Τι έχετε να προτείνετε στην κατηγορία των 500Ε

Μηνύματα
944
Reaction score
50
Σκέφτομαι σοβαρά την αγορά νέων ηχείων στην κατηγορία των 500Ε

Δεδομένα:

Χώρος ενιαίος γύρω στα 50τμ αλλά το σύστημα είναι στημένο σε μέρος αυτού περί τα 20τμ.

Ενισχυτής Creek Evo, CDP Advance 203

Μουσικές pop, rock και λιγότερο jazz, κλασσική

Προτίμηση σε δαπέδου για πρακτικούς λόγους (μικρά παιδιά ... μάλλον ζιζάνια ηθελα να πω :116: )
Αν τώρα έχουν και κάτι ξεχωριστό στην εμφάνισή τους πέρα από τον ήχο τους τότε ακόμα καλύτερα.

Γενικά προτιμώ την μεγάλη "εικόνα" και γεμάτες μεσαίες από την λεπτομέρεια.

ευχαρίστως να ακούσω τις προτάσεις σας.

Τα τωρινά ηχεία ειναι τα Castle Pemproke και μου αρέσει πολύ ο ήχος τους αλλά θα ήθελα κάτι πιο "μεγάλο" σε ήχο
 


Μηνύματα
136
Reaction score
0
Δεν μου αρέσει να προτείνω ηχεία μεγαλύτερου budget από αυτό που θέτει ο υποψήφιος ΑΛΛΑ αν μπορείς να κάνεις μια μικρή υπέρβαση (100 περίπου ευρώ,κανά γραμματιάκι ίσως?:123:) θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα τα Klipsch RF-52 http://www.homecinema.gr/details.php?prid=388
Ιδανικά για την μουσική που ακούς, ανώτερα των προαναφερθέντων και πιστεύω ότι αυτή η μικρή (σχετικά) οικονομική υπέρβαση σου δίνει πολλά περισσότερα στην πράξη.
Καλή επιλογή!
 


Μηνύματα
13.652
Reaction score
6.620
Απάντηση: Τι έχετε να προτείνετε στην κατηγορία των 500Ε

Τα klipsch (της συγκεκριμενης σειρας) εχουν εντυπωσιακο ηχο αλλα μετα απο καποια ωρα γινοναι κουραστικα.Νομιζω αν τα παρεις γρηγορα θα αρχισεις να ζητας τον ηχο των castle.
 


Μηνύματα
349
Reaction score
0
Επειδή ενδιαφέρομαι κι εγώ για παρόμοια αγορά...

Σκεφτόμουν τα KEF C7. Πιστεύεται ότι αξίζει να κάνω την (οικονομική) υπέρβαση και να πάρω τα iQ50; Αξίζουν με λίγα λόγια οι ηχητικές τους διαφορές τα 100€;

Μου αρέσει και το αντίστοιχο κεντρικό iQ60c της μεγάλης σειράς, ενώ δεν μου "γεμίζει το μάτι" το αντίστοιχο C6LCR της μικρότερης σειράς...

Χρήση σχεδόν αποκλειστικά Home Cinema.

Ευχαριστώ! :107:
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Απάντηση: Τι έχετε να προτείνετε στην κατηγορία των 500Ε

Σκεφτόμουν τα KEF C7. Πιστεύεται ότι αξίζει να κάνω την (οικονομική) υπέρβαση και να πάρω τα iQ50; Αξίζουν με λίγα λόγια οι ηχητικές τους διαφορές τα 100;
για μενα ναι αξιζει
 

Μηνύματα
944
Reaction score
50
Απάντηση: Τι έχετε να προτείνετε στην κατηγορία των 500Ε

μετά από ακροάσεις 3 ηχείων σε αυτά τα χρήματα (αλλά και ενός ακριβότερου) κατάλαβα ότι αν θέλω την ποιότητα του castle αλλά και κάτι παραπάνω, πρέπει να κινηθώ στο χιλιάρικο. Οπότε ψάξιμο και υπομονή ...


