Τελικη κινηση ... αλλαγη ενισχυτη!

Status
Not open for further replies.
Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
αρα DimitrisTop ο XTZ A100 D3 στην ταξη Α θα παιζει σαν nad....ενω στο Mode ab ενας θεος ξερει πως θα παιζει......
οχι στη ταξη Α τα 50 βαττ δεν θα ειναι ιδια με του nad σε δυναμη..

και στην αβ θα παιξει καλα ...πολυ καλα
οι υλοποιήσεις της εταιριας ειναι wfm
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.393
Reaction score
79.530
ποιοι NAD π ειναι βασισμενοι παλι UcD ?! και ποσο κανουν ; και με τι watt?!
Αυτοι οι τρεις που σου εβαλα στα λινκ. Ειναι νεα μοντελα, υπολογιζω πανω κατω απο το χιλιαρικο, ρωτας την αντιπροσωπεια και παιρνεις προσφορα.
[DOUBLEPOST=1474105568][/DOUBLEPOST]Ειναι παντως σαφως ακριβοτερα τα NAD στα πολλα watt απο την DIY εκδοχη
 

m1ts0s

News poster
Editor
Μηνύματα
2.331
Reaction score
3.635
Αυτοι οι τρεις που σου εβαλα στα λινκ. Ειναι νεα μοντελα, υπολογιζω πανω κατω απο το χιλιαρικο, ρωτας την αντιπροσωπεια και παιρνεις προσφορα.
[DOUBLEPOST=1474105568][/DOUBLEPOST]Ειναι παντως σαφως ακριβοτερα τα NAD στα πολλα watt απο την DIY εκδοχη
Προφανώς ο φίλος βαριέται να πατήσει το λινκ. Ή να κάνει αναζήτηση τιμής στο google. Ή οτιδήποτε.
 

Μηνύματα
309
Reaction score
419
Τα ηχεία σου είναι εύκολα στο κουβαλημα.
Εγώ στην θέση σου θα τα έπαιρνα και θα άκουγα όσους περισσότερους μπορουσα.
 

Μηνύματα
73
Reaction score
6
εννοω ηχητικα θα παιζει σαν nad στο mode Α....και σαν δυναμη παλι γιατι ο nad ειναι 60αρης.

λοιπον ο c 338 ειναι 50w, o c368 80w και ο c 388 ειναι 150w...διορθωστε εαν κανω λαθος.

Εαν το παραπανω ειναι σωστο αποριπτω τον c368 και c368.

o c388 ειναι 150w....o nad 375 bee κανει 1700ευρο και ειναι στα ιδια watt. Οποτε....αποκλειεται ο καινουργιος να κανει χιλιαρικο. δευτερον μου προτεινεις εναν ενισχυτη που δεν εχει ακουσει κανεις......και δεν γνωριζει κανεις τις διαφορες καινουργιου με παλιου παρα μονο στα τεχνικα ζητηματα που σαν νεος δεν γνωριζω απο ττην κατασκευη να κρινω.

τι εννοεις ειναι βασισμενοι στο UcD?! δλδ?!
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.414
Reaction score
125.603
Εγω ψαχνω κατι που να εχει σταθερα watt απο τα 8 οmh μεχρι τα 4 οmh οπως ο nad που ειχα.
Ναι, σα το σταθερό διάφραγμα σε φακό για DSLR. Ή σα τη γριά που ψηφίζει σταθερά ΠΑΣΟΚ.

Εγω ελεγα να κινηθω στα 100-120watts. Στην τιμη των 900 ευρο βρισκω ενισχυτες με 80-90watt και νομιζω οτι θα ναι μικρη αναβαθμιση μολις 20-30watt για τα b&w που ζητανε πολλα.
Ναι ναι, τα +10 βατ είναι τεράστια διαφορά. ΜΕΤΡΗΜΕΝΑ ΚΟΥΚΙΑ. Σα να λεω θα στον βάλω λίγο, 13,34 cm κι αν θες να στον βάλω πολύ, θα μπει 13,35 ή άντε 13,36 cm, θα σε ξεσκισω όμως, πρόσεξε.

crown xls1500..πλακα μας κανεις φιλε ετσι; πες...οτι δεν το εννοεις.
Πες, πες ότι δε το εννοείς. Γιατί θα χάσω κάθε εκτίμηση για το πρόσωπό σου.

