Τελικό ενισχυτή γύρω στα 300 ευρώ, ποιον?

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα γράφω εδώ και ρωτάω...μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τον KODA KD-266A για οικιακή χρήση?
Δεν βλέπω εισόδους rca να έχει,πως συνδέω προενισχυτή?
Βάζεις αντάπτορα rca σε καρφί .

http://www.emimikos.gr/AU3161G/

Yπάρχει και έτοιμο καλώδιο.
http://www.musicmania.com.gr/music/s25002p

Τώρα πως θ ακουγεται δεν ξέρω , μια δοκιμή θα σε πείσει.
 

Μηνύματα
168
Reaction score
58
Μμμ,δεν βλέπω ενθουσιασμό...λογικό,με 300€ ούτε cd player δεν παίρνεις'όχι τελικό.
Μάλλον θα κοιτάξω κάτι άλλο.
Ευχαριστώ πολύ.
 

Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.719
Μμμ,δεν βλέπω ενθουσιασμό...λογικό,με 300€ ούτε cd player δεν παίρνεις'όχι τελικό.
Μάλλον θα κοιτάξω κάτι άλλο.
Ευχαριστώ πολύ.
η ερώτηση σου είναι πολύ γενική.

Τι ηχεία θες να οδηγήσεις?

Σε γενικές γραμμές αν σου χρειάζεται ισχύς αυτός ο τελικός που γράφεις θα παίξει πολύ καλύτερα από κάποιον hifi τελικό μικρότερης ισχύος.

Για πες.
 

Μηνύματα
168
Reaction score
58
η ερώτηση σου είναι πολύ γενική.

Τι ηχεία θες να οδηγήσεις?

Σε γενικές γραμμές αν σου χρειάζεται ισχύς αυτός ο τελικός που γράφεις θα παίξει πολύ καλύτερα από κάποιον hifi τελικό μικρότερης ισχύος.

Για πες.
Τα Jamo s626.
Προς το παρών οδηγούνται με εναν avr denon x2000 αλλά νιώθω σαν να μη παίρνω το 100% των δυνατοτήτων τους.Είναι 6Ω με 89db ευαισθησία και είναι σε χώρο 24τμ.
Δεν ξέρω αν είναι λύση η χρήση τελικού,πάντως τούτος με τα 300€ μου <<γυάλισε>>αλλιώς θα κοιτάξω κάποιον ολοκλήρωμένο από 500-700€ το πολύ.
 


Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Σε οικονομικους, σε Α\Β Θα επαιζα σε αυτον.

http://www.behringer.com/EN/Products/A500.aspx

σε D Σε αυτους,που ειναι πολυ καλυτερες κατασκευες απο τους αντιστοιχους D της behringer .
http://www.crownaudio.com/xls-drivecore.html

αληθεια με τι προενισχυτη? γιατι ο avr που αναφερεις δεν εχει εξοδους τετοιες...
 

Μηνύματα
168
Reaction score
58
Σε οικονομικους, σε Α\Β Θα επαιζα σε αυτον.

http://www.behringer.com/EN/Products/A500.aspx

σε D Σε αυτους,που ειναι πολυ καλυτερες κατασκευες απο τους αντιστοιχους D της behringer .
http://www.crownaudio.com/xls-drivecore.html

αληθεια με τι προενισχυτη? γιατι ο avr που αναφερεις δεν εχει εξοδους τετοιες...

Έχει έξοδο προενίσχυσης για zone 2 οπότε θα τη χρησιμοποιήσω προσωρινά μέχρι την αγορά κάποιου προενισχυτή.
Αυτοί της CROWN έχουν καλά specs...ευχαριστώ.Αληθεύει ότι η τάξη D υπερτερεί έναντι της A/B και σε τι ακριβώς?
 

TGD

Μηνύματα
7.206
Reaction score
7.233
Έχει XLP και καρφί, σαν όλα τα επαγγελματικά; Ένας αντάπτορας χρειάζεται. Στην χειρότερη περίπτωση δεν θα έχεις τόσο κέρδος (αν αναγκαστείς να συνδέσεις τα RCA σε XLR).
Τώρα αν η ποιότητα είναι καλή, δεν ξέρω να σου πω.
 

