Τι είδαμε, τι θα δούμε

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.453
Reaction score
50.588
Να βελτιώνουν τι ; την αντίληψη εάν του αρέσει ή όχι ;
- δεν μίλησα για βελτίωση , αλλά για την περιέργεια πους μας προκαλούν οι επί μέρους πολύ αντικρουόμενες βαθμολογίες
 



rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.294
Reaction score
93.777
Peppermint (2018)

View attachment 112330


Εδώ είμαστε! Ο σκηνοθέτης Pierre Morel, από το team του Luc Besson, σε μία (ακόμα) ταινία αυτοδικίας από αυτές που μισούν οι κριτικοί και διχάζουν το κοινό.
Η Jennifer Garner επιτέλους επιστρέφει στο είδος που την αγαπήσαμε, μετά από χρόνια προσπαθειών σε γλυκανάλατες παραγωγές, δείχνοντας ότι ακόμα το 'χει.
Το Peppermint δεν έχει κανένα στοιχείο σινεφίλ. Το μοναδικό μήνυμα είναι το "Μπορεί να ξεφύγετε από τον νόμο, αλλά δεν θα γλυτώσετε από μένα".

Μου άρεσε αρκετά η ταινία, περισσότερο από τον μέσο όρο τους είδους vigilante. Το πιο βαρετό στοιχείο αυτού του είδους είναι η αρχική αιτιολόγηση της μετέπειτα δράσης.
Στο Peppermint "τράβηξε" αρκετά, ευτυχώς όμως στη συνέχεια η ατμόσφαιρα άλλαξε άρδην.

7/10
:thumbsup:

Το καλό της ταινίας είναι ότι θέλεις κι άλλο. Προσωπικά θα ήθελα λίγο ακόμα χρόνο της ταινίας αφιερωμένο στην "μετάλλαξη". Όπως και να 'χει, μου άρεσε.
7+/10
 




wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.953
Reaction score
20.469
Mile 22 (2018)

View attachment 103660

Super ταινία! Μπορεί να τη χαράμισα σε θερινό, έμεινα όμως πλήρως ικανοποιημένος. Αν και η υπόθεση παραπέμπει σε μπλα-μπλα το Mile 22 είναι γεμάτο δράση με καλογυρισμένα πλάνα.
Δίπλα στον Wahlberg παίζει ο Ινδονήσιος Iko Uwais, γνωστός από τις ικανότητές του στις πολεμικές τέχνες, δίνοντας μία διαφορετική οπτική από αυτήν που έχουμε συνηθίσει στις ανάλογες ταινίες μυστικών οργανώσεων.
Σε κάποιους δεν άρεσε το τέλος, π.χ. στον κριτικό του Αθηνοράματος.
Αυτά τα προσέχουν όσοι απορροφούνται από το στόρι. Ευτυχώς δεν με αγγίζουν αυτές οι λεπτομέρειες. Για να είμαι ειλικρινής, μόλις σταμάτησε η δράση στο τέλος, είχε αλλά 2-3 λεπτά που κάτι έλεγαν, αλλά εγώ μάζευα τα πράγματά μου από το τραπεζάκι και δεν πρόσεχα.

8/10
Αναπάντεχα καλή! Πολύ καλή! :thumbsup:

Και ο Iko Uwais (The Raid: Redemption, Raid 2) που έχει "χορογραφήσει" τις σκηνές πολεμικών τεχνών, διεκδικεί επάξια την αναφορά ως πρώτο όνομα της ταινίας.

8/10
Την είδα χτες. Μέχρι το τέλος, όλα καλά. Ο Mark ήταν πολύ καλός στο ρόλο του bully team captain απόρροια των προβλημάτων του (τα αναφέρουν - κατ' εκτίμηση - οι συνάδελφοι του κάπου προς το τέλος της ταινίας), οι "καλοί" δεν είναι άφθαρτοι, οι κακοί είναι κακοί. Στο τέλος κατάλαβα τι έγινε και ποιο ρόλο είχε ο καθένας, μου έμεινε η εντύπωση ότι θα υπάρξει (???) sequel, χωρίς όμως να ξεκαθαρίζεται σαφώς. Μπερδεύτηκα λίγο.

Κατά τα άλλα, πολύ καλή ταινία, να τη δείτε!
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.724
Reaction score
83.479
Spider-Man: Into the Spider-Verse (2018)

vgggt.jpg


Τι άλλο να ζητήσει κανείς;
Πρώτη προβολή, μαζί με τον μικρό σε ... πριβέ αίθουσα. :)
Το καρτούν είναι καλύτερο από τα 2/3 των ταινιών με σούπερ ήρωες. Πλοκή, χιούμορ, δράση, διάλογοι, μουσική.
Ο ορισμός της ταινίας για όλη την οικογένεια.

8/10


IMG_0912.jpg
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.724
Reaction score
83.479
Ιιιιιι, σινεμά με διάδρομο στη μέση! Δεν μπαίνω καν. :p
Ακριβώς το αντίθετο πρόβλημα έχω. Θέλω να κάθομαι στις θέσεις του διαδρόμου για να απλώνομαι και να έχω συνθεατή μόνο από τη μία, κι αυτόν δικό μου. :)
 


Μηνύματα
2.120
Reaction score
5.567
Juliet, Naked (2018), 8

Την ευχαριστηθήκαμε πολύ!
Ειχα και καλή διάθεση και γέλασα πολύ σε κάποιες σκηνές :roflmao:, δείτε το :thumbsup:
Η απλοτητα σε ολο της το μεγαλειο αριστουργημα.
Καντε λιγο υπομονη στην αρχη και μετα θα σας αποζημιωσει.
 









ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.588
Μηνύματα
2.866.646
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top