Τι είδαμε, τι θα δούμε

Μηνύματα
20.074
Reaction score
14.378

Ευχάριστη ταινεια
Συστήνεται για θέαση σε ζευγάρια...


 



Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.659
Richard Jewell (2019)

View attachment 177350

Αληθινή ιστορία σε σκηνοθεσία Clint Eastwood. Μου άρεσε, "κύλισε" καλά, χωρίς "κοιλιά". Το μόνο μου παράπονο, είναι ότι η ταινία, στο τέλος της, αφήνει κένα* - τα οποία μπορεί να μην οφείλονται στην ταινία per se, αλλά στο γεγονός ότι δεν υπάρχουν περισσότερα πραγματικά στοιχεία για να καλύφθούν τα κενά.

Τέλος, είναι εκπληκτική η ομοιότητα των ηθοποιών που ενσαρκώνουν τον πρωταγωνιστή και τη μητέρα του, με τα πραγματικά πρόσωπα.

*
Θα ήθελα να ξέρω την κατάληξη των ιστοριών του πράκτορα του FBI, της δημοσιογράφου και του διευθυντή του κολλεγίου.
Την είδα κι εγώ και μ΄ άρεσε πολύ.
Είναι για μια φορά μόνο, αλλά αξίζει.
Βλέπεται μονορούφι.
Εκπληκτικός ο χοντρούλης.
 


Μηνύματα
20.074
Reaction score
14.378
Ξεκίνησα το hinterland, καλούτσικο, τουλάχιστον είναι αυτοτελή επεισόδια.
Τελικη τιμή 7,5/10 για το Hinterland,το Ολοκλήρωσα και ήδη μου λείπει.

Κι εφόσον γίνομαι Series Junkie καλοκαιριάτικα, ψάχνοντας για κάτι παρόμοια συναρπαστικό διάβασα για το Shetland καλές κριτικές .

Η Ουαλία και τα νησιά του Σετλαντ μπαίνουν στη λίστα των ταξιδιωτικών προορισμών για την μετακορωνια εποχή.

C6289CB5-CD3C-45B8-A5B1-D5D0252C5693.jpeg
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Και yellowstone που περιμενω το τελευταιο αυριο για να δω τα τρια τελευταια μαζι , που μου αρεσει ακομα περισσοτερο :p
είναι στο ντεφλιξ ή στο απλ αυτό;
 



alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687

Ωραία ταινία. Ούτε καταλάβαμε πως πέρασε η ώρα.
Θέλει προτζέκτορα και πολλά subs. Με μικρή οθόνη δεν είδες ούτε τη μισή ταινία. Έχει δίκιο ο Hanks.
Τρομερή δουλειά στα vfxs. Τρομερή.
 


Μηνύματα
20.074
Reaction score
14.378
Persian Lessons 2020 στο Open air Festival γερμανικού κινηματογράφου

Με τον χαρισματικό Αργεντινό Nahuel Pérez Biscayart και τον Lars Eidinger σε Σκηνοθεσια του Ουκρανού Vadim Perelman.Κωμικοτραγική και θαυμάσια ασυνήθιστη ιστορία γυρισμένη στο Μinsk σε 33 μέρες.

Η ταινία βασίζεται Πανω σε μια διήγηση του Wolfgang Kohlhaase με τον τίτλο « Επινόηση μιας γλώσσας « ( Erfindung einer Sprache ) και το σενάριο είναι του Ilya Zofin.

6,8/10

C4DE2112-C40E-4F6E-BFE3-014FADA356ED.jpeg




Persian Lessons’: Film Review
Director Vadim Perelman treads a fine line between history and invention in this Holocaust survival tale, whose power comes from its two lead performances.


 

Attachments




Μηνύματα
20.074
Reaction score
14.378
Συνέχεια Από το Open air φεστιβάλ γερμανικού Κινηματογράφου 2020:

La Daronne - Mama Weed 2019-2020 Directed by : Jean-Paul Salomé

Κωμωδία με την Isabelle Huppert και τον Hippolyte Girardot στο 6/10



3B159DDD-26E7-402B-AD7D-47BC3BF2C430.jpeg


49B3D512-D453-44D0-B8C0-3A3FA3D83AA3.jpeg


 

Attachments


Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
"έπεσε" στα χέρια μου το Roger waters the wall. Οπτικά εξαιρετικό. Συναισθηματικά φορτισμένο, με πολλά αυτό βιογραφικά στοιχεία.
Και πάμε στον ήχο τώρα... Dolby Atmos μεγαλειώδες... Τα ηχεία εξαφανιστηκαν και ήταν σαν το δωμάτιο ολόκληρο να εξέπεμπε τον ήχο. Είχε και ελικόπτερα και αεροπλάνα να περνάνε πάνω από το κεφάλι, αλλά όχι ιπτάμενες κιθάρες. Κατάλαβα το νόημα του immersive. Είσαι μέσα στον ήχο.
Στη σκηνή που μονολογεί στο μπαρ, κάπου υπάρχει ένα ρολόι τοίχου. Το τσικ-τσικ του ρολογιού ακούγεται τόσο φυσικά, (αλλά και διακριτικά) που έψαχνα να βρω κανένα ξεχασμένο ρολόι στο χώρο μου...
 

Μηνύματα
20.074
Reaction score
14.378
Mestari Cheng — Master Cheng 2019 του Mika Kaurismäki

74FF6140-BFAA-416F-B40F-18B95B998FB0.jpeg



A Film about Food,Friendship,Love.

„Mika Kaurismäki’s lyrical comedy is shot through with the kind of pain that makes the rest feel all the sweeter

Stay for the food pictures over the closing credits. Kaurismäki clearly understands that the surest way to an audience’s heart is through its stomach.“



Άλλη μια ταινία του Φεστιβάλ που βρισκόταν στη λίστα μου,αλλά όλα τα εισητηρια σε όλες τις ημερομηνίες και ώρες προβολής ήταν εξαντλημένα ον-λάιν.Ρωτησα στο ταμείο,εαν θα μπορούσαν να βάλουν μια θέση παραπάνω ( για μένα ) και μου απαντά ο νεαρός το ταμείο, Πως άλλες χρονιές ήταν δυνατό κατι τέτοιο, αυτή τη χρόνια όμως οχι.



When Master Cheng (Pak Hon Chu) arrives at the small café in a remote Finnish village, he is looking for something – or somebody – but nobody knows what. Unable to speak the language, he manages a few words of conversation with the locals using English, but all in vain....


Who is the mysterious stranger? Given that he can’t easily explain himself, rumours about in the village. Is he on the run from somewhere? Is the boy really his son? His smallest actions are analysed in detail by people who have nothing better to do....https://www.eyeforfilm.co.uk/review/master-cheng-2019-film-review-by-jennie-kermode
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
Mulan, 6/10 οριακά. Κρίμα γιατί έχει ωραίες σκηνές και action, το κουρτσάκι παίζει άριστα τη Μουλάρ και οι υπόλοιποι ρόλοι είναι καλά διαλεγμένοι. Η σκηνοθεσία όμως και το σενάριο είναι "έλεος κάπου". :eek:

 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Χορος χρωματων ,εικονας και ηχου που παρεβλεψα το΄΄ ελεος καπου΄΄ 😻
Δεν επαιξε ομορφα το κορτσοπον;😻 -7/10.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.161
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top