Τι είδαμε, τι θα δούμε

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Αntebellum 7/10 δεν εχει τα βαρια ονοματα και τις ενυπωσιακες κριτικες μαλλον(αφου δεν διαβαζω) γιαυτο και η εκπληξη μου...θα μπορουσε να ηταν πολυ καλυτερη σαν ταινια εαν ειχε προσεχθει σεναριακα σε κατι λεπτομερειες .
Επισης θα ειχε πολυ υψηλοτερη εαν ειχαν ψηφισει μονο οι ΄΄γιανκηδες ΄΄ :laugh:
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Μόρια 9. Συγνώμη District 9 εννοούσα.
Η φρέσκια έκδοση με Atmos. Εντυπωσιακός ήχος με ελικόπτερα και διαστημόπλοια στο ταβάνι σας, αλλά και πολύ καλό μπάσο.
Η αλληγορία της ταινίας ακόμα επίκαιρη....
 



Μηνύματα
182
Reaction score
399
Βασικά @SOCO ευχαριστώ για την πρόταση - μόλις την είδα.
Δυστυχώς από το trailer νόμιζα πως θα είναι κάτι άλλο, και κάτι διαφορετικό είδα.
Θα της έδινα πολύ χαμηλότερη βαθμολογία, αν και από φωτογραφία είναι όντως πολύ καλή.

Από το trailer νόμιζα πως θα είναι κάτι με time travel στην εποχή του εμφυλίου, οπότε οι μαύροι πρωταγωνιστές την έχουν κάτσει και προσπαθούν να γυρίσουν πίσω στο χρόνο τους, ξέρω γω.. Καμία σχέση. Αλλά οκ ήταν εντ-τουίστ.
Γενικά η τανία είχε ατζέντα και έπαιζε χοντρά το race card και ολίγον τι το gender card.
Σε λίγα σημεία που στέκομαι, ήταν πως γενικά είναι αργή, περιμένεις τα τελευταία 30 λεπτά να πάρει τα πάνω της. Επίσης,
  • Το 911 δεν χρειάζεται face recognition για να το καλέσεις.
  • Πως μια κοπέλα -η πρωταγωνίστρια- πήρε τ'αλογο και άρχισε να καλπάζει και να κάνει άλματα μέσα στο δάσος, από εκεί που στην κανονική της ζωή έδινε μονο διαλέξεις και έγραφε βιβλία, ιδέα δεν έχω.
  • Η ταινία δεν είναι αντιρατσιστική, είναι ρατσιστική με BLM ταγκλαην.
  • Κάνεις μια ταινία στην εποχή της σκλαβιάς, σε βιάζουν σε δέρνουν σε κάνουν brand αλλά μια φορά νιγκερ δεν ακούγεται στην ταινία. Αν είναι να παίξεις "μπαλίτσα" παίξε όπως έκανε ο ταραντίνο με το Django. Εκείνος το τραβούσε το σχοινί αλλά όλοι οι θεατές γουστάρανε να βλέπουν, ανεξαρτήτως δέρματος. Γιατί ο ταραντίνο δεν χώρισε ράτσες. Είπε έχει και έναν καλό άσπρο, έχει και έναν κακό μαύρο. Εδώ η ταινία είναι μονόπλευρη. Το πολύ που βλέπουμε είναι μια λευκιά να πίνει μαζί τους κρασί.
  • ΥΓ: απορώ πως οι σκηνοθέτες δε βάλανε στο τέλος τον biden να σώζει τη πρωταγωνίστρια..
Τα άνωθεν αποτελούν προσωπική γνώμη, με σεβασμό την δική σου.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Βασικά @SOCO ευχαριστώ για την πρόταση - μόλις την είδα.
Δυστυχώς από το trailer νόμιζα πως θα είναι κάτι άλλο, και κάτι διαφορετικό είδα.
Θα της έδινα πολύ χαμηλότερη βαθμολογία, αν και από φωτογραφία είναι όντως πολύ καλή.

