Τι ειναι η στερεοφωνικη εικονα;

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
Η έννοια αφορά τόσο στη διαδικασία ηχογράφησης όσο και αναπαραγωγής στον οικιακό χώρο. Το δυσάρεστο είναι ότι για τις περισσότερες εμπορικές ηχογραφήσεις της αγοράς δεν έχει ληφθεί κάποια ειδική μέριμνα για βελτιστοποίηση της στερεοφωνικής εικόνας.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Η στερεοφωνική εικόνα με έχει απασχολήσει πολύ και είναι ένα από τα χαρακτηριστικά των καλών και καλοστημένων συστημάτων.
Το σωστό "3D imaging" πρέπει να συνοδεύεται και από το "spacing" μεταξύ των διαφόρων οργάνων.
Δηλαδή μέσα στο χώρο που ορίζεται μεταξύ των ηχείων του πίσω τοίχου καθώς και των πλαϊνών, πρέπει να υπάρχει μια κατά κάποιο τρόπο πανοραμική μουσική σκηνή η οποία να δίνει και την ψευδαίσθηση ότι υπάρχει μια φυσική απόσταση των οργάνων μεταξύ τους, δηλαδή ότι παίζουν το ένα δίπλα στο άλλο και όχι το ένα επάνω στο άλλο.
Και οχι μονο!

Στο συστημα μου-οταν υπαρχουν στην ηχογραφηση-ακους ηχους που ξεπερνανε τα ορια του δωματιου προς τα εξω,σε βαθος και σε πλατος!Ανοιγεις τα ματια μολις τελειωσει η μουσικη και νοιωθεις οτι ο χωρος εχει μικρυνει σε σχεση με οταν ακουγες το κομματι.Ετσι θα καταλαβεις οτι ελαβε χωρα αυτο το φαινομενο.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.638
Reaction score
77.059
Ετσι θα καταλαβεις οτι ελαβε χωρα αυτο το φαινομενο.
αν έχεις κάποια πηγή που αναφέρει κάτι για το φαινόμενο αυτό...θα ήταν εξαιρετικά χρήσιμο για τα υπόλοιπα μέλη
ευχαριστώ
 


C

chrispo

Guest
αν έχεις κάποια πηγή που αναφέρει κάτι για το φαινόμενο αυτό...θα ήταν εξαιρετικά χρήσιμο για τα υπόλοιπα μέλη
ευχαριστώ
την εμπειρία του μεταφέρει ο άνθρωπος...δεν είναι κάτι κατακριτέο.
Κουβέντα κάνουμε με ανταλλαγή απόψεων, εμπειρικών βιωμάτων, γνώσεων...κτλ..( δεν προσπαθεί να επιβάλλει κάτι νομίζω)

...(δε σε πρόλαβα..έκανες edit :thumbsup:)
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Εμενα,τους ακροατες του σεταπ μου απο την τελειοποιηση του χωρου και μετα και αμετρητα σχολια κατοχων συστηματων με καλα μηχανηματα,σωστο στησιμο και καταλληλο χωρο.

Δεν πιστευω να αναφερει κατι ο Τουλ πχ-αυτα ειναι ψιλα γραμματα για αυτον...Δε θυμαμαι εδω και σχεδον 30 χρονια αν εχω διαβασει περι αυτου.

Αν δεν το εχεις ακουσει το φαινομενο που περιγραφω...θα εκπλαγεις!Οπως οσοι ακουνε σε εμενα και ψαχνουν να βρουν ηχεια κρυμμενα. ;)
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.638
Reaction score
77.059
την εμπειρία του μεταφέρει ο άνθρωπος...δεν είναι κάτι κατακριτέο.
Κουβέντα κάνουμε με ανταλλαγή απόψεων, εμπειρικών βιωμάτων, γνώσεων...κτλ..( δεν προσπαθεί να επιβάλλει κάτι νομίζω)

...(δε σε πρόλαβα..έκανες edit :thumbsup:)
μα δε διαφωνώ πουθενά
ούτε αναφέρω κάτι αρνητικό ως προς την μεθοδολογία του αγαπητού εν Χριστώ αδελφού μας Ιωάνννη

απλά αν υπάρχει κάποια σχετική μελέτη, άρθρο κλπ που έχει πάρει το μάτι του να την linkάρει :)
 
Last edited:

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.788
Reaction score
28.226
nnnn-.jpg

-
-

-

-


-
 
Last edited:

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Στο 99% των περιπτώσεων το εφέ του χώρου μπαίνει στο μάστερινγκ. Εξαίρεση είναι οι ζωντανές ηχογραφήσεις με την τεχνική binaural.
Το soundstage έχω την εντύπωση ότι μπαίνει στην μίξη μέσω αργών η γρήγορων ενισχυτών από τα οποία περνάς τα κανάλια με τα όργανα. Πχ περνάς την γραμμή από τα drums από λαμπατο και την κιθάρα από ένα γρήγορο solid state πριν τα ενώσεις με αποτέλεσμα να δίνεται η εντύπωση ότι βρίσκονται σε άλλο σημείο στο χώρο.
 


