Τι Προσεχετε Σ' Ένα Τραγούδι;

Τι προσέχετε σ' ένα τραγούδι;

  • 2. Τη μουσική

    Votes: 0 0,0%
  • 3. Τίποτα από τα δύο. Απλά το απολαμβάνω

    Votes: 0 0,0%

  • Total voters
    8
Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
'Οταν ακούτε καποιο τραγούδι τι προσέχετε περισσότερο;
Παρακαλώ τα σχόλια και τις παρατηρήσεις σας. :wink:
 

Μηνύματα
109
Reaction score
0
Γιάννη, προσέχω κυρίως την τραγουδίστρια! Χα χα, πλάκα κάνω δεν είμαι σκυλάς. Επειδή ακούω κυρίως ξένη μουσική, που τείνει προς την electro pop σκηνή, η μουσική είναι αυτή που με συνεπαίρνει. Όταν όμως συνδυάζονται με ωραία φωνητικά, π.χ. Postal Office, Ladytron, New Order και τόσα άλλα, τότε προσέχω και τα δύο εξίσου και το αποτέλεσμα είναι μαγεία!
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Πάντως εγώ φροντίζω πρώτιστα να απολαμβάνω το άσκουσμα στο σύνολό του. :wink:
 

Μηνύματα
5.784
Reaction score
14
Είπε κανένας ότι οι σκυλάδες προσέχουν τις τραγουδίστριες μόνο..?

Πάντως θα ήθελα να υπήρχε το η επιλογή <<Προσέχω και τα δύο>>
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Δύσκολο να προσέξεις και τα δύο. Αν ακούς μόνο οργανικά κομμάτια? :mrgreen:
Ή μόνο ραπ? Τι κάνεις τότε???

Πέρα από το αστείο όμως το έβαλα γιατί θέλω να δω και τι ακριβώς ακούει αυτός που ψήφισε και σχολίασε την άποψή του.
 

Μηνύματα
5.784
Reaction score
14
Για εμένα, η καλή μουσική μου προκαλεί καλή διάθεση αλλά άμα ο στίχος είναι μάπα με χαλάει. λ.χ. Το <<Σκάσε>> του Δάντη έχει ωραία μουσική αλλά για εμένα ο στίχος <<Σκάσε>> μου χαλάει καπως το τραγούδι.
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Μία συμβουλή να ακούς μόνο μουσική ή τραγούδια με στίχους που δεν καταλαβαίνεις τι λένε. :lol:
 


Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Σε ένα τραγούδι προσέχω πρώτα από όλα τη μουσική.
Η αλήθεια είναι ότι τα φωνητικά δεν με ενδιαφέρουν παρά μόνο όταν προσέχω να ακούσω κάτι παραπάνω από το σύτσημα που παίζει :wink:

Γενικώς με φωνητικά δεν τα πάω καλά, θεωρώ τους περισσότερους στίχους (ιδίως ελληνικών τραγουδιών), χαζό συμπλήρωμα της μουσικής και δεν μου αρέσουν καθόλου οι γυναικίες φωνές.
 

Μηνύματα
5.784
Reaction score
14
Δηλαδή στίχοι των Γκάτσου,Ρίτσου,Τσωτου,Παπαδόπουλου και άλλων καθώς και φωνές της Μαρινέλας,Αρβανιτάκη,Αλεξίου και άλλων είναι χαζα συμπληρώματα;; Διαφωνώ.
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
δεν μου αρέσουν καθόλου οι γυναικίες φωνές.
Εγώ πάλι διαφωνώ για τις γυναικείες φωνές. Δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό.
Υπάρχουν κάτι φωνάρες θεϊκές.

