Τι είδαμε, τι θα δούμε

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.946
Reaction score
20.449
Τι είδαμε τον τελευταίο καιρό:

Hustle (2022): Μια χαρά ήταν. Λίγο να έχει ασχοληθεί καποιος με το basket - έστω ως θεατής - πιστεύω ότι θα του κινήσει το ενδιαφέρον. Ο Adam Sandler δίνει μια πολύ καλή ερμηνεία.

Rise (2022): Ταινία από το Disney+ για τη ζωή της οικογένειας Αντεντοκούμπο μέχρι την επιλογή του Γιάννη στο ΝΒΑ Draft του 2013. Χμμμμ... ΟΚ, αντιλαμβάνομαι ότι μάλλον στόχευε σε ένα συγκεκριμένο κοινό, ίσως (πολύ) πιο μικρό σε ηλικία απο εμένα και πιο διαθέσιμο να ειδωλοποιήσει ανθρώπους της "διπλανής πόρτας". Βρήκα την ταινία πολύ "μαλακή" ως προς το γεγονός ότι έδειξε ελάχιστες από τις δυσκολίες που αντιμετώπισε η οικογένεια κι ο Γιάννης συγκεκριμένα κι όσες έδειξε ήταν "στρογγυλεμένες". Κάνω τις συγκρίσεις με τη βιογραφία του από την Mirin Fader. Δεν μου άρεσε. ΟΚ, δεν είναι χάσιμο χρόνου, αλλά θα ήθελα, στο μέλλον, μια πιο "αιχμηρή" βιογραφική ταινία.

Everything, Everywhere, All at once (2022): Με μια λέξη: Π-Α-Ρ-Α-Ν-Ο-Ι-Α! Δεν έχω άλλο χαρακτηρισμό για την ταινία. Δείτε την με δική σας ευθύνη!

Yakuza princess (2021): Η κλασσική ταινία που όλο κάτι θέλει να "πει" και τελικά δεν λέει τίποτα. Μείνετε μακριά.

Trainwreck: Woodstock '99 (2022): Ή, όλα όσα θα μπορούσαν να πάνε λάθος σε ένα τριήμερο festival μουσικής,
με ~250 χιλιάδες κόσμο. Πολύ διδακτικό θα έλεγα. Είχα διαβάσει κάποια πράγματα πριν να το δω, οπότε ήμουν λίγο προετοιμασμένος. Μου έλειψαν συνεντεύξεις ή/και footage από τις συναυλίες των Rage Against The Machine και των Metallica (ευτυχώς υπάρχουν στο YouTube). Ενδιαφέρουσα σειρά τριών επεισοδίων για όσους ασχολούνται με μουσική, festivals κτλ.

The Gray Man (2022): O Ryan Gosling σε ρόλο Rambo meets Jason Bourne meets James Bond. Μια χαρά ταινία για τη δίωρη διάρκεια, αρκετή δράση, μου κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον για τις περίπου δύο ώρες που διήρκησε. Συστήνεται!

The Sandman (2022): Να το δείτε! Ελπίζω να εγκριθεί και για δεύτερη season! Η πρώτη ήταν πολύ πιστή μεταφορά του comic του δημιουργού Neil Gaiman (ο οποίος συμμετέχει και στην παραγωγή της σειράς). Προσωπικά, δεν διέκρινα τα λάθη ή/και τις παραλείψεις που διέκρινε ο @Decembered - ίσως επειδή πέρασε πολύς καιρός από τότε που διάβασα τα graphic novels. Δέκα επεισόδια με κλιμακούμενη κορύφωση, αξίζουν τις ώρες σας μπροστά από την οθόνη. Το ενδέκατο επεισόδιο, αν και "στέκεται" στο ίδιο "ύψος" με τα υπόλοιπα, για μένα προσωπικά, δεν είχε λόγο ύπαρξης.

13 Assassins (2010): Ιαπωνική ταινία εποχής. Γεμάτη εικόνες πολύ κοντά στην πραγματικότητα (ενίοτε "σκληρές"), πολύ καλές ερμηνείες από τους ηθοποιούς, η ταινία δεν κάνει "κοιλιά" παρόλη τη διάρκειάς της (2 ώρες και 20 λεπτά). Μοναδικό αρνητικό σημείο, είναι ότι οι αγγλικοί υπότιτλοι είχαν κενά - κοινώς υπήρχαν διάλογοι στα Ιαπωνικά οι οποίοι δεν είχαν μεταφραστεί με αποτέλεσμα να "χάσω" μέρος της εξέλιξης της υπόθεσης.
Κάτι μπόρεσα να καταλάβω από τις σκηνές, αλλά ως εκεί.
 


