Τελικός σε ακουστικά

Μηνύματα
21
Reaction score
0
Θα ήθελα τις τεχνικές σας γνώσεις ή προτάσεις.
Υπάρχει τρόπος να πάρουμε σημα για ακουστικά από τις μπορνες ενος τελικού ενισχυτη;
Υπάρχει κάποια συσκευή στο εμπόριο ή δεν είναι καλή - σωστή ιδέα;
Καταλαβαίνω ότι αλλά ρεύματα χρειάζονται αλλα θα μπορούσε να γίνει μείωση του ρεύματος και να έμπαινε κάποια προστασία....
Γιατί απαραίτητα χρειάζεται ξεχωριστό μηχάνημα για παράδειγμα;;;;
Ευχαριστώ
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Θα ήθελα τις τεχνικές σας γνώσεις ή προτάσεις.
Υπάρχει τρόπος να πάρουμε σημα για ακουστικά από τις μπορνες ενος τελικού ενισχυτη;
Υπάρχει κάποια συσκευή στο εμπόριο ή δεν είναι καλή - σωστή ιδέα;
Καταλαβαίνω ότι αλλά ρεύματα χρειάζονται αλλα θα μπορούσε να γίνει μείωση του ρεύματος και να έμπαινε κάποια προστασία....
Γιατί απαραίτητα χρειάζεται ξεχωριστό μηχάνημα για παράδειγμα;;;;
Ευχαριστώ
Απαιτείται παρεμβολή ιδιαίτερου αρθρώματος (με παθητικά ή ενεργά υλικά) για ηλεκτρική προσαρμογή ανάμεσα στην τυπική έξοδο ηχείων από τον τελικό και την είσοδο ακουστικών,προκειμένου να μην σημειώνονταν δυσάρεστα φαινόμενα,όπως καταστροφή των μετατροπέων,έξαρση θορυβικών συνιστωσών,συχνοτικές αποκοπές κ τ τ.

Χαρακτηριστικές εφαρμογές παρουσιάζονται στον παρακάτω σύνδεσμο:
https://robrobinette.com/HeadphoneResistorNetworkCalculator.htm



Εκτός της μεθόδου με αντιστάσεις,θα μπορούσε να εφαρμοστεί εναλλακτικώς και μετασχηματιστής προσαρμογής με κατάλληλα χαρακτηριστικά (τεχνοτροπία ιδιαιτέρως...΄΄εξυψωτική΄΄ ως προς τον...υπόκοσμο των μονοτελικών λυχνιακών υλοποιήσεων):p
Ρε παιδιά, ο @Bhutia πού είναι;
Έτοιμος προς εύρεσή του κατόπιν αναζήτησης (΄΄hidden΄΄ γαρ)...:D
Αρκεί το θέμα να κεντρίζει το ενδιαφέρον αντί επαναληπτικών (αντι)παραθέσεων επι τυπικών (συ)ζητημάτων.
 
Last edited:

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.806
Reaction score
11.047
Έτοιμος προς εύρεσή του κατόπιν αναζήτησης (΄΄hidden΄΄ γαρ)...:D
Αρκεί το θέμα να κεντρίζει το ενδιαφέρον αντί επαναληπτικών (αντι)παραθέσεων επι τυπικών (συ)ζητημάτων.
A, έτσι εξηγείται.
 

Μηνύματα
21
Reaction score
0
Οκ
Ευχαριστώ.
Άρα καταλαβαίνω ότι μόνο σε diy υλοποίηση θα πρέπει να στραφώ, γιατί είναι πολύ δύσκολο να φτιαχτεί μια συσκευή που να καλύπτει όλα τα ακουστικά με χαμηλότερο κόστος από ενα dedicated headphone amp....
Διαβάζοντας το link του Platon καταλαβαίνω ότι δεν είναι και τόσο δύσκολο....
Τα ακουστικά μου είναι 200mW και 55Ω
Ο τελικός μου είναι 100/8 ή 200/4
Να το δοκιμάσω ή θα παίξουν παραμορφωσεις???
 

Μηνύματα
879
Reaction score
1.145
Οκ
Ευχαριστώ.
Άρα καταλαβαίνω ότι μόνο σε diy υλοποίηση θα πρέπει να στραφώ, γιατί είναι πολύ δύσκολο να φτιαχτεί μια συσκευή που να καλύπτει όλα τα ακουστικά με χαμηλότερο κόστος από ενα dedicated headphone amp....
Διαβάζοντας το link του Platon καταλαβαίνω ότι δεν είναι και τόσο δύσκολο....
Τα ακουστικά μου είναι 200mW και 55Ω
Ο τελικός μου είναι 100/8 ή 200/4
Να το δοκιμάσω ή θα παίξουν παραμορφωσεις???
νομίζω πως θα τα πάρεις στα χέρια τα ακουστικά
 

Μηνύματα
21
Reaction score
0
νομίζω πως θα τα πάρεις στα χέρια τα ακουστικά
Χαχαχα το βλέπω πολύ πιθανό....
Να ειμαι ειλικρινής ο τελικός με νοιάζει να μην πάθει τίποτα, αλλά έχεις πολύ δίκιο....
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.277
Reaction score
1.357
Aυριο θα ανεβασω φωτο και σχηματικο απο το δικο μου.
Αν το φτιαξεις (οποιο και αν ειναι) ανεβαζεις ενταση απο τερμα κλειστο, χιλιοστο χιλιοστο, γιατι δεν ξερεις τι Gain θα σου βγει.
Εμενα το volume ηταν στην ιδια ενταση οπως και μετα ηχεια μου. Ο τελικος ηταν καποιος λαμπατος του Τσακιριδη.
Αν υπαρξει παραμορφωση στο ακουσμα............ δεν ανεβαζεις ενταση, κατι συμβαινει προφανως.
 

Μηνύματα
21
Reaction score
0
Aυριο θα ανεβασω φωτο και σχηματικο απο το δικο μου.
Αν το φτιαξεις (οποιο και αν ειναι) ανεβαζεις ενταση απο τερμα κλειστο, χιλιοστο χιλιοστο, γιατι δεν ξερεις τι Gain θα σου βγει.
Εμενα το volume ηταν στην ιδια ενταση οπως και μετα ηχεια μου. Ο τελικος ηταν καποιος λαμπατος του Τσακιριδη.
Αν υπαρξει παραμορφωση στο ακουσμα............ δεν ανεβαζεις ενταση, κατι συμβαινει προφανως.
Οκ
Περιμένω το σχηματικό.
Θα μπορούσε να υπάρχει ενα απλό σύστημα προστασίας εαν ξεπεραστεί μια τιμή να κόβει το σήμα για να μην κάνουν τα ακουστικά.?
 



Μηνύματα
12.864
Reaction score
10.078
νομίζω πως θα τα πάρεις στα χέρια τα ακουστικά
Καλό είναι αν δεν γνωρίζουμε κάποια τεχνικά θέματα, να ΜΗ νομίζουμε.

Πράγματι, ένα σετάκι αντιστάσεων όπως αναφέρεται στο σχήμα του ποστ #3 κάνει τη δουλειά που πρέπει. Μάλιστα, το έχω δει έτσι σε έναν παλιό ολοκληρωμένο ενισχυτή που έχω. Έπαιρνε το σήμα από τις μπόρνες (στο εσωτερικό του ενισχυτή), παρέμβαλε αντιστάσεις και το οδηγούσε στο βύσμα των ακουστικών.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.654
Μηνύματα
2.870.445
Members
37.933
Νεότερο μέλος
daemon76
Top