Τηλεοπτικό σήμα στον προτζεκτορα

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Παιδιά καλησπέρα.
Εχω μια 40αρα παλιά τηλεόραση με αποκωδικοποιητή.
Και. Μαραντζ sr6013 Kia epson9300.
Τι να κάνω αν θέλω να δω τηλεόραση hd κανάλι στο προβολικο ;
Θένκς
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Αν έχει scart η tv που να είναι είσοδος/έξοδος και ο προβολέας την ανάλογη είσοδο δοκίμασε να κάνεις την σύνδεση.
 

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Ο προβολέας είναι 7 μέτρα μακριά από τ9 έπιπλο που είναι η Τιβι κ ο ενισχυτης.
Δε γίνεται σύνδεση από τον αποκωδικοποιητή με τον ενισχυτή που είναι δίπλα;
Αν έβαζα ένα hdmi splitter μετά τον αποκωδικοποιητή και στείλω κανονικά ένα καλώδιο όπως είναι τώρα στη τηλεόραση και ένα άλλο καλώδιο σε είσοδο του ενισχυτή,δεν είναι αρκετό για να κάνω αυτό που θέλω;
 
Last edited:

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Φυσικά και γίνεται, mpeg4 αποκωδικοποιητή εννοείς;
Προφανώς θα έχει τηλεχειρισμό για να αλλάζεις τα κανάλια..
 

Μηνύματα
27.074
Reaction score
25.005
Την Tv τι σήμα την τα"ίζεις? HDMI? , πάρε το hdmi από τον decoder πέρνα το στον ενισχυτή , και μετά από εκεί πάει ένα στην tv και ένα στο προβολικό. Υποθέτω ΄ότι ο ενισχυτής έχει διπλή έξοδο hdmi για δύο monitors.
Αν δεν έχει χρειάζεσαι ενα hdmi splitter. Υπάρχουν διάφορα .
Οταν θα έχεις κλειστό τον AV θα τον αφήνεις στην είσοδο tv για να κάνει pass through το σήμα από τον decoder στην tv.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Παιδιά καλησπέρα.
Εχω μια 40αρα παλιά τηλεόραση με αποκωδικοποιητή.
Όταν λες "με αποκωδικοποιητή" εννοείς ξεχωριστό; Και αν ναι, τι μοντέλο και με τι εξόδους;

Οι τηλεοράσεις (τουλάχιστον οι παλιότερες) συνήθως δεν έχουν έξοδο σήματος TV. Οπότε αν ο αποκωδικοποιητής είναι όντως ξεχωριστός, θα πρέπει να δεις τι εξόδους έχει και αν κάποια μπορεί να πάει στον ενισχυτή.

Αν έχει μόνο μία, θα πρέπει να την κάνεις split ή να την αλλάζεις όταν θες να προβάλλεις στον προτζέκτορα.
 

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Την Tv τι σήμα την τα"ίζεις? HDMI? , πάρε το hdmi από τον decoder πέρνα το στον ενισχυτή , και μετά από εκεί πάει ένα στην tv και ένα στο προβολικό. Υποθέτω ΄ότι ο ενισχυτής έχει διπλή έξοδο hdmi για δύο monitors.
Αν δεν έχει χρειάζεσαι ενα hdmi splitter. Υπάρχουν διάφορα .
Οταν θα έχεις κλειστό τον AV θα τον αφήνεις στην είσοδο tv για να κάνει pass through το σήμα από τον decoder στην tv.
Ναι αποκωδικοποιητή. Mpeg4 εννοώ. Να ρωτήσω κάτι όσο αφορά τη τελευταία πρόταση σου.
Δηλαδή για να δουλεύει η τηλεόραση με κλειστό τον av, ΑΦΟΥ εχω κάνει τη συνδεσμολογία που είπες, πρέπει πριν κλείσω τον ενισχυτή να φροντίσω να είναι στην είσοδο tv αλλιώς δε θα δουλεύει;
 

Μηνύματα
27.074
Reaction score
25.005
Ναι μαντεύω όμως. Δοκίμασέ το. Δλδ έξοδος αποκωδικοποιητή στην είσοδο tv στον ενισχυτή και από τον ενισχυτή δίνεις δυο εξόδους , μία στην tv και μία στον προβολέα. HDMI και οι δύο.
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Φυσικά και γίνεται, mpeg4 αποκωδικοποιητή εννοείς;
Προφανώς θα έχει τηλεχειρισμό για να αλλάζεις τα κανάλια..
Ναι αποκωδικοποιητή. Mpeg4 εννοώ. Να ρωτήσω κάτι όσο αφορά τη τελευταία πρόταση σου.
Δηλαδή για να δουλεύει η τηλεόραση με κλειστό τον av, ΑΦΟΥ εχω κάνει τη συνδεσμολογία που είπες, πρέπει πριν κλείσω τον ενισχυτή να φροντίσω να είναι στην είσοδο tv αλλιώς δε θα δουλεύει;

Δες το hdmi passthrough στο μενού του ενισχυτή να δεις ποιες επιλογές σου δίνει πχ all η last source κ.λ.π...
 


Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Δες το hdmi passthrough στο μενού του ενισχυτή να δεις ποιες επιλογές σου δίνει πχ all η last source κ.λ.π...
Αν βάλω all σημαίνει ότι σε οποία είσοδο κ να ήταν πριν κλείσει ο ενισχυτής δεν έχει σημασία γιατί θα κάνει σε όλες passthrough?
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.052
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top