Τι είδαμε, τι θα δούμε



Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.456
Reaction score
50.606
THX 1138 - ( 1971 )




- μελοντολογική , εφιαλτική , δυστοπική πολύ σκληρή & αδιέξοδη ταινία με θέμα την επιβίωση σε μία αστυνομοκρατούμενη κοινωνία που διοικείται από ρομπότ-καταστολείς

- καταπληκτικός Ρόμπερτ Ντιβάλλ ( εδώ μοιάζει πολύ με τον Moby ) . . . θυμίζει : blade runner , rollerball - 1975 κλπ

- πρώτη ταινία του George Lucas σκηνοθετημένη από τον ίδιο σε παραγωγή Francis Ford Coppola












- καλή θέαση . . . 7,5/10 . . .


THX 1138 - Directors Cut Trailer (1971) (2004)

 

Μηνύματα
2.122
Reaction score
5.574
Επιτελους μια ταινια του netflix που μου ειπε κατι(εκτος απο την ατμοσφαιρα που την εχουν οι περισσοτερες ). Δεν ειναι η πρωτη φορα που βλεπουμε ταινια με καταστροφη της γης και λιγους εως ελαχιστους επιζοντες να παλευουν αλλα μου αρεσε η αισιοδοξια που ειχε.......
7.5 / 10 ΙΩ
 


Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Ο ηλίθιος — Durak — дурак 2014 του Γιούρι Μπικοφ

8/10



View attachment 116976

«Μπορεί η ηθική ενός τίμιου άνδρα να αλλάξει μια διεφθαρμένη κοινωνία ή θα τον πουν ηλίθιο»;

https://www.danaoscinema.gr/prosexos/item/659-Ο-ΗΛΙΘΙΟΣ-THE-FOOL-DURAK

«Ο τίτλος της ταινίας Ο Ηλίθιος αναφέρεται στην άποψη που έχουν οι άλλοι για τον πρωταγωνιστή και τις πράξεις του και όχι φυσικά για τις ικανότητες του. Είναι ένας απόλυτα λογικός και σοβαρός άνθρωπος σε ένα παράλογο κόσμο. Όταν η «μάχη» ξεκινάει οι περισσότεροι ήρωες αντιδρούν σύμφωνα με τα φυσικά τους ένστικτα: να μείνουν ζωντανοί, να διατηρήσουν την ησυχία τους και τον τρόπο ζωής τους. Ξαφνικά σε αυτή τη μάχη εμφανίζεται ένας στρατιώτης με ένα συγκεκριμένο κώδικα, τη συνείδηση του.


Τέτοιοι άνθρωποι είναι σπάνιοι σήμερα. Τους αποκαλούμε ρομαντικούς, αλτρουιστές, ιδεαλιστές ή απλά ανόητους και «ηλίθιους» για να δείξουμε ότι δεν συμπεριφέρονται νορμάλ, σε μια εποχή που ο κυνισμός, ο φόβος και η αδιαφορία κυριαρχούν. Τέτοιοι «ηλίθιοι» υπάρχουν ακόμα στη χώρα μου και αυτό μου δίνει ελπίδα».Yuriy Bykov





View attachment 116977



Όλη η ταινία με αγγλικούς υπότιτλους :
Ωραιο εργο.
Ακομα και στη Ρωσια του Πουτιν, υπαρχουν σκηνοθετες που καταγγελουν τη φτωχεια, την κακομοιρια, την ξετσιπωσια, και τη διαφθορα του πολιτικου σκηνικου και των ανθρωπων. Πιθανοτατα, επιτηδευμενα ονομαστηκε Ντιπάκ και οχι Ιντιότ για να μην ''πεσει'' πανω στον Μεγαλο Φιοντόρ. Ο συνειρμος ομως ειναι αναποφευκτος, αφου αν εξαιρεσεις τα αυτοκινητα, τα φαναρια και τα κινητα τηλεφωνα, η ''αρρωστη'' ατμοσφαιρα ειναι ακριβως η ιδια με του Ντοστογιεφσκι. Καπου φευγαλεα παρατηρησα και το ονομα ''Ραζουμιχιν'' που παραπεμπει στο Εγκλημα και Τιμωρια...
Μονο εδω δεν υπαρχει ενας ''τρελος'' να κανει ενα εργο αφιερωμα στην ξεφτιλα και τη διαφθορα ως το κοκκαλο του ελληνα και των αχρειων που ψηφιζει. Ενα κτηριακο συγκροτημα εγειρε να πεσει και εγινε ταινια κι εδω εχουμε πυρκαγιες με θυματα σαν σε πολεμο και ο κορυφαιος σκηνοθετης μας ασχολειται με κυνοδοντες, αστακους και λεσβιες βασιλισσες.
Θα παρει Οσκαρ ομως...
 








Sleep

Dr. Jekyll & Mr. Hyde
Μηνύματα
686
Reaction score
2.675
Το Βαποράκι του Clint Eastwood.

Απλό στη δομή, στιβαρό στη σκηνοθεσία, ίσως λίγο απλοϊκό στα μηνύματα και τις σημάνσεις του, σαρκαστικό και αυτοαναφορικό, κλείνει με ένα σπαρακτικό αποχαιρετισμό του τεράστιου Clint προς το κοινό του (could buy everything except time).

 

Μηνύματα
2.260
Reaction score
1.205
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Λοιπόν...σήμερα όπως σκάλιζα στο διαδίκτυο να βρω κανένα καλό θριλεράκι,δεν βρήκα τίποτα και λέω άντε να δω τι προτείνει το iFC πριν κλείσω τον υπολογιστή,μάλλον θα μείνω χωρίς ταινία πάλι...
Βλέπω το εξώφυλλο κάπως ενδιαφέρον,λέω άντε να δω και το τρέιλερ που φάνηκε πολλά υποσχόμενο...

Ρε παιδιά ΤΙ ΤΑΙΝΙΑΡΑ ΗΤΑΝ ΑΥΤΗ !!!!

Δεν θα πω 10/10 γιατί θα με πείτε υπερβολικό...
9/10 λοιπόν.

Ένα τρομερό αστυνομικό θρίλερ,διαφορετικό από τα συνηθισμένα,με πολύ αγωνία,ανατροπές στο τέλος που να μην μπορείς να προβλέψεις την κατάληξη...

Για όσους γουστάρουν serial killer θρίλερ η ταινία αποτελεί μονόδρομο ! ! !

Θέλω να σχολιάσω κάποια πράγματα για την ταινία αλλά να μην σας πω σκηνές που με εντυπωσίασαν γιατί θα μαρτυρήσω την υπόθεση αναγκαστικά.Θα περιμένω να την δείτε και οι υπόλοιποι και μετά...

Ελπίζω να μην είναι η μόνη εργάρα που θα θυμάμαι στο 2019 γιατί παίζουν και πολλές φόλες.

Σημαντικό: στο 74 λεπτό κάνει φλας μπακ και μας δείχνει πιο αναλυτικά τι έγινε...Το λέω γιατί και εγώ μπερδεύτηκα λίγο στην αρχή...

* Πολύ σημαντικό!
Δεν βρήκα Ελληνικούς υπότιτλους και την είδα χωρίς.
 
Last edited:




melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.198



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.716
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top