Τι ηχεία και ενισχυτικά έχουμε;

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Re: Ηχεία & Ενισχυτικά...

Κάτι ξέρει ο Κολιαβάς.
Δημητρόπουλε stick with as και θα σε τρελάνουμε!

Και παρεπιπτόντως καθόλου ταπεινό δεν το είδα το δικό σου. Και κάνεις και την πάπια. Ξέρεις πόσοι θα θέλανε artemis?

Προσευχή στον Ύψιστο: "κάνε Θεέ μου να μην καταφέρουν αυτοί οι κακοί άνθρωποι να με βγάλουν από τους ίσιους 5 (+1) δρόμους του Home Cinema. Να μην καταφέρουν να με βάλουν εις πειρασμόν κάνοντας χρήση λαμπάτων κ.ο.κ. και χάσω το φως μου κάνοντας με να ξεχάσω την άγια λάμπα του "εν εστίαση" 5700 μου!!
Σε ευχαριστώ.
Ο πιστός σου......."
:roll: :mrgreen: :mrgreen:
 

Μηνύματα
15.028
Reaction score
20.778
Τι Ηχεία & Ενισχυτικά έχουμε?...

ελα ρε πως κανεις ετσι?
εναν τελικο και ενα cdp θα παρεις , ωχου....
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Re: Ηχεία & Ενισχυτικά...

Δημητρόπουλε ότι προσευχές και να κάνεις δεν σε σώζει τίποτα...
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Τι Ηχεία & Ενισχυτικά έχουμε?...

ΓΡΑΦΩ ΚΙ ΕΓΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΦΩΝΑΖΕΙ Ο ΨΗΛΟΣ. Ενισχυτης¨HARMAN KARDON AVI 250 μοντ.97 ειναι av αλλα στα 2 καναλια βγαζει 80wrms/ch/8Ω και 120wrms/ch/4Ω.Ηχεια AUDIO SPECTRUM MS302κλειστου τυπου 8"X2 woofers και 1" twweter soft dome ολα της SCAN SPEAK 120W /91DB/4Ω.ΠΙΚ -ΑΠ THORENS TD280 με STANTON 680. CD SONY XA2ES μερικες φορες ακουω και απο το DVD25 της HARMAN
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Τι Ηχεία & Ενισχυτικά έχουμε?...

ΚΑΛΑ ΠΗΡΑ ΦΟΡΑ ΚΙ ΕΓΡΑΨΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΗΓΕΣ.ΜΟΝΟ ΤΙ ΦΟΡΑΩ ΟΤΑΝ ΑΚΟΥΩ ΔΕΝ ΕΓΡΑΨΑ.ΣΟΡΡΥ
 



Μηνύματα
818
Reaction score
977
Re: Τι Ηχεία & Ενισχυτικά έχουμε?...

Να πω και εγω λοιπον.Εχω τα B&W 805 Nautilus με εναν ενισχυτη McIntosh 2χ100RMS(ανεξαρτητα φορτιου 8 ή 4Ohms).Αυτο που εχω διαπιστωσει ειναι οτι αυτο το ηχειο οσο περισσοτερα watt του δινεις τοσο καλυτερα παιζει.Το εχω ακουσει με Classe 301 (300watt):shock: ,Classe 300(300watt) :shock: ,Plinius (250Watt) :shock: και δεν καταλαβαινει τιποτα
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Re: Τι Ηχεία & Ενισχυτικά έχουμε?...

Γιατρέ μου συμφωνώ.
Γενικώς τα b&w όσο ευαίσθητα κι αν είναι αγαπούν τα ρεύματα, όπως και πολλά ηχεία δηλαδή. Αν οι ενισχυτές είναι καλοί, ρίξε 500W, δεν θα πούν όχι ποτέ...
 

Μηνύματα
1.479
Reaction score
106
Re: Τι Ηχεία & Ενισχυτικά έχουμε?...

ενισχυτης CAV-A8 5.1 2x150(l-r) 3x110(sl-sr-c) 2x160(για παθητικα sub)

ηχεια B&W 603 S2 150 watt αν και παρα πολυ ευχαριστημενος θα τα αλλαζα με CHARIO να δεσουν και με το κεντρικο που ειναι και αυτο.(chario phoenix)

πριν το CAV επαιζα τα ηχεια με εναν YAMAHA RXV-595A.οταν τον αλλαξα με τον CAV εμεινα λαλακας :shock: απο τη τεραστια διαφορα στον ηχο..[/url][/code]
 

Μηνύματα
119
Reaction score
0
Re: Τι Ηχεία & Ενισχυτικά έχουμε?...

Audio spectrum aeolos...πρός το παρών οδηγούνται από τον DENON A1SE άρκετά ικανοποιητικά,αλλά σύντομα θα οδηγούνται απο ξεχωριστό ολοκληρωμένο η set προ+τελικό.Σκέφτομαι σοβαρά για τους ολοκληρωμένους GRAAF GM50(λαμπάτη υλοποίηση 2χ50w) και musical fidelity A5 2X200W.Το θέμα είναι πώς δεν αγοράζω πιά αν δεν ακούσω με τα δικά μου ηχεία...και πώς να τους ακούσεις;
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Re: Τι Ηχεία & Ενισχυτικά έχουμε?...