δευτερον μου προτεινεις εναν ενισχυτη που δεν εχει ακουσει κανεις......και δεν γνωριζει κανεις τις διαφορες
Απίστευτο, ε;


ΥΓ. Γιδοτσομπάνης ντόπιος αναζητείται για ομαδικές ακροάσεις καλωδίων.
 
Last edited by a moderator:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.879
Reaction score
77.484
[DOUBLEPOST=1474104616][/DOUBLEPOST]
ειδες το φως το αληθινο και συ ε?

Καλά να πάθετε ΟΛΟΙ!!
Μου το έχετε γυρίσει στα χομ σινεμάζες με ρωσοποντιακούς τελικούς να κοπανάνε τα ηχεία σας και έσκασε χαιεντάς των προσπέκτους:whistling: και κοκαλώσατε όλοι που σας την είπε για χάι φιδελιτι!!:fuckyou::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:

μου θυμίζει έναν τύπο με μια αγγελία για ένα plinius ,αν δεν κάνω λάθος,πριν καιρό...
που έριχνε άκυρα σε μη γνώστες του αντικειμένου:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

Ναι, σα το σταθερό διάφραγμα σε φακό για DSLR. Ή σα τη γριά που ψηφίζει σταθερά ΠΑΣΟΚ.



Ναι ναι, τα +10 βατ είναι τεράστια διαφορά. ΜΕΤΡΗΜΕΝΑ ΚΟΥΚΙΑ. Σα να λεω θα στον βάλω λίγο, 13,34 cm κι αν θες να στον βάλω πολύ, θα μπει 13,35 ή άντε 13,36 cm, θα σε ξεσκισω όμως, πρόσεξε.



Πες, πες ότι δε το εννοείς. Γιατί θα χάσω κάθε εκτίμηση για το πρόσωπό σου.



Απίστευτο, ε;


ΥΓ. Γιδοτσομπάνης ντόπιος αναζητείται για ομαδικές ακροάσεις καλωδίων.
:headbang::headbang::headbang::headbang::headbang::headbang::headbang::headbang::headbang:

με πρόλαβες σε όλα όμως!!!:roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:
κλαίω ρε poustimou!!!:roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:!!!!!!!!!!
 

Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.719
crown xls1500..πλακα μας κανεις φιλε ετσι; πες...οτι δεν το εννοεις.
Φίλε nick, αν είσαι 19 χρονών τότε να ξέρεις ότι ασχολούμαι με τα "στέρεα" αρκετά πριν γεννηθείς.
Και ναι, το εννοώ αυτό που σου πρότεινα και δεν κάνω πλάκα.
Θα ήθελα να το δοκιμάσεις και να μου πεις την άποψή σου.
Αλλά βάλε και μια κάμερα να σε τραβάει πρόσωπο και μετά ανέβασέ το στο γιουτιούμπ να σε δούμε κι εμείς να γελάσουμε (γιατί είπαμε, τώρα, εδώ δε κάνουμε πλάκα, σοβαρά μιλάμε)
Ο εν λόγω ενισχυτάκος αποτελεί κύριο ενισχυτή του συστήματος μου εδώ και κανα 10μηνο (μαλακία που δε πήρα άλλον έναν να βρίσκεται) και παίζει (μάλλον δεν παίζει απλά, τα κάνει νταντέλες, τα πάει βόλτα) ηχεία μερικές κλάσεις επάνω από τα δικά σου.

Αυτό που έχω κάταλάβει με σένα είναι ότι πριν βάλεις ένα μύνημα εδώ όπου ζητάς γνώμες ουσιαστικά θες να συμφωνήσουμε σε αυτό που έχεις ήδη προαποφασίσει.
Δε παίζει έτσι το πράμα φίλε.

