Τι ηχεία και ενισχυτικά έχουμε;

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.057
καλά βρε...δεν τα χεις στημένα?:o
πως ακούς? κάτω από την κάσα της πόρτας? :biggrin:
 

Μηνύματα
5
Reaction score
27
Last edited:




Μηνύματα
5
Reaction score
27
Εννοείται. Ηχειαρες. Κ9..
Τα βλέπω κάποιες στιγμές και νιώθω ότι μου άφησε κάτι καλήτερο από Ferrari....a) δεν εινα τόσο ζημιάρικα, β) Ειναι πολύ ποιο οικονομικά, γ) εχουν εξισου καλές καμπίλες, δ) και στα 80 μου θα μπορώ να ανεβάσω...στροφές !
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.919
Reaction score
7.992
Τις δεκαετίες 70-80 η εταιρεία αυτή (infinity) καθήλωνε με τις προτάσεις της.

Ωραίο όλο το σύστημα φίλε..... και ένα μπράβο στον μπαμπά για το γούστο του, φυσικά!
 

Μηνύματα
74
Reaction score
34
Υπεροχα! Σαν το παλιο καλο κρασι!
Ο χώρος και το στήσιμο είναι ενα θεμα.
Ενα ζήτημα στησίματος εχω κι εγω γιατί δεν εχω τοιχίο πισω απο τα ηχεια,κατα το δεν εχω θειο 🤣!!!
 

Μηνύματα
5
Reaction score
27
Τις δεκαετίες 70-80 η εταιρεία αυτή (infinity) καθήλωνε με τις προτάσεις της.

Ωραίο όλο το σύστημα φίλε..... και ένα μπράβο στον μπαμπά για το γούστο του, φυσικά!
Όπως τα λες, να είμαστε καλά να τον θυμόμαστε σε κάθε 45ρι που άφησε..και τα περισσότερα είναι +- λίγα χρόνια από το 72 που ξαφνικά είδα το φως στο τέλος του τούνελ....άσε για τα 33ρια άλμπουμ που άφησε... είχε γούστο....funky soul !
 



Μηνύματα
27
Reaction score
16
Να πω και εγώ τα δικά μου πονήματα(ωραίο νήμα,καθόμουν και διάβαζα τα πρώτα post του 2015,τότε που τα πιο πολλά front end
ήταν cd-τι εποχές!)
Εγώ είμαι αμετανόητος ντιούης,άρα έχουμε :
Pro δύο διαφορετικές ιδιοκατασκευές εντός του ίδιου σασί.
Η μία DCB1 buffer(Salas) και η δεύτερη ενεργός σχεδίαση με ένα mosfet-τάξη Α(Μανωλης Τζωρτζάκης)
τελικοί πάλι δύο ,ο πρώτος τάξη ΑΒ 150w μόνο mosfet από είσοδο έως έξοδο(σχεδίαση πάλι Μανώλη Τζωρτζάκη)
ο δεύτερος 20w -τάξη Α ,παλιό σχέδιο-αποθημένο δικό μου-κατασκευάστηκε με γκουρμέ υλικά.
Ηχεία mtz audio-ARCOS X
Αυτά τα ολίγα,καλά μουσικά ταξίδια σε όλα τα παιδιά!
 

Μηνύματα
93
Reaction score
82
Πολύ ενδιαφέρον έχουν τα ποσταρίσματα των περισσοτέρων, θα ήθελα να ακούσω πολλά απο τα setups που βλέπω και ανεβάζεται.

Το δικό μου setup περιλαμβάνει ηχεία b&w 801 matrix s3, 2 ενισχυτές hypex nc400, χρέη preamp εκτελεί ένας marantz pm8000 με μια ελαφριά μετατροπή για να μπορεί να δουλέψει σαν pro. Ένα dac της metrum acoustics το amethyst συνδεδεμένο σε pc με roon και parametric eq, για τα ψηφιακά και ενα rega planar 3 για τα αναλογικά.

Ιδέες για το μέλλον πολλές, το budget μας περιορίζει λίγο, αλλά αυτό το κάνει πιο ενδιαφέρον, αν τα χαμε όλα σήμερα, αύριο θα βαριόμασταν.
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Ξεκινώ αυτό το πολύ γενικό θέμα με την προοπτική να φιάξουμε σιγά σιγά μια database από τα ηχεία που έχουν τα μέλη μας και τον τρόπο με τον οποίο τα οδηγούν.

Θα ήθελα λοιπόν να αναφέρετε εδώ τι ηχεία έχετε και με τι ενισχυτικά τα ακούτε. Δύο λόγια για τον λόγο της επιλογής θα ήταν επιθυμητό.

Έτσι βοηθούμε άμεσα κάποιους που ψάχνονται και δεν έχουν την ευκαιρία να ακούσουν τα εν λόγω σετ.