π.χ. 1. Vannessa Paradis "Joe le taxi"
2. Donna Summer "love to love you baby"
3. Dianna Ross "When you tell me that you love me"
4. Amalia Rodrigues "Foi Deus"
5. Celina Gonzalez "Camina y ven pa la loma"
6. Teresa Salgueiro (Madredeus) " O Pastor"
7. Gal Costa "the laziest gal in town"
8. Maggie Reilly " to France" έκανε φωνητικά στους δίσκους του Mike Oldfield
9. Yma Sumac " Taki Rari"
10. Whitney Houston " I wanna dance with somebody"


Και πολλές άλλες. Αυτές μου ήρθαν τώρα στο μυαλό κι αυτές αναφέρω. Είναι από τις καλύτερες κατά τη γνώμη μου γυναικείες φωνές που έχω ακούσει.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Γιάννη δεν μπορείς να φανταστείς πόοοσο μου τη σπάνε.... Είμαι προβληματικός...
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Τα παραπάνω κομμάτια τα έχεις ακούσει?

Τι σε ενοχλεί δηλαδή?

Δεν καταλαβαίνω. Μήπως ακούς τίποτα μεταλλιές και δεν συμπαθείς τα γυναικεία φωνητικά? μήπως προτιμάς τη φωνη του Lemmy Kilminster από της Vanessa Paradis?

Αν ναι, η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά... :lol:
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Θα σου το θέσω διαφορετικά.
Αν με κλείσεις σε ένα δωμά και παίζει vanessa paradis ή αρβανιτάκη ίσα που τα σπάω.

Εντάξει για να μην είμαι τόσο απόλυτος κάποιες γυναικείες φωνές τις ακούω ευχάριστα. Πολλές όμως με χτυπάνε στα μινίγκια που λένε. Δεν μπορώ καθόλου ειδικά τις λεπτές χροιές και επίσης δεν μπορώ οτιδήποτε έχει αυτό που λέμε μπόλικο "νάζι". Ο έντονα γυναικείος χρωματισμός, όπου υπάρχει, μου τη δίνει αφάνταστα, νομίζω ότι δεν το κάνει στα σοβαρά, νομίζω ότι πάει να πουλήσει κάτι άλλο από τις φωνητικές ικανότητες και σαλτάρω με το όλο σύνολο.
Γούστα...
....
 


Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Ψηφισα τους ''στιχοι''. :lol:

Αν ο στιχος ειναι καλος σε τραβαει ακομα και αν η συνθεση του ειναι ''παιδικη'' (πχ τραγουδια του Λακη Παπαδοπουλου).
Βεβαια αν η συνθεση ή η ενορχηστρωση ειναι μαπα και δεν ακουγεται, δεν παν' να ειναι οι στιχοι και του.. Πάπα.

Η Αρβανιτακη (εκτος του οτι στις φωνητικες της χορδες εχει tweeter) φαλτσαρει κιολας (αλλα ΔΕΝ ειναι παντα κακο το φαλτσο). Φαλτσαρουν και οι Bon Jovi, Robbie Williams κλπ. Πραγματι αυτο το ''τσιριχτο'' σε πολους δεν αρεσει.
Π.χ. Εμενα δεν μου αρεσει η φωνη της Μαντούς, ή καλυτερα ο τροπος που τη χρησημοποιει με τις κορωνες που κανει ολη την ωρα (ενταξει η φωνη της εχει εκταση, ελεγχο και διαρκεια προς τα ψηλα, αλλα οχι ολη την ωρα)

[Λιγα τα λογια για τον Lemmy :D ]

Γενικα ΔΕΝ μπορω να ακουσω οργανικα κομματια, εκτος απο λιγες ειδικες περιπτωσεις.

Σημ... Η λεξη ''τραγουδι'' σημαινει στιχοι + μουσικη.
Αν ειναι μονο μουσικη - ορχηστρικο, ονομαζεται ''μουσικο κομματι/θεμα''.

Η φωνη του David Surkamp των Pavlov's Dog σας αρεσε? (εμενα πολυ)
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Η φωνή του Surkamp είναι υπέροχη!!!

