Τι είδαμε, τι θα δούμε

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.649
Reaction score
94.610
την είδα μιας που δεν ήθελα να κάψω καμιά καλή που έχω... γιατί πλησιάζει ΣΚ
και μου άρεσε...με εξαίρεση τα τελευταία 10sec που ήταν έγκλημα:headbang: από όλες τις απόψεις
για καθημερινή ταινία ήταν μια χαρά...σου έβγαζε μια ήρεμη βία χωρίς να σε αποσπάσει να κοιτάξεις ρολόι

6.5/10 θα μπορούσε να την τραβήξουν πολύ καλύτερα..και να χώσουν μυστήριο...θα ήταν σούπερ
ο Βινς έτσι όπως δεν τον έχετε συνηθίσει:party:

Με κούρασε το περπάτημά του στη φυλακή σε ''αργή κίνηση''!
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.869
Reaction score
77.469
Με κούρασε το περπάτημά του στη φυλακή σε ''αργή κίνηση''!
εμ δεν έχεις κάνει φυλακή...που να ξέρεις:p:D

It, τι ιδέα κι αυτή να το δούμε...
Τη μιάμιση ώρα την περάσαμε κάτω απ' το κουβερτάκι. :D
7/10, Atmos.
xest@ra! :roflmao::roflmao:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.869
Reaction score
77.469
upload_2017-12-30_3-0-24.jpeg


Μπούρδα!...όσοι δουν την ταινία καταλαβαίνουν και το άκυρο του πόστερ:thumbsdown::headbang:

την είχα καταλάβει εγώ την πτανα την Μόντει από το 40% της ταινίας αλλά δεν είχα κανέναν δίπλα μου να το πω...το Γωγουλίνι κοιμήθηκε από το 20% ακόμα:D

δεν θεωρώ ότι είχε μυστήριο...ούτε πρωτότυπο story...ούτε αγωνία
αυτές οι ταινίες μέλλοντος με σωτήρες βλαμμένους επιστήμονες να έχουν την εξουσία έχει ξεφτίσει πλέον

θετικό ότι μία μία σκοτώνονταν...δεν άντεχα να βλέπω τόσες ίδιες φάτσες σε ένα πλάνο

με αρκετά κενά,λάθη και παραλείψεις...
εδώ η άλλη αποδείχτηκε ότι σκότωνε πόσες χιλιάδες παιδιά...και την έβαλαν στο επόμενο πλάνο να κάνει και δηλώσεις ότι είχε δίκιο και ότι θα το μετανιώσει η ανθρωπότητα :O_o::confused::headbang: αντί να την μπουζουριάσουν και να την κρεμάσουν:smg:

χαζά πράματα

τσιγκουνεύτηκαν και στον Νταφόε:thumbsdown:

4/10 :thumbsdown:
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
It, τι ιδέα κι αυτή να το δούμε...
Τη μιάμιση ώρα την περάσαμε κάτω απ' το κουβερτάκι. :D
7/10, Atmos.
Zizik:καλέ γιατί μου κρατάς τόσο σφιχτά το χέρι;
Φίλη zizik:μα δεν σου κρατάω τίποτα!!
:o

:lolsign:
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.754
Reaction score
83.583
Beyond Skyline (2017)

rgtggt.jpg


Τι να πρωτοπεί κανείς γι' αυτή την ταινία; :D Εντυπωσιακό είναι το θράσος των συντελεστών να συμπεριλάβουν ό,τι τους κατέβαινε στο κεφάλι σε αυτό το καλογυρισμένο κατά τ' άλλα b-movie. Ο πρωταγωνιστής, Frank Grillo, που τελευταία την έχει δει "κακός", ταιριάζει περισσότερο καβάλα σε φτιαγμένο παπάκι, με τσιγάρο στα χείλη και τελειωμένη γκόμενα, παρά σε ήρωα ταινίας δράσης.
Άφωνος... :lolsign:

