Τι είδαμε, τι θα δούμε



Μηνύματα
20.125
Reaction score
14.508
La noche de 12 años (2018) - Twelve-Year Night - Μία Νύχτα, 12 Χρόνια

8/10
85583E97-436D-4087-A3D7-2253BA14C960.jpeg



«Αφού δεν μπορούμε να σας σκοτώσουμε, θα σας κάνουμε να χάσετε τα λογικά σας».
Του Alvaro Brechner

Με τους Antonio de la Torre ——>José Mujica ( «El Pepe» )

Chino Darin ——->Mauricio Rosencof ( «The Russian» )

Alfonso Tort———-> Eleuterio Fernández Huidobro ( "El Ñato" )



«Πως να ξέρουμε για ποια πράγματα είμαστε ικανοί εάν δεν ζήσουμε τις χειρότερες δυνατές καταστάσεις;»José Mujica


On Sunday 7 December 2014, Mujica was interviewed by Mexican journalist Ricardo Rocha....

"...I see that there are many young people here; as an old man, a little advice... Life can set us a lot of snares, a lot of bumps, we can fail a thousand times, in life, in love, in the social struggle, but if we search for it we'll have the strength to get up again and start over. The most beautiful thing about the day is that it dawns. There is always a dawn after the night has passed. Don't forget it, kids. The only losers are the ones who stop fighting."
 

Μηνύματα
3.667
Reaction score
5.504
https://m.imdb.com/title/tt9495224/?ref=m_nv_sr_1
Μοναδική εμπειρία. Σαν φανατικός gamer ήταν αδύνατο να μην εντυπωσιάστω από το διαδραστικό μενού με τις επιλογες. Μόνο και μόνο για την καινοτομία δίνω παραπάνω πόντους αλλά δε θα μπω στη διαδικασία να το βαθμολογησω σαν ταινία μιας και περισσότερο φέρνει σε παιχνιδι. Δείτε το.
 


Sleep

Dr. Jekyll & Mr. Hyde
Μηνύματα
686
Reaction score
2.675
The Ballad of Buster Scruggs των αδελφών Κόεν.

Έξι βινιέτες από την Άγρια Δύση που εκτείνονται από το παραδοσιακό πιστολίδι μέχρι τη gothic αισθητική, πανέμορφα φωτογραφημένες και με έξοχα χορογραφημένη βία.

Ομολογώ ότι οι αδερφοί αυτή τη φορά με έπιασαν εξαπίνης.

Κρίμα τέτοιες ταινίες να μην κάνουν πρεμιέρα στις αίθουσες αλλά στην οθόνη ενός υπολογιστή.

Απλά εξαίσιο.

 


Μηνύματα
1.842
Reaction score
3.438
s2ktgF2ze4aVt9bXBUvxFJllqyd.jpg

Φοβερή ταινία.
Δεν είχα παρακολουθήσει πότε ρωσικη ταινία.
Δεν έλειπε τίποτα ,ωραίες ερμηνείες,δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από το αντιπαλο δεος.
Σε κρατάει από την αρχή ως το τέλος και είναι και αληθινή ιστορία.
Εύκολα 8 / 10
[DOUBLEPOST=1546256482][/DOUBLEPOST]
alibi-sans-textes-30x20.jpg

Γαλλική φαρσοκωμωδία με αρκετό γέλιο.
Γέλασα αρκετά .
6 / 10
 


MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.643
Reaction score
9.215
The Ballad of Buster Scruggs των αδελφών Κόεν.

Έξι βινιέτες από την Άγρια Δύση που εκτείνονται από το παραδοσιακό πιστολίδι μέχρι τη gothic αισθητική, πανέμορφα φωτογραφημένες και με έξοχα χορογραφημένη βία.

Ομολογώ ότι οι αδερφοί αυτή τη φορά με έπιασαν εξαπίνης.

Κρίμα τέτοιες ταινίες να μην κάνουν πρεμιέρα στις αίθουσες αλλά στην οθόνη ενός υπολογιστή.

Απλά εξαίσιο.

