Τελικός για Magnepan 3.5r?

Μηνύματα
12.864
Reaction score
10.078
Δεν είπα αυτό. Είναι άριστοι, αλλά ζητάνε ένα βουνό χρήματα για αυτό που προσφέρουν.
Για το αν οι class D είναι καλύτεροι από krell, ας σου απαντήσει ο vlasis ο εκ Κορίνθου.

Και μη ξεχνάμε τον ML No 53!
 

Μηνύματα
176
Reaction score
84
o 4 b sst2 σιγουρα ειναι καλυτερος και δεν θα εχει προβλημα οδηγησης....Απο levinson o 336 ηταν ενα ''ονειρο'' για μενα που δεν προλαβα να κανω ..... ακου ομως και κανενα class D αμα μπορεις παιζουν πολυ καλα
 

Μηνύματα
9.257
Reaction score
12.764
pioneer a-90..γαιδουρι ομορφος και καλοηχος..ολοκληρωμενος
 
Last edited:


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.466
Reaction score
50.669
το chario είναι ηχειάρα, πολύ μεγαλύτερο από αυτό που εννούμε "ηχείο βάσης".
Δεν το ακους, το ερωτεύεσαι!
- ακριβώς τα ερωτεύεσαι , και σώζουν μικροπροβλήματα σε φτηνά συστήματα ,
γνωριζόμουν με τον μακαρίτη τον Αντωνόπουλο ( υπέροχος ο Κώστας ) , και ακούγοντάς τα με πχ : audio analog , έλεγα αυτό είναι Τέλος , και σε τιμές χώμα

φιλικά
[DOUBLEPOST=1458142259][/DOUBLEPOST]
Αυτό τον καιρό ακούω jazzιές, γυναικείες φωνές, έντεχνο ελληνικό και ειλικρινά το ηχείο βρίσκεται στο στοιχείο του.
- άκου και το Viva Santana , σαν να γράφτηκε για chario
 


Μηνύματα
15
Reaction score
3
Crown XLS2500
440w @8Ω, 775w @4Ω, 1200 w @2Ω - σταθερός στα 2Ω! Class D βέβαια (οχι, οι class D ΔΕΝ είναι ψηφιακοί!)
Παίζει με Magnepan 1.6 και benchmark DAC 1 σε σύνδεση XLR.
Αγορά περίπου 600 ευρώ, απο το γνωστό Γερμανικό μαγαζί, τον στέλνεις πίσω μέσα σε 30 ημέρες και παίρνεις πίσω τα χρήματα σου αν δεν σου αρέσει.
Αν σου αρέσει και δεν σου φτάνουν τα watt, παίζει και bridged 2400w @4Ω, παίρνεις άλλον έναν και τελειώνεις.
Ηχόχρωμα κοντά σε κλάση Α/Β.
Εχει και ρυθμιστικά gain, πρακτικά παίζεις με το ηχόχρωμα ανάλογα με τα γούστα σου.
ΟΧΙ σε AV προ, η rca απλώς δεν παίζει - το δοκίμασα με τον AV Yamaha που έχω.
Με την XLR γλυτώνεις και τα χρήματα για ακριβά καλώδια . Αν θες home cinema, παίρνεις ένα rca->xlr (art clean box pro) και βάζεις και ένα xlr switchbox.

Δοκίμασα αρχικά τον XLS1502 και δεν μου άρεσε, τον έστειλα πίσω και πήρα τον XLS2500.

Edit: Ξέχασα να αναφέρω οτι είναι επαγγελματικός...
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Για ταινίες από av με rca δεν παίζει καλά; Απλά χρειάζεται λίγο παραπάνω gain από τα ξεχωριστά στάδια προενίσχυσης του av.
 

Μηνύματα
15
Reaction score
3
Για ταινίες από av με rca δεν παίζει καλά; Απλά χρειάζεται λίγο παραπάνω gain από τα ξεχωριστά στάδια προενίσχυσης του av.
Ο ενισχυτής παίζει καλύτερα με XLR. Άρα, θα πρέπει να συνδέσεις ταυτόχρονα και στο RCA τον Av και στο XLR τον προενισχυτη - στην δική μου περίπτωση το benchmark. Αυτό δεν ξέρω αν είναι ηλεκτρικά δόκιμο.
Επίσης, ο crown ακούγεται - στα αυτιά μου καλύτερα με το gain στο 1/4. Ή RCA είσοδος θέλει 1,4V για πλήρη οδήγηση, ο AV μου βγάζει 1V.
Όποτε, δεν αρκεί το gain του AV για να οδηγήσει τον crown.
Με AV- cleanbox - crown τα μπάσα είναι σαφώς πιο τονισμένα και τα μεσαία πιο υγρά.
Το κόστος του clean box είναι στα 70 ευρώ, το switch box στα 200 περίπου.
Αν υπολογίσεις το τι γλυτώνεις από κόστος καλωδιων μόνο νομιζω ότι αξίζει.
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Το ξέρω ότι παίζει καλύτερα άλλωστε τον δικό μου 1500 έτσι τον έχω με το teac ud 501. Απλά στο μέλλον θέλω να τον χρησιμοποιήσω και σαν τελικό στον av. Οι συνδέσεις in είναι παράλληλες οπότε παίζει απ' όπου παίρνει σήμα. Επειδή το dac μου δεν είναι προ και βγάζει fixed 4v στην xlr, εγώ το gain το έχω 2 κλικ πριν το τέρμα και χρησιμοποιώ το volume του foobar
 