4/10
 




Μηνύματα
20.125
Reaction score
14.508
It's a Wonderful Life / Μια Υπέροχη Ζωή (1946)

http://www.imdb.com/title/tt0038650/

0CDF0BDC-65B9-42D5-9C62-3A241C5080EA.jpeg



O Τζορτζ Μπέιλι πέρασε το μεγαλύτερο μέρος της ζωής του βοηθώντας τους κατοίκους του Μπέντφορντ Φολς. Ήθελε να ταξιδέψει και να σπουδάσει αλλά δεν τα κατάφερε ποτέ, καθώς έπρεπε να βοηθήσει τους γονείς του στη μικρή τους επιχείρηση που βρισκόταν πάντα σε κίνδυνο αγοράς από τον άπληστο επιχειρηματία της περιοχής Χένρι Πόττερ.

Ο Πόττερ έχει βάλει ως στόχο του να αγοράσει ολόκληρη την πόλη και το μοναδικό του εμπόδιο στην πραγματοποίηση του ονείρου του είναι η μικρή εταιρία δανεισμού του πατέρα του Τζορτζ. Την ημέρα της παραμονής των Χριστουγέννων, ο Τζορτζ δίνει στο θείο του, Μπίλι, το ποσό των 8.000 δολαρίων για να το καταθέσει στην τράπεζα, αλλά ο θείος του χάνει τα χρήματα. Ο Πόττερ βρίσκει τα χρήματα και τα κρύβει από τον Τζορτζ.

Αργότερα την ίδια μέρα ένας τραπεζικός υπάλληλος ανακαλύπτει το έλλειμμα κι ο Τζορτζ διαπιστώνει ότι πρόκειται να θεωρηθεί υπεύθυνος, να σταλθεί στη φυλακή κι η εταιρία του πατέρα του να καταστραφεί, επιτρέποντας στον Πόττερ να αγοράσει ολόκληρη την πόλη. Σκεπτόμενος τη σύζυγό του Μαίρη, τα παιδιά του κι όλα τα υπόλοιπα αγαπημένα πρόσωπα καταλήγει στο συμπέρασμα ότι θα είχε μεγαλύτερο όφελος για εκείνους αν ήταν νεκρός και αποπειράται να αυτοκτονήσει.

Εκείνη τη στιγμή ένας άγγελος, ο Κλάρενς, εμφανίζεται ενώπιον του και αποτρέπει την πράξη του αυτή. Με τη βοήθεια του Κλάρενς ο Τζορτζ διαπιστώνει, πόσο χρήσιμος είναι για τους συνανθρώπους του και πόσο κόσμο πρόκειται να βλάψει η αυτοκτονία του....
 

Μηνύματα
20.125
Reaction score
14.508
Ειναι η δεύτερη φορά που βλέπω αυτήν την ταινια από τότε που προτάθηκε εδώ.

Ειναι μια καλή αφορμή για όλους μας ν αναλογιστούμε την τελεολογια της ύπαρξης μας....η θέτοντας το αλλιώς, πως οι αποφάσεις της ζωής μας καθώς και ο χειρισμός καταστάσεων κατά τη διάρκεια της ζωής μας αλληλεπιδρούν με το περιβάλλον μας.

Στην ερώτηση « μα...γιατί? γιατί Σ εμένα?» μου είπαν κάποτε πως η απάντηση ειναι: « Γιατί έτσι...»

Μετά από χρόνια καταλαβαινω πως πάντα υπήρχε ένας πολυ καλός λόγος που θα τον αντιλαμβανόμουν ίσως...σήμερα....

Μερικοί άνθρωποι ήταν απολύτως απαραίτητο να έχουν γεννηθεί!


Σ ευχαριστώ για την πρόταση αυτή.
 