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.136
Reaction score
26.694
Εμενα,τους ακροατες του σεταπ μου απο την τελειοποιηση του χωρου και μετα και αμετρητα σχολια κατοχων συστηματων με καλα μηχανηματα,σωστο στησιμο και καταλληλο χωρο.

Δεν πιστευω να αναφερει κατι ο Τουλ πχ-αυτα ειναι ψιλα γραμματα για αυτον...Δε θυμαμαι εδω και σχεδον 30 χρονια αν εχω διαβασει περι αυτου.

Αν δεν το εχεις ακουσει το φαινομενο που περιγραφω...θα εκπλαγεις!Οπως οσοι ακουνε σε εμενα και ψαχνουν να βρουν ηχεια κρυμμενα. ;)
Αναρωτιέμαι αν γνωρίζεις πώς ήταν πραγματικά στημένη η ορχήστρα, ποια ήσαν επακριβώς το πλάτος και το βάθος της, αλλά και οι αποστάσεις μεταξύ των οργάνων... 😉😉😉
 

Μηνύματα
1.217
Reaction score
1.750
Δεν έχει καμία αξία αυτό.
Από τη στιγμή που διαφέρει η σκηνική παρουσιαση από δίσκο σε δίσκο, και δεν τα δείχνει όλα ίδια, παναπει ότι κάνει κάτι σωστά και το εμπιστευομαστε.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.136
Reaction score
26.694
Δεν έχει καμία αξία αυτό.
Από τη στιγμή που διαφέρει η σκηνική παρουσιαση από δίσκο σε δίσκο, και δεν τα δείχνει όλα ίδια, παναπει ότι κάνει κάτι σωστά και το εμπιστευομαστε.
Αν αυτό είναι απάντηση στη δική μου ερώτηση... διαφωνώ! Τι κάνει σωστά όταν βγάζει όργανα στο μπαλκόνι, στο πεζοδρόμιο και στην πίσω αυλή?? Άλλο το "μού αρέσει" και άλλο η ορθή αναπαραγωγή.
 

Μηνύματα
1.217
Reaction score
1.750
Σταυρακι, μαρεζει. Μαρεζει πολύ! :laugh:
Ας είμαι ωραίος κι ας μην είμαι σωστός. 8-)
Εξ'αλλου λίγο το' χεις, κάθε φορά που ακούς, να γίνεται ολόκληρη μετακόμιση?
 


Μηνύματα
1.217
Reaction score
1.750
Τι θες λοιπόν?
Σου απαντώ ότι έτσι αρέσει.
Κανείς δε θα πιστοποιήσει την αυθεντικοτητα.
Όχι δεν έχουμε γνωριστεί.
Θεωρείς ότι σε προσέβαλα μιλώντας σου απρεπως?
Μπορώ κάπως να επανορθώσω?
 
Last edited:


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Λέω ότι αν οι περισσότερες ηχογραφήσεις είναι στουντιακές και με κάθε όργανο ξεχωριστά ηχογραφημένο (μέσα σε ανηχοϊκό θάλαμο, άρα χωρίς ανακλάσεις) πως θα δημιουργηθεί η εικόνα της χωροταξικής τοποθέτησης των οργάνων στο τελικό αποτέλεσμα για να είναι ακουστό από το στέρεο?
Μόνο live ηχογραφήσεις μπορούν να δώσουν την εικόνα του χώρου?
Aπάντηση έχει δοθεί σε αυτόν το σύνδεσμο από το sticky νήμα του mastering...

Μιλώντας τώρα περί εμπειρικών στοιχείων,ο υποφαινόμενος ουδέποτε...κλείνει μάτια.Του αρέσει ν'αντικρίζει τα επιμέρους ηχεία καθώς ο εντοπισμός τους ως πραγματικών πηγών στο χώρο θα έχει ανασταλεί στην αντίληψη...Κατόπιν καθώς μετακινείται σε διάφορες τοποθεσίες εκτός sweet spot,ν'αντιλαμβανόταν τη διατήρηση μιας ενιαίας ηχόσφαιρας γύρω από εκείνα με σαφή σκηνική διαστρωμάτωση εντός αυτής.
 



Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.240
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top