Μηνύματα
3.088
Reaction score
8.862
Lou
Είχαμε συνηθίσει τον Liam Neeson σε τέτοιους ρόλους μία αλλαγή.
Αν και ταινία του Netflix είναι καλή, χωρίς πολλές φαμφάρες, ένα 6 από εμένα

Good Luck to You, Leo Grande
Τώρα στα γεράματα θέλω νέους στα παπλώματα ........ είδαμε και την πρωταγωνίστρια γυμνή. o_O
Είχε όμως ηθικά διδάγματα δε μπορώ να πω.


Paradise Highway
Μόνο που παίζει ο Morgan Freeman φτάνει ......... ένα 5,5
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.005
Reaction score
6.780
Το Athena δεν το είδε κανείς;


Ξέρω ότι δεν είναι του γούστου των περισσοτέρων εδώ μέσα, αλλά λέμε ρε παιδί μου, έτσι για τη σινεφιλία.

Αξίζει πάντως μόνο και μόνο για κάποιες σκηνές είναι οι οποίες είναι τρομερές. Αν και δεν του το είχα του υιού Γαβρά, πραγματικά κέντησε σε κάποια σημεία, νομίζω αξίζει να τις δει κανείς αυτές τις σκηνές, δεν τις συναντάς συχνά.

Από εκεί και πέρα συνολικά σαν ταινία προσωπικά δεν μου άρεσε. Όχι τόσο γιατί επιφανειακά πραγματεύεται κάτι στο οποίο δεν έχω κάποια ιδιαίτερη συμπάθεια, για να το πω κομψά (αναρχοάπλυτους και δη μετανάστες). Αλλά γιατί αφενός επιλέγει να εστιάσει σε κάτι πολύ συγκεκριμένο και... "ιδεοληπτικό" (το μίσος απέναντι στην αστυνομία με την δικαιολογία της αστυνομικής βίας) αντί για κάτι γενικότερο (τον αναβρασμό που επικρατεί στις χαμηλότερες κοινωνικές τάξεις λόγω φτώχειας, έλλειψης οράματος κλπ.) που θα σε έβαζε στα παπούτσια των πρωταγωνιστών πολύ περισσότερο, ακόμα κι αν δεν ανήκεις ο ίδιος στην τάξη αυτή. Αφετέρου, γιατί τελικά (και ειδικά μετά και την τελευταία σκηνή) δεν καταλαβαίνεις ούτε ο ίδιος ο δημιουργός τι ήθελε να πει.

Παρόλα αυτά συνολικά νομίζω θα έδινα "watch" recommendation, αν είστε έστω και ελάααχιστα σινεφίλ (με την καλή έννοια, όχι την ψευτοκουλτουριάρικη).
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.552
Reaction score
37.795
@wizzy, οι χαρακτηρες εχουν ενταχθει σε ενα diversité πλαίσιο, το οποιο προσπέρασα, καθως δεν μπορει να ενσαρκωθεί ουτε ο sandman, ουτε η ντεθ απο ηθοποιους, και δε χανει σε νοημα παρα τη μεταφορα :)
 




rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.278
Reaction score
93.717

nope.png


Μουφίτσα... 5/10



bullet train.png


Μου άφησε της αίσθηση του -αγαπημένου μου- Kill Bill. 8/10




maverick.png


Επιτέλους και στο σπίτι. H 4K έκδοση που "κυκλοφορεί" εκεί έξω :whistling: έχει τεχνουργήματα στα δύσκολα περάσματα. Περιμένω την κυκλοφορία της κανονικής 4Κ έκδοσης. Παρ' όλα αυτά η ταινία παραμένει απολαυστικότατη!
9+/10
 
Last edited:

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.609
Reaction score
94.505
Σήμερα είδα, το πρώτο επεισόδιο του OBI WAN KENOBI, σε 4K HDR, στο τηλέφωνό μου!!!
Πιο πιθανό είναι να το έβλεπες σε ΝΟΚΙΑ 3310... :rolleyes: :biggrin:
 



