Τι είδαμε, τι θα δούμε


Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660
The Man Who Killed Don Quixote.

Την είχα αρκετό καιρό περιμένοντας να βγουν υπότιτλοι και τελικά μετά από τόση αναμονή, βγήκαν.
Και μάλιστα με άψογη ορθογραφία και συντακτικό, ακόμη και τα σημεία στίξης ήταν όλα σωστά.
Σίγουρα τους έγραψε κάποιος που ξέρει και 5 πράματα από την ελληνική γλώσσα!

Σαν ταινία είναι λίγο παράξενη, χαριτωμένη, λίγο σαχλή, αλλά έχει κάτι που σε κρατάει και την βλέπεις μονορούφι, χωρίς να βαρεθείς πουθενά.
Πολύ ωραίος ο Jonathan Pryce αλλά και ο Stellan Skarsgård.
Ο πρωταγωνιστής Adam Driver δεν με ενθουσίασε, ίσως είναι ανώριμος ακόμη.
Τα όρια μεταξύ πραγματικότητας και παραφροσύνης είναι δυσδιάκριτα, η περιπέτεια είναι συνεχής και εναλλάσσεται μεταξύ 17ου και 21ου αιώνα.
Κάποια στιγμή το μοντάζ με μπέρδεψε λίγο και κάνει λίγο δύσκολη την παρακολούθηση και χάνεις λίγο τον ειρμό στην αφήγηση.
Τολμώ να πω όμως ότι θα την έβλεπα και μια δεύτερη φορά μετά από λίγο καιρό.
 
Last edited:


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.402
Reaction score
93.997
Ο πρωταγωνιστής Adam Driver δεν με ενθουσίασε, ίσως είναι ανώριμος ακόμη.
Ο Adam Driver είναι καλός ηθοποιός

και νομίζω έχει και υποψηφιότητα για όσκαρ.

Ίσως σ' αυτή τη ταινία να μην έπαιξε καλά, δε την έχω δει για να πω τη γνώμη μου.
 

Μηνύματα
1.067
Reaction score
2.182
Ο Adam Driver είναι καλός ηθοποιός

και νομίζω έχει και υποψηφιότητα για όσκαρ.

Ίσως σ' αυτή τη ταινία να μην έπαιξε καλά, δε την έχω δει για να πω τη γνώμη μου.
Για του λόγου το αληθές

,

Εμένα μου αρέσει σαν ηθοποιός . Έχει κάτι το ιδιαίτερο και μπορεί να παίξει από κωμωδία μέχρι δράμα με την ίδια άνεση.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660
Ο Adam Driver είναι καλός ηθοποιός

και νομίζω έχει και υποψηφιότητα για όσκαρ.

Ίσως σ' αυτή τη ταινία να μην έπαιξε καλά, δε την έχω δει για να πω τη γνώμη μου.
Σε αυτήν την ταινία ίσως έπρεπε να παίξει κάποιος άλλος, δεν μου ταίριαξε ο ρόλος του γι΄αυτήν.
Προσωπική εκτίμηση.
Μην ξεχνάμε ότι είναι σκηνοθέτης ο Terry Gilliam ο οποίος έχει ένα ιδιαίτερο δικό του στυλ.
Θυμάστε την ταινία του "The Imaginarium of Doctor Parnassus" του 2009;
Τι τρελή ταινία κι εκείνη.
 

Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.463
The Man Who Killed Don Quixote.

Την είχα αρκετό καιρό περιμένοντας να βγουν υπότιτλοι και τελικά μετά από τόση αναμονή, βγήκαν.
Και μάλιστα με άψογη ορθογραφία και συντακτικό, ακόμη και τα σημεία στίξης ήταν όλα σωστά.
Σίγουρα τους έγραψε κάποιος που ξέρει και 5 πράματα από την ελληνική γλώσσα!

Σαν ταινία είναι λίγο παράξενη, χαριτωμένη, λίγο σαχλή, αλλά έχει κάτι που σε κρατάει και την βλέπεις μονορούφι, χωρίς να βαρεθείς πουθενά.
Πολύ ωραίος ο Jonathan Pryce αλλά και ο Stellan Skarsgård.
Ο πρωταγωνιστής Adam Driver δεν με ενθουσίασε, ίσως είναι ανώριμος ακόμη.
Τα όρια μεταξύ πραγματικότητας και παραφροσύνης είναι δυσδιάκριτα, η περιπέτεια είναι συνεχής και εναλλάσσεται μεταξύ 17ου και 21ου αιώνα.
Κάποια στιγμή το μοντάζ με μπέρδεψε λίγο και κάνει λίγο δύσκολη την παρακολούθηση και χάνεις λίγο τον ειρμό στην αφήγηση.
Τολμώ να πω όμως ότι θα την έβλεπα και μια δεύτερη φορά μετά από λίγο καιρό.
Χασαπηηη γραμματα ,βαθμουλακι δεν θα βαλετε;
 



Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.463
Rocketman, musical που μου άρεσε. :eek:

6/10
Βιογραφια του elton john ,δραματικη ταινια,κατευθειαν την εβαλα σε συγκριση με το bohemian rapsody λογο θεματος ,αλλα ευκολα προτιμησα την προσεγγηση και την ερμηνια στο bohemian rapsody και μου αρεσουν περισσοτερο οι queen σαν μουσικη και μουσικοι.
Ωραιο το στησιμο σαν μιουσικαλ ,και πιστευω οτι το εκαναν γιατι αλλιως θα ηταν πολυ βαρυ σαν θεμα λογο των καταχρησεων και των ψυχολογικων καταστάσεων που δειχνουν οτι περασε ο συγκεκριμενος καλιτεχνης.
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.601
Reaction score
4.135




Better than us (Netflix)

7/10 (προσοχή, είναι γυρισμένο στα Ρώσικα. Το είδα στο βουβό).





The Naked Director (Netflix)

8/10 (Ιαπωνικά, δεν το είδα στο βουβό).

Ξεκίνησα το Mindhunter, μέχρι στιγμής είναι πολύ ωραία γυρισμένο και ενδιαφέρον.
 


Sleep

Dr. Jekyll & Mr. Hyde
Μηνύματα
686
Reaction score
2.675
Μια Βροχερή Μέρα στη Νέα Υόρκη, η νέα αλλά περσινή ταινία του Woody Allen η οποία δε βρήκε το δρόμο της για τις αίθουσες έγκαιρα εξαιτίας της αναμόχλευσης παλαιότερων σκανδάλων της ιδιοφυούς πινέζας και στον απόηχο των απόνερων των "me too".

Για αλλού το βάλαμε και αλλού μας πήγε η ζωή, άλλα λέω, άλλα εννοώ, άλλα θέλω και άλλα κάνω!

Ο master των νευρώσεων και των λεπτεπίλεπτων αντιφάσεων της ζωής ξαναχτυπά.

Γυρισμένο με απαράμιλλη κομψότητα, διανθισμένο με έξοχες jazz πιανιστικές μελωδίες, σε φωτογραφία του μόνιμου πλέον συνεργάτη του Vittorio Storaro.

Τα ίδια και τα ίδια αλλά μας αρέσει, σαν τους motorhead ένα πράγμα!

Μόνο για φανατικούς.





Υ.Γ. Άντε και καλή μας κινηματογραφική χρονιά.
 

Sleep

Dr. Jekyll & Mr. Hyde
Μηνύματα
686
Reaction score
2.675
Κάποτε στο Hollywood...

Όλα όσα αγαπάμε ή μισούμε ή αγαπάμε να μισούμε στον Tarantino βρίσκονται εδώ.
Η πολυλογία με σκοπό, η πολυλογία χωρίς σκοπό, οι σκηνές που τραβάνε και οδηγούν κάπου, οι σκηνές που τραβάνε και οδηγούν στο πουθενά, η λατρεία του για την pulp κουλτούρα, η λαγνεία του για τις γυναικείες πατούσες, το φοβερό soundtrack, η γκροτέσκα βία, το πολυπρόσωπο cast, οι σκηνές που μάλλον θα μείνουν κλασικές και θα συζητιόνται χρόνια μετά (η φοβερή σκηνή στο ράντζο που είναι γυρισμένη σαν θρίλερ), τα αμέτρητα κινηματογραφόφιλα inside jokes, η αθεράπευτη σινεφιλία του που σμιλεύτηκε στα video clubs των 80s, τα τρολαρίσματά του ή για κάποιους οι εξυπνακισμοί του κ.ο.κ.

Σαρωτικός Di Caprio, από κοντά και o Pitt.
Ένας ύμνος στους καρατερίστες και τις δευτεράντζες αυτής της ζωής.
Η ταινία δεν έχει σενάριο με την τυπική έννοια του όρου, αλλά περισσότερο μια χαλαρή ιδέα που χρησιμεύει ως καμβάς για να απλωθεί ο σκηνοθέτης προς διάφορες κατευθύνσεις άλλοτε περισσότερο και άλλοτε λιγότερο εύστοχα.

Ανοικονόμητο, αλλά κυλάει σαν νεράκι.
 



