Τελικος PACIFICA

Μηνύματα
280
Reaction score
1
Kαλημερα παιδια..πηρα εναν ενισχυτη ετλικο μεταχειρισμενο προχτες
αλλα δεν εχω τα χαρακτηριστικα του...ο φιλος που μου τον εστειλε μου λεει οτι ειναι 2χ400watt...τι να σας πω δεν ξερω...

Μπορουμε να βρουμε καπου σχετικες πληροφοριες με το μηχανημα για να ξερω ακριβως ποσο σηκωνει;;
το μηχανημα ειναι το εξης:΅

PACIFIC PA-800 (Και εχει 2 ποτενσιομετρα μπροστα οπως ολοι οι τελικοι)

392169_2703533064455_1140571180_3075822_181058223_n.jpg
 

Μηνύματα
365
Reaction score
4
Απάντηση: Τελικος PACIFICA

εγω ειδα εναν PA 800 μαρκας Poshing και ειναι made in China ενισχυτες αν δεν κανω λαθος.

μοιαζει με αυτον που λες.

αλλα τι εννοεις να δεις ποσο σηκωνει??
 

east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.242
Reaction score
1.107
ο συγεκριμενος ενισχυτης ειναι ενας εξυπνα κατασκευασμενος ενισχυτης ταξης ΑΒ ....
ειναι σχεδιασμενος να μετραει σωστα στον παγκο σε ωμικο φορτιο αλλα στην πργματικη λειτουργια τα πραγματα ειναι κατα πολυ διαφορετικα ...

Ο ενισχυτης εχει vi limiter το οποιο δεν ειναι προσεκτια σχεδιασμενο και ενω η ποιοτητα των υλικων ειναι σχετικα καλη , το τροφοδοτικο και οι πυκνωτες , μαζι με την ψυξη μπορουν οριακα να παραδωσουν αυτη την ισχυ τελικα δεν γινεται ετσι

Επεμβαινει το λιμιτερ και κοβει τον ενισχυτη σχεδον στο 75% της ισχυος και εκει φυσικα αρχιζει και η παραμορφωση ....

Φτηνο μηχανημα και μαλλον κακο θα ελεγα ....

φιλικα
Σακης Πετροπουλος
 

Μηνύματα
280
Reaction score
1
Απάντηση: Τελικος PACIFICA

Παιδια Καλησπερα εχω ενα μεγαλο προβλημα!!
Καθε φορα που παω να τον ανοιξω την μια λειτουργικη κανονικα την αλλη πεφτει η ασφαλεια του πινακα...
τελικα τι φταιει τι να κανω;;

Οποτε τον λειτουργω τον εχω σε μπαλαντεζα...τι να κανω να βγαλω την μπαλαντεζα;;να τον αλλαξω πριζα;;
αλλα κι αυτα τα δυο που εχω κανει παλι πεφτει η ασφαλεια...

για πειτε καμια ιδεα...
(υπ οψην οτι δεν ξερω απο ηλεκτρολογικα για να φτιαξω καποιο soft start)
 

Μηνύματα
280
Reaction score
1
Απάντηση: Τελικος PACIFICA

Δηλαδη Σακη δεν ειναι 2χ200 στα 8ohm Πουυ αναφερει το ενχειριδιο;;
και επισης το ταξη ΑΒ τι σημαινει;;
 

east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.242
Reaction score
1.107
οριακα ναι ....δεν θυμαμαι με μεγαλη σιγουρια αλλα νομιζω οτι αυτο το μηχανημα δεν πρεπει να εχει soft start μεσα του .... μπορει βεβαια να κανω και λαθος ....

Παντως αν δεν εχει εινα λογικο να σου πεταει ασφαλειες ....
 

Μηνύματα
280
Reaction score
1
Απάντηση: Τελικος PACIFICA

Ναι δεν εχει...γτ το διαβασα καικ απου αλλου πο το ειχε ενα παιδι....
Σ αυτην την περιπτωση τι να κανω;;δηλαδη οπου παω θα μου πεταει ασφαλειες;;
η μονο εδω μου το κανει;;

Να τωρα το απογευμα τον αναψα κανονικα...
 

Μηνύματα
108
Reaction score
11
Μονον με ξεχωριστή ασφάλεια από τον πίνακα θα ηρεμήσεις. Φώναξε έναν ηλεκτρολόγο να σου τραβήξει γραμμή και να βάλει μια "αργή" 20άρα (Κ20).

Τι άλλα φορτία έχεις στο σύστημα? Μεγάλα εννοώ, όχι τιουνερ, cd κλπ.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
 

Μηνύματα
280
Reaction score
1
Απάντηση: Τελικος PACIFICA

Και τωρα φιλε kesanis κρατησου...

Επανω σε μια πριζα σουκου εχω ενα μονο-προστατευτικο ρευματος οπου επανω κουμπωνει
ενα πολυπριζο οπου εχω τον υπολογιστη(οθονες εκτυπωτες μοναδα)
μεσα σ αυτο εχω αλλο ενα οπου εχω συνδεδεμενα καποια αλλα περιφερειακα
Μια κονσολα ηχου που εχω ενα φως φθωρισμου το router....τετοια ψιλοπργμτ...

Τοσο πολυ τραβαν ολα αυτα μαζι που μια μου αναβει ο ενισχυτης και την αλλη μου τον πεταει;; Καμια αλλη λυση περα του να φωναξω ηλεκτρολογο;;

Και σε ξεχωριστη πριζα που δοκιμασα να τον βαλω μονο του παλι μου τον πετουσε...
Δεν ξερω τι να πω...μου φενετε περνει πρωτοβουλιες ο ενισχυτης απο μονος του
:111::111::111:
 

east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.242
Reaction score
1.107
δεν ειναι και το τελος του κοσμου .... ενα ντουηκο σοφτ σταρτ εγκαταστημενο μεσα στο μηχανημα θα κοστιζε 20-30 ευρω ...

