Τι είδαμε, τι θα δούμε


Μηνύματα
20.074
Reaction score
14.378
Είδα δυο ταινίες που δεν θ αρέσουν σε πολλούς.

Mr.Pip με τον Χιου Λωρι 2012

5D52D8F1-EC48-407E-8E23-649B6BDD78A0.jpeg




Η ταινία βρέθηκε κατά την αναζήτησή μου για έργα που γυρίστηκαν στην Παπούα Νέα Γουινεα και στα πέριξ νησιά.Αφορμη ήταν οι φωτογραφίες και οι βιντεοσκοπήσεις της 92 χρονης φίλης μου από τα ταξίδια της εκεί.
Θα επανέλθω και με άλλη ταινία.

«Στο νησί Μπουγκαϊνβίλ της Παπούα-Νέας Γουινέας, ο εμφύλιος μαίνεται. Η έφηβη Ματίλντα βρίσκει παρηγοριά στις περιπέτειες του ορφανού Πιπ, του Ντικενσιανού ήρωα, στον κόσμο του οποίου την εισήγαγε ο κύριος Γουότς, ο δάσκαλος και μοναδικός λευκός άντρας του νησιού. Ενώ οι Redskins, μια στρατιωτική ομάδα που σκοπό έχουν να εξολοθρεύσουν τους αντάρτες της περιοχής, πλησιάζουν απειλητικά, η Ματίλντα γράφει το όνομα «Pip» πάνω στην άμμο. Αυτή η απλή πράξη θα έχει τρομερές συνέπειες, καθώς οι Redskins υποψιάζονται ότι ο Πιπ είναι ο αρχηγός των ανταρτών και απαιτούν να τους παραδοθεί.»


Νορβηγικό δάσος των Beatles αρχικά αλλά και τίτλος βιβλίου (1987)του πολυβραβευμένου Ιάπωνα συγγραφέα Haruki Murakami
που το 2010 έγινε ταινία Noruwei no mori - Norwegian Wood και προκάλεσε μεγάλη απογοήτευση στους φανατικούς αναγνώστες του ομώνυμου βιβλίου.

«Norwegian Wood propelled the barely known Murakami into the spotlight. He was mobbed at airports and other public places, leading to his departure from Japan in 1986.»

ED11451B-A6A3-44BF-8156-661F077655F5.jpeg


 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.642
Reaction score
9.202
Το δικό μου... Top-13 στο πνεύμα των καιρών


  • Οι δώδεκα πίθηκοι (1995)
  • 28 μέρες μετά (2002)
  • V for Vendetta (2005)
  • Τα παιδιά των ανθρώπων (2006)
  • Ο Πλανήτης των Πιθήκων: Η Εξέγερση (2011)
  • Η έβδομη σφραγίδα (1957)
  • Το πέρασμα της Κασσάνδρας (1976)
  • Ο Άνθρωπος που Αντίκρισε την Κόλαση (1971)
  • Βαμμένο πέπλο (2006)
  • Grindhouse (2007)
  • Η νύχτα των ζωντανών νεκρών (1968)
  • Το Εξπρές των Ζωντανών Νεκρών (Busanhaeng) (2016)
  • Ο θρήνος (Gok-seong) (2016)
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.642
Reaction score
9.202
Ο φάρος (2019)



Έχοντας δει το τρέιλερ, ήξερα για τι περίπου πρόκειται...

Καλλιτεχνικά είναι άρτιο, με εξαιρετική ασπρόμαυρη φωτογραφία και υπέροχα καδραρίσματα. Μπορεί να μην έχει τη λάμψη του Roma, αλλά η μουντάδα του ενισχύει την υποβλητική ατμόσφαιρα. Οι ερμηνείες των δυο μόλις ηθοποιών και η σκηνοθεσία είναι απολύτως πρώτης γραμμής.

Εκεί που τα χαλάει είναι στην υπόθεση και στη ροή της. Δε νομίζω ότι αποκαλύπτω κάτι που δεν πρέπει, αν αναφέρω ότι είναι μια ακόμα σπουδή στο θέμα της καθόδου στην τρέλα. Λίγο βεβιασμένη, γι'αυτό μπαίνει και το αλκοόλ στη συνταγή για να οδηγηθούν οι ήρωες εκεί που τους πάει το τέλος της ιστορίας. Ένα τέλος απολύτως προβλέψιμο από το πρώτο ημίωρο, κάτι που κάνει μεγάλος μέρος της υπόλοιπης διάρκειας -με μια λέξη- βαρετή.