Συμφωνώ ότι η Αρβανιτάκη φαλτσάρει (είσαι από τους λίγους που το έχουν καταλάβει) αλλά δεν είναι η μόνη. Η φωνή της Τσαλιγοπούλου φαλτσάρει πολύ περισσότερο (ποτέ δεν πατάει πάνω στις νότες) ενώ κάτι ανάλογο γίνετε με τον Μητροπάνο. Ενώ όμως το "φαλτσάκι" του Μητροπάνου μου αρέσει αυτό της Τσαλιγοπούλου ούτε να το ακούσω δεν μπορώ.

Ο Lemmy είναι ότι πρέπει για το είδος που τργουδα. Μπάσα βρώμικη φωνή για βρώμικο R'n'R. Φαντάζεσθε τον Φραγκούλη (άλλη απαίσια φωνή αν και καθαρή και πάντα πάνω στιε νότες, δεν έχει καθόλου εκφραστικότητα) να τραγουδά το "Killed by death" χαχαχαχαχαχα....
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Η φωνή του Surkamp  είναι υπέροχη!!!

Συμφωνώ ότι η Αρβανιτάκη φαλτσάρει (είσαι από τους λίγους που το έχουν καταλάβει) αλλά δεν είναι η μόνη. Η φωνή της Τσαλιγοπούλου φαλτσάρει πολύ περισσότερο (ποτέ δεν πατάει πάνω στις νότες) ενώ κάτι ανάλογο γίνετε με τον Μητροπάνο. Ενώ όμως το "φαλτσάκι" του Μητροπάνου μου αρέσει αυτό της Τσαλιγοπούλου ούτε να το ακούσω δεν μπορώ.

Ο Lemmy είναι ότι πρέπει για το είδος που τργουδα. Μπάσα βρώμικη φωνή για βρώμικο R'n'R. Φαντάζεσθε τον Φραγκούλη (άλλη απαίσια φωνή αν και καθαρή και πάντα πάνω στιε νότες, δεν έχει καθόλου εκφραστικότητα) να τραγουδά το "Killed by death" χαχαχαχαχαχα....

Θα συμφωνήσω με το Σπύρο. Θεωρώ ιεροσυλία τον Φραγκούλη να τραγουδά "Killed by death" και να τρυπά-γκρεμίζει τον τοίχο με τη μηχανή.
Πολλή φαντασία έχουμε ρε σεις! :lol:
 


Μηνύματα
109
Reaction score
0
Θα σου το θέσω διαφορετικά.
Αν με κλείσεις σε ένα δωμά και παίζει vanessa paradis ή αρβανιτάκη ίσα που τα σπάω.

Εντάξει για να μην είμαι τόσο απόλυτος κάποιες γυναικείες φωνές τις ακούω ευχάριστα. Πολλές όμως με χτυπάνε στα μινίγκια που λένε. Δεν μπορώ καθόλου ειδικά τις λεπτές χροιές και επίσης δεν μπορώ οτιδήποτε έχει αυτό που λέμε μπόλικο "νάζι". Ο έντονα γυναικείος χρωματισμός, όπου υπάρχει, μου τη δίνει αφάνταστα, νομίζω ότι δεν το κάνει στα σοβαρά, νομίζω ότι πάει να πουλήσει κάτι άλλο από τις φωνητικές ικανότητες και σαλτάρω με το όλο σύνολο.
Γούστα...
....
:D Και γω δε συμπαθώ τα γυναικεία φωνητικα Νίκο! Σχεδόν όλα τα συγκροτήματα και τραγουδιστές που γουστάρω είναι με αντρικά φωνητικά.Κάτι πρέπει να σημαίνει αυτό σύμφωνα με τον Φρόϋντ! χιχι! Ειδικά Αρβανιτάκη, Τσαλιγοπούλου, Πρωτοψάλτη, Κανά και τα τοιαύτα μου φέρνουν αναγούλα. Όπως είπε και ο Γιάννης όμως, γούστα είναι αυτα..
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.617
Μηνύματα
2.868.207
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top