Τι είδαμε, τι θα δούμε

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Είδα 10 λεπτά απο το 4K bluray του Dune .
Ένα έχω να πω , θα το χρησιμοποιούμε ως το απόλυτο atmos mix σε συγκριτικά για πολλά χρόνια . Κατεβαίνει χαμηλά σε ανατριχιαστικά επίπεδα ενώ είναι γραμμένο πολύ ψηλά σε ένταση. Σε επίπεδα -15 έτρεμε το σπίτι από ποιότητα καθαρότητα ένταση και δυναμική . Δε τολμώ να φανταστώ πως θα ακούγεται σε reference . Όποιος έχει τα μηχανήματα και το χώρο να μας πει..
 

Μηνύματα
853
Reaction score
2.952

Του Kenneth Branagh.
Εν μέρη αυτοβιογραφία,φόρος τιμής στην γενέτειρα του.
Καλή προσπάθεια,αλλά στη σκηνοθεσία θα μπορούσε να τα πάει και καλύτερα.
Ο μικρός πολύ καλός! :thumbsup:
7/10
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
7-/10

Η Marvel κάτι πρέπει να κάνει με τις στάθμες των εκδόσεων UHD/BR όπου λείπουν περίπου 5 dB από το κανονικό.
Η αλήθεια είναι ότι είδα το 1080p remux και ομολογώ ότι το real vision μου έκανε κουλά.
Έκανα παύση για λίγο και όταν ξαναπάτησα play ότι έλειπε μέχρι εκείνη τη στιγμή από δυναμικά ήταν εκεί!!

Το ξαναδοκίμασα και δεν έκανα λάθος!!
Πατώντας παύση και ξανά play τα δυναμικά ξαναχάθηκαν!

Ήταν η μέρα, με τη νύχτα!

Το δοκίμασα και με το Star Wars VII Όπου εχει DTS HD και μου έκανε τα ίδια!
Εκεί έκανα και rewind, stop και ξανά play..
Πήγαινε και ερχόταν ο ήχος..

Κρατάω πισινή επειδή τρέχω Alpha firmware να φταίει αυτό.
 
Last edited:

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Η αλήθεια είναι ότι είδα το 1080p remux και ομολογώ ότι το real vision μου έκανε κουλά.
Έκανα παύση για λίγο και όταν ξαναπάτησα play ότι έλειπε μέχρι εκείνη τη στιγμή από δυναμικά ήταν εκεί!!

Το ξαναδοκίμασα και δεν έκανα λάθος!!
Πατώντας παύση και ξανά play τα δυναμικά ξαναχάθηκαν!

Ήταν η μέρα, με τη νύχτα!

Το δοκίμασα και με το Star Wars VII Όπου εχει DTS HD και μου έκανε τα ίδια!
Εκεί έκανα και rewind, stop και ξανά play..
Πήγαινε και ερχόταν ο ήχος..

Κρατάω πισινή επειδή τρέχω Alpha firmware να φταίει αυτό.
Προσωπικά ούτε στο 1080p remux ούτε στο 4K remux μέσω Mpc hc δεν άκουσα δυναμικά όπως και σχεδόν σε όλες τις ταινίες της Disney . Δοκίμασα και το player των windows 10 πιο πολύ για την ευκολία μετατροπής hdr σε sdr αλλά και πάλι ο ήχος έμεινε ο ίδιος .
Η ένταση κλασικά 6 db πάνω από το συνηθισμένο μου και πάλι τα χαμηλά και ο δυναμισμός υπολείπονταν σημαντικά σε σχέση με το 90% των ταινιών.
Δεν το έψαξα καν κλασική Disney .
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
7-/10

