Τι είδαμε, τι θα δούμε


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.984
Ολοκλήρωσα και τους δύο κύκλους της σειράς του έτερος εγώ.

Κρατώ μόνο την εξέλιξη της πλοκής και περισσότερο τη σύνδεση με την ελληνική μυθολογία στον πρώτο κύκλο. Προφανώς δεν πρόκειται για κάποια πρωτοτυπία του σεναρίου, πολυφορεμένη ιδέα είναι, αλλά πιστεύω ότι ο πλούτος της ελληνικής μυθολογίας μπορεί να δώσει υλικό για ωραία παραμύθια.
Από κει και πέρα το χάος, δυστυχώς. Με εξαίρεση τον Δαδακαρίδη το κάστινγκ είναι για κλάματα. Τα σκηνικά επίσης. Η σκηνοθεσία για γέλια και για κλάματα. Κάπου γράφτηκε ότι μπορεί να ενταχθεί στην πλατφόρμα του νετφλιξ. Δυτικότερα από εμάς θα πέσει πολύ γέλιο και θα γίνει ρεζίλι ο ελληνικός κινηματογράφος. Ανατολικότερα και μέχρι μπόλιγουντ ίσως έχει κάποια τύχη.
Νομίζω ότι οι αστυνομικές ιστορίες του Κοκκινόπουλου θα ήταν πιο ενδιαφέρουσες...αν και πάνε πολλά χρόνια από τότε που είδα κάποιες και πιθανό να μην τα θυμάμαι καλά αλλά η εντύπωση που μου έχουν αφήσει εκείνες οι σειρές είναι πολλά επίπεδα πάνω από αυτή του έτερος εγώ.
Μπορεί να είναι ότι καλύτερο κυκλοφόρησε τελευταία σε ελληνική παραγωγή αλλά μέχρι εκεί.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.184
Reaction score
27.660
Πριν λίγο τελείωσε το Hachiko που το έπαιξε το κανάλι ΟΡΕΝ.
Το ξαναείδα και είναι μία από τις λίγες ταινίες που με έχουν συγκλονίσει τόσο πολύ.

 

Μηνύματα
20.074
Reaction score
14.378
The Shape of Water / Η Μορφή του Νερού


«Από τα παιδικά μου χρόνια ήμουν πιστός στα τέρατα. Με έχουν σώσει και μου έχουν δώσει άφεση αμαρτιών, γιατί πιστεύω ότι τα τέρατα είναι οι προστάτες άγιοι της ευλογημένης μας ατέλειας, επιτρέποντας και ενσαρκώνοντας την πιθανότητα να αποτυγχάνεις και να ζεις...» — Γκιγιέρμο ντελ Τόρο



η «Μορφή του Νερού» είναι και μια θεολογική ταινία, αντιδιαστέλλοντας στον Θεό της ευγονικής τελειότητας και της κανονικοποίησης, τον Θεό όλων των αποκλίσεων από την τελειότητα, το αμφίβιο τέρας.

Τέρατα ταξικά. Τέρατα φύλου. Φυλετικά τέρατα. Σεξουαλικά τέρατα. Τέρατα ηλικιακά. Τέρατα αισθητικά. Τέρατα αναπηρίας. Τέρατα μοναχικότητας. Ακόμη και πολιτικά τέρατα...“—
 


spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.344
Reaction score
30.721
To the dig στο netflix ειναι πολυ καλο !

Denzel Washington με υποθεση serial killer θα μπορουσε να ειναι πολυ καλο αλλα δυστυχως ειναι πολυ μετριο .
(Ξαναδειτε καλυτερα το The Bone Collector )
 
Last edited:





Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848

5.5/10

Βλέπεται ευχάριστα παρολ' αυτά, και έχει και ωραία λογοπαίγνια σε κάποιους διαλόγους..
Καλησπέρα φίλε Μιχάλη,
Το έχω κατεβάσει και εγώ, ίσως να τη δω σήμερα το βράδυ, μετά και από την αναφορά σου. :thumbsup:
 

Μηνύματα
20.074
Reaction score
14.378
H αυτοκρατορική μύτη, τα πεταχτά αυτιά, το σκούρο διεισδυτικό βλέμμα… «Είστε ηθοποιός του κινηματογράφου, έτσι δεν είναι;», ρώτησαν. O Μπεν Κίνγκσλεϊ χαμογέλασε και απάντησε ήρεμα: «Ναι».

House of Sand and Fog 2003 Σπίτι Από Άμμο και Ομίχλη

του Βαντίμ Πέλερμαν, σκηνοθέτη και του Persian Lessons.

8/10


49A57F95-8CD4-44A5-9F7C-DD45823A7C58.jpeg


Οσκαρικη η ερμηνεία του Κίνγκσλεϊ σ αυτήν την ταινία και έχασε εκείνη τη χρόνια (2004)από τον Σον Πέν που το πήρε για την ερμηνεία του στο Mystic River, τη θέαση του οποίου δεν έχω ολοκληρώσει ακόμα ....

Ο συγγραφέας του ομώνυμου βιβλίου André Dubus ,ο οποίος παίζει κι έναν από τους μικρούς ρόλους στην ταινία,εξηγεί :thumbsup::



Μπορώ να προσθέσω κι εγώ μια παρόμοια ιστορία με αυτή που αναφέρει στο 0:35´

μόνο που εκείνος ήταν έμπιστος του βασιλιά κάποιας άλλης χώρας...

«Είναι απαίσια εύκολο για πολλούς από εμάς να υποθέτουμε πως γνωρίζουμε τον «άλλο»,ενώ αυτό δεν ισχύει.»
 
Last edited:

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447


Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848

5.5/10

Βλέπεται ευχάριστα παρολ' αυτά, και έχει και ωραία λογοπαίγνια σε κάποιους διαλόγους..
Όντως το είδα χθες .....
μόλις ο Vince Vaughn άλλαξε ρόλο με το κορίτσι από killer έγινε σχολειοκόριτσο όλα τα λεφτά ......απολαυστικός !!!!
άντε και λίγο το κορίτσι σε killer μη το αδικήσουμε, κιόλας.
Συμφωνώ στη βαθμολογία.
 


Μηνύματα
2.257
Reaction score
1.202
1)
0/10_____Αίσχος,μακριά !


2)
3/10_____Περίεργη υπόθεση,πολύ μπέρδεμα,προς το τέλος εξηγεί τι γίνεται...


3)
3/10_____Καλή αρχή αλλά στην πορεία εγ@μήθει ο Δίας...
Τρία του βάζω για τη μουσική-ήχους...


4)
0/10_____Αίσχος της Πλατανιάς...
 


Μηνύματα
146
Reaction score
445

Sleep

Dr. Jekyll & Mr. Hyde
Μηνύματα
686
Reaction score
2.675
The Dig (2021) του Simon Stone.

Carey Mulligan, Ralph Fiennes και η οθόνη πλημμυρίζει από κομψότητα.

The rest are details.

Μόνο βρετανική θα μπορούσε να είναι η συγκεκριμένη ταινία.

dig-unit-02431-r-1611600132.jpg
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.370
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top