Μηνύματα
168
Reaction score
58
Έχει XLP και καρφί, σαν όλα τα επαγγελματικά; Ένας αντάπτορας χρειάζεται. Στην χειρότερη περίπτωση δεν θα έχεις τόσο κέρδος (αν αναγκαστείς να συνδέσεις τα RCA σε XLR).
Τώρα αν η ποιότητα είναι καλή, δεν ξέρω να σου πω.

Η σειρά XLS της Crown έχει εκτός από XLR και RCA εισόδους.Αυτό που με προβληματίζει είναι η ποιότητα όπως λές.Δεν ξέρω πως θα ακούγεται.
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Η σειρά XLS της Crown έχει εκτός από XLR και RCA εισόδους.Αυτό που με προβληματίζει είναι η ποιότητα όπως λές.Δεν ξέρω πως θα ακούγεται.
H CROWN είναι μεγάλο όνομα για να ξεφτιλιστεί με χαμηλής ποιότητας ενισχυτές.
Η xls είναι η entry level σειρά και προέρχεται απ την σειρά GB της C AUDIO ,την οποία εξαγόρασε η CROWN πρίν χρόνια.
Ισως αν πας στο BON STUDIO να έχουν για ακρόαση τέτοιον ενισχυτή.
 

Μηνύματα
168
Reaction score
58
H CROWN είναι μεγάλο όνομα για να ξεφτιλιστεί με χαμηλής ποιότητας ενισχυτές.
Η xls είναι η entry level σειρά και προέρχεται απ την σειρά GB της C AUDIO ,την οποία εξαγόρασε η CROWN πρίν χρόνια.
Ισως αν πας στο BON STUDIO να έχουν για ακρόαση τέτοιον ενισχυτή.

Ευχαριστώ πολύ!
 

Μηνύματα
47
Reaction score
3
H CROWN είναι μεγάλο όνομα για να ξεφτιλιστεί με χαμηλής ποιότητας ενισχυτές.
Η xls είναι η entry level σειρά και προέρχεται απ την σειρά GB της C AUDIO ,την οποία εξαγόρασε η CROWN πρίν χρόνια.
Ισως αν πας στο BON STUDIO να έχουν για ακρόαση τέτοιον ενισχυτή.
:hunter::hunter::hunter:
 



PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Μμμ,δεν βλέπω ενθουσιασμό...λογικό,με 300€ ούτε cd player δεν παίρνεις'όχι τελικό.
Μάλλον θα κοιτάξω κάτι άλλο.
Ευχαριστώ πολύ.
Μια και τους γνωρίζω πολύ καλά τους συγκεκριμένους KODA θα σου πω δυο πράγματα...

Είναι κατασκευή Dual Mono δηλαδή δύο εντελώς ανεξάρτητα κανάλια στο ίδιο σασί.
Υπάρχουν δυο μετασχηματιστές 450 VA περίπου στο εσωτερικό του και οχτώ τρανζίστορ ισχύος ανά κανάλι.
Η χωρητικότητα κάθε καναλιού είναι 20.000 μF, δηλαδή ένας πυκνωτής 10.000 μF ανά πολικότητα. Χωρητικότητα που κρίνεται μικρή για την ισχύ του αλλά όχι για τα χρήματα του.
Αυτό βέβαια διορθώνεται εύκολα.
Ο ανεμιστήρας που έχει στο πίσω μέρος μπορεί άνετα να βγει εκτός μιας και οι πλαϊνές πλευρές του είναι ψύχτρες.
Το σασί του είναι σχήματος Π πολύ καλά δεμένο και η όλη κατασκευή φαίνεται και στα 22 κιλά που ζυγίζει.

Τώρα αυτό που αναφέρεις για τα RCA.... ο ενισχυτής περιέχει δύο αντάπτορες από RCA σε καρφί αλλά και να αντικαταστήσεις τα βύσματα του με RCA είναι κάτι εύκολο.
Επειδή έχω κάνει άμεσες συγκρίσεις με έναν βελτιωμένο KODA 266A. Θα σου πω ότι για να αγοράσεις κάτι αντίστοιχο σε ενισχυτή Hi-Fi πρέπει να ανέβεις πολύ πάνω από τα 1000 ευρώ.
 

