1) μ άρεσε το look τους,
2) έτρεφα εμπιστοσύνη στην B&W σαν εταιρία
3) αλλά κυρίως γιατί είχα δει το παρακάτω βίντεο:


O Steve Guttenberg τα εκθειάζει. Λέει για αναλυτικά πρίμα, και αρκετό μπάσο. Ευτυχώς με έπεισε ο @oldy να μην τα πάρω! Στην πορεία διαβάζοντας εδώ μέσα αλλά και ψάχνοντας για μετρήσεις των συγκεκριμένων ηχείων κατάλαβα ότι ο συγκεκριμένος τύπος στην ηλικία του δεν ακούει πρίμα. Τα τσιτωμένα πρίμα λοιπόν των ηχείων του ακουγόταν αναλυτικά ενώ απλά ήταν ένα κακοσχεδιασμένο crossover. Όσο για το μπάσο... Μάλλον άκουγε άμπασες μουσικές όταν έβγαλε αυτό το συμπέρασμα.

Παρόλο που δεν την έπαθα, έμαθα!!! Ποτέ ξανά εμπιστοσύνη στα χρυσαυτιά του ίντερνετς. Ποτέ ξανά εμπιστοσύνη σε reviewers που μπορεί να τα παίρνουνε (όπως έχουν κάνει πολλοί στο παρελθόν). Ποτέ ξανά να σκάω λεφτά με βάση την placebo γνώμμη του κάθε 75άρη που δεν ακούει πρίμα.

Εξαίρεση ο Darco audio ο οποίος κάνει review 3 εβδομάδες το κάθε μηχάνημα που reviewarei. Αυτού τη γνώμμη θα την λάβω υπόψη αλλά και πάλι μέχρι ένα σημείο. Δεν θα σχολιάσω καν reviews σε amazon και skroutz. Οι γνώμμες είναι σαν τις κ@λ@τρυπίδες. Κάθε ένας έχει και από μια!
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
μονο Αμιρ, οι αλλοι μεχρι-το-πολυ απλα συμπαθεις και απο αποσταση και μακρια.
-μονο ενα συμπαθω που εχει αρκετους δισκους απο αυτους που μου αρεσουν, και δεν ασχολειται με μηχανηματα και μου θυμιζει ενα φιλο-
 

D

Deleted member 50795

Guest
κατάλαβα ότι ο συγκεκριμένος τύπος στην ηλικία του δεν ακούει πρίμα. Τα τσιτωμένα πρίμα λοιπόν των ηχείων του ακουγόταν αναλυτικά ενώ απλά ήταν ένα κακοσχεδιασμένο crossover.
η b&w, ξέρει να σχεδιάζει ηχεία και πολύ καλά …αλλά όταν απευθύνεται σε «κουφούς» , τι περιμένεις να βγάλει στο εμπόριο? …..σωστά σχεδιασμένα ηχεία που θα τα εκτιμήσουν το 20-25% των μελλοντικών αγοραστών? (να πουλήσουν θέλουν οι άνθρωποι.. :biggrin: )
και οχι μόνο αυτοί, αλλά πολλές άλλες εταιρείες.

κανε γύρα σε καμία έκθεση και θα καταλάβεις τι λέω.
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Ο Darko απο ότι έχω καταλάβει ακούει μόνο ηλεκτρονική, ποστ πάνκ, και new wave. Λάθος κάνω ?

Τι περιμένεις όνομα είναι αυτό Darko ? Σκοτάδι. :D

Υ.Γ. : Απο την άλλη, για το dac μου είπε τα καλύτερα , καλό παιδί θα είναι χα χα. Bias.
 

Μηνύματα
2.520
Reaction score
7.315
Ο Darko απο ότι έχω καταλάβει ακούει μόνο ηλεκτρονική, ποστ πάνκ, και new wave. Λάθος κάνω ?
Ακούει πολλές και διάφορες μουσικές αλλά δεν είναι κολημένος στο παλιό hi-fi στερεότυπο, jazz-κλασική.
Σίγουρα ακούει περισσότερο ηλεκτρονική και για αυτό τον έχω σε κάποια υπόληψη. Και εγώ ηλεκτρονική ακούω κυρίως.

