Τελική απόφαση: Focal ή Vienna

Μηνύματα
9
Reaction score
0
αγαπητοί φίλοι του forum

θα ήθελα τη γνώμη σας, τη μουσική σας γνώμη, για 2 ηχεία. Έτσι θα καταλήξω επιτέλους στην απόφασή μου!
Μετά από αρκετή αναζήτηση, έφτασα να φλερτάρω 2 ζεύγη ηχείων. Τα άκουσα, μ' αρέσουν και τα 2, άκουσα πολλά για να τα απομονώσω και είναι τα εξής:
1. Focal Chorus 716 (Απίστευτα αναλυτικά και ονειρικά, περιέργως φθηνά!)
2. Vienna Acoustics Bach (Λίγα μπάσα αλλά πολλήηηη μουσική, γλυκά!)

O χώρος μου είναι μικρός, ακούω κλασική, μικρών συνόλων κυρίως και, τζαζ οργανική ως επί το πλείστον. Έχω τον Musical Fidelity B1 (old but gold) και το CD NAD 521 BEE.

Η γνώμη σας είναι πολύτιμη.
Με τιμή
Νίκος
 

Μηνύματα
1.641
Reaction score
139
Vienna!!!
Αν μπορεις κοψε το internet για λιγους μηνες και παρε τα Mozart.
Aξιζει.
Πιστεψε με.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.636
Reaction score
12.212
Αγαπητέ Νίκο τη στιγμή που έχεις ακούσει πολλά ηχεία και έχεις καταλήξει σε αυτά τα δύο θεωρώ πως η τελική απόφαση πρέπει να είναι δική σου.

Η δική μου συμβουλή είναι πως ο ενισχυτής σου, λόγο παλαιότητας, χρειάζεται μια καλή συντήρηση.

Είναι κρίμα τα καινούρια σου ηχεία να μην αποδίδουν αυτό που μπορούν.
 

Μηνύματα
9
Reaction score
0
Απάντηση: Τελική απόφαση: Focal ή Vienna

Φίλε PeterMeni
ευχαριστώ για τη συμβουλή σου.
Το ξέρω πως ο ενισχυτής μου είναι παλιός. Μαζεύω λεφτά είναι η αλήθεια για να πάρω καινούριο αλλά οι καιροί δύσκολοι!! Πάντως ο Β1 κλείνει ακόμα το μάτι σε πολλές καινούριες προτάσεις και παραμένει κορυφαίος μουσικά. Η συντήρηση έχει γίνει προ διετίας και τον προσέχω σα τα μάτια μου!
Νά 'σαι καλά.
Όσο για τα Mozart, τα άκουσα και πράγματι είναι μοναδικά. Λίγο ακριβά και λίγο μεγάλα για το χώρο μου. Το σκέφτομαι πάντως
 


Μηνύματα
9
Reaction score
0
Απάντηση: Τελική απόφαση: Focal ή Vienna

Τα Bach γύρω στα 1700 το ζευγάρι και τα Mozart νομίζω γύρω στα 2500
 

Μηνύματα
1.641
Reaction score
139
Τα mozart πριν απο ενα χρονο ειχαν 2100,δεν νομιζω να εχουν ακριβηνει.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.120
Reaction score
20.629
Απάντηση: Τελική απόφαση: Focal ή Vienna

O χώρος μου είναι μικρός, ακούω κλασική, μικρών συνόλων κυρίως και, τζαζ οργανική ως επί το πλείστον.
Αφού δεν έχεις μεγάλες απαιτήσεις απόκρισης στις χαμηλές (λαϊκιστί, στα μπάσα), πάρε τα Vienna. Όμως να έχεις υπ' όψιν πως αν ζητήσεις κάτι απαιτητικό σε μπάσα, θα σε κρεμάσουν, εκτός αν ακούς από απόσταση κάτω των 2 μέτρων. Αν ακούς από απόσταση 3 μέτρων ή μεγαλύτερη, τα Vienna ούτε καν να τα σκέφτεσαι. Τα σύκα, σύκα, και η σκάφη, σκάφη...
 

Μηνύματα
221
Reaction score
14
Απάντηση: Τελική απόφαση: Focal ή Vienna

αγαπητοί φίλοι του forum

θα ήθελα τη γνώμη σας, τη μουσική σας γνώμη, για 2 ηχεία. Έτσι θα καταλήξω επιτέλους στην απόφασή μου!
Μετά από αρκετή αναζήτηση, έφτασα να φλερτάρω 2 ζεύγη ηχείων. Τα άκουσα, μ' αρέσουν και τα 2, άκουσα πολλά για να τα απομονώσω και είναι τα εξής:
1. Focal Chorus 716 (Απίστευτα αναλυτικά και ονειρικά, περιέργως φθηνά!)
2. Vienna Acoustics Bach (Λίγα μπάσα αλλά πολλήηηη μουσική, γλυκά!)

O χώρος μου είναι μικρός, ακούω κλασική, μικρών συνόλων κυρίως και, τζαζ οργανική ως επί το πλείστον. Έχω τον Musical Fidelity B1 (old but gold) και το CD NAD 521 BEE.

Η γνώμη σας είναι πολύτιμη.
Με τιμή
Νίκος


Vienna acoustics Mozart ή έστω Bach και τρώγε γάλα με κουλούρια για κανά 6 μηνο μέχρι να τα μαζέψεις...

Έχω τα Mozart της προηγούμενης γενιάς και τα χαίρομαι κάθε μέρα... Τα καινούργια έιναι ακόμα καλύτερα λίγο πιο ουδέτερα αλλά με ακόμα καλύτερο μπάσο. 2100 είχαν μέχρι πριν μερικούς μήνες...
 

Μηνύματα
9
Reaction score
0
Απάντηση: Τελική απόφαση: Focal ή Vienna

Σας ευχαριστώ όλους για τις παρεμβάσεις σας.
Ειλικρινά!
Για τα Focal κανένα σχόλιο;
Μάλλον δεν τον γλυτώνω τον Mozart!!!!!
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.669
Μηνύματα
2.869.590
Members
37.943
Νεότερο μέλος
argyrisM
Top