Τι είδαμε, τι θα δούμε

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Boyka undisputed 7,5/10 http://www.imdb.com/title/tt3344680/ (ειχε κολλησει )

Το απολυτο σωμα-στον απολυτο χαραχτηρα, μαρεσε μαρεσει και θα μαρεσει, ολα τα αλλα που εχω δει με πολεμικες τεχνες μοιαζουν ατεχνα ή υποδυονται απο φλωρους ηθοποιους :D

Στο τελος αναμετριεται με εναν αλλα Dwayne Johnson οπου τον κατεδαφιζει σορρυ alex :D
 
Last edited:

Μηνύματα
470
Reaction score
513
Για ποια περίσταση γράφτηκε το παραπάνω ωραίο κείμενο;
Ευχαριστώ πάρα πολύ. Η αλήθεια είναι ότι γράφτηκε για μια σελίδα με μικρά κείμενα για ταινίες, πράγμα που δεν πρόλαβα ποτέ να φτιάξω με τη δουλειά που έχω τελευταία, οπότε μπήκε απλώς letterboxd
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.747
Reaction score
83.528
Boyka undisputed 7,5/10 http://www.imdb.com/title/tt3344680/ (ειχε κολλησει )

Το απολυτο σωμα-στον απολυτο χαραχτηρα, μαρεσε μαρεσει και θα μαρεσει, ολα τα αλλα που εχω δει με πολεμικες τεχνες μοιαζουν ατεχνα ή υποδυονται απο φλωρους ηθοποιους :D

Στο τελος αναμετριεται με εναν αλλα Dwayne Johnson οπου τον κατεδαφιζει σορρυ alex :D
:thumbsup:
Το franchise "Undisputed" είναι ο καλύτερος εκπρόσωπος του είδους τις δύο τελευταίες δεκαετίες.

Το θηρίο στο τέλος είναι ο Martyn Ford, γνωστός μη αγωνιζόμενος bodybuilder, με ύψος 2,04μ και βάρος 150 κιλά.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.461
Boyka undisputed 7,5/10 http://www.imdb.com/title/tt3344680/ (ειχε κολλησει )

Το απολυτο σωμα-στον απολυτο χαραχτηρα, μαρεσε μαρεσει και θα μαρεσει, ολα τα αλλα που εχω δει με πολεμικες τεχνες μοιαζουν ατεχνα ή υποδυονται απο φλωρους ηθοποιους :D

Στο τελος αναμετριεται με εναν αλλα Dwayne Johnson οπου τον κατεδαφιζει σορρυ alex :D
πέρυσι είχε έρθει ο Scott Αλεξανδρούπολη και παρουσίαζε το ταλέντο του...είχα τα κονέ στην διοργάνωση και έτυχε να του σφίξω το χέρι..επίπεδο πέτρας ο τύπος:hi:
 

Sleep

Dr. Jekyll & Mr. Hyde
Μηνύματα
686
Reaction score
2.675
Καθώς η τρέχουσα κινηματογραφική χρονιά βαδίζει προς την ολοκλήρωσή της και οι καλές ταινίες βγαίνουν πλέον με το σταγονόμετρο, πράγμα που δεν προβλέπεται να αλλάξει μέχρι το δεκαπενταύγουστο (μέσες άκρες η τυπική λήξη της σεζόν για την κινηματογραφική πιάτσα), καταθέτω το προσωπικό μου best off.

Αφορά ταινίες που προβλήθηκαν για πρώτη φόρα στην Ελλάδα από τις 20 περίπου Αυγούστου 2016 μέχρι σήμερα, είτε στο ελεύθερο κύκλωμα διανομής είτε σε φεστιβάλ. Η σειρά με την οποία παρατίθενται δεν είναι αξιολογική.
Πάμε...

1. Εγώ ο Ντάνιελ Μπλέικ του Ken Loach. Masterclass κινηματογραφικής απλότητας και ρεαλισμού. Πιστός στο όραμά του από το 1967 μέχρι σήμερα. Ο χρυσός φοίνικας των κανών για το 2016.

2. Καρδιά Βουνό του Νταγκούρ Κάρι. Συναισθήματα - βουνό από την παγωμένη Ισλανδία. Έχει και Slayer στο soundtrack!

3. Τoni Erdmann της Μάρεν Άντε. Η πιο πρωτότυπη ταινία της χρονιάς είναι κομεντί, διαρκεί περίπου τρεις ώρες και είναι από τη Γερμανία! Εξαιρετικές ερμηνείες.