Μηνύματα
168
Reaction score
58
Μια και τους γνωρίζω πολύ καλά τους συγκεκριμένους KODA θα σου πω δυο πράγματα...

Είναι κατασκευή Dual Mono δηλαδή δύο εντελώς ανεξάρτητα κανάλια στο ίδιο σασί.
Υπάρχουν δυο μετασχηματιστές 450 VA περίπου στο εσωτερικό του και οχτώ τρανζίστορ ισχύος ανά κανάλι.
Η χωρητικότητα κάθε καναλιού είναι 20.000 μF, δηλαδή ένας πυκνωτής 10.000 μF ανά πολικότητα. Χωρητικότητα που κρίνεται μικρή για την ισχύ του αλλά όχι για τα χρήματα του.
Αυτό βέβαια διορθώνεται εύκολα.
Ο ανεμιστήρας που έχει στο πίσω μέρος μπορεί άνετα να βγει εκτός μιας και οι πλαϊνές πλευρές του είναι ψύχτρες.
Το σασί του είναι σχήματος Π πολύ καλά δεμένο και η όλη κατασκευή φαίνεται και στα 22 κιλά που ζυγίζει.

Τώρα αυτό που αναφέρεις για τα RCA.... ο ενισχυτής περιέχει δύο αντάπτορες από RCA σε καρφί αλλά και να αντικαταστήσεις τα βύσματα του με RCA είναι κάτι εύκολο.
Επειδή έχω κάνει άμεσες συγκρίσεις με έναν βελτιωμένο KODA 266A. Θα σου πω ότι για να αγοράσεις κάτι αντίστοιχο σε ενισχυτή Hi-Fi πρέπει να ανέβεις πολύ πάνω από τα 1000 ευρώ.

Σε ευχαριστώ Πάνο.

Μιάς και το ανέφερες γνωρίζεις αν αφαιρέσω τον ανεμιστήρα θα χάσω την εγγύηση?
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Σε ευχαριστώ Πάνο.

Μιάς και το ανέφερες γνωρίζεις αν αφαιρέσω τον ανεμιστήρα θα χάσω την εγγύηση?
Το Πάνος κάντο Πέτρος. :errwhat:
Δεν είναι ανάγκη να τον αφαιρέσεις εντελώς τον ανεμιστήρα.
Μπορείς απλά να αποσυνδέσεις το φυσάκι του από τη πλακέτα τροφοδοσίας, βρίσκεται στο πίσω μέρος του ενισχυτή, και να το στερεώσεις κάπου.
 


Μηνύματα
376
Reaction score
221
Τυγχανει κι εγω να ακουω απο προ τελικους στο σπιτι που ομως εχουν ανεμιστηρες μεταβλητης ταχυτητας και εφοσον ο τελικος παιζει χαμηλα δεν ακουγονται σχεδον καθολου. Ο koda kd 266 a εχει καλο ηχο για τα λευτα του ομως κανει σαν ντακοτα ο ανεμιστηρας του. Οσο για τις συνδεσεις μπορεις να φταξεις η να αγορασεις καλωδια με οτι βυσμα γουσταρεις.
 

Μηνύματα
168
Reaction score
58
Τυγχανει κι εγω να ακουω απο προ τελικους στο σπιτι που ομως εχουν ανεμιστηρες μεταβλητης ταχυτητας και εφοσον ο τελικος παιζει χαμηλα δεν ακουγονται σχεδον καθολου. Ο koda kd 266 a εχει καλο ηχο για τα λευτα του ομως κανει σαν ντακοτα ο ανεμιστηρας του. Οσο για τις συνδεσεις μπορεις να φταξεις η να αγορασεις καλωδια με οτι βυσμα γουσταρεις.
Ευχαριστώ.
Αυτό με τον ανεμιστήρα γνωρίζεις αν λειτουργεί με το άνοιγμα ή χρειάζεται να <<πιάσει>>θερμοκρασίες?
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.321
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top