Για τα focal 716 / 816v τι λέτε;
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.639
Reaction score
12.224
Φίλε μου στα 500 ευρώ, γενικά, θα σου πρότεινα ηχείο βάσης δίδρομο.
Είναι προτιμότερο να θυσιάσεις μιάμιση οκτάβα προς τα κάτω και να ακούς ικανοποιητικά το υπόλοιπο ακουστικό φάσμα.
 

Μηνύματα
944
Reaction score
50
Απάντηση: Re: Τι έχετε να προτείνετε στην κατηγορία των 500Ε

Φίλε μου στα 500 ευρώ, γενικά, θα σου πρότεινα ηχείο βάσης δίδρομο.
Είναι προτιμότερο να θυσιάσεις μιάμιση οκτάβα προς τα κάτω και να ακούς ικανοποιητικά το υπόλοιπο ακουστικό φάσμα.
Ευχαριστώ για τις προτάσεις!
Δεν αποκλείω το ηχείο βάσης (αν κι προτιμώ το δαπέδου), αλλα προβληματίζομαι αν θα μπορέσει να καλύψει άνετα ένα χώρο 3,5 Χ 5,5.
Υπόψη ότι λόγω διαρύθμισης χώρου η θέση ακρόασης ειναι στα 5μ περίπου από τα ηχεία (που είναι τοποθετημένα στην μικρή πλευρά τοιυ δωματίου - 3,5μ).
Προτεραιότητα μου δεν είναι το βαθύ χαμηλό αλλά η καλή συνολική απόδοση.

Καμια πρόταση σε βάσης?


Φίλε GiannisHD που άκουσες τα iQ50?
 

Μηνύματα
349
Reaction score
0
Δεν τα άκουσα (Λαμία βλέπεις...) αλλά είχα ακούσει τα iQ5. Σχεδόν τυφλή επιλογή, ελπίζω να μην πέσω έξω! :)
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.639
Reaction score
12.224
Κάπου έπιασε το μάτι μου κάτι μεταχειρισμένα Audio Spectrum Artemis στη τιμή που ψάχνεις.
 

Μηνύματα
1
Reaction score
0
Απάντηση: Τι έχετε να προτείνετε στην κατηγορία των 500Ε

Καλησπέρα σας,

είμαι νέο μέλος και έχω παρόμοιο ερώτημα. Εστιάζομαι στην κατηγορία ηχείων βάσης/ραφιού, επειδή όμως έχω παιδιά και επιπλέον έλλειψη χώρου στο δάπεδο. Μετά απο ψάξιμο στο διαδίκτυο είδα ότι πολύ καλές κριτικές έχουν πάρει τα B&W 685 (τα οποία μάλιστα σκέφτομαι να τα συνδυάσω με τον NAD-C326BEE).

Ελπίζοντας ότι δεν αποπροσανατολίζω τη συζήτηση θα ήθελα τη γνώμη σας.

Φιλικά,
Πέτρος
 

Μηνύματα
944
Reaction score
50
Απάντηση: Τι έχετε να προτείνετε στην κατηγορία των 500Ε

Καλησπέρα σας,

είμαι νέο μέλος και έχω παρόμοιο ερώτημα. Εστιάζομαι στην κατηγορία ηχείων βάσης/ραφιού, επειδή όμως έχω παιδιά και επιπλέον έλλειψη χώρου στο δάπεδο. Μετά απο ψάξιμο στο διαδίκτυο είδα ότι πολύ καλές κριτικές έχουν πάρει τα B&W 685 (τα οποία μάλιστα σκέφτομαι να τα συνδυάσω με τον NAD-C326BEE).

Ελπίζοντας ότι δεν αποπροσανατολίζω τη συζήτηση θα ήθελα τη γνώμη σας.

Φιλικά,
Πέτρος
Καλως ήρθες Πέτρο

τα B&W δεν τα έχω ακούσει, αλλά θα σου πρότεινα να δεις τα EPOS ELS8 ή αν μπορείς να δώσεις κατι παραπάνω τα Μ5i τα οποία που άφησαν πολύ καλές εντυπώσεις
 


Μέλη online

No members online now.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.694
Μηνύματα
2.870.126
Members
37.945
Νεότερο μέλος
daemon76
Top