Peace and love
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.888
Reaction score
2.079
Στην πραγματικότητα δεν είναι ίδια με την προηγούμενη.Το λέει καθαρά στην τελευταία παράγραφο:
...Using a customized version of the proven Hypex UcD output stage...
Είναι προσαρμοσμένη από την ίδια την Nad:D
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.879
Reaction score
77.484
Φίλε nick, αν είσαι 19 χρονών τότε να ξέρεις ότι ασχολούμαι με τα "στέρεα" αρκετά πριν γεννηθείς.
Και ναι, το εννοώ αυτό που σου πρότεινα και δεν κάνω πλάκα.
Θα ήθελα να το δοκιμάσεις και να μου πεις την άποψή σου.
Αλλά βάλε και μια κάμερα να σε τραβάει πρόσωπο και μετά ανέβασέ το στο γιουτιούμπ να σε δούμε κι εμείς να γελάσουμε (γιατί είπαμε, τώρα, εδώ δε κάνουμε πλάκα, σοβαρά μιλάμε)
Ο εν λόγω ενισχυτάκος αποτελεί κύριο ενισχυτή του συστήματος μου εδώ και κανα 10μηνο (μαλακία που δε πήρα άλλον έναν να βρίσκεται) και παίζει (μάλλον δεν παίζει απλά, τα κάνει νταντέλες, τα πάει βόλτα) ηχεία μερικές κλάσεις επάνω από τα δικά σου.

Αυτό που έχω κάταλάβει με σένα είναι ότι πριν βάλεις ένα μύνημα εδώ όπου ζητάς γνώμες ουσιαστικά θες να συμφωνήσουμε σε αυτό που έχεις ήδη προαποφασίσει.
Δε παίζει έτσι το πράμα φίλε.

Peace and love
Συνεχίζει και τολμάει ο Κακαλιός...:whistling::tongue::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::hi::hi::hi:

Υ.Γ. αν είναι 19 αφήστε τον σε μένα να μιλήσουμε για sebring στο 50άρι:roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::dance2::dance2::dance2:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.414
Reaction score
125.603
Φίλε nick, αν είσαι 19 χρονών τότε να ξέρεις ότι ασχολούμαι με τα "στέρεα" αρκετά πριν γεννηθείς.
Και ναι, το εννοώ αυτό που σου πρότεινα και δεν κάνω πλάκα.
Θα ήθελα να το δοκιμάσεις και να μου πεις την άποψή σου.
Αλλά βάλε και μια κάμερα να σε τραβάει πρόσωπο και μετά ανέβασέ το στο γιουτιούμπ να σε δούμε κι εμείς να γελάσουμε (γιατί είπαμε, τώρα, εδώ δε κάνουμε πλάκα, σοβαρά μιλάμε)
Ο εν λόγω ενισχυτάκος αποτελεί κύριο ενισχυτή του συστήματος μου εδώ και κανα 10μηνο (μαλακία που δε πήρα άλλον έναν να βρίσκεται) και παίζει (μάλλον δεν παίζει απλά, τα κάνει νταντέλες, τα πάει βόλτα) ηχεία μερικές κλάσεις επάνω από τα δικά σου.

Αυτό που έχω κάταλάβει με σένα είναι ότι πριν βάλεις ένα μύνημα εδώ όπου ζητάς γνώμες ουσιαστικά θες να συμφωνήσουμε σε αυτό που έχεις ήδη προαποφασίσει.
Δε παίζει έτσι το πράμα φίλε.

Peace and love
Στέργιο είσαι άσχετος και φαλακρός.

Ωχ, εγώ έχω φαλακρα, μπερδεύτηκα...

Καλά, είσαι σκέτο άσχετος. Ντροπή σου να του προτείνεις του παιδιού κραουν. Με τι κούτελο κυκλοφορείς στην κοινωνία;
 

Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.719
Συνεχίζει και τολμάει ο Κακαλιός...:whistling::tongue::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::hi::hi::hi:

Υ.Γ. αν είναι 19 αφήστε τον σε μένα να μιλήσουμε για sebring στο 50άρι:roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::dance2::dance2::dance2:
"χωρίς ποδιά παπάκι, κι εξάτμιση κομμένη, όταν ανοίγω γκάζι, κανείς δε με προφταίνει!"
:newrussian:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.393
Reaction score
79.530
Στην πραγματικότητα δεν είναι ίδια με την προηγούμενη.Το λέει καθαρά στην τελευταία παράγραφο:
...Using a customized version of the proven Hypex UcD output stage...
Είναι προσαρμοσμένη από την ίδια την Nad:D
Μην διυλίζετε τον κώνωπα. Εννοείται, δεν ειναι καν τα ίδια modules
Ειναι δυο προτάσεις class D, μια της nad και μια diy, και οι δυο με UcD, στην ίδια "γραμμή σκέψης"".
Το τελευταίο ειναι το βασικό.
 

