Τηλεσκοπικό actuator

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.248
Reaction score
8.767
Έχοντας φτιάξει custom lifts για την μπροστινή τριάδα ηχείων μου, έχω μπει σε διαδικασία αντίστοιχης κατασκευής για τα surround. Μόνο που ο συντελεστής δυσκολίας ανεβαίνει, καθώς το ύψος του κουτιού που θα μπει ο μηχανισμός είναι αρκετά μικρό. Ψάχνω, λοιπόν, actuator μικρό σε μέγεθος (μέχρι 35 εκ. όταν είναι κλειστό), που να μπορεί να έχει stroke 40-50 εκ. Κάτι τέτοιο ας πούμε:

Έχει ασχοληθεί κανείς με αυτοματισμούς;
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.199
Κάτι τέτοιο θέλεις,
http://www.skf.com/group/products/m...ion-systems/telescopic-pillars/fre/index.html

έχει κι άλλες σειρές, έχω αιώνες να δουλέψω τέτοια συστήματα, θα πρέπει να μιλήσεις με κάποιον μεταπωλητή εδώ για την εφαρμογή που θέλεις και να σε κατευθύνουν κατάλληλα. Δυστυχώς δεν ξέρω ποιος από αυτούς μπορεί να έχει εμπειρία σε γραμμικά συστήματα τέτοιου είδους, ίσως χρειαστεί να κάνεις πάνω από 2-3 τηλεφωνήματα.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.315
Reaction score
93.871
Έχοντας φτιάξει custom lifts για την μπροστινή τριάδα ηχείων μου, έχω μπει σε διαδικασία αντίστοιχης κατασκευής για τα surround. Μόνο που ο συντελεστής δυσκολίας ανεβαίνει, καθώς το ύψος του κουτιού που θα μπει ο μηχανισμός είναι αρκετά μικρό. Ψάχνω, λοιπόν, actuator μικρό σε μέγεθος (μέχρι 35 εκ. όταν είναι κλειστό), που να μπορεί να έχει stroke 40-50 εκ. Κάτι τέτοιο ας πούμε:

Έχει ασχοληθεί κανείς με αυτοματισμούς;
Αν φτιάξεις ένα lift που να κατεβάζει τα παιδιά ένα όροφο, μήπως είναι πιο πρακτικό; :p:roflmao:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.608
Μηνύματα
2.867.761
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top