Κυρίως όμως λέει την γνώμμη του σαν απλός ακροατής. Π.χ. σε πρόσφατο review όπου σύγκρινε 3 ηχεία, γύρισε και είπε το εξής θεικό: "Και τα 3 είναι πολύ καλά. Αλλά τελικά τα καλά ηχεία είναι σαν τα παγωτά: There is no right flavour."

Το γεγονός όμως ότι ακούει με το μικρό KC62 της KEF είναι στα αρνητικά του. Περίμενα ειδικά από κάποιον που ακούει ηλεκτρονική να δοκιμάζει/χρησιμοποιεί περισσότερα subs.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.098
Reaction score
124.654
Last edited:

Μηνύματα
6.835
Reaction score
5.946
Ένας απο τους πολλούς λόγους είναι και οι πωλήσεις μέσω ίντερνετ που εξαφάνισαν τα μαγαζιά που μπορούσε ο κόσμος να πάει να ακούσει μηχανήματα. Το αρχικό σκεπτικό ήταν να εξαφανιστεί ο μεσάζοντας και να μειωθεί το κόστος αγοράς. Ενώ σαν πρώτη σκέψη αυτό ακούγεται λογικό και όντως έγινε μια κάποια πτώση στην αρχή, μετά το κέρδος του μεσάζοντα απλώς κατέληξε να το παίρνει ο κατασκευαστής. Όχι θα το άφηνε. Οπότε ούτε σε πτώση τιμών οδήγησε μακροπρόθεσμα.

Αυτό βέβαια είναι μια κατάληξη που όποιος ξέρει απο πωλήσεις, δε του προκαλέι κάποια έκπληξη. Όποιος δεν ξέρει το υιοθέτησε πιο εύκολα σαν "λύση" στο πρόβλημα της μείωσης τιμών.
Πάντως για τους γνήσια ενδιαφερόμενους, μόνον στην Αθήνα, έχει ακόμα κάμποσα καλά καταστήματα, όπου μπορεί κανείς και να ακούσει και να βρει αρκετά καλούς "ειδικούς" που έχουν αρκετή γνώση και είναι επίσης πρόθυμοι να σε βοηθήσουν για την κατάλληλη (τελική) επιλογή.
Ειδικά στο hi-end πεδίο (δράσης), χρειάζεται μία προσέγγιση μετά από έρευνα και συζήτηση με κάποιους που ειδικεύονται στο είδος. Προσωπικά, αποκλείεται να αγοράσω κάποιο κομμάτι της αλυσίδας χωρίς να το ακούσω, για κάποιο ικανό χρονικό δίαστημα, και μάλιστα στο χώρο μου με τα υπόλοιπα μηχανήματά μου. Π.χ. έτσι διαπίστωσα, κατά την πρόσφατη ανανέωση του συστήματός μου, τις διαφορές μεταξύ των τελικών της Krell Duo 300 και του Burmester 911 Mk3 καθώς επίσης και των Interconnect Nordost valhalla II σε σχέση με τα προηγούμενα που είχα της Nordost Tyr2.
 

D

Deleted member 50795

Guest
Π.χ. έτσι διαπίστωσα, κατά την πρόσφατη ανανέωση του συστήματός μου, τις διαφορές μεταξύ των τελικών της Krell Duo 300 και του Burmester 911 Mk3 καθώς επίσης και των Interconnect Nordost valhalla II σε σχέση με τα προηγούμενα που είχα της Nordost Tyr2.
δε φαντάζομαι να ´χεις τίποτα b&w..?!!:biggrin:

…ο άλλος έβγαλε το γκαζάκι..:geek:
 

Μηνύματα
6.835
Reaction score
5.946
δε φαντάζομαι να ´χεις τίποτα b&w..?!!:biggrin:

…ο άλλος έβγαλε το γκαζάκι..:geek:
Είχα πριν από αρκετά χρόνια τα Β&W 801. Εξαιρετικά για την εποχή τους αλλά δεν "δένανε" με τα υπόλοιπα μέρη του συστήματος, ειδικά ως προς το sound image. Τώρα έχω καταλήξει στα κορυφαία Wilson Audio (Alexia). Με τον Burmester 911 δίνουν a...jaw-dropping sound image (πέραν των έτερων αρετών τους).
 