Μηνύματα
73
Reaction score
6
ευχαριστω για την ειρωνεια καποιον ειναι γνωστη αλλωστε εδω μεσα και ανουσια :)

Απο κει και περα δεν κρινω ουτε ξερω....το γεγονος οτι ειμαι απολυτος ειναι πως κανω τον αντιλογο τπτ αλλο....αλλα δεν νομιζω ενας cerwin ή ενας κινεζικος εχει σωστες χροιες. Tουλαχιστον στα αυτια μου...οποτε δεν θα ηθελα κατι τετοιο ουτε DIY.οπως και να χει ευχαριστω για τις απαντησεις σας απλα λογω πληκτρολογιου πολλες φορες παρεξηγουμαι.
Οι ανησυχιες μου ειναι...επειδη μενω επαρχια και δεν μπορω να ακουσω με τα ηχεια μου στο χωρο μου ενισχυτες....εαν θα μου ειναι αρκετος ενας ενισχυτης 80-90 watt....αυτο.διοτι ο nad 326 bee που εχω ειναι 50αρης. Στα spec των ηχειων διαβαζω οτι σηκωνει μεχρι 150watt. Βεβαια παιζει ρολο και το va tranfomer για το οποια παλι δεν ξερω πολλα.
οποτε τα +30-40 watt κανουν καλη διαφορα?!
Θα οδηγησουν σωστα τα B&W?!

Eπειδη το ξανασκεφτηκα το budget μου ειναι μεχρι 900ευρο για καινουργιο ενισχυτη οχι κινεζικο κτλ.
Ενας απο αυτους που ειμαι αναμεσα ειναι ο nad 356 bee,arcam fmj 19 που εχω ακουσει οτι δεν ειναι και οτι καλυτερο ο arcam στο φθηνο του μοντελο και μετα την προταση που εκανε ο φιλος για τους καινουργιους nad που παλι δεν εχω αποψη :)
ΔΛΔ ο nad c338 ειναι αρκετα καλυτερος απο τον 356 bee?! και εαν ναι....ξερει κανεις πως ακουγεται ο ενας σε σχεση με τον αλλον?!....εστω και υποθετικα βαση της φιλοσοφιας UcD?

19 δεν ειμαι αλλα οτι ηλικια και να εισαι σημασια ειναι να μην εισαι 19 ..και εννοω στο μυαλο
 
Last edited:

Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.719
Στέργιο είσαι άσχετος και φαλακρός.

Ωχ, εγώ έχω φαλακρα, μπερδεύτηκα...

Καλά, είσαι σκέτο άσχετος. Ντροπή σου να του προτείνεις του παιδιού κραουν. Με τι κούτελο κυκλοφορείς στην κοινωνία;
ευτυχώς από μαλλί πάμε καλά!
Από μυαλό δε το βλέπω που κάθομαι και ασχολούμαι ακόμα...

....δε το ξανακάνω (άσε μη πάρει πρέφα κανένας κραουνικός εμπορικός διευθυντής και ανεβάσει τις τιμές σε χαϊεντάδικα ύψη).
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.879
Reaction score
77.484
"χωρίς ποδιά παπάκι, κι εξάτμιση κομμένη, όταν ανοίγω γκάζι, κανείς δε με προφταίνει!"
:newrussian:
Αυτά τα λέγατε στα 80's και ρίχνατε γκομενάκια...

Η σημερινή νεολαία έχει το :΄Δεν ταιργιάζετε σε λέω..''

Υ.Γ.και ο Αβγδ από τα μακρινά 50's ας μας τραγουδήσει κάτι αντίστοιχο με zundapp
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.414
Reaction score
125.603
Καλημερα παιδια,

Εχω τα B&w 685 s2 με nad 326bee και ifi micro.Ο ενισχυτης ειναι 60αρης και δεν μπορει
Καλημέρα παιδί! :)

Νταξ, κάνουμε και λίγο χαβαλέ με τα στέρεα, αλλά ας εξηγήσω και το πώς έχουν τα πράγματα.