Κι εγώ νόμιζα κάποτε πως ο ήχος είναι ευγενές άθλημα... :!:
Έχεις να ρίξεις κουβάλημα μέχρι να αποφασίσεις... θα κάνεις κι εσύ μπράτσα :lol:
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Re: Τι Ηχεία & Ενισχυτικά έχουμε?...

Ο GRAAF GM 50 είναι "λίγος" για τα Αeolos.
200W και πάνω είναι απαραίτητα για να οδηγηθούν σψστά και να αποδώσουν το μέγιστο.
 

Μηνύματα
2.575
Reaction score
13
Re: Τι Ηχεία & Ενισχυτικά έχουμε?...

Εγώ δυστυχώς ανήκω σε πιο χαμηλή κατηγορία με πιο φθηνά μηχανήματα :oops: :

Ολοκληρωμένος 5κάναλος Sony STR-DB940 QS (σαν προενισχυτής)

Τελικός 2 x 150Watt RMS (8Ωμ) / 2 x 250Watt RMS (4Ωμ) ιδιοκατασκευή (η πτυχιακή μου :!: )

Ηχεία Dynaudio Audience 8 (κύρια front)

Υπογούφερ Yamaha YST - SW800
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Re: Τι Ηχεία & Ενισχυτικά έχουμε?...

Το ζητούμενο είναι να απολάμβάνεις τη μουσική σου κι όχι η κατηγορία τιμής των συσκευών.
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Re: Τι Ηχεία & Ενισχυτικά έχουμε?...

Mini Disc player : SONY MDS-S38
CD player : TECHNICS SL-PG520A (παλιο αλλα καλο, με μηχανισμο αναγνωσης που κινειται επαγωγικα επανω σε μαγνητη και οχι με μοτερ. Ακριβης και ταχυτατος, και 70.000δρχ αν χαλασει, αλλα απο το 1992 -αν θυμαμαι καλα- παιζει τελεια)
SACD/DVD player : SONY DVD-NS930V
AV Amp : MARANTZ SR-7300
L-R : AUDIO PRO Avantek 6 (τα επελεξα μεταξυ B&W603, ENERGY C-9, JBL NORTHRIDGE E80BE)
Surr : Energy Encore (κατι μικρο που να μην φαινεται)
Sub : SONY SA-WX700
Projector : SANYO Z2

Καλωδια Interconnect Prolink - diy για τα αναλογικα σηματα και για εικονα .
Καλωδια ηχειων flat 3.5mm (δε θυμαμαι μαρκα, αλλα όχι κατι ακριβο, 2-3E/m)
 

Μηνύματα
119
Reaction score
0
Re: Τι Ηχεία & Ενισχυτικά έχουμε?...

...να διορθώσω ο Α5 είναι 2χ250 W και εαν είναι τόσο καλός όσο γράφεται σε Ελλάδα και εξωτερικό+την πολύ καλή του τιμή εδώ...τότε μιλάμε μάλον γιά μιά πολύ καλή περίπτωση...
εχεις δίκιο...και εγώ νομίζω ότι ο graaf είναι -λίγος- για τους Αίολους,και αυτούς δεν τους αλλάζω με τίποτα!!
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Re: Τι Ηχεία & Ενισχυτικά έχουμε?...

...να διορθώσω ο Α5 είναι 2χ250 W και εαν είναι τόσο καλός όσο γράφεται σε Ελλάδα και εξωτερικό+την πολύ καλή του τιμή εδώ...τότε μιλάμε μάλον γιά μιά πολύ καλή περίπτωση...
εχεις δίκιο...και εγώ νομίζω ότι ο graaf είναι -λίγος- για τους Αίολους,και αυτούς δεν τους αλλάζω με τίποτα!!
Η δοκιμή είναι το Α και το Ω στο ταίριασμα ενισχυτικού-ηχείου. Μπορεί να ταιριάζουν ηλεκτρικά (οδήγηση-έλεγχος) αλλά ηχητικά να μην σε ικανοποιούν.
Γνώμη μου είναι να ακούσεις όσο περισσότερα μπορείς και κυρίως ζεύγη προ-τελικού.
 

Μηνύματα
25
Reaction score
1
Τι Ηχεία & Ενισχυτικά έχουμε?...

Καλησπέρα. Το συστηματάκι το οποίο απόκτησα με αίμα δάκρυα & ιδρώτα είναι το εξής:
Ηχεία - Αudio Spectrum Αίολος: Εμφάνιση, ήχος με συναίσθημα-μεσουψηλές συχνότητες, διαύγεια.

Ενισχυτικά - πρό Plinius M16 & τελικός Parasound Hca 3500: Ισχύς-οδήγηση, ανάλυση, δυναμικά, καθαρότητα.
 

Μηνύματα
17
Reaction score
8
Re: Τι Ηχεία & Ενισχυτικά έχουμε?...

Ενισχυτικά: Accuphase E-407
Accuphase E-211 (για τα πίσω σε ακρόαση SACD ή DVD)
Cayin 215c
Ηχεία: Audio Spectrum Aeolos (Μπροστά)
Audio Spectrum Xanadu (πίσω)
Πηγές: Sony xa-sa9000 sacd player
Sony st-5 tuner
Sony mds ja-50es
Ψηφιοαναλογικός μετατροπέας (DAC): Northstar 24/192
Καλώδια (ηχείων & interconnect): Ultralink
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.867.968
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top