Τεχνική συμβουλή για Dune hd pro vision 4k solo

Μηνύματα
1
Reaction score
0
Καλημέρα, θα παρακαλέσω αν γνωρίζεται για μια τεχνική συμβουλή, έχω το Dune hd pro vision 4k solo και θέλω να ρωτήσω αν από την hdmi in που έχει, μπορώ να συνδέσω ένα άλλο media player π.χ το nvidia shield και να παίρνω εικόνα και ήχο από το Dune, ο λόγος που το θέλω αυτό είναι για την εφαρμογή του netflix, που δυστυχώς το Dune δεν την υποστηρίζει σε 4k και πολυκάναλο ήχο.

Υ.Γ. το Dune μου είναι απαραίτητο για την συνδεσμολογία που έχει με την ξεχωριστή audio hdmi
DUNE.jpg
 

Μηνύματα
27.261
Reaction score
25.258
Δεν έχεις παρά να δοκιμάσεις . Λογικά θα περνάει ήχος και εικόνα.
 

Μηνύματα
2.408
Reaction score
3.624
Από την Dune

HDMI 2.0 input: connect an external HDMI source and display it fullscreen or picture-in-picture (non-protected video w/o HDCP, PCM audio)
Λογικά δεν γίνεται, αλλά δεν θα πάθει κάτι αν δοκιμάσεις.
Αυτό καταλαβαίνω τουλάχιστον από αυτό που παρέθεσα.
 

Μηνύματα
3.189
Reaction score
774
Χωρις να εχω δοκιμάσει, λογικά οχι.

Θα σου κόψει οτιδήποτε ειναι σχετικο με DRM.
Και οτι περάσει, θα εχει μαλλον δικάναλο ηχο.

Θεωρω επισης απιθανο να περάσει high dynamic range φορμά εικονας.
 





Μηνύματα
2.408
Reaction score
3.624
Ενα fullHD player (παλι DUNE) θα το κανει upscale?
Αν δεις και το quote πιο πάνω που έκανα από την Dune, ο μόνος περιορισμός είναι το σήμα να μην είναι κλειδωμένο (HDCP).
Δεν βλέπω το λόγο να μην δουλέψει και αυτό που λες.
 
Last edited:

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.248
Reaction score
8.767
Κατόπιν αρκετής αναζήτησης ανάμεσα σε zidoo, dune hd και zappiti, αποφάσισα να τραβήξω τη σκανδάλη και να αγοράσω το DUNE HD Pro Vision 4K Solo.
Η αίσθηση είναι ότι έχει ελάχιστα, ή τουλάχιστον λιγότερα, προβλήματα σε σχέση με τα αντίστοιχα players των zidoo και zappiti.
Το πιο σημαντικό για μένα είναι η υποστήριξη αναπαραγωγής iso και bdmv folders από NAS, καθώς σχεδόν όλη μου η ταινιοθήκη απαρτίζεται από τέτοια αρχεία.
Διαβάζω ότι παίζει χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα τα menu σε bluray, ενώ σε lite mode υποστηρίζει κι εξωτερικούς υποτίτλους (Ευχαριστώ @rose.athens ). Πολύ σημαντικό για μένα.
To "my collection" κι η γενικότερη παρουσίαση των ταινιών μου φαίνεται αρκετά καλή, σίγουρα θα ήθελα να υπάρχουν animated backgrounds, όπως στο zappiti, αλλά δεν είναι και deal breaker.
Για να δούμε...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.608
Μηνύματα
2.867.778
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top