δεν εχει να κανει με το ποσο τραβανε ... οι ενισχυτες αυτου του τυπου τραβανε τα αντερα τους στην εκκινηση ... μετα ηρεμουν και πανε μια χαρα θα τραβηξουν παλι ρευματα αλλα οχι τοσα πολλα μονο οταν τα πατησεις στο θανατο ...
 

Μηνύματα
280
Reaction score
1
Απάντηση: Re: Τελικος PACIFICA

Δηλαδη να το παω σε εναν ηλεκτρολογο-ηλεκτρονικο;;;
Και τι να του πω κανε μου ενα soft start μεσα στο μηχανημα;;

Το εχω παρατηρησει παντως οταν τον αναβω και αναβει κανονικα για μικροκλασματα δευτερολεπτου
κανει μια υποτασση το ρευμα...
 

Μηνύματα
108
Reaction score
11
Ακριβώς. Στο αναμα είναι που τραβάει τα άντερά του. Μετά δεν έχεις θέμα.
Βέβαια με όλο αυτό το συρφετό να πέρνει από την ίδια πρίζα δεν είναι και ότι καλύτερο.
Τώρα το συγκεκριμένο κύκλωμα (soft start) δεν το ξέρω. Δεν είμαι και τόσο σχετικός. Αλλά μια ξεχωριστή γραμμή με δικιά της αργή ασφάλεια που θα έχει μόνον ήχο επανω της, νομίζω ότι είναι ότι το καλύτερο.
Με την αργή ασφάλεια μόνο, δεν θα έχεις θέμα με την εκινηση του τελικού. Κόστος, 3 ευρώ, σε περίπτωση που πιάνουν τα χέρια σου και την αλλάξεις μόνος σου στον πίνακα ή κάποιο φιλο - γνωστό - συγγενή που μπορεί να το κάνει για σένα. Απλά εντοπίζεις την ασφάλεια στον πίνακα και την αλλάζεις.

Διαλέγεις και πέρνεις.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
 

Μηνύματα
280
Reaction score
1
Απάντηση: Τελικος PACIFICA

Kαλημερα παιδια και παλι...Πηγα σημερα το μεσημερι τον ενισχυτη σε εναν φιλο μου που εχει car audio και ειναι ηλεκτρονικος και του εξηγησα τι γινετε και τι μπορουμε να κανουμε;;
Και μου λεει μαλλον εχει αρπαξει το τροφοδοτικο....Παιζει τετοιο σεναριο;;

Αν ειχε αρπαξει το τροφοδοτικο θα αναβε θα λειτουργουσε 4 5 ωρες ετσι;;γτ ετυχε κι αυτο ω του παραδοξος θαυματος!!!!

Αν μου πει και καλα ειναι τροφοδοτικο;;Να το παω σε καποιον αλλον;;και να του πω να μου βαλει ενα soft start;;και ποσο κοστιζει μην μου παρει και κανα 60ευρω....
100 τον πηρα μεταχειρισμενο...
Υπαρχει καποιος φιλος απο εδω μεσα που να ειναι απο βολο και να ξερει απο τετοιες κατασκευες;;
γτ εξω οτι θελουν περνουν...
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Αποκλείεται να έχει αρπάξει το τροφοδοτικό και να λειτουργεί.
Ένα κυκλωματάκι <<ομαλής έναρξης>>, με έναν ποιοτικό ηλεκτρονόμο και καθάρισες.
 

Μηνύματα
280
Reaction score
1
Απάντηση: Τελικος PACIFICA

Τον πηρα τωρα τηλεφωνο και του ειπα να μου κανει ενα soft start...αυτο ετσι;;
Δεν χρειαζεται κατι αλλο...και με αλους που εχω μιλησει ολοι σε soft start καταληγουν δεν μπορει ολοι να πεφτουν τοσο εξω...

Αντε να δουμε γτ την παρασκευη εχω ενα Live με εντεχνη μουσικη και θα τον χρειαστω...Θα ανεβασω φωτο αν ολα πανε καλα...
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.678
Reaction score
2.726
Απάντηση: Τελικος PACIFICA

..με τοσα που εχεις συνδεδεμενα στην πριζα, παλι καλα που δεν πεφτει το ρευμα στο τετραγωνο οταν αναβεις τον ενισχυτη...
 

Μηνύματα
280
Reaction score
1
Απάντηση: Τελικος PACIFICA

και μονο του σε ξεχωριστη γραμμη οταν τον ειχα και παλι επεφτε οποτε δεν νομιζω να φταιει αυτο...
σιγα τα εξαρτηματα του pc εχω
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.678
Reaction score
2.726
Απάντηση: Τελικος PACIFICA

ο ενισχυτης φταιει, απλα το "ελαφραινω" λιγακι το θεμα
 

Μηνύματα
280
Reaction score
1
Απάντηση: Τελικος PACIFICA

Ε δεν ειπα τιποτα...απλα συμφωνω και λεω οτι δεν εχω φορτομενη την πριζα με πραγματα που να τρβανε πολυ ρευμα...
Να ρωτησω κατι αλλο...αυτο το soft start Μπαινει μεσα στον ενισχυτη σαν πλακετα να πουμε η ειναι ξεχωριστο κουτακι απ εξω;;
 

Μηνύματα
1
Reaction score
0
οι πυκνωτες του τροφοδοτικου εχουν στεγνωσει Μη ψαχνεσαι για μεγαλυτερη ασφαλεια και πινακες Αλλαξε τους πυκνωτες
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.032
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top