4. Captain Fantastic του Matt Ross. Έξοχο δείγμα του ανεξάρτητου αμερικανικού κινηματογράφου, έννοια που έχει κακοποιηθεί πολλάκις κατά το παρελθόν. Ανορθόδοξο και thought provoking που λένε και οι Αγγλοσάξονες. Για τον Viggo Mortensen.

5. Paterson του Jim Jarmusch. Είτε ιδωθεί ως ποιητικός κινηματογράφος είτε ως κινηματογραφικό ποίημα, μιλάμε για μία από τις καλύτερες ταινίες στη φιλμογραφία του σκηνοθέτη που μάλλον καταλαμβάνει θέση υπαρχηγού πίσω από το Dead Man. Προσοχή: για ιδιαίτερα γούστα.

6. Αφερίμ! του Ράντου Ζούντε. Πόσο συχνά έχεις τη δυνατότητα να παρακολουθήσεις μαυρόασπρο γουέστερν από τη Ρουμανία? Όλο το εθνοτικό τουρλουμπούκι των Βαλκανίων σε 108 λεπτά.

7. Manchester by the Sea του Kenneth Lonergan. Για τη γνήσια αφτιασίδωτη μελαγχολία του στα όρια της κατάθλιψης που φλερτάρει με την κατατονία!

8. The Eyes of my Mother του Nicolas Pesce. Το Horror Movie της χρονιάς. Δεν είναι τόσο τρομακτικό όσο απίστευτα νοσηρό και ενοχλητικό. Δε βρέθηκε γενναίος διανομέας για να το προβάλει στο ελεύθερο κύκλωμα.
Μόνο για φανατικούς...

9. Raw της Julia Ducournau. Εκκινεί από την οικογένεια για να περάσει στην ενηλικίωση και από κει πάλι πίσω στην οικογένεια και όλη αυτή η διαδρομή γίνεται με όχημα τον...κανιβαλισμό! Για αυτό και μόνο του αξίζει μια θέση στη λίστα.

Συνηθίζω να γράφω για ό,τι μου αρέσει και όχι για ό,τι δε μου αρέσει. Επιτρέψτε μου μια εξαίρεση...

Η μούφα της χρονιάς: Split του M. Night Shyamalan. Φτιαγμένο στο πόδι, δήθεν, επιστημονικοφανές και ένας σκηνοθέτης που έχει γίνει έρμαιο της μυθολογίας που ο ίδιος δημιούργησε να μας παρέχει, σώνει και ντε, ένα τέλος -έκπληξη. Ξεκαρδιστική εικόνα ο McAvoy να περπατά σε...τοίχους ως άλλος spiderman. Δε βλέπω πώς μπορεί να ανακάμψει ο συγκεκριμένος σκηνοθέτης.

Και του χρόνου καλά να' μαστε.
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.461
King Arthur: Legend of the Sword (2017)

View attachment 77759

Μου φαίνεται ότι πρέπει να σταματήσω να βλέπω trailers. Δημιουργούν μεγαλύτερες προσδοκίες. Αρκετά καλή τελικά με ιδιαίτερα...διακριτικό atmos.
7.5/10

Να συμπληρώσω ότι αυτός ο Guy Ritchie πρέπει να κάπνισε ένα βαπόρι μπάφο για να κάνει την ταινία

Εκεί που βλέπεις με ευχάριστη έκπληξη τον Ερικ
(που καραγουστάρω και δεν είχα ιδέα ότι θα τον δω:party:),
τις καταστροφές από τα ελεφαντάκια που θήλαζαν αναβολικά για 100 χρόνια:D και να κάνει τον χαμό με μάγους και εξαυλώσεις ξεκινάει η κατρακύλα:(

άσχετη και απότομη έναρξη μουσικής στην εισαγωγή με το που σκοτώνεται η βασίλισσα ,πραγματικά άκυρη όμως..λες και κάποιος πάτησε το play κατα λάθος ή για να μας την σπάσει

ασυνάρτητες σκηνές με άκυρο δέσιμο σε κάποια πλάνα(ειδικά εκείνες με την GoPro στο κυνήγι) και ασυνάρτητοι διάλογοι με ίχνη Sherlock Holmes:thumbsdown: σε ακόμα περισσότερα που το έσωζαν κάποιες κλισέ εκφράσεις όπου σε προσγείωναν από το μείον στο μηδέν

λιγδιασμένα CGI που γυάλιζαν υπερβολικά με το φωτισμό του χώρου και τα έδειχναν φτηνά

1,5 ώρα αναζητούσαμε τι στον p@utso πρέπει να δει αυτός ο Άρθουρ από το φωτόσπαθο για να πάρει μπρος,
δηλαδή εντάξει..
είδε μία φορά..είδε δύο, άλλη μια τρίτη προσπάθεια στη δοκιμασία των 300 και τελικά έπρεπε να δει:

να του καίνε το σπίτι-επιχείρηση-μπ@υρδέλο,
να του σκοτώνουν τις πτάνες,
να του κλέβουν τα λεφτά που μάζευε από παιδί:lol:
να σφάζουν τους μισούς του συντρόφους,
να μένει ορφανό το παιδί του κολλητού του με τα όποια ψυχολογικά που θα κουβαλάει και αυτό για το υπόλοιπο της ζωής του,
να του κλέβουν το γκομενάκι-μάγισσα και το παιδί του κολλητού του που υποτίθεται ήταν πλέον υπεύθυνος γι'αυτό * :gotcha:
να καίγεται το μισό Λονδίνο........

και μετάααααα από όλα αυτά να πάρει την απόφαση... (αφού πρώτα μεταμορφώνεται σε
και τον βουτάει σε σημείο πνιγμού η κυρά της λίμνης) να αποδεχτεί το πεπρωμένο του, δίνοντάς του πίσω το σπαθί που μόλις της πέταξε στα μούτρα..

ενώ όφειλαν απλά να τον ενημερώσουν ότι ''αφεντικό.. δεν υπάρχουν άλλοι ηθοποιοί για σκότωμα..πρέπει επιτέλους να πας να συναντήσεις τον θειό σου'':p:D

* Δεν ξέρω αν το δώσατε σημασία...αλλά ο κάφρος..Ο ΚΑΦΡΟΣ!! αντάλλαξε το σπαθί για το γκομενάκι-μάγισσα και άφησε για όμηρο το 10χρονο ορφανό του φίλου του στο έλεος του δολοφόνου-Βασιλιά:o, το οποίο και τελικά δεν χρησιμοποιήθηκε ποτέ για όμηρος..παρά μόνο εμφανίστηκε στο τελευταίο πλάνο της στέψης για να μας δείξουν ότι τελικά δεν πέθανε :roflmao::roflmao::roflmao:

ένα τεράστιο ανακόντα τα κανόνισε όλα(ανακόντα ρε φίλε?:O_o:Ανακόντα? :O_o::O_o:Σε μέγεθος πύργου του Άιφελ?:O_o::O_o::O_o:Να κόβει σβούρες μέσα σε έναν χώρο τόσο στενό που κανονικά θα έπρεπε ή να πεθάνει από ασφυξία στα πρώτα 5 δευτερόλεπτα ή να πάθει κρίση πανικού και να λιποθυμήσει..... εκεί ο σκηνοθέτης πρέπει να είχε σκάσει ένα τσουβάλι χόρτο τουλάχιστον και να ρουφούσε και τις αναθυμιάσεις!!!) για τον Αρθουρο για να πάει τελική πίστα με τον κακό

Αυτός ο κακός δε...πρωτοτυπία 20 ετών πίσω...σαν τον Ghost Rider με κέρατα που κατάπιε τις καμινάδες του Τιτανικού ΗΜΑΡΤΟΝ:headbang::headbang:

κρίμα για το cast..που ήταν υπέροχο για την ταινία

4:lazy:/10



Μπάσα είχε ; :p
Δεν ξέρω αν το ρωτάς ειρωνικά...αλλά δες τα πρώτα και τα τελευταία 10 λεπτά(ειδικά τα τελευταία που σκάει ο πύργος!!!η γριά από πάνω μου πρέπει να έπεσε από τον καναπέ)
 
Last edited:






Μηνύματα
2.260
Reaction score
1.205
Εχθές είδα μία ταινία για μισή ώρα και δεν άντεξα,την έκλεισα...Βαθμός: -10 !!!

Βάλτε το χρόνο στο σημείο 15.30 και αφήστε το να παίζει.....

 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.309
Reaction score
93.858
Εχθές είδα μία ταινία για μισή ώρα και δεν άντεξα,την έκλεισα...Βαθμός: -10 !!!

Βάλτε το χρόνο στο σημείο 15.30 και αφήστε το να παίζει.....

Μετά από τόσα posts, έχω την εντύπωση ότι στις ταινίες έχεις τον μ@λακομαγνήτη. :D

Το κακό είναι ότι πολλές φορές παίρνει η μπάλα και τις πραγματικά καλές. Ίσως μια ματιά στο imdb πριν τη θέαση, να αποδειχτεί χρήσιμη. :wink:
 



abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.642
Reaction score
94.597
717 άτομα έχουν ψηφίσει όμως.
 





Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.604
Μηνύματα
2.867.562
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top