Μηνύματα
4.003
Reaction score
3.833
"Απάτη σε μαύρο φόντο" στο cinema 1hd της cosmote tv
Πολύ δυνατό γύρισμα, το αστυνομικό στορυ τόχουμε ξαναδεί, αλλά ερμηνείες - ατμόσφαιρα - φωτογραφία σούπερ.
8,5/10 για το είδος.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.389
Reaction score
74.656
The Terminal List, 8/10

Ξεκινάει χαζά, στραβώνω στο 2ο, το σταματάω. Λέει το Ντολμαδάκι που είδε άλλο ένα επεισόδιο οτι φτιάχνει αλλά αρνούμαι για μέρες. Προχθές το ξεκινάμε και τελειώνει αύριο μετά απο πίεση γιατί νύσταζε... Δεν κοιμήθηκα καθόλου! :o



Ο Star-Lord είναι τέλειος κωμικός αλλά ο σοβαρότερος ρόλος που μπορεί να παίξει είναι τα Jurassics. :biggrin:
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
Λοιπόν, έβαλα να δω κι εγώ το Speak no evil, αλλά μετά από κάποια ώρα ψυλλιάστηκα την υπόθεση, την έψαξα και την επιβεβαίωσα. Δεν κάνει αυτή η ταινία για μένα, μάλλον λόγω ηλικίας. Δηλαδή, κάποιον που έχει δει τη Misery και το Φίλα τα κορίτσια, ή ακόμη και το Bar και τον παλαιότερο Συλλέκτη, και κάποια ακόμη φιλμ που μου διαφεύγουν, δεν έχει να του πει τίποτε αυτό το φιλμ. Τουλάχιστον εγώ το έχω βαρεθεί αυτό το σεναριακό κλισέ της κακόβουλης αιχμαλωσίας. Βέβαια, μπορεί να έχω και άδικο, έχω όμως;
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.218
Reaction score
27.778
Λοιπόν, έβαλα να δω κι εγώ το Speak no evil, αλλά μετά από κάποια ώρα ψυλλιάστηκα την υπόθεση, την έψαξα και την επιβεβαίωσα. Δεν κάνει αυτή η ταινία για μένα, μάλλον λόγω ηλικίας. Δηλαδή, κάποιον που έχει δει τη Misery και το Φίλα τα κορίτσια, ή ακόμη και το Bar και τον παλαιότερο Συλλέκτη, και κάποια ακόμη φιλμ που μου διαφεύγουν, δεν έχει να του πει τίποτε αυτό το φιλμ. Τουλάχιστον εγώ το έχω βαρεθεί αυτό το σεναριακό κλισέ της κακόβουλης αιχμαλωσίας. Βέβαια, μπορεί να έχω και άδικο, έχω όμως;
Τι ταινιάρα το Misery όμως ε;
 

jag

Μηνύματα
9.251
Reaction score
27.550
Λοιπόν, έβαλα να δω κι εγώ το Speak no evil, αλλά μετά από κάποια ώρα ψυλλιάστηκα την υπόθεση, την έψαξα και την επιβεβαίωσα. Δεν κάνει αυτή η ταινία για μένα, μάλλον λόγω ηλικίας. Δηλαδή, κάποιον που έχει δει τη Misery και το Φίλα τα κορίτσια, ή ακόμη και το Bar και τον παλαιότερο Συλλέκτη, και κάποια ακόμη φιλμ που μου διαφεύγουν, δεν έχει να του πει τίποτε αυτό το φιλμ. Τουλάχιστον εγώ το έχω βαρεθεί αυτό το σεναριακό κλισέ της κακόβουλης αιχμαλωσίας. Βέβαια, μπορεί να έχω και άδικο, έχω όμως;
(Το Μisery το έχω δει άπειρες φορές). :biggrin:
Τον Συλλέκτη όσοι δεν το έχουν δει ας το δουν αξίζει. Το speak no evil είναι όντως προβλέψιμο όμως δεν είναι κακό. Σου αφήνει μια περίεργη γεύση and that's it...
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
Τις προάλλες είδα το Im schatten. Λιτή σκηνοθεσία με βία υπονοούμενη από το μακιγιάζ και πυροβολισμούς άψογα γυρισμένους. Χωρίς θέαμα, χωρίς αμερικάνικες υπερβολές, δείχνει πώς λειτουργεί στην πραγματικότητα ο υπόκοσμος. Σε πολύ κόσμο μάλλον δεν θα αρέσει, ίσως τη βρουν ακόμη και βαρετή. Αλλά...
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.526
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top