D

Deleted member 35

Guest
Εγώ να εκφράσω μια απορία που πάντα είχα και τώρα θεωρώ πως είναι το κατάλληλο νήμα.

Παλιά προ 20+ έτη που τα ψηφιακά ήταν ακόμη έτσι κι έτσι υπήρχαν κατασκευαστές που κάθε νέο προϊόν ήταν το γεγονός της χρονιάς. Υπήρχε βέβαια και το θέμα της διαφήμισης αλλά θεωρώ πως δεν ήταν και τόσο υπερβολή.

Πχ υπήρχε η Mark Levinson, η Wadia, η Lexicon, η Krell κτλ. Έχουν σχεδόν εξαφανιστεί από το χάρτη. Η απορία μου είναι το γιατί. Απ' όσο διάβαζα, καθώς δεν έχω προσωπική εμπειρία, έκαναν θαύματα με custom τσιπάκια, πρωτοποριακά σχέδια εξόδου κτλ. Σήμερα που η τεχνολογία έχει πάει αιώνες μπροστά γιατί χάθηκαν; Και δε νομίζω πως δεν υπάρχει κοινό.

Παρακολουθώ το νήμα στο roon forum με τα συστήματα ήχου και ορισμένα κοστίζουν όσο ένα διαμέρισμα. Προχτές πχ είχε ένα με ηχεία MBL τα οποία μόνο φτηνά δεν τα λες. Ή βλέπω πολύ συχνά Mcintosh τα οποία πάλι δεν είναι φτηνά. Οι παραπάνω εταιρίες και όχι μόνο είναι χαμένες.
 

Μηνύματα
6.835
Reaction score
5.946
Εγώ να εκφράσω μια απορία που πάντα είχα και τώρα θεωρώ πως είναι το κατάλληλο νήμα.

Παλιά προ 20+ έτη που τα ψηφιακά ήταν ακόμη έτσι κι έτσι υπήρχαν κατασκευαστές που κάθε νέο προϊόν ήταν το γεγονός της χρονιάς. Υπήρχε βέβαια και το θέμα της διαφήμισης αλλά θεωρώ πως δεν ήταν και τόσο υπερβολή.

Πχ υπήρχε η Mark Levinson, η Wadia, η Lexicon, η Krell κτλ. Έχουν σχεδόν εξαφανιστεί από το χάρτη. Η απορία μου είναι το γιατί. Απ' όσο διάβαζα, καθώς δεν έχω προσωπική εμπειρία, έκαναν θαύματα με custom τσιπάκια, πρωτοποριακά σχέδια εξόδου κτλ. Σήμερα που η τεχνολογία έχει πάει αιώνες μπροστά γιατί χάθηκαν; Και δε νομίζω πως δεν υπάρχει κοινό.

Παρακολουθώ το νήμα στο roon forum με τα συστήματα ήχου και ορισμένα κοστίζουν όσο ένα διαμέρισμα. Προχτές πχ είχε ένα με ηχεία MBL τα οποία μόνο φτηνά δεν τα λες. Ή βλέπω πολύ συχνά Mcintosh τα οποία πάλι δεν είναι φτηνά. Οι παραπάνω εταιρίες και όχι μόνο είναι χαμένες.
Από αυτές τις hi-end εταιρείες που ανέφερες ενδεικτικά, οι τρεις τουλάχιστον (Mark Levinson, Wadia & Krell) εξακολουθούν να υπάρχουν και να παράγουν νέα υψηλών προδιαγραφών προιόντα. Βέβαια, με άλλο προσωπικό (new CEO, service department etc.). Πάντως, ακόμη και στη χώρα μας υπάρχουν αντιπρόσωποι/καταστήματα αρκετών πολύ υψηλής ποιότητας hi-end προιόντων (π.χ. Focal, Burmester, Wilson Audio, Plinius, Krell, Magnepan, Van der Hul κοκ.).
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.067
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top