Τι διάταξη έχουμε στο σπίτι μας, Atmos ή Auro3D;





Μηνύματα
27.202
Reaction score
25.174
Και όχι ότι κι ότι 7.2, τα Main L,R ενεργά έτσι? ενεργούνται καθημερινώς , από έως. 4 ενισχυτές και ένα ηλεκτρονικό κρος και προενισχυτή θέλουν τα ρημάδια.
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Το setup a la DTS-X δε το βάζετε στις επιλογές;
Όχι ότι το χω δηλαδή αλλά κουβέντα να γίνεται
 




spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.513
Reaction score
30.884
Είσαι.
Εχω 7.1 :p
Ατιμουλη , σαν χθες θυμαμαι την μερα, που δεν συζηταγες καθολου για HT

Δεν πειραζει ομως θα μπω στην κατηγορια ''όσοι μείνανε στο ράφι'' μαζι με τον Arvanitakis :(
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.653
@abcd, πότε έβαλες οροφής; :):thumbsup:
Και γιατί κάνεις κρυφά edit το post μου; >:(
 
  • Like
Reactions: PPG

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Εγω εχω τα ηχεια τις βασεις τα καλωδια
Αλλα δεν αντέχω τα μερεμετια και τα καναλια για
6.1.2

Ω ναι 6.1.2 καλα διαβαζεται...:D
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.598
Reaction score
94.490
Και γιατί κάνεις κρυφά edit το post μου; :(
Αν έκανα κρυφά δεν θα το έβλεπες, ούτε θα έβαζα τ' όνομά μου πάνω απ' το δικό σου! :p

Είμαι και ανώτερος από σένα! :fuckyou:
 
Last edited:



melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.880
Reaction score
41.094
Ο τίτλος (ή η ροή) του θέματος είναι λίγο παραπλανητικός.
Είναι άλλο πράγμα η διάταξη που προτείνει ο κάθε κατασκευαστής και άλλο τι format ήχου μπορούμε να ακούσουμε.
Για παράδειγμα, η Melina έχει διάταξη όπως την προτείνει ο Auro3D και την οποία την προτείνει για την καλύτερη δυνατή αίσθηση immersive 3d audio (Σε αυτό συμφωνούν διάφοροι μηχανικοί ήχου και δεν χρειάζεται να την ανοίξουμε την κουβέντα αυτή). Η διάταξη μπορεί να χρησιμοποιηθεί (στο σύνολο ή τμηματικά*) για να ακούσει κανείς τα format ήχου που υποστηρίζει το υπόλοιπο σύστημα του, κυρίως ο pre/pro - AV receiver που διαθέτει και μετά το player μέχρι και...το περιεχόμενο.
Επομένως εγώ μπορώ να παίζω και να ακούω και τα 3 διαθέσιμα αυτή τη στιγμή 3d formats ήτοι Auro3d, Dolby Atmos, DTS:X και φυσικά όλα τα άλλα του ενός επιπέδου*.

* Το τμηματικά σημαίνει για παράδειγμα ότι μια ελάχιστη πλήρης διάταξη auro3d έχει 3 επίπεδα με το 3ο να είναι το λεγόμενο και VOG. Όταν σε ένα τέτοιο σύστημα παίξεις atmos δεν θα λειτουργεί το VOG. Ή αλλιώς, εγώ που δεν έχω VOG και κάτω είμαι 5.1 μπορώ να ακούω μέχρι 5.1.4 auro3d, atmos και dts:x και μέχρι 5.1 από τα άλλα. Επίσης για την ώρα δυστυχώς οι διαθέσιμοι ενισχυτές δεν υποστηρίζουν 7.1.4 σε auro3d, χωρίς να σημαίνει αυτό ότι αν κάποιος το έχει δεν θα μπορεί να χρησιμοποιήσει όλα τα ηχεία στα υπόλοιπα formats που το υποστηρίζουν.

Τούτων λεχθέντων νομίζω ότι ο τίτλος πρέπει να αλλάξει σε κάτι πιο αντιπροσωπευτικό της κατάστασης, π.χ. "Το 3d σύστημα της Μελίνας και τα άλλα στο φόρουμ"

:roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::lol::lol::lol::lol::lol::lol::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh:

κλαίω, στα αλήθεια
 





Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.184
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top