Πολλές οι αναφορές του σκηνοθέτη. Κάποιες επιτυχημένες και ταιριαστές, όπως αυτές στα πιο σκοτεινά έργα του Ingmar Berman ή στο Moby-Dick του Herman Melville και κάποιες που θύμιζαν... Mακβέθ και σ'εμένα έμοιασαν παράταιρες έως φαιδρές. Σίγουρα έχει κι άλλες, που δεν τις έπιασα. :biggrin:

Μάλλον θα ήταν καλύτερο αν είχε μικρότερη διάρκεια, γιατί όπως είναι θυμίζει σύντομο δοκίμιο του Ένγκαρ Άλαν Πόε, ξεχειλωμένο σε ταινία μεγάλου μήκους...
 





Μηνύματα
601
Reaction score
1.372
1583015045690.png
Συμπαθεστατο,Γαλλικο νεονουαρ με αμερικανικεs σινεφιλ αναφορεs......6.5/10.
1583015070716.png
Αντιεθνικιστικο παραληρημα του Alejandro Amenábar .Κραταω μονο την υπεροχη μουσικη που συνεθεσε ο ιδιοs. 6/10.
 

Sleep

Dr. Jekyll & Mr. Hyde
Μηνύματα
686
Reaction score
2.675
Αν μου ζητούσαν να επιλέξω μια σκηνή που να απεικονίζει την κόλαση επί γης, θα επέλεγα τη μετάβαση των δύο ηρώων του 1917 από το βρετανικό στο γερμανικό χαράκωμα. Με έπιασε σύγκρυο, ίλιγγος και ναυτία ταυτόχρονα!

Το story συνηθισμένο, αλλά η σκηνοθεσία μαγική.
Το πρώτο μέρος προδιαθέτει για αριστούργημα. Το δεύτερο μέρος γίνεται περισσότερο ηρωικό και συναισθηματικό απ' ό,τι θα το ήθελα.

Συνολικά, μια πολύ καλή ταινία.
 


MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.642
Reaction score
9.202
Αν μου ζητούσαν να επιλέξω μια σκηνή που να απεικονίζει την κόλαση επί γης, θα επέλεγα τη μετάβαση των δύο ηρώων του 1917 από το βρετανικό στο γερμανικό χαράκωμα. Με έπιασε σύγκρυο, ίλιγγος και ναυτία ταυτόχρονα!

Το story συνηθισμένο, αλλά η σκηνοθεσία μαγική.
Το πρώτο μέρος προδιαθέτει για αριστούργημα. Το δεύτερο μέρος γίνεται περισσότερο ηρωικό και συναισθηματικό απ' ό,τι θα το ήθελα.

Συνολικά, μια πολύ καλή ταινία.
Κάτι που προσθέτει πολύ στο βιωματικό της εμπειρίας, είναι ότι η ιστορία εξελίσσεται σε πραγματικό χρόνο, χάρη στην τεχνική του (ψευδο-) μονοπλάνου που είχαμε δει και στο εξαιρετικό Birdman.
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Κάτι που προσθέτει πολύ στο βιωματικό της εμπειρίας, είναι ότι η ιστορία εξελίσσεται σε πραγματικό χρόνο, χάρη στην τεχνική του (ψευδο-) μονοπλάνου που είχαμε δει και στο εξαιρετικό Birdman.
Έχω ακούσει/διαβάσει τα καλύτερα για το 1917. Αν μου αφήσει την ίδια εντύπωση που μου άφησε και το εξαιρετικό Birdman
Και βλέπεις ένα αριστούργημα, με μια ανάσα μόνο, όπως νομίζεις ότι η ταινία ολόκληρη γυρίστηκε με μια κάμερα, σε μια λήψη, σε 2 ώρες.
τότε δεν βλέπω την ώρα να το δω όπως πρέπει. :wink:
 








Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top