Αξίζει ως παρατήρηση πάντως ότι η Άγρια Δύση είναι απλά το σκηνικό. Ταιριαστό ομολογουμένως, λόγω της βιαιότητας που επικρατούσε τότε και κατά συνέπεια της ευκολίας που προσέφερε στο να αποδημήσεις -πέρα από σε έναν άλλο κόσμο- και στον άλλο κόσμο. :D
Ο πραγματικός πρωταγωνιστής αυτής της... κωμωδίας όμως, δεν είναι άλλος από τον ίδιο το θάνατο!
 

Sleep

Dr. Jekyll & Mr. Hyde
Μηνύματα
686
Reaction score
2.675
Αξίζει ως παρατήρηση πάντως ότι η Άγρια Δύση είναι απλά το σκηνικό. Ταιριαστό ομολογουμένως, λόγω της βιαιότητας που επικρατούσε τότε και κατά συνέπεια της ευκολίας που προσέφερε στο να αποδημήσεις -πέρα από σε έναν άλλο κόσμο- και στον άλλο κόσμο. :D
Ο πραγματικός πρωταγωνιστής αυτής της... κωμωδίας όμως, δεν είναι άλλος από τον ίδιο το θάνατο!
Έτσι...πολύ φτηνή η ζωή.
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.643
Reaction score
9.215
Έτσι...πολύ φτηνή η ζωή.
Μια που οι Κοέν μας έβαλαν σε φιλοσοφική διάθεση, είναι ενδιαφέρον το πως εξελίχθηκαν κάποιες κοινωνίες, από... φαρ-ουέστ σε πρότυπα σεβασμού της ζωής, των δικαιωμάτων και της ευημερίας των πολιτών τους.
 

Sleep

Dr. Jekyll & Mr. Hyde
Μηνύματα
686
Reaction score
2.675
Μια που οι Κοέν μας έβαλαν σε φιλοσοφική διάθεση, είναι ενδιαφέρον το πως εξελίχθηκαν κάποιες κοινωνίες, από... φαρ-ουέστ σε πρότυπα σεβασμού της ζωής, των δικαιωμάτων και της ευημερίας των πολιτών τους.
Χμ...αν ήμουν αφροαμερικανός, ακόμα σε φαρ - ουέστ θα νόμιζα ότι ζω! :p :drinks:
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.643
Reaction score
9.215



7/10 ,
Αν και το σενάριο δεν είναι πια πρωτότυπο, το ατού της ταινίας είναι η Sandra Bullock.
Ανέκαθεν την θεωρούσα μια χλιαρή ηθοποιό αλλά με τις τελευταίες ταινίες της με ξαφνιάζει ευχάριστα.
Η κλασική περίπτωση ηθοποιού και γυναίκας που ωριμάζοντας γίνεται καλύτερη.
Μου θύμισε το A quiet place, αλλά μου άρεσε περισσότερο.
Αυτό που με χάλασε λίγο, ήταν το τέλος-τέλος. Πολύ γλυκερό για να... καταποθεί, ακόμα και με την επιστράτευση μπόλικου suspension of disbelief.

7/10
[DOUBLEPOST=1546264247][/DOUBLEPOST]
Χμ...αν ήμουν αφροαμερικανός, ακόμα σε φαρ - ουέστ θα νόμιζα ότι ζω! :p :drinks:
Αυτό σηκώνει πολλή συζήτηση, που είναι για άλλο νήμα. :)
 
Last edited:

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Perfetti sconosciuti - Perfect Strangers


6,5 με 7/10



Διαδραματιζεται σε ενα σπιτι μονο αλλα σε κραταει δεν το βαριεσαι...
εχει μια ενδιαφερουσα ιστορια να πει και ωραια ιταλικη αισθητικη και ιταλιδες :D:D



 

Μηνύματα
20.125
Reaction score
14.508
Nine Queens — Nueve Reinas — 9 Βασίλισσες 2000
του Fabián Bielinsky

9E9E5364-0CBE-46C4-99AE-EE40ABA3CE23.jpeg


8/10

7BA26ADA-BBA2-4763-B33B-2A5EB5FCD621.jpeg


(Ρικαρντο Νταριν ) Άργησα πολύ να τη δω,ενώ έχω αγοράσει την ταινία εδώ και χρόνια και τώρα βλέπω πως είναι ολόκληρη διαθέσιμη Στο yt:

[DOUBLEPOST=1546364784][/DOUBLEPOST]O πιλότοςKoblic 2016
Του Sebastián Borensztein

6,5/10


C9780E5C-039F-4EAF-8E23-A1DE75C22449.jpeg
D7AE2B1D-E6E8-49CD-9BC8-15F98161242B.jpeg



Αργεντίνικη ταινία, σκηνοθεσία Σεμπάστιαν Μπόρενσταϊν με τους: Όσκαρ Μαρτίνεζ, Ίμα Κουέστα, Ρικάρντο Νταρίν ...συνέχεια ...

 


Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Μου θύμισε το A quiet place, αλλά μου άρεσε περισσότερο.
Αυτό που με χάλασε λίγο, ήταν το τέλος-τέλος. Πολύ γλυκερό για να... καταποθεί, ακόμα και με την επιστράτευση μπόλικου suspension of disbelief.



7/10 ,
Αν και το σενάριο δεν είναι πια πρωτότυπο, το ατού της ταινίας είναι η Sandra Bullock.
Ανέκαθεν την θεωρούσα μια χλιαρή ηθοποιό αλλά με τις τελευταίες ταινίες της με ξαφνιάζει ευχάριστα.
Η κλασική περίπτωση ηθοποιού και γυναίκας που ωριμάζοντας γίνεται καλύτερη.
Θα συμφωνησω σε ολα !:)
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.753
Reaction score
83.575
Black Mirror: Bandersnatch (2018)

MV5BMjM5MzgzMjM3OF5BMl5BanBnXkFtZTgwMzQ2MzQwNzM@._V1_SY1000_CR0,0,674,1000_AL_.jpg


Μετά από την απουσία μου από την πόλη για αρκετές μέρες, έψαχνα χθες με ποια ταινία θα αρχίσω τη χρονιά. Αποφάσισα διστακτικά να δώσω μία ευκαιρία στην ολοκαίνουργια παραγωγή του Netflix: Black Mirror: Bandersnatch. Πρόκειται για μία interactive ταινία, όπου ο θεατής μπορεί να επέμβει στην εξέλιξη μέσω επιλογών κατά τη διάρκειά της. Αν δεν επιλέξει μέσα σε 10 δευτερόλεπτα, ακολουθείται αυτόματα η default επιλογή που προτείνει το Netflix και αποτελείται από 65 γυρίσματα.

Όλα αυτά ακούγονται ενδιαφέροντα. Και είναι. Τι γίνεται όμως στην πράξη;

Υπόθεση:
1984. Ένας νεαρός προγραμματιστής αρχίζει να αμφιβάλλει για την πραγματικότητα, καθώς δημιουργεί ένα βιντεοπαιχνίδι με βάση ένα σκοτεινό μυθιστόρημα φαντασίας.
Είδα την default έκδοση χωρίς τη δυνατότητα αλληλεπίδρασης. Είμαι 100% βέβαιος ότι δεν έχασα τίποτα. Πριν ακόμα φτάσουμε στα διλήμματα, στα πρώτα 5 λεπτά, είχα βαρεθεί τόσο πολύ που ήμουν έτοιμος να το σταματήσω. Η γυναικεία περιέργεια της συζύγου με ανάγκασε να συνεχίσω. Δεν της άρεσε αλλά ήθελε να διαπιστώσει γιατί έγινε τόσος ντόρος. Οι πρωταγωνιστές, η ατμόσφαιρα, τα χρώματα, το στόρυ, όλα είναι για τα ...μπάζα. Η μόνη επιλογή που μου έλειψε ήταν μία μεγάλη έκρηξη για να μη μείνει τίποτα. Μετά τη μέση άρχισα να μην προσέχω, ενώ η σύζυγος έβριζε αλλά το είδε όλο!

Είναι φανερό ότι η τεχνική ιδιαιτερότητα των διαφορετικών εξελίξεων απαιτεί υπερβολικά πολλά χρήματα αν θέλουμε να έχουμε μία ταινία της προκοπής. Το Bandersnatch προσπαθεί να πουλήσει τον νεωτερισμό της αλληλεπίδρασης και όλα τ' άλλα είναι ελεεινά.

- /10
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.867.968
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top