Τα 100 βατ φίλε μου Νικ δε γκρικ, ξέρεις πόσο απέχουν από τα 200 βατ; Προφανώς δε ξέρεις, κι άσε με να σου πω ότι απέχουν μόλις 3dB. Λέω τρία ντεσιμπέλ. Τα τρία μου δηλαδή. Ομοίως τα 200 βατ από τα 400 βατ, πάλι στα τρία. Σε κάθε διπλασιασμό ισχύος, θα κερδίσεις μόλις 3 ντεσιμπέλ, να, το μάθαμε, ευκολακι.

Άρα, όταν μιλάμε για διαφορά ενός ενισχυτή 90 βατ με τον 100 και 120 βατ ενισχυτή, σχεδόν είναι ανάξιο λόγου το θέμα.

Μετά υπάρχει ένα πιο σημαντικό και σύνθετο θέμα, αυτό της δυναμικής συμπίεσης και του δυναμικού περιθώριου, dynamic headroom αγγλιστί. Αυτό με απλά λόγια σημαίνει ότι ο ενισχυτής σου ο σενιος, όταν παίζει δυνατά, στα όρια της ισχύος του,τα κάνει μαντάρα, παραμορφώνει, συμπιέζει, παίζει χάλια. Για να μη τα κάνει μαντάρα, πρέπει να έχει ένα περιθώριο ισχύος που ορίζεται στα μίνιμουμ 3 ντεσιμπέλ, κανονικά 6 ντεσιμπέλ, αν είσαι άρχοντας 9 ντεσιμπέλ.
Τι σημαίνει αυτό στην πράξη;
Ότι εφόσον το ηχείο σου θέλει 100 βατ, ο ενισχυτής σου μίνιμουμ πρέπει να είναι 200 βατ για να παίζει καλά στα 100 βατ. Καλύτερα βέβαια να είναι 400 βατ, κι αν είσαι άρχοντας, έχεις έναν 800 βατ ενισχυτή, που ποτέ μα ποτέ δε θα συμπιέζει, ποτέ δεν θα παραμορφώσει, ποτέ δε θα ζοριστει.

Να μία καλή αρχή, να ξέρουμε τι σημαίνουν τα βατ.

Άντε, καλά ψώνια! ;)
 

Μηνύματα
73
Reaction score
6
επειδη βλεπω οτι εγινε πανηγυρι....οτι ειχα να πω το ειπα στο τελευταιο μου ποστ.

Εαν θελει καποιος οντως να με καθοδηγησει καλυτερα να στειλει προσωπικο μνμ....ειδαλλως ας απαντησει εστω και εδω.

Παρακαλω οσοι εχετε διαθεση για ειρωνεια και τα σχετικα να το σταματησε διοτι πραγματικα δεν με βοηθατε με αυτον τον τροπο. Το να εχει γνωσεις καποιος και να ειρωνευεται πραγματικα δεν τον κανει πιο ωριμο....αλλα 19.
[DOUBLEPOST=1474115696][/DOUBLEPOST]costas EAR

σε ευχαριστω για την εξηγηση. Εγω αυτο που καταλαβα με τον nad 326 και τον Cayin ειναι οτι ακομα και στις χαμηλες εντασεις ηταν πιο ζωντανο το ηχειο με τον cayin που ειναι 100w....αρα νομιζω οτι δεν ειναι μονο θεμα εντασης που λενε καποιοι.το ποτενσιομετρο το εχω συνηθως ωρα 9 και η συγκριση εγινε σε αυτην την θεση περιπου.

Σιγουρα θα ξερεις πως ενας δυνατος-καλος ενισχυτης εχει διαφορα και στις χαμηλες εντασεις. Η οδηγηση που λεμε δεν ειναι μονο για δυνατες εντασεις.
 
Last edited:

Status
Not open for further replies.

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.628
Μηνύματα
2.868.487
Members
37.942
Νεότερο μέλος
mdim051
Top