Sleep

Dr. Jekyll & Mr. Hyde
Μηνύματα
686
Reaction score
2.675
Μεσοκαλόκαιρο του Άρι Άστερ, τον οποίο γνωρίσαμε πριν από δύο περίπου χρόνια με το Hereditary, το τρομερό ντεμπούτο του που μπαίνει με άνεση στις καλύτερες ταινίες τρόμου της τελευταίας δεκαετίας.

Νεανική παρέα αμερικανών πηγαίνει σε ειδυλλιακό τοπίο της Σουηδίας για να πέσει πάνω σε σέχτα παγανιστών.

Η εναρκτήρια δεκάλεπτη σκηνή που σου κόβει τα γόνατα, δίνει τη θέση της σε ένα αργό, τελετουργικού ρυθμού, τέμπο, το οποίο όμως δεν κορυφώνεται ποτέ ή τουλάχιστον δεν κορυφώνεται με τον τρόπο που θα περίμενα.

Εξαιρετικές εικόνες, άρτια σκηνοθεσία, και φυσικά το φάντασμα του εμβληματικού The Wicker Man (1973) να διαποτίζει από άκρο σε άκρο ολάκερη την ταινία. Mε την ανερχόμενη αγγλίδα Florence Pugh στον πρωταγωνιστικό ρόλο την οποία γνωρίσαμε προ διετίας ως Λαίδη Μάκβεθ και στοιχηματίζω ότι θα μας απασχολήσει ξανά στο μέλλον.

Κατώτερο του Hereditary, αλλά μεγάλο ταλέντο ο Άστερ, μπορεί μελλοντικά, με προσεκτικά βήματα, να αποτελέσει τον ανανεωτή αυτού του τόσο παρεξηγημένου είδους.

Υ.Γ. Τρεις ταινίες σε τέσσερις μέρες είναι κάτι που είχα να πράξω από τα φοιτητικά μου χρόνια! :dance2:

 

Μηνύματα
318
Reaction score
354
Μεσοκαλόκαιρο του Άρι Άστερ, τον οποίο γνωρίσαμε πριν από δύο περίπου χρόνια με το Hereditary, το τρομερό ντεμπούτο του που μπαίνει με άνεση στις καλύτερες ταινίες τρόμου της τελευταίας δεκαετίας.

Νεανική παρέα αμερικανών πηγαίνει σε ειδυλλιακό τοπίο της Σουηδίας για να πέσει πάνω σε σέχτα παγανιστών.

Η εναρκτήρια δεκάλεπτη σκηνή που σου κόβει τα γόνατα, δίνει τη θέση της σε ένα αργό, τελετουργικού ρυθμού, τέμπο, το οποίο όμως δεν κορυφώνεται ποτέ ή τουλάχιστον δεν κορυφώνεται με τον τρόπο που θα περίμενα.

Εξαιρετικές εικόνες, άρτια σκηνοθεσία, και φυσικά το φάντασμα του εμβληματικού The Wicker Man (1973) να διαποτίζει από άκρο σε άκρο ολάκερη την ταινία. Mε την ανερχόμενη αγγλίδα Florence Pugh στον πρωταγωνιστικό ρόλο την οποία γνωρίσαμε προ διετίας ως Λαίδη Μάκβεθ και στοιχηματίζω ότι θα μας απασχολήσει ξανά στο μέλλον.

Κατώτερο του Hereditary, αλλά μεγάλο ταλέντο ο Άστερ, μπορεί μελλοντικά, με προσεκτικά βήματα, να αποτελέσει τον ανανεωτή αυτού του τόσο παρεξηγημένου είδους.

Υ.Γ. Τρεις ταινίες σε τέσσερις μέρες είναι κάτι που είχα να πράξω από τα φοιτητικά μου χρόνια! :dance2:

stik pok taik
guzme!!
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.112
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw (2019)

fff.jpg


Επιτέλους, μία καλοκαιρινή ταινία του γούστου μου.

Μόνος, στον τοπικό καλοκαιρινό κινηματογράφο, με μόνη παρέα αναψυκτικά και πατατάκια. Υποδειγματική και σπάταλη παραγωγή με μόνο στόχο τη διασκέδαση του θεατή. Αγέρωχος Dwayne Johnson, υπέροχος Jason Statham, ουδέτερος Idris Elba και αουτσάιντερ Vanessa Kirby (πρώτη φορά μου άρεσε).

Το σενάριο είναι μία απλή κατασκευή για να κάτσουν πάνω του οι εντυπωσιακές σκηνές που αποτελούν το κυρίως θέμα της ταινίας. Πιο απλό δεν γίνεται. Οι πρωταγωνιστές άτρωτοι σε επίπεδο σούπερ ηρώων. Old school κωμική περιπέτεια που ανταμείβει πλήρως τους οπαδούς του είδους.

7,5/10
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.297
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top