- Να σημειώσω ότι δεν είναι ανάγκη να είναι hi end πανάκριβες συσκευές... Όποιος νομίζει ότι έχει βρει ένα καλό ταίρι για τα ηχειάκια του, ας μας πει το σετάκι του. Φυσικά μπορεί να είναι και ιδιοκατασκευές.
Ηχεία Amphion Xenon. Τριών δρόμων ηχεία με 8ιντσο γούφερ (στην πλαινή επιφάνεια) και ιδιαίτερη κατασκευή (του θαλάμου που φιλοξενεί το 6,5άρι midrange: διάτρητη καμπίνα)με καρδιοειδή απόκριση για πιο εύκολη ενσωμάτωση σε αφρόντιστους ηχητικά χώρους (σαν τον δικό μου, χα χα). Τα 2 ακουστικά κέντρα των τριών μεγαφώνων βρίσκονται πολύ κοντά με ό,τι αυτό μπορεί να συνεπάγεται για την συνεκτικότητα του ήχου. Τα ηχεία είναι στημένα σε ισόπλευρο τρίγωνο 2,8 μέτρων.
_DSC2392a.png

Τα ηχεία οδηγούνται από 2 τελικούς ενισχυτές Hypex NC400. Οι ενισχυτές επιλέχθηκαν μετά από τα πολλά θετικά σχόλια που διάβασα εδώ στο φόρουμ σχετικά τόσο με την ικανότητα οδήγησης αλλά και τον ηχητικό τους χαρακτήρα. Πράγματι πρόκειται για εξαίσιους ενισχυτές με βελούδινο θα έλεγα ήχο (πολυ΄καλύτερους από διάφορους ΑΒ που είχα κατά καιρούς). End of game (για μένα).... αν αλλάξει το σεταπ θα είναι μόνο για ενεργά ηχεία!
_DSC1461a.JPG

Και πριν τους Hypex βρίσκεται ο balanced προενισχυτής της Audio Research LS3b (επιλέχθηκε για την balanced έξοδο με σκοπό την οδήγηση των Hypex που έχουν τέτοιου είδους είσοδο). Παλιός ,αλλά εξαιρετικός με μόνο μειονέκτημα την μη ύπαρξη εξόδου sub (σύνηθες βέβαια μείον πολλών προ).
_DSC9228a.jpg

Οι πηγές τώρα είναι δύο: Η πολυσκευή T+A Music player (CD player, streaming, DAC, FM radio, προενισχυτής) και αναλογική πηγή το Project X-tension 9 Evo (κεφαλή Ortofon Quintet black) σε συνδυασμό με το phono stage Trichord Diablo+NCPSU.
Μη με ρωτήσετε πιο υπερέχει! Δεν έχει νόημα. Γιατί εκείνο που έχει σημασία είναι η ίδια η μουσική!
_DSC2423a_1.png
 
Last edited:

Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
Παλιός ,αλλά εξαιρετικός με μόνο μειονέκτημα την μη ύπαρξη εξόδου sub (σύνηθες βέβαια μείον πολλών προ)
Ως προενισχυτης που είναι αντιπαρέρχεται το μειονέκτημα αυτό πολύ εύκολα με την επιλογή subwoofer που διαθέτει πλήρως ρυθμιζόμενο Crossover και High-passed εξόδους για τους δορυφόρους.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
αν αλλάξει το σεταπ θα είναι μόνο για ενεργά ηχεία!
Μια χαρά είσαι. :thumbsup:
Δεν αλλάζουν και εύκολα τα προσεγμένα setup..
Αν έβαζες ενεργά ποιά θα ταίριαζαν στον χώρο σου? (αποκλείεται να μην το έχεις ήδη σκεφτεί :p)
Ίσως κάποια τύπου Kef Ls60..?
 

Μηνύματα
232
Reaction score
109
Ηχεία: Harbeth P3ESR (βάσεις Μιχάλη Μελίδη)
Ενισχυτής: Ολοκληρωμένος LFD mkV

Πικ απ: DPS Bauer με βραχίονα Rega RB700, κεφαλή Bluenote Boboli ΜΚΙΙ
Προενισχυτής phono: LFD LE/SE Mk2

CD: Meridian 506 (16-bit)
Tuner: Meridian 504
Dac: Metrum Onyx
Streamer: Metrum Ambre

Καλώδια ηχείων: Van den Hul CS-122
Καλώδια ρεύματος: Belden 19364
Πολύπριζο: Furutech e-tp60e

thumbnail_IMG_2994.jpg
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Μια χαρά είσαι. :thumbsup:
Δεν αλλάζουν και εύκολα τα ''προσεγμένα'' setup..
Αν έβαζες ενεργά ποιά θα ταίριαζαν στον χώρο σου? (αποκλείεται να μην το έχεις ήδη σκεφτεί :p)
Ίσως κάποια τύπου Kef Ls60..?
Πολύ θα ήθελα να δω τα LS60!
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.188
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top