Τεχνικής φύσεως απορίες από πρωτάρη

Μηνύματα
320
Reaction score
17
Καλημέρα σας.. και πάνω που είχα μάθει να φτιάχνω mp3 και ένιωθα σκέτος χάκερ έτοιμος να ανέβω στη σελήνη .. τσουπ να μερικά προβλήματα που με κρατάνε ακόμα καθηλωμένο στη γή

Έτσι λοιπόν σήμερα το πρωί είχα το πρώτο μου πρόβλημα με τα mp3 tags και τα flac tags. Έκανα ένα cd flac μεν αλλά στον player δεν φαινόταν ο τίτλος των τραγουδιών (Track name) . Φαινόντουσαν μια χαρά όμως ο Artist και το Album. Ανοίγωντας τα αρχεία με κάποιον tag editor παρατήρησα ότι ήταν συμπληρωμένα όλα σωστά τα πεδία του flac αρχείου και όχι τα mp3 tags. Έτσι θα ήθελα να ρωτήσω

α)Τι κάνετε εσείς με τα tags σας; Είδα ότι υπάρχουν πολλές επιλογές στα options για πολλά είδη αρχείων και διαφορετικές εκδόσεις tags..Ποια είναι η περπατιμένη;

β)Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα επεξεργασίας που να πάρει τα flac tags και να γράψει από εκει τα mp3 tags ώστε να φαίνονται στον player σωστά;

γ)Επίσης ψάχνω κάποιο πρόγραμμα που να κάνει edit σε πολλά tracks ταυτόχρονα. Για παράδειγμα επιλέγω 20 αρχεία και θέλω να μπορώ να αλλάξω σε όλα ταυτόχρονα το genre τους.

δ)Τέλος κάτι με τον ήχο στον υπολογιστή μου που παρατηρείται μόνο όταν ακούω ήχο από το Linux μου. Αν δοκιμάσω να δυναμώσω τον ήχο από το master volume ή μέσα από το πρόγραμμα του ήχου τότε εισπράτω κιλά θορύβου και τριξιμάτων! Αν αφήσω τις 2 αυτές επιλογές χαμηλές και δυναμώσω τα ηχεάι μου ο ήχος είναι μια χαρά. Αυτό γιατί μπορεί να συμβαίνει; Ένας λόγος ίσως να είναι ελατωματικός οδηγός της συσκευής αν και αμφιβάλλω γιατί η κάρτα μου ήχου είναι μια soundblaster 128 pci και υπάρχουν οδηγοί εδώ και χρόνια. Αυτό που σκεφτόμουνα είναι ότι ίσως το λειτουργικό ζητάει από την κάρτα ήχου να βγάλει ένταση πολύ δυνατότερη από αυτά που αντέχει....

Σας ευχαριστώ.
 



Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Απάντηση: Τεχνικής φύσεως απορίες από πρωτάρη

α. Η πιο διαδεδομένη είναι η ID3v2
γ. Υπάρχουν προγράμματα που φτιάχνουν τις ετικέτες από το όνομα του αρχείου και κάνουν και μαζικές τροποποιήσεις σαν το Tag & Rename, για Windows.
Ποιον player χρησιμοποιείς για αναπαραγωγή;
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.687
Μηνύματα
2.869.959
Members
37.945
Νεότερο μέλος
konstantinos2k
Top