Η Marvel κάτι πρέπει να κάνει με τις στάθμες των εκδόσεων UHD/BR όπου λείπουν περίπου 5 dB από το κανονικό.
Αν το δυναμώσεις 5 dB δεν έρχεται στα ίσια του;
Έτσι είναι και στα village χαμηλογραμμένα δεν ασχολούνται να το ανεβάσουν.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Αν το δυναμώσεις 5 dB δεν έρχεται στα ίσια του;
Έτσι είναι και στα village χαμηλογραμμένα δεν ασχολούνται να το ανεβάσουν.
Ναι. Απλώς σχολιάζω την επιμονή των Marvel & Disney να κυκλοφορούν τις ταινίες τους...ψιθυριστές. :biggrin:
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.340
Reaction score
30.714
Tαινια εποχης που δεν εχει ομως τελικα πρωταγωνιστη τις μαχες...με βαρια καρδια την ξεκινησα...
Εχει ομως το στοιχειο της κλιμακωσης και πραγματευεται ενα συνηθες κοινωνικο φαινομενο εποχης , αντιλαμβανεσαι ,οτι του τι μπορει να συνεβει αφηνεται στη αυτοκριτικη του θεατη του σημερα ..... (εδω να δεις εκπληξεις.. :whistling:)
Επισης δωθηκε μια εικονα της ιεραρχιας και των μεταξυ τους σχεσεων , τις δεισιδαιμονιες της εποχης οπως και οποιας υποτιπωδες δικαστικης διαδικασιας...
Οποτε....Σεναριο, σκηνοθεσια,καστ,σαουντρακ.
Η εγω διεκρινα παρα πολλα η εχω Φωσκολικη φαντασια...8/10 απο μενα🥰
+ 1 :thumbsup:
 

Μηνύματα
20.074
Reaction score
14.378
The Artist 2011

7,5/10
9D3C8ED7-E707-462B-A9A5-D9FE33CEB18C.png


Μερικές ταινίες πρέπει να παλαιώσουν -σαν το καλό κόκκινο κρασί -για να τις δω.

Δεκα χρόνια μετά: Μεταφέρθηκα στην εποχή του Βωβού κινηματογράφου και στην εποχή που επιτρέπονταν να επισκεφτείς αρρώστους σε νοσοκομείο!😇

Το σκυλάκι τι βραβείο να πήρε άραγε?Αγαπουλα μου,ήσουν απίθανο!🐶
 







Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Είδα 10 λεπτά απο το 4K bluray του Dune .
Ένα έχω να πω , θα το χρησιμοποιούμε ως το απόλυτο atmos mix σε συγκριτικά για πολλά χρόνια . Κατεβαίνει χαμηλά σε ανατριχιαστικά επίπεδα ενώ είναι γραμμένο πολύ ψηλά σε ένταση. Σε επίπεδα -15 έτρεμε το σπίτι από ποιότητα καθαρότητα ένταση και δυναμική . Δε τολμώ να φανταστώ πως θα ακούγεται σε reference . Όποιος έχει τα μηχανήματα και το χώρο να μας πει..
Επιβεβαιώνω τα παραπάνω. Φοβερός ήχος. Επίσης φοβερή και φωτογραφία. Παρά τη διάρκεια δε βαρέθηκα καθόλου. Το αντίθετο. Αν είχε βγει και το 2ο μέρος θα το έβλεπα αμέσως μετά.
 


Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
The Power of the Dog ?/10 Σκιαγραφησεις χαραχτηρων, παιχνιδια ψυχολογιας /περιβαλλοντος .Περιμενα περισσοτερο δραμα στο τελος αλλα ισως δεν καταλαβα και τοσα αφου δεν δεινω για την πτυχιακη μου στην ψυχολογια ...
It wasnt my cup of tea τελικα
Ακριβως γιαυτο δεν τη βαθμολογισα .Ομως οι ερμηνιες κυριως της Κirsten Dunst δεν μπορουν να μην εκτιμηθουν...
Σεναριο,σκηνοθεσια,καστ,σαουντρακ.
 

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
5BCFD64B-8EE5-4109-A9C6-E9D2721B52EA.jpeg

Dune BR , 1080p / Dolby Atmos
10/10 τεχνικά
Άλλη μια ποιοτική ταινία του Βιλνεβ,
Θα την προτιμούσα μικρότερη σε διάρκεια .
Αν και δεν είχα καμία σχέση με το lore , η ταινία απ την αρχή με έβαλε στο κλίμα .
Το soundtrack καλό , η μουσική του Zimmer καλή χωρίς ωστόσο να φτάνει σε επίπεδα interstellar, inception .
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.216
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top