Τι είναι τελικά το High Definition;

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
...και μην μου πείτε απλά ένα φορμά υψηλής ανάλυσης...
Κάτι άλλο πρέπει να κρύβεται πίσω από αυτό.
Σήμερα αγόρασα το HD-DVD του ΧΒΟΧ 360 και το King-Kong... ΜΑΓΕΙΑ! Ξαφνικά απέκτησα άλλον προβολέα. Στα μάτια μου ο Ζ4 έπαψε να είναι ο "περασμένα μεγαλεία και διηγόντας τα να κλαις" προβολέας. Βρέθηκα να χαζεύω μπροστά στην οθόνη απίστευτες εικόνες, με βάθος, αληθοφάνεια, υπέροχα χρώματα. Δεν πρέπει να είναι μόνο η ανάλυση που δίνει αυτή την αίσθηση. Υπάρχει και κάτι άλλο κρυμμένο;
Είχα ξαναδεί HD και μάλιστα σε πολύ καλύτερο 1080 προβολέα (Optoma 81). Η μαγεία βέβαια ήταν εκεί. Αλλά όχι πολλή περισσότερη από τον Ζ4. Αν στο DVD έβαζα βαθμό 4/10, θα έβαζα στο 720p 8/10 και στα 1080 9/10. Και αυτό με κάνει να πιστεύω ότι η διαφορά δεν είναι μόνο στην ανάλυση. Αν ήταν έτσι, η διαφορά ανάμεσα σε 1080 και 720 θα ήταν πολύ μεγαλύτερη. Δεν μιλάω απλά για εικόνα μεγαλύτερης ευκρίνειας, δεν μιλάω απλά για megapixel. Μιλάω για κάτι ΑΛΛΟ. Αυτό το άλλο που πχ κάνει την φωτογραφία από μία DSLR των 4mp ασύγκριτα καλύτερη από μίας compact των 8mp. Έχουμε και εδώ μεγαλύτερο δυναμικό εύρος που κάνει τον γορίλα και τα αεροπλάνα να πετάνε στο σαλόνι μου; Εντελώς διαφορετική χρωματική γκάμα που κάνει τις εικόνες τόσο μαγευτικές; Απουσία θορύβου και macroblocking; Τι είναι τελικά;
 



Μηνύματα
125
Reaction score
0
Μετα απο πολλες δοκιμες με διαφορα κλιπακια HD, καθως και μετα απο προβολη ολοκληρου του Over the Hedge σε 1080p, αυτο που διαπιστωνω ειναι πως η μεγαλυτερη αναλυση ειναι ενα πολυ μικρο κομματι της βελτιωσης του HD.
Στα δικα μου ματια η ουσια του hd ειναι η ΤΕΡΑΣΤΙΑ βελτιωση στο κοντραστ, στις διαβαθμισεις του μαυρου, στην αναλυση των σκοτεινων σκηνων...
Στα διαφορα trailers απο το site της apple που ειναι κωδικοποιημενα σε h264 σε 720 ή 1080, o Panasonic αποκτα θεαματικα καλυτερο μαυρο, δεν μουτζουρωνει τα σκοτεινα πλανα, τα παντα φαινονται θαυμασια, τοσο που ειλικρινα δε μπορω να φανταστω ποσο καλυτερος ειναι ενας dlp1080p..

Η ουσια ειναι πως... μετα απο 4-5 μηνες... δε θα μπορουμε να ξαναδουμε dvd...:happy_9:
 

Μηνύματα
6.141
Reaction score
169
Απάντηση: Τι είναι τελικά το High Definition;

Τι είναι τελικά το High Definition;
Μα αν δεν κανω λαθος το σημα της ΝΟΒΑ
η μαλλον αυτο ειναι μαυρο Ηαλι Definition
 

Μηνύματα
2.734
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Τι είναι τελικά το High Definition;

Η ουσια ειναι πως... μετα απο 4-5 μηνες... δε θα μπορουμε να ξαναδουμε dvd...:happy_9:
Εγώ ήδη δεν μπορώ να ξαναδώ dvd.............είδα πριν λίγες μέρες το Stealth που υποτίθεται ότι είναι ένα από τα πρώτα προβληματικά δισκάκια της Sony........τι να πώ.............η διαφορά από το dvd είναι τεράστια ακόμα και στις 32"(έβαλα ταυτόχρονα να παίζει και το dvd player και το PS3)................να βλέπεις τα κομάτια από τις βόμβες και τις ρουκέτες να εκσφενδονίζονται πεντακάθαρα..........ενώ τα χρώματα στο dvd φαινόταν σαν ξεβαμένα.............και την άλλη εβδομάδα ακολουθούν τα Fantastic Four & Pearl Harbor(τίτλοι αναφοράς του blu-ray)........................:cool_3:
 

Μηνύματα
3.143
Reaction score
0
...και μην μου πείτε απλά ένα φορμά υψηλής ανάλυσης...
Κάτι άλλο πρέπει να κρύβεται πίσω από αυτό.
Σήμερα αγόρασα το HD-DVD του ΧΒΟΧ 360 και το King-Kong... ΜΑΓΕΙΑ! Ξαφνικά απέκτησα άλλον προβολέα. Στα μάτια μου ο Ζ4 έπαψε να είναι ο "περασμένα μεγαλεία και διηγόντας τα να κλαις" προβολέας. Βρέθηκα να χαζεύω μπροστά στην οθόνη απίστευτες εικόνες, με βάθος, αληθοφάνεια, υπέροχα χρώματα. Δεν πρέπει να είναι μόνο η ανάλυση που δίνει αυτή την αίσθηση. Υπάρχει και κάτι άλλο κρυμμένο;
Είχα ξαναδεί HD και μάλιστα σε πολύ καλύτερο 1080 προβολέα (Optoma 81). Η μαγεία βέβαια ήταν εκεί. Αλλά όχι πολλή περισσότερη από τον Ζ4. Αν στο DVD έβαζα βαθμό 4/10, θα έβαζα στο 720p 8/10 και στα 1080 9/10. Και αυτό με κάνει να πιστεύω ότι η διαφορά δεν είναι μόνο στην ανάλυση. Αν ήταν έτσι, η διαφορά ανάμεσα σε 1080 και 720 θα ήταν πολύ μεγαλύτερη. Δεν μιλάω απλά για εικόνα μεγαλύτερης ευκρίνειας, δεν μιλάω απλά για megapixel. Μιλάω για κάτι ΑΛΛΟ. Αυτό το άλλο που πχ κάνει την φωτογραφία από μία DSLR των 4mp ασύγκριτα καλύτερη από μίας compact των 8mp. Έχουμε και εδώ μεγαλύτερο δυναμικό εύρος που κάνει τον γορίλα και τα αεροπλάνα να πετάνε στο σαλόνι μου; Εντελώς διαφορετική χρωματική γκάμα που κάνει τις εικόνες τόσο μαγευτικές; Απουσία θορύβου και macroblocking; Τι είναι τελικά;
Πέστα!!! Και όχι μόνο σε εμάς, κυρίως στους βλαμμένους που θέλουν 4Κ2Κ 32άρα... :crazy_1:
 


Staff online

  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.620
Μηνύματα
2.868.260
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top