Μηνύματα
15
Reaction score
3
Το ξέρω ότι παίζει καλύτερα άλλωστε τον δικό μου 1500 έτσι τον έχω με το teac ud 501. Απλά στο μέλλον θέλω να τον χρησιμοποιήσω και σαν τελικό στον av. Οι συνδέσεις in είναι παράλληλες οπότε παίζει απ' όπου παίρνει σήμα. Επειδή το dac μου δεν είναι προ και βγάζει fixed 4v στην xlr, εγώ το gain το έχω 2 κλικ πριν το τέρμα και χρησιμοποιώ το volume του foobar
To benchmark είναι πάντα on, οπότε δεν ξέρω αν υπάρχει ηλεκτρική συνέχεια μεταξύ rca και xlr και τί συνεπάγεται αυτό.
Με το gain κοντά στο full, ο ενισχυτής παραμορφώνει σε υψηλές εντάσεις.
Για το volume του foobar που γίνεται στο ψηφιακό domain πρίν σταλεί το σήμα στο dac, είχα κάποιες αντιρρήσεις, αλλά διάβασα λίγο και δεν μπορώ να καταλήξω.

Και κάποιες σημειώσεις:
1. Η magnepan το μόνο που προτείνει σε ενισχυτικά, είναι να διπλασιάζουν την ισχύ τους
2. Η crown λέει οτι μία προσέγγιση στο πόσα watt χρειαζόμαστε, είναι οτι χρησιμοποιούμε ενισχυτή με διπλάσια watt απο αυτά που μπορούν να χειριστούν συνεχόμενα τα ηχεία μας - 250 watt για τα 1,6 άρα 500 watt ενισχυτή το υπόλοιπο είναι headroom.
3. O Antony Michaelson της Musical Fidelity υποστηρίζει οτι τελικοί με καλής ποιότητας ηχεία ευαισθησίας περίπου 87dB κάνουν clip εάν έχουν ισχύ κάτω απο 500 watt: http://www.audiocircle.com/index.php?topic=38733.40
4. Η σύκριση τελικών έχει νόημα με μέθοδο ABX, με τους ενισχυτές να παίζουν στην ίδια ένταση (level matching).

Ο OP τελικά τί ενισχυτή πήρε?
 


Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
To benchmark είναι πάντα on, οπότε δεν ξέρω αν υπάρχει ηλεκτρική συνέχεια μεταξύ rca και xlr και τί συνεπάγεται αυτό.
Με το gain κοντά στο full, ο ενισχυτής παραμορφώνει σε υψηλές εντάσεις.
Για το volume του foobar που γίνεται στο ψηφιακό domain πρίν σταλεί το σήμα στο dac, είχα κάποιες αντιρρήσεις, αλλά διάβασα λίγο και δεν μπορώ να καταλήξω.

Και κάποιες σημειώσεις:
1. Η magnepan το μόνο που προτείνει σε ενισχυτικά, είναι να διπλασιάζουν την ισχύ τους
2. Η crown λέει οτι μία προσέγγιση στο πόσα watt χρειαζόμαστε, είναι οτι χρησιμοποιούμε ενισχυτή με διπλάσια watt απο αυτά που μπορούν να χειριστούν συνεχόμενα τα ηχεία μας - 250 watt για τα 1,6 άρα 500 watt ενισχυτή το υπόλοιπο είναι headroom.
3. O Antony Michaelson της Musical Fidelity υποστηρίζει οτι τελικοί με καλής ποιότητας ηχεία ευαισθησίας περίπου 87dB κάνουν clip εάν έχουν ισχύ κάτω απο 500 watt: http://www.audiocircle.com/index.php?topic=38733.40
4. Η σύκριση τελικών έχει νόημα με μέθοδο ABX, με τους ενισχυτές να παίζουν στην ίδια ένταση (level matching).

Ο OP τελικά τί ενισχυτή πήρε?
Αυτό που παρατήρησα εγώ με τους συγκεκριμένους είναι ότι ψηλά σκληραίνουν λίγο, οπότε προϋποθέτουν στην αλυσίδα γλυκόηχα ηχεία είτε πιο soft πηγές - προ. Πάντως από οδήγηση δεν έχω ξαναδεί τα ηχεία μου (που πέφτουν στα 2,5 Ω για μεγάλο εύρος) να παίζουν τόσο καλά χαμηλά. Σε μεγάλες εντάσεις (πάντα έτσι παίζει :p) δεν παρατήρησα παραμόρφωση καθόλου.. Το benchmark το 9016 φοράει;
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.677
Μηνύματα
2.869.769
Members
37.945
Νεότερο μέλος
MORPH
Top