Μηνύματα
20.125
Reaction score
14.508
Η ΓΙΟΡΤΗ ΤΗΣ ΜΠΑΜΠΕΤ (1987) *****
(BABETTES GÆSTEBUD)

«Η ευγνωμοσύνη ειναι το σημάδι των ευγενών ψυχών.» Αίσωπος


25F7C046-0E37-43D6-8013-85ACEA8C0BA4.jpeg



# «Η Γιορτή της Μπαμπέτ» είναι πολύ περισσότερο από μια σπουδαία ταινία με θέμα το φαγητό. Είναι μια σπουδαία ταινία.# _Κατερινα Ανδρεάκου

Σε ένα απομονωμένο δανέζικο χωριό του 19ου αιώνα, δυο γεροντοκόρες αδελφές φιλοξενούν μια μυστηριώδη Γαλλίδα πρόσφυγα που δέχεται να γίνει η υπηρέτριά τους. Χρόνια αργότερα...Όταν η Μπαμπέτ κερδίζει μια μικρή περιουσία στο λαχείο....


2DED6F8C-9C50-4DC0-A4C8-D13753D238FA.jpeg


.....εκφράζει το μεγάλο «ευχαριστώ» για τη γενναιοδωρία τους. Και αυτό το δεύτερο και τελευταίο μέρος της ιστορίας είναι που θα μείνει αλησμόνητο: η προετοιμασία τού σχεδόν ονειρικού γεύματος, με τα καλύτερα και πιο εξωτικά προϊόντα, οι γευστικοί συνδυασμοί και η τέλεια εκτέλεση των συνταγών, καθώς η ταυτότητα της Μπαμπέτ, αναδύεται μέσα από το ντελικάτο, πάντα καλοπροαίρετο χαμόγελο και το σεβάσμια κρυμμένο (από σεβασμό προς τη νέα της κοινότητα) joie de vivre του παρελθόντος.

Η σεκάνς του ίδιου του δείπνου καταλαμβάνει σχεδόν ολόκληρο το τελευταίο μέρος της ταινίας, με το ηδονιστικό γεύμα να μεταμορφώνει σιγά-σιγά τους συναισθηματικά καταπιεσμένους καλεσμένους. Κάθε κουταλιά και μια προσωπική αποκάλυψη, κάθε μπουκιά και μια αναλαμπή, η ακατανίκητη αίσθηση της ειλικρινούς χαράς....

http://freecinema.gr/movies/babettes-gaestebud/


A delightful tale of temptation and discovery

Που μπορεί να βρει κανεις άραγε τις συνταγές της?
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.318
Reaction score
93.889
View attachment 86256


Μετά τον μαραθώνιο (+Logan), ποιά "πολυ"λογία να δω αγαπητοί συμφορουμίτες; :)

Harry Potter;
Hobbit + LotR;

Alien είδαμε μέσα στο '17, MCU επίσης, DCEU είναι πολύ πρόσφατα.
Αν δεν έχεις ξεκινήσει τον Harry Potter, κάνε λίγη υπομονή, έρχεται όλη η σειρά σε DTS:X. :wink:
 



Μηνύματα
2.260
Reaction score
1.205

Βαθμός: 0/10

Μία χαζή σπλατεριά με τόνους αίματος,ανύπαρκτη υπόθεση,υπερβολές,παντελώς ατάλαντοι ηθοποιοί...
Από το πρώτο 10 λεπτο καταλάβαινες περι τίνος πρόκειται,απλά αυτή η περιέργεια μου να δω το τέλος με έχει καταστρέψει...
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
La La Land (2016)
Στην σύζυγο άρεσε πολύ. Δεν το είδα ακριβώς γιατί όλη την ώρα στην βεράντα για τσιγάρο ήμουν, κυρίως για να γλιτώσω από την γκρίνια για το πόσο αναίσθητος είμαι. Δεν το έχω με τα ρομαντικά, με παίρνουν τα γέλια. Όπου είχε μουσική ωραίο ήταν.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.050
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top