Από το trailer νόμιζα πως θα είναι κάτι με time travel στην εποχή του εμφυλίου, οπότε οι μαύροι πρωταγωνιστές την έχουν κάτσει και προσπαθούν να γυρίσουν πίσω στο χρόνο τους, ξέρω γω.. Καμία σχέση. Αλλά οκ ήταν εντ-τουίστ.
Γενικά η τανία είχε ατζέντα και έπαιζε χοντρά το race card και ολίγον τι το gender card.
Σε λίγα σημεία που στέκομαι, ήταν πως γενικά είναι αργή, περιμένεις τα τελευταία 30 λεπτά να πάρει τα πάνω της. Επίσης,
  • Το 911 δεν χρειάζεται face recognition για να το καλέσεις.
  • Πως μια κοπέλα -η πρωταγωνίστρια- πήρε τ'αλογο και άρχισε να καλπάζει και να κάνει άλματα μέσα στο δάσος, από εκεί που στην κανονική της ζωή έδινε μονο διαλέξεις και έγραφε βιβλία, ιδέα δεν έχω.
  • Η ταινία δεν είναι αντιρατσιστική, είναι ρατσιστική με BLM ταγκλαην.
  • Κάνεις μια ταινία στην εποχή της σκλαβιάς, σε βιάζουν σε δέρνουν σε κάνουν brand αλλά μια φορά νιγκερ δεν ακούγεται στην ταινία. Αν είναι να παίξεις "μπαλίτσα" παίξε όπως έκανε ο ταραντίνο με το Django. Εκείνος το τραβούσε το σχοινί αλλά όλοι οι θεατές γουστάρανε να βλέπουν, ανεξαρτήτως δέρματος. Γιατί ο ταραντίνο δεν χώρισε ράτσες. Είπε έχει και έναν καλό άσπρο, έχει και έναν κακό μαύρο. Εδώ η ταινία είναι μονόπλευρη. Το πολύ που βλέπουμε είναι μια λευκιά να πίνει μαζί τους κρασί.
  • ΥΓ: απορώ πως οι σκηνοθέτες δε βάλανε στο τέλος τον biden να σώζει τη πρωταγωνίστρια..
Τα άνωθεν αποτελούν προσωπική γνώμη, με σεβασμό την δική σου.
Το δασος η το δεντρο; εχω δεντρα για πολλες ταινιες δηθεν...πολλα ομως ...και εδω κιαλλα ...
-- αρα κολλησες στις λεπτομερειες ;)
Υποψην συμφωνω σχεδον σε ολα ....διοτι η αληθεια εαν ειναι μονοπλευρη γιατι να τη ζυγιασουμε;:whistling:
 

Μηνύματα
182
Reaction score
399
@SOCO Για τις λεπτομέρειες έχεις δίκιο πως ήταν κόλλημα μου. Πρέπει να είμαστε ανεκτικοί στον κόσμο των ταινιών. Τα άλλα με ενόχλησαν λίγο παραπάνω. Εντάξει δεν θα βγω και σε καμια πλατεία να φωνάζω.. 😁 Μου ήταν φρέσκια η ταινία και τα έγραψα.

Θα δω σίγουρα την επόμενη τπρότασή σου.
 




Μηνύματα
12.829
Reaction score
10.048
Το zidoo X10 την έπαιξε νεράκι... 8-)
Ναι αλλά δεν βγάζει 6 διακριτές εξόδους ήχου και δεν έχω AV προενισχυτή.
Ξεκιναει καλα αλλα κατανταει βαρετο, κριμα και μπορουσε να εξελιχθει σε κατι ωραιο
View attachment 182336
5/10
Το είδα. Έχει κάτι το ανθρώπινο, είναι και λίγο κοινωνική ταινία με τα προβλήματα των πρωταγωνιστών. Αυτό το διαφορετικό (από το να ήταν μια καθαρά ταινία δράσης, όπως ο John Wick) εμένα μου άρεσε. Δε βαρέθηκα.
 
Last edited:


Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524
Mulan (2020) 6/10
Ο μικρός την είδε ευχάριστα.
Μια προσπάθεια για επική ταινία που πέφτει στο κενό. Κάτι προσπαθεί να πει με τα ψυχολογικά της πρωταγωνίστριας αλλά νόμιζα ότι βλέπω την Αλίκη στο ναυτικό. Κάτι με τις μάχες χωρίς να εντυπωσιάζει. Βάλε και ένα ξενέρωτο λόβ στόρυ για να βαρεθούμε ακόμα περισσότερο.
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Σχετικά με τη μουλαν, είχα την απορία γιατί οι Μογγολοι σε κάποιες σκηνές έμοιαζαν με τουαρεγκ της ερήμου, κατά την επίθεση στο παλατι έγιναν νίντζα, ενώ ο αρχηγός τους φορούσε τα ρούχα του witcher.o_O
 

Μηνύματα
2.257
Reaction score
1.202

Το περίμενα καλύτερο αλλά βγήκε μέτριο... 5/10

Πολύ υπερβολικό (ο τύπος έκανε ότι ήθελε,ανενόχλητος) και ασυνήθιστα πολύ βία για τέτοιου είδους ταινία.

Το φινάλε θα μπορούσε να είναι "fatality" στο Mortal Kombat...
 

Μηνύματα
20.074
Reaction score
14.378
Ειναι ωραιο να μας θυμίζεις ταινιες που κάποια στιγμή πρέπει να δούμε.Τον πιανίστα δεν τον έχω δει ακόμα.

Όπως και από τις ταινίες του Asghar Farhadi μου έλειπε το Αbout Elly 2009

E9523FBB-3416-48B2-9DD8-C7D24582BB02.jpeg


8/10

« Είναι προτιμότερο ένα τέλος με φρίκη, παρά φρίκη δίχως τέλος «

(Lieber ein Ende mit Schrecken als ein Schrecken
ohne Ende.)


Asghar Farhadi :
«If you give an answer to your viewer, your film will simply finish in the movie theatre. But when you pose questions, your film actually begins after people watch it. In fact, your film will continue inside the viewer.«


Το «Τι απέγινε η Ελι» αρχίζει σαν μια ανάλαφρη περιπέτεια.Τα πρώτα Τριανταδυο λεπτά Περνούν απλά θυμίζοντας μας ίσως δικές μας τριήμερες αποδράσεις πριν από 30-40 χρόνια ( δίχως μαντίλες στα κεφάλια των γυναικων όμως ).

Τα επόμενα δέκα λεπτά προσπαθούμε σαν θεατές μαζί με τουσ πρωταγωνιστες να καταλάβουμε τι έχει συμβεί... διότι

«η ανεξήγητη εξαφάνισή της λειτουργεί ως καταλύτης για τη διάλυση αυτού του φαινομενικά ευτυχισμένου μικρόκοσμου.
Ο ρυθμός ακολουθεί το βουητό της θάλασσας, που διαρκώς μεγαλώνει. Γίνεται εσωτερικός και υπόκωφος, δημιουργώντας ρήγματα για να φανεί η αληθινή εικόνα του θεσμού της οικογένειας, που είναι σαν μια κινούμενη άμμος όχι μόνο για τη γυναίκα, αλλά και για τον άντρα. Τα συναισθήματα είναι ρευστά και η αίσθηση του διφορούμενου, κυρίαρχη, σε μια ταινία όπου ο χώρος γίνεται μουντός, κλειστοφοβικός και εχθρικός, αντανακλώντας τον εσωτερικό ασφυκτικό κόσμο των ηρώων της.»

Μικρά ψέματα παντού. Οι πάντες συμβαλλόμενοι με κοινωνικές, επιδερμικές συμβάσεις χωρίς ίχνος αυθεντικής σχέσης. Η εκδρομή του μικροαστισμού στην υποκρισία του καιρού. Μοναδική εξαίρεση η Έλι. Η εξαίρεση εξαφανισμένη. Ίσως πνιγμένη. Οπωσδήποτε για πάντα χαμένη. Το μικρομεσαίο στρώμα του μουσουλμανικού Ιράν πορεύεται όπως ακριβώς κάθε αντίστοιχο, ανθρώπινο μόριο του χριστιανικού, δυτικού κόσμου. Έξω κούκλα. Μέσα πανούκλα!“

Καταφέρνει ο αθεόφοβος να μεταμορφώσει τη μουσουλμανική μαντίλα σε αισθησιακή καλύπτρα και την άλλη στιγμή σε απαραίτητο, ενδυματολογικό εξάρτημα αρχαίας τραγωδίας....“ Δ. Δανίκας


«Ο Φαραντί δεν διστάζει να βάλει τους ηθοποιούς του σε μια διαδικασία ξεγυμνώματος με νατουραλιστικά μέσα, παρακολουθώντας στενά τη διαδρομή προς την κάθαρση. Η γνωριμία με την Έλι, έστω και βραχεία, δεν αναιρεί την ευθύνη της φιλοξενίας σε μια νοοτροπία ανθρώπων που οφείλουν να νοιάζονται. « Πηγή: www.lifo.gr


 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Βασικά @SOCO ευχαριστώ για την πρόταση - μόλις την είδα.
Δυστυχώς από το trailer νόμιζα πως θα είναι κάτι άλλο, και κάτι διαφορετικό είδα.
Θα της έδινα πολύ χαμηλότερη βαθμολογία, αν και από φωτογραφία είναι όντως πολύ καλή.

Από το trailer νόμιζα πως θα είναι κάτι με time travel στην εποχή του εμφυλίου, οπότε οι μαύροι πρωταγωνιστές την έχουν κάτσει και προσπαθούν να γυρίσουν πίσω στο χρόνο τους, ξέρω γω.. Καμία σχέση. Αλλά οκ ήταν εντ-τουίστ.
Γενικά η τανία είχε ατζέντα και έπαιζε χοντρά το race card και ολίγον τι το gender card.
Σε λίγα σημεία που στέκομαι, ήταν πως γενικά είναι αργή, περιμένεις τα τελευταία 30 λεπτά να πάρει τα πάνω της. Επίσης,
  • Το 911 δεν χρειάζεται face recognition για να το καλέσεις.
  • Πως μια κοπέλα -η πρωταγωνίστρια- πήρε τ'αλογο και άρχισε να καλπάζει και να κάνει άλματα μέσα στο δάσος, από εκεί που στην κανονική της ζωή έδινε μονο διαλέξεις και έγραφε βιβλία, ιδέα δεν έχω.
  • Η ταινία δεν είναι αντιρατσιστική, είναι ρατσιστική με BLM ταγκλαην.
  • Κάνεις μια ταινία στην εποχή της σκλαβιάς, σε βιάζουν σε δέρνουν σε κάνουν brand αλλά μια φορά νιγκερ δεν ακούγεται στην ταινία. Αν είναι να παίξεις "μπαλίτσα" παίξε όπως έκανε ο ταραντίνο με το Django. Εκείνος το τραβούσε το σχοινί αλλά όλοι οι θεατές γουστάρανε να βλέπουν, ανεξαρτήτως δέρματος. Γιατί ο ταραντίνο δεν χώρισε ράτσες. Είπε έχει και έναν καλό άσπρο, έχει και έναν κακό μαύρο. Εδώ η ταινία είναι μονόπλευρη. Το πολύ που βλέπουμε είναι μια λευκιά να πίνει μαζί τους κρασί.
  • ΥΓ: απορώ πως οι σκηνοθέτες δε βάλανε στο τέλος τον biden να σώζει τη πρωταγωνίστρια..
Τα άνωθεν αποτελούν προσωπική γνώμη, με σεβασμό την δική σου.
Νίκο εάν θυμάμαι στον τοίχο του σπιτιού της δεν είχε φωτό με άλογο να κάνει ιππασία η κάνω λάθος ;
 





Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.219
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top