Τι είδαμε, τι θα δούμε



rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.542
Reaction score
94.785
Νομιζω οτι ουτε φετος θα παρει το οσκαρ ο Λεοναρντο :(
The Danish Girl
Καταπληκτικος ο Eddie Redmayne , πολυ καλο το εργο 8+ στα 10 !
7+/10

Θεέ μου, τι ηθοποιός ο Eddie Redmayne! :o

Δύσκολα πιστεύω θα χάσει το όσκαρ!

Πολύ καλή και η Alicia Vikander.
Δεν ξέρω τι λέτε, αλλά φέτος είναι η χρονιά του DiCaprio. Όσο κι αν βρεθούν καλύτερες ερμηνείες από τη δική του (δεν έχω δει ακόμα το Danish Girl) πιθανή μη βράβευσή του και φέτος θα ξεσηκώσει θύελλα. Και αφού η Ακαδημία έχει ήδη ζοριστεί με το θέμα των μαύρων ηθοποιών, αποκλείεται να θελήσει να τραβήξει τα αρνητικά βλέμματα αρνούμενη και πάλι να του δώσει το Όσκαρ.
Υπέροχη ταινία! 8,5/10

Οσκαρική ερμηνεία απο τον Εddie Redmayne, καλύτερη ίσως κι απ' του DiCaprio, αλλά επιμένω ότι το oscar δεν θα το πάρει ο Redmayne.

Δεν ξέρω αν το έπαθα μόνο εγώ, αλλά σε πολλές σκηνές η Alicia Vikander θυμίζει πάρα πολύ την Emily Blunt

Alicia Vikander.jpg
Emily Blunt.jpg
 
Last edited:





Μηνύματα
5.291
Reaction score
6.442
Υπέροχη ταινία! 8,5/10

Οσκαρική ερμηνεία απο τον Εddie Redmayne, καλύτερη ίσως κι απ' του DiCaprio, αλλά επιμένω ότι το oscar δεν θα το πάρει ο Redmayne.

Δεν ξέρω αν το έπαθα μόνο εγώ, αλλά σε πολλές σκηνές η Alicia Vikander θυμίζει πάρα πολύ την Emily Blunt

View attachment 56722 View attachment 56723
Kολλητα παλι ο Εddie και με DiCap δε το νομιζω και εγω..
Αlicia λιωνω με τη φωνη της....
 
Last edited:






Μηνύματα
20.284
Reaction score
14.854
The Accidental Tourist 1988

6 / 10



"The business traveler should bring only what fits in a carry-on bag........ One suit is plenty, if you take along travel-size packets of spot remover. The suit should be medium gray. Gray not only hides the dirt but is handy for sudden funerals.

Always bring a book as protection against strangers. Magazines don't last, and newspapers from elsewhere remind you you don't belong. But don't take more than one book. It is a common mistake to overestimate one's potential free time, and consequently over-pack.

In travel, as in most of life, less is invariably more. And most importantly, never take along anything on your journey so valuable or dear that its loss would devastate you."
 


Μηνύματα
511
Reaction score
454
Το μυστικό στα μάτια τους (2015)
Secret in Their Eyes (original title)

Ωραία η νικόλ .... βαμμένη "άβαφτη" σε όλη την ταινία η τζούλια, τέλος πάντων βλέπετε 6.0/10
 



Μηνύματα
20.284
Reaction score
14.854

ΟΔΟΣ ΤΣΑΡΙΝΓΚ ΚΡΟΣΣ 84 / 84 Charing Cross Road 1987


Όταν η Αμερικανίδα συγγραφέας Helene Hanff έστειλε το 1949 την πρώτη επιστολή της στο λονδρέζικο βιβλιοπωλείο Marcs and Co δεν γνώριζε ότι ξεκινούσε μιαν αλληλογραφία που θα διαρκούσε είκοσι χρόνια. Ούτε μπορούσε να υποπτευθεί ότι η έκδοση σε βιβλίο της αλληλογραφίας αυτής θα την έβγαζε από την αφάνεια.
Το βιβλίο έγινε αμέσως μπεστ σέλερ, μεταφέρθηκε στον κινηματογράφο από τον Ντέιβιντ Τζόουνς με τον Άντονυ Χόπκινς και την Αν Μπάνκφροντ και διασκευάστηκε για το θέατρο.

Το 1949, η νεαρή τότε συγγραφέας λατρεύει τους κλασικούς και αναζητεί τα έργα τους σε βιβλιοθήκες και βιβλιοπωλεία. Τα μάτια της πέφτουν σε μια διαφημιστική καταχώρηση του βιβλιοπωλείου που εδρεύει στο Λονδίνο, στην 84, Charing Cross Road. Στέλνει τις παραγγελίες της στον βιβλιοπώλη Frank Doel με επιστολές γεμάτες χιούμορ που τις διανθίζει με εύστοχες λογοτεχνικές κρίσεις και παρατηρήσεις. Η αυθόρμητη Αμερικανίδα προσπαθεί να σπάσει το παραδοσιακό φλέγμα του Βρετανού με εύθυμη διάθεση και χάρη αλλά και καλοσύνη. οι παραγγελίες της συνοδεύονται με αποστολές τροφίμων - δώρο πολύτιμο σε μια εποχή στερήσεων για τη Βρετανία.

Η αλληλογραφία της συγγραφέως με τον βιβλιοπώλη φανερώνει τη λατρεία που και οι δύο τρέφουν για τα βιβλία. Με τον καιρό, και ανάμεσα από τις γραμμές, μια σχέση γεννιέται, μια φιλία αναπτύσσεται, η ελπίδα μιας συνάντησης συντηρείται... Αλλά όταν η Hanff αποφασίζει επιτέλους να συναντήσει τον βιβλιοπώλη της ..

 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.510
Reaction score
75.121
Oπωσδηποτε αργοτερα ομως, θα δω το πρωτοτυπο ...
Ρε μπας εγινα κουλτουριαρης?:p
Δες οπωσδήποτε το πρωτότυπο, 9,5/10, αλλά απόφυγε αυτό το βαρετό πράγμα, 6-/10.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.005
Μηνύματα
2.885.140
Members
37.975
Νεότερο μέλος
Sonic10
Top