Τι είδαμε, τι θα δούμε

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
Οτι θα έβλεπα τέτοια εργάρα,ούτε που το φανταζόμουν...Βαθμός: 9.5/10

Ανατρίχιασα!!!!! Δράμα και αρκετά σκληρό...Βασικά,αληθινή ιστορία για έναν θεοπάλαβο-επικίνδυνο τύπο που άνηκε σε ρατσιστική οργάνωση (σε ηγετικό πόστο) ο οποίος μια μέρα (ίσως και η μοναδική στη ζωή του) ξύπνησε σωστά και προσπάθησε να φύγει από όλα τα παλιά αλλά έπρεπε να αντιμετωπίσει την εγκληματική οργάνωση.
Φυσικά δε θα σας πω αν τα κατάφερε ή όχι αλλά θα σας εγγυηθώ ότι...θ α σ α ς τ α ρ α κ ο υ ν η σ ε ι γ ι α τ α κ α λ α ( ! )
Ναι, δες αυτό: American History X και τα ξαναλέμε.
 



Sleep

Dr. Jekyll & Mr. Hyde
Μηνύματα
686
Reaction score
2.675
Η Πτώση της Αμερικανικής Αυτοκρατορίας του Καναδού Ντενί Αρκάν ο οποίος το 2003 μας είχε γονατίσει με την Επέλαση των Βαρβάρων, μία από τις καλύτερες ταινίες της προηγούμενης δεκαετίας.

Δύο σάκοι με πολλά χρήματα προσγειώνονται στα πόδια νεαρού διανοούμενου.
Να τα αρπάξει; Τα αρπάζει τελικά και παίρνει και το κορίτσι!
Αλλά μέχρι την αμφίβολη ευτυχία μεσολαβούν πολλά επεισόδια καθώς άλλοι κινούν τα νήματα.

Βιτριολική, καυστική και εντελώς κυνική ματιά στο αξιακό πλαίσιο του σύγχρονου τρόπου ζωής από ένα γηραιό σκηνοθέτη που το λέει ακόμα η καρδούλα του.
Βλέπεται με αμείωτο ενδιαφέρον αν και ενίοτε γίνεται λίγο κραυγαλέο στα μηνύματά του.

Ο κλέψας του κλέψαντος και είναι όλοι τους απατεώνες!

 

Μηνύματα
20.074
Reaction score
14.377
Une chance de trop — No Second Chance 2015

Μίνι σειρά έξι επεισοδίων,από τα οποία έχω δει μόνο δυο....

7,5

55700A7B-0191-4BC3-880C-1C49A9C95DEA.jpeg


 





Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.407
Reaction score
50.361
'' the devil rides out - (1968) ''




- 100% occult movie . . . με τον Kristopher Lee στον ρόλο του λευκού μάγου . . . με αληθοφανείς τελετές όλων των αποχρώσεων

- εδώ βέβαια είμαστε στα στούντιο της hammer films οπότε το παραμύθι , ο ρομαντισμός και η σχετική αφέλεια συνυπάρχουν , χωρίς όμως να μειώνουν το δράμα

- πολύ καλά και τα εφέ επίσης . . . μαγικοί αλλά και εξορκιστικοί κύκλοι , τέρατα , φαντάσματα , ιερείς παρελαύνουν καθ΄όλη την διάρκεια




upload_2019-8-7_11-9-40.png








- καλή θέαση . . . 8,0/10




The Devil Rides Out / Official Theatrical Trailer (1968) HD



 


Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.182
Reaction score
27.655
The upside.

Μου φάνηκε αδιάφορη και δεν την έβλεπα τόσον καιρό που την έχω.
Τελικά είπα να κάτσω να την δω, επειδή είδα ότι έπαιζε η Νικόλ Κίντμαν που είναι ωραίο κομμάτι.
Άλλη μια ταινία απροσδόκητα καλή, βασισμένη σε αληθινή ιστορία και μάλιστα πολύ ωραία ιστορία.
Την είδα μονορούφι, μ΄άρεσαν και οι χαρακτήρες και οι ερμηνείες.

upside.jpg
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.151
Reaction score
93.263
The upside.

Μου φάνηκε αδιάφορη και δεν την έβλεπα τόσον καιρό που την έχω.
Τελικά είπα να κάτσω να την δω, επειδή είδα ότι έπαιζε η Νικόλ Κίντμαν που είναι ωραίο κομμάτι.
Άλλη μια ταινία απροσδόκητα καλή, βασισμένη σε αληθινή ιστορία και μάλιστα πολύ ωραία ιστορία.
Την είδα μονορούφι, μ΄άρεσαν και οι χαρακτήρες και οι ερμηνείες.

View attachment 134578
Remake της πάρα πολύ καλής The Intouchables του 2011. Αν δεν την έχεις δει, στην συστήνω ανεπιφύλακτα.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.182
Reaction score
27.655
Remake της πάρα πολύ καλής The Intouchables του 2011. Αν δεν την έχεις δει, στην συστήνω ανεπιφύλακτα.
Δεκτή η πρόκλησις!
Θα την ζητήσω από τον "κατεβαστήρα" μου να την κατεβάσει και να μου την φέρει.
Η ιστορία μ΄ άρεσε πολύ, οπότε κι αυτή καλή θα είναι, αν όχι καλύτερη.

Thanks και στον φίλο Nemesi54
 

Μηνύματα
2.085
Reaction score
5.450
The Lighthouse of the whales 2016 6/10 Πραγματικη ιστορια για την σχεση ενος ανθρωπου με μια ομαδα απο φαλαινες ορκα. Η ιστορια ειναι πολυ καλη,και ειναι για αριστη βαθμολογια,αλλα η ηθοποιοι παιζουν μετρια κατα την γνωμη μου. Εχει ωραια μυνηματα και πραγματικα στοιχεια για την βοηθεια που μπορουν να δωσουν τα θαλασσια θηλαστικα ,με την επαφη μαζι τους ,σε ανθρωπους με νοητικα προβληματα.
 


Μηνύματα
20.074
Reaction score
14.377
Εδώ και καιρό ψάχνω να βρω την ταινία Mr. Long ( Ryu san 2017)με αποτυχία.Εχθες το βράδυ,κάνοντας μια ακόμη προσπάθεια να την ψάξω,πέφτω σε μια σελίδα όπου γράφει πως η ταινία παίζεται στο κανάλι Arte από τις 11-08.Δεν γράφει όμως ποιο έτος!

Επισκέπτομαι το κανάλι Arte ( το έχω σαν εφαρμογή στο ταμπλετ μου) και με μεγάλη μου χαρά,ανακαλύπτω πως αυτό το μήνα το κανάλι Arte έχει μεγάλο αφιέρωμα στον ασιατικό κινηματογράφο!

Η ταινία Mr. Long ήταν διαθέσιμη από σήμερα το πρωί στις 5:00!Τυχη!

Του SABU.

353DFF36-5C17-4464-94A2-FCDC1ED9245A.jpeg


Με την ευκαιρία αυτή βλέπω άλλες δυο,ΚΑΤ αρχας....

EA775A32-BA87-42F2-A170-6AFD96CFCB8D.jpeg


Insiang 1976 με πρωταγωνίστρια (η μαμά της Insiang) την όμορφη αυτοαποκαλούμενη Mona Lisa (Gloria Yatco) σήμερα 97 χρόνων .

Του Lino Brocka.

B0ACC574-2327-45A0-A29D-57B5B85F75ED.jpeg




Η μεγάλη επιστροφή— Gui Lai
— Coming Home 2014 με την Γκονγκ Λι Li Gong

Του Yimou Zhang.


AD6B4DC7-2032-4D06-A995-7F0B15EA763B.jpeg


Όλες οι ταινίες αξίζουν πάνω από 7/10.
 
Last edited:

Μηνύματα
2.085
Reaction score
5.450
Εδώ και καιρό ψάχνω να βρω την ταινία Mr. Long ( Ryu san 2017)με αποτυχία.Εχθες το βράδυ,κάνοντας μια ακόμη προσπάθεια να την ψάξω,πέφτω σε μια σελίδα όπου γράφει πως η ταινία παίζεται στο κανάλι Arte από τις 11-08.Δεν γράφει όμως ποιο έτος!

Επισκέπτομαι το κανάλι Arte ( το έχω σαν εφαρμογή στο ταμπλετ μου) και με μεγάλη μου χαρά,ανακαλύπτω πως αυτό το μήνα το κανάλι Arte έχει μεγάλο αφιέρωμα στον ασιατικό κινηματογράφο!

Η ταινία Mr. Long ήταν διαθέσιμη από σήμερα το πρωί στις 5:00!Τυχη!

Του SABU.
Mr Long Ασιατικη τσοντα ηθελες να δεις; :D:D:D:lolsign